Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sintagma "nema slobodnih portova"

[es] :: ISP :: ADSL :: Sintagma "nema slobodnih portova"

[ Pregleda: 3044 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

daki_bmw
Damir Dobrilovic
Zaječar

Član broj: 46355
Poruke: 557
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Sintagma "nema slobodnih portova"26.10.2009. u 23:01 - pre 176 meseci
Kada sam ja "davne" 2005 uvodio aDSL, bila je prica ili imas DSLAM na svom broju, u centrali, ili ga nemas...ako ga nemas, cekas da ga nameste sto ce ti omoguciti aDSL. Onda je cak bila prica da postoji i neki novi(ji) tip centrala koje za sve brojeve imaju te DSLAMove, i tada je najmanji problem za aDSL, najmanje je cekanje, itd. Ja sam taj DSLAM zamisljao kao neki modem/karticu kao fizicki uredjaj koji postoji ili ne postoji u centrali na tom-i-tom broju. Ne znam koliko je sve ovo tehnicki ispravno napisano...ali sada moj burazer zeli da uvede aDSL, (pa je mene zaduzio da popunim zahtev i kontaktiram sa buducim provajderom umesto njega), i rekli su mi da na toj-i-toj centrali "nema slobodnih portova"! Vec nekoliko puta sam cuo ovu sintagmu, od ljudi koji cekaju aDSL, mada nikad nisam obratio paznju (mislio sam da je neko laicko izrazavanje u pitanju), dok mi sada iz Sezama, kao zvanicnu informaciju, nisu rekli to isto.

Je l' moze neko onako prosto (slobodno kao debilchetu) da mi objasni sta prakticno/fizicki znaci izraz "nema slobodnih portova"?! Da li se danas nesto promenilo u odnosu na onu 2005., ili je ovo prosto kolokvijalni izraz za "cekamo telekom da se smiluje da nakachi par DSLAMova u toj posmatranoj centrali...u nadi da ce jedan od njih biti bas na tvom broju"?!

Hvala!
"Mi smo deset godina stariji, siromašniji, propaliji...i to je cena naše gluposti! Ne može to besplatno..." - Dr. Zoran Đinđić
 
Odgovor na temu

night-shift
Vukašin Sadžak
• Student FTN, • Software developer
• Futog/Novi Sad

Član broj: 17930
Poruke: 1213
93.87.241.*

Sajt: www.netolerancija.com


+8 Profil

icon Re: Sintagma "nema slobodnih portova"26.10.2009. u 23:34 - pre 176 meseci
Svaki korisnik se kači na zaseban port na DSLAM (MSAN) uređaju.

Svaki uređaj (tj. kartica u njemu) ima određeni određeni broj portova (8, 16, 24, 32...), tj. modema, sličnih kao u tvom ADSL uređaju.

Nema slobodnih portova znači da "nemaju gde da uštekaju nove korisnike" :)

Kapacitet se proširuje ubacivanjem nove ploče u DSLAM uređaj ili instaliranjem novog uređaja.
La parole est d'argent, mais le silence est d'or.
www.netolerancija.com
 
Odgovor na temu

daki_bmw
Damir Dobrilovic
Zaječar

Član broj: 46355
Poruke: 557
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Sintagma "nema slobodnih portova"26.10.2009. u 23:48 - pre 176 meseci
Citat:
night-shift: Svaki korisnik se kači na zaseban port na DSLAM (MSAN) uređaju.

Svaki uređaj (tj. kartica u njemu) ima određeni određeni broj portova (8, 16, 24, 32...), tj. modema, sličnih kao u tvom ADSL uređaju.

Nema slobodnih portova znači da "nemaju gde da uštekaju nove korisnike" :)

Kapacitet se proširuje ubacivanjem nove ploče u DSLAM uređaj ili instaliranjem novog uređaja.

E, ovo je vec slikovito objasnjeno. Sad mogu i da zamislim kako to fizicki izgleda tamo unutra. :) Hvala.

Dakle, "nema slobodnih portova" nije tehnicki netacan termin?! OK. A poenta price je i dalje ta da dok se telekom (sa malim "t", dakako) ne smiluje da prosiruje kapacitete, nista od aDSL-a? Pa oni lagano mogu nikada da ne urade to? Vide da se buduci korisnik nije kod njih prijavio, vec kod nekog drugog provajdera i jednostavno nikada ne prosire u toj meri...ili prosire za broj korisnika koji su kod njih prijavljeni...
"Mi smo deset godina stariji, siromašniji, propaliji...i to je cena naše gluposti! Ne može to besplatno..." - Dr. Zoran Đinđić
 
Odgovor na temu

niki 67

Član broj: 116258
Poruke: 197
*.vdial.verat.net.



+14 Profil

icon Re: Sintagma "nema slobodnih portova"27.10.2009. u 08:25 - pre 176 meseci
Tako je a svoje korisnike vezuju ugovorom na godinu dana i samim tim nema pristupa drugim provajderima.Jer je centrala brebukirana.To znaci da treba da se ceka dok ne isteknu ugovori pa da se neko odjavi jer ne zele da ulazu dalje.MONOPOL-ne moze niko da im konkurise to je bio pravi cilj.Zato ce mo mi ziveti u praistoriji dok oni jure svoj politicke ciljeve a ujedno nam i deru kozu cenama-ako uporedimo sa okruzenjem-jedino je skuplja Republika Srpska- a znamo ko ih je tamo kupio-Jadna im majka i njima i nama dok ne dodje novi fiksni operater a i tu ce biti dilovanja.
 
Odgovor na temu

daki_bmw
Damir Dobrilovic
Zaječar

Član broj: 46355
Poruke: 557
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Sintagma "nema slobodnih portova"27.10.2009. u 09:14 - pre 176 meseci
Citat:
niki 67: Tako je a svoje korisnike vezuju ugovorom na godinu dana i samim tim nema pristupa drugim provajderima.Jer je centrala brebukirana.To znaci da treba da se ceka dok ne isteknu ugovori pa da se neko odjavi jer ne zele da ulazu dalje.MONOPOL-ne moze niko da im konkurise to je bio pravi cilj.Zato ce mo mi ziveti u praistoriji dok oni jure svoj politicke ciljeve a ujedno nam i deru kozu cenama-ako uporedimo sa okruzenjem-jedino je skuplja Republika Srpska- a znamo ko ih je tamo kupio-Jadna im majka i njima i nama dok ne dodje novi fiksni operater a i tu ce biti dilovanja.

Ima jedna caka...mozda bi i uspelo... Recimo kome je bas potrebno (a kome nije potrebno...no dobro...) i ko malo bolje finansijski stoji (citaj: ima para za bacanje), prijavi se kod telekoma, dobije aDSL (verovatno mnogo brze nego da se prijavi kod bilo koga drugog) i onda raskine ugovor. Ugovor je moguce raskinuti, ali to kosta - 5000rsd + PDV. Uzme MIK i ode kod nekog drugog. Evo, moj provajder sada ima akciju prva dva meseca besplatnog aDSL-a. Dakle, sa ta dva meseca free prakticno isplati polovinu raskida ugovora sa telekomom, a preostalih 3000rsd ode down the drain...ali sta da se radi, bolje je i to nego biti godinu dana kod ovih bandita.
"Mi smo deset godina stariji, siromašniji, propaliji...i to je cena naše gluposti! Ne može to besplatno..." - Dr. Zoran Đinđić
 
Odgovor na temu

niki 67

Član broj: 116258
Poruke: 197
*.vdial.verat.net.



+14 Profil

icon Re: Sintagma "nema slobodnih portova"27.10.2009. u 12:58 - pre 176 meseci
Nema nista od toga jer oni ne daju portove ni za svoju mrezu-kazu da nema.E zamisli sad ides preko debele veze da dobijs net kod Lelekoma i kad dobijes ti se onda odjavis i sve uprskas onog ko ti je bio veza.Bilo bi me sramota da tako nesto uradim bilo kome.I pitanje je dal bi dobio posle toga migracioni kod-razmislao sam o tome ali me nebi iznenadilo da kazu ne moze ili izmisle nesto i ne mogu im ama bas nista-kome da se zalim-pusti snovi-mafija je jaka ko zemlja.
 
Odgovor na temu

maliliki

Član broj: 135305
Poruke: 22
*.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Sintagma "nema slobodnih portova"02.11.2009. u 13:59 - pre 176 meseci
Ni u mom naselju nema slobodnih portova, čekam nekih mesec dana.
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.ricky.verat.net.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Sintagma "nema slobodnih portova"02.11.2009. u 15:37 - pre 176 meseci
mesec dana? ja cekam na jednoj liniji adsl od marta meseca...
“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

niki 67

Član broj: 116258
Poruke: 197
*.vdial.verat.net.



+14 Profil

icon Re: Sintagma "nema slobodnih portova"02.11.2009. u 17:32 - pre 176 meseci
Pa sta da radimo ljudi dokle ce ovo da traje-ovo moze ovako u nedogled-a njih bas briga-Monopolisti-ima portova ali samo sa adsl na telekomu-i to naravno preko veze-sve sam se raspitao i u to sam se sam uverio.
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: Sintagma "nema slobodnih portova"

[ Pregleda: 3044 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.