Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)

[es] :: SOHO Networking :: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7662 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
93.86.80.*



+56 Profil

icon Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)29.10.2009. u 11:09 - pre 176 meseci
E ovako ortak drzi igraonicu 10 racunara, za sada koristi ADSL 8bit-a posto centrala ne moze vise da podnese. Bio je predao zahtev za jos jednu liniju medjutim zahtev je odbijen jel nema tehnickih mogucnosti, pa je kao sekundarno resenje porucio SBB internet. Razlog zbog cega hoce drugu liniju jeste to sto je ping postao jako visok, a i poceli su cesti prekidi na vezi da budu, a kako telekom nista ne poduzima, stvar u igraonici koja je do sada bila na veoma visokom glasu postaje polako tema nezadovoljnih igraca. Posto njemu SBB treba da stigne svakog casa, razmisljam kako to da sprovedem u delo, zapravo da li je neka ovakva kombinacija moguca bez kupovine Dual-WLAN routera i sl. Posto ima 11 kompjuter (server) koji samo sluzi za Caffe program, razmisljao sam da ga upregnem sa tri mrezne kartice, ali da li je sam Windows XP Pro dovoljan da se to sve namesti?
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)30.10.2009. u 02:30 - pre 176 meseci
Savet: bolje batalite u startu takvu opciju. Domacinska "nadogradnja" protoka nece vam doneti nista dobro sve i da nekako sprovedete to u delo. Sa tim serverom i XP-om, samo cu se lepo nasmejati :)))

Inace ping je najverovatnije visok jer je upload na ADSL-u jako mali pa kada vise igraca igra online ping bude los, resenje je da nekako povecate upload jer je tu usko grlo (iz mog iskustva).



 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)30.10.2009. u 14:57 - pre 176 meseci
Nije problem da se promeni OS na nesto drugo kao recimo 2003 server i sl. Linux opada jel Caffe program radi pod windowsom. Da li bi sa Dual WLAN routerom moglo da se iskombinuje nesto? Mada ortak gleda da sto vise ustedi?
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)30.10.2009. u 16:44 - pre 176 meseci
"If you need more throughput simply pay for more thru the single connection.".

Dakle svako ce vam ovo reci. Sam koncept TCP/IP protokola nije predvidjen za takva nakaradna resenja spajanja.
Postoje i Load balancing uredjaji, ali mislim da cete izgoreti po glavi ako vidite cene takvih uredjaja... a opet to nije to sto trazite.

Dual WAN ruteri su nesto drugo. Mislim da ni jedan ne podrzava na jednostavan nacin to da spojis kabl link i ADSL u jedan po principu 1+1=2. Dual WAN ruteri sluze da zaista zakacis dve odvojene WAN konekcije na njega, ali ne da ih koristis simultano vec ukoliko jedna zakaze, ruter ce automatski prebaciti sav saobracaj na backup link.


A on gleda da sto vise ustedi :) Onda nista, neka poveca nekako upload rekoh to je usko grlo za igrice i najbolje resenje 'problema'.



 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)30.10.2009. u 20:29 - pre 176 meseci
Meni se čini da i ovi jeftiniji dual wan ruteri (oko 200) rade neki load balancing pa praktično sabiraju link. Druga opcija je da budu rezerva ali ako je samo tako, teško da bi to neko kupio. Ja sam merkao neki jeftin Planet ali su nestali kada sam hteo da kupim a ne daje mi se 200+ za drugi.
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
79.101.243.*



+56 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)31.10.2009. u 02:28 - pre 176 meseci
Citat:
"If you need more throughput simply pay for more thru the single connection.".
Pa uzeo bi on 16mbit-a da centrala dozvoljava ali kao sto rekoh telekom nema resenje za njega, a sbb nema vise od 8mbit-a, s obzirom da su obe veze jako nesigurne, 1+1=2 varijanta bi dobro dosla.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)31.10.2009. u 09:53 - pre 176 meseci
PC računar na, recimo, 600Mhz, sa 128MB rama, može i sdram, :) 1GB hard diskom i tri mrežne karte i http://www.pfsense.com/ bsd ruter distribucija, koja u sebi ima load balancing.

Nisam probao u praksi (nisam te sreće da imam dva linka), :) ali znam da radi.

BTW, na SBB forumu, u poslednje vreme gejmeri kukaju na visok ping, pa i to tvoj ortak treba da uzme u obzir, pošto je igraonica u pitanju.

http://forum.sbb.rs pa neka baci pogled.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)31.10.2009. u 16:35 - pre 176 meseci
@bachi, ti znas da sam i SBB-jas :) i izkustva u mom kraju trenutni je SBB u prednosti kada je igranje u pitanju (CS, Dota, Wow). Generalno bi on uzeo neko resenje kada bi neko ponudio, nesto konkretno, pa i neka kosta odredjenu svotu novca (ali bez preterivanja) nego odemo on i ja do telekoma i ljudi nam nude nesto so nema veze sa vezom.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)31.10.2009. u 17:38 - pre 176 meseci
U suštini, nisam gejmer, tako da ne znam, samo prenosim ono što sam pročitao na forumu. Najpametnije je da istestira lepo modem, pa ako radi super, može da uzme još jedan cable modem i da se otarasi tromog adsla.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)31.10.2009. u 18:10 - pre 176 meseci
SBB ima biznis pakete od 10Mbps ... a ionako se priča da će vrlo uskoro, možda od sutra, da poveća brzine. ;) Pogledaj ipak neki od rutera sa dva wan porta, siguran sam da sam čitao da rade load balancing a cena je reda 200 evra. Ne pominjem SBB fiber-optičku varijantu jer tako nešto verovatno nije u planu. ;)
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)31.10.2009. u 18:28 - pre 176 meseci
Pogledao sam šta se nudi, mislim da bi TP-Link TL-R480T+ (još bolje TL-R488T) ili Linksys RV042 završili posao mada ne znam koje su im cene. Mislim da nisu preterano skupi. Pravo rešenje bi bio onaj drugi TP-Link sa 4 Wan porta ali pretpostavljam da ima dobru cenu.
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)31.10.2009. u 18:40 - pre 176 meseci
Citat:
a ionako se priča da će vrlo uskoro, možda od sutra, da poveća brzine. ;)
Jel to vazi i za fizicka lica, jel imas neku informaciju na koje brzine prelazi, koje cene?? Da video sam 10Mbps Biznis paket i cena je stavise odlicna.

Citat:
Pogledao sam šta se nudi, mislim da bi TP-Link TL-R480T+ (još bolje TL-R488T) ili Linksys RV042
Da bas sam naleteo na te rutere ali nisam mogao da nadjem negde informaciju kako to sve radi, takdje mi se svidja opcija QoS sa kojom mogu da ogranicim lokalni bandwith tako da neki racunar ne moze da krade protok od drugog. Dobro sve u svemu oko 200e za router plus jos 7000din za internet nece biti tako lose, a mislim da ce se resiti svi problemi.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)31.10.2009. u 19:26 - pre 176 meseci
Valjda će da važi za sve ali nemam info a neću da dosađujem nekom ko je više obavešten, ionako su glasine da to kreće od ponoći ... mada su često ove glasine samo ... glasine.

Ne znam kako radi, ovde to i nije popularan hardver pa je malo pisanja na tu temu. Meni je mnogo da dajem 200 za to, lako ću da nađem namenu za obe veze, ionako mi je sve povezano pa koristim onaj koji mi više odgovara.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)31.10.2009. u 22:04 - pre 176 meseci
Citat:
Shon3i: Dobro sve u svemu oko 200e za router plus jos 7000din za internet nece biti tako lose, a mislim da ce se resiti svi problemi.
Evo sada za vas nove ponude, SBB ima turbo flathome pa nudi 30720/1024 za 7490 i 61440/2048 za 14790 ... nije ni to loše.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)01.11.2009. u 03:36 - pre 176 meseci
Citat:
bachi: PC računar na, recimo, 600Mhz, sa 128MB rama, može i sdram, 1GB hard diskom i tri mrežne karte i http://www.pfsense.com/ bsd ruter distribucija, koja u sebi ima load balancing.

Nisam probao u praksi (nisam te sreće da imam dva linka), ali znam da radi.

BTW, na SBB forumu, u poslednje vreme gejmeri kukaju na visok ping, pa i to tvoj ortak treba da uzme u obzir, pošto je igraonica u pitanju.

http://forum.sbb.rs pa neka baci pogled.


Cek, ako nisi probao kako znas da li radi? User manual? Nije ovo jedina takva distro, ima dosta gateway distroa... npr. ClarkConnect, ali nisam ni ja probao sa dual WAN-om to pa ne mogu da kazem da li radi.

Citat:
Shon3i: Pa uzeo bi on 16mbit-a da centrala dozvoljava ali kao sto rekoh telekom nema resenje za njega, a sbb nema vise od 8mbit-a, s obzirom da su obe veze jako nesigurne, 1+1=2 varijanta bi dobro dosla.


To je vec problem druge prirode, tehnicki gledano najbolje je uzeti jedan link tj. povecati protoke na primarnom linku nego spajati dva wan-a u jedan simultano.

Probaj sa nekim od tih Dual WAN rutera, mada... mislim da neces postici to sto zelis, a kome da prodas uredjaj koji ti ne treba posle
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)01.11.2009. u 12:03 - pre 176 meseci
Ok izgleda da imam zvanicnu tabelu novog SBB cenovnika



Ovo je strasno :(
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)01.11.2009. u 12:10 - pre 176 meseci
Šta je to strasno?
Citat:
Mister Big Time: a kome da prodas uredjaj koji ti ne treba posle :)
Meni, upola cene. ;)
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)01.11.2009. u 12:36 - pre 176 meseci
Citat:
Šta je to strasno?
Lokal nema, odnos down:up jos gori, ne vidim gde su upola cene, takodje sada uslovljavaju nekim ugovorima (na 12 meseci), sto znaci da ako dodje do novijih promena to zapravno ne znaci za tebe itd..

btw mislim da ce se ortaku ipak svideti ovi Trubo paketi, samo upload u ....
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)03.11.2009. u 18:44 - pre 176 meseci
Citat:
Shon3i: Lokal nema, odnos down:up jos gori, ne vidim gde su upola cene, takodje sada uslovljavaju nekim ugovorima (na 12 meseci), sto znaci da ako dodje do novijih promena to zapravno ne znaci za tebe itd..

btw mislim da ce se ortaku ipak svideti ovi Trubo paketi, samo upload u ....


Lokal? Stvarno ne znam čemu korisnom to može da posluži, ja sam pre par godina razmenjivao nešto sa prijateljima ali ništa toliko bitno.

Odnos down:up loš? Znači paket 4096/256 je gori od 2048/256? A najgori je 30720/1024? Ja bih inače voleo da se pojave paketi 256/1024 (DL/UL) pa da vidim da li će da bude navala za te pakete pošto je u poslednje vreme baš moderno traženje boljih down:up odnosa.

Upola cene sam ja pomenuo, ako vam ne odgovara ruter sa dva wan porta, ja se nudim da ga otkupim upola cene. ;)

Ugovor postoji kod Telekoma, možda kod još nekih, ne vidim ništa loše u tome a ako budu neke promene, onda će verovatno da važe za sve. Jedino ako recimo Telekom ponudi 16/8 za 1400 dinara pa da vam bude krivo. A šanse za to su onako prilične.

Eh, mi u ovim krajevima smo opet na repu događaja pa samo čitamo o ovim paketima, ja bih odmah prešao sa sadašnjih 1,5 na 8 uz ugovor, nije da mi je potrebno ali čisto da imam. Sviđa mi se kada mi DL ide skoro 1MBps. :)
 
Odgovor na temu

Shon3i
Beograd

Član broj: 85406
Poruke: 1173
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)04.11.2009. u 17:25 - pre 176 meseci
Citat:
Odnos down:up loš?
Jeste los je i to veoma, jedino sto moze optimalno i normalno da bude ti je 1:1 i 2:1. Tvoj stav je samo jos jedan od onih koji samo skupljaju za sebe i nista ne zele da dele, e vidis ja nisam takav. Ja volim da neko ima neke koristi od mene. Torrent mi je ukljucen 24/7.

Lokal je u startu totalno drukcije zamisljen, ali ocigledno da je SBB skrenuo sa rute, zapravo svi SBB-ovi korisnici smo trebali da budemo u nekom LAN-u sto i teoretski jesmo, i tako da razmenjujemo, ali izgleda da su Telekom, Microsoft, RRA ucinili sve protiv toga.

Citat:
Upola cene sam ja pomenuo, ako vam ne odgovara ruter sa dva wan porta, ja se nudim da ga otkupim upola cene. ;)
Nazalost to ce ti se tek ostvariti posle isteka garantnog roka mozes da ga dobijes po nesto nizoj ceni. Nedelju dana star router ne prodajem ispod cene, naravno dobijas, racun, garanciji i sve ostalo :D

Citat:
ako recimo Telekom ponudi 16/8 za 1400 dinara pa da vam bude krivo. A šanse za to su onako prilične.
Ne verujem da ce SBB ostati po tom pitanju ravnodusan, sigurno ce slediti to, ili ce jos sniziti cene.
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Dve internet veze simultano (Telekom ADSL + SBB)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7662 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.