Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hard disk poceo da chvakce.

[es] :: Storage :: Hard disk poceo da chvakce.

[ Pregleda: 4532 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mad Max
Ub city, Srbija

Član broj: 39758
Poruke: 25
93.86.197.*



Profil

icon Hard disk poceo da chvakce.19.10.2009. u 18:56 - pre 176 meseci
Naime posedujem hard od 160 Gb model WD1600js (SATA1) i problem je u tome sto kada palim komp on pocne da chvakce u intervalima od oko 1 sekunde.Chim pochne da chvakce ja ga odmah bodem u power jer se bojim da bi, ako ga ostavim da chvakce, napravilo jos veci problem.To chvaktanje je se chulo i ranije kad se komp pali ili gasi, npr. upalim komp hard chvkne jednom i krene da se podize win ili kad se gasi komp tj. pre nego sto ugasi hard on chvakne i ugasi se.
Imam brdo podataka na njemu koji su mi bitni i ne znam sta da radim, tako da bi mi bilo kakva pomoc dobro dosla!!
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
95.180.81.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.19.10.2009. u 20:51 - pre 176 meseci
uradi backup pa onda sta hoces
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

madcama
Valjevo

Član broj: 103936
Poruke: 794
91.150.105.*



+184 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.19.10.2009. u 20:58 - pre 176 meseci
Promeni napajanje.
Po temi http://www.elitesecurity.org/t385534-0 ja sam terorista.
Use The Force my young Luke Filewalker.
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
95.180.81.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.19.10.2009. u 21:04 - pre 176 meseci
dok promeni napajanje i vidi da nije moze da crkne disk
napajanje moze uvek da promeni, a disk moze samo jednom da crkne skroz


spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

Mad Max
Ub city, Srbija

Član broj: 39758
Poruke: 25
93.86.197.*



Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.19.10.2009. u 21:09 - pre 176 meseci
Kako da uradim bekap?
Kacio sam hard kao sekundarni i on opet chvakce.
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
95.180.81.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.19.10.2009. u 21:13 - pre 176 meseci
znaci da si zakasnio, verovatno su glave neispravne, i tu ne mozes nista sam ne ukljucuj vise


spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

Mad Max
Ub city, Srbija

Član broj: 39758
Poruke: 25
93.86.197.*



Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.19.10.2009. u 21:23 - pre 176 meseci
Jel postoji shansa da se podaci izvuku? I ako postoji, koliko je to procentualno moguce?
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
62.68.119.*

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.19.10.2009. u 21:51 - pre 176 meseci
U zamrzivač na pola sata, zatim ga izvadiš i imaš rok od pola sata da prekopiraš vitalne podatke na drugi HDD. Usput, stavi bolje napajanje. Nemoj dozvoliti da u toku kopiranja izgubiš 2 HDD-a...

ILI ILI ILI, pokušaj sa kraćim intervalima da narežeš po DVD. Znači, postavi taj HDD kao sekundarni, upali komp, upali aplikaciju za DVD burning, odaberi te podatke koje želiš spasiti i probaj narezati DVD. Onda ugasi komp na 15-20 min. ali iz struje. Upali, pa probaj narezati drugi DVD itd...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
95.180.81.*

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.19.10.2009. u 22:01 - pre 176 meseci
ovaj komentar iznad mene NIKO ali NIKO neka NE primenjuje.
ZNACI NE RADITI gore opisano kad vec nema moderatora da brisu.
TO je vrlo opasno i u 99 posto slucajeva ne radi
spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.19.10.2009. u 23:15 - pre 176 meseci
Pozdrav,

polako, ima moderatora.

Zaista je ovaj postupak rizicna varijanta oduvek, iako od kada znamo za harddiskove, neko savetuje turanje u zamrzivace i slicno. Doduse, ovo sa gasenjem racunara izvlacenjem iz struje jos nisam cuo, ali to valjda treba da zapecati sudbinu diska, sta li....

Ono sto je sigurno je da svako ceprkanje smanjuje sanse da se izvuku podaci i da je jedini dobar savet da se pod hitno odradi backup, a to, koliko vidim, sada valja uraditi tako sto bi se upalio racunar sa zakacenim eksternim diskom na koji bi se backupovali podaci. Sve drugo je nosenje kod strucnjaka da se spasavaju podaci.
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.20.10.2009. u 00:48 - pre 176 meseci
Citat:
ranikolahdd: ZNACI NE RADITI gore opisano kad vec nema moderatora da brisu.
TO je vrlo opasno


Umesto brisanja ja bih, kao konstruktivniji pristup temi, predložio objašnjenje zašto to ne treba raditi i zašto može biti opasno.

Da li je izneti procenat (ne)uspešnosti zasnovan na empirijskim podacima ili je u pitanju slobodna procena?

Jer, čitao sam mnogo članaka i komentara (npr. ovaj) u kojima se tvrdi da predloženi postupak (hlađenje u zamrzivaču) daje rezultate u mnogo većem procentu (10-20%)...


Mislim da taj metod definitivno nije za svakoga, ali takođe cenim da je procenat njegove uspešnosti dosta blizak procentu slučajeva kada su podaci koje treba spasiti zaista vredni novca koje firme specijalizovane za taj posao obično traže. Drugim rečima, mislim da bar 90% nas na hard diskovima nema podatke koji su vredni 200-300 evra. Meni su, na primer, neki moji podaci veoma važni, naravno, ali kad bih za njihovo vraćanje trebalo da platim 300 evra... hm... hvala, ali - ne, hvala. Najvrednije što imam su kopije sajtova koje sam držao proteklih godina, fotografije moje bivše koju još nisam sasvim prežalio, neka email prepiska i gomila e-knjiga. I sve mi je to "jako" važno... Ali, ako bih morao da platim, onda mi baš i nije toliko važno, hehehe.


Mad Max, šta ti planiraš? Hoćeš pokušati sam da nekako prekopiraš podatke, ili ćeš odmah odneti disk u neku firmu, na primer, kod ranikolahdd-a? Ili ćeš odabrati najgluplji način - pokušati sve što znaš i umeš (i verovatno nepovratno uništiti disk), pa tek na kraju odneti kod profesionalaca?
Drugim rečima, ako si voljan da se odvojiš od 200-300 evra i imaš pare, bolje ti je da odmah odeš kod profesionalaca, nego da sam pokušavaš. Ako si definitivno odlučio da ne plaćaš, onda može i "zamrzavanje", samo, prethodno se dobro informiši kako se to radi, da već iz prvog pokušaja ne uništiš disk, ili se čak i povrediš. Nije nikakva velika nauka, ali ima par stvari na koje moraš da obratiš pažnju (od kojih je, verovatno, najvažnija da sprečiš kondenzaciju u toku i nakon hlađenja - ili da ne dodiruješ elektroniku diska dok je uključen, nakon hlađenja).

Nisam nikad probao da "zamrznem" disk, ali imam jednog koji je baš dobar kandidat za to (kopljen od Cigana kraj buvljaka), pa ću baš probati. Ko zna, možda uspe.
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.20.10.2009. u 08:20 - pre 176 meseci
Ja kad bih imao vremena da pisem na svakih mesec dana u zadnjih 7-8 godina koliko svracam ovde zasto ne valja da se stavlja disk u zamrzivac,
trebali bi da mi uplacuju socijalno. Zar nije dovoljno sto sam rekao da ne treba?
Za konstruktivne predloge juri sto sam pisao unazad, ne mogu da ponavljam svaki put.
( btw dok nije ekipa iz nase firme pocela da se bavi diskovima jedini lek je bio da se disk stavi u fridz)
Onda smo uveli nove pojmoce, ROM chipa, zamene glava, uvoz chipova za LCT i DM9, cist prostor itd itd.
Tako da nemoj meni da nabijas da nisam konstruktivan u predlozima. Pre nedelju dana sam postavio snimak kako treba da se menja glava sa sve objasnjenjem.
PA sta vise treba da uradim , da idem od kuce do kuce i da lepim plakate, ne stavljajte diskove u frizider?

spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

ranikolahdd
Beograd

Član broj: 25262
Poruke: 958
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: www.spasavanjepodataka.rs


+51 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.20.10.2009. u 08:23 - pre 176 meseci
U stvari ima predloh ala MIT Busters.
Evo imam ovde gomilu od 100 diskova spreminh za bacanje, Imam i zamrzivac.
Ako hocete da organizujemo testiranje ovoga, recimo u subotu, moze da dodje neko i da snima.
Koliko ce diskova da proradi posle stavljanja u zamrzivac?
Mozemo i kladionicu da napravimo. KO pogoti procenat dobije ispravan disk ( na sobnoj temperaturi)

spasavanje podataka
Datarecovery master
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.20.10.2009. u 10:07 - pre 176 meseci
Citat:
ranikolahdd: Ja kad bih imao vremena da pisem na svakih mesec dana u zadnjih 7-8 godina koliko svracam ovde zasto ne valja da se stavlja disk u zamrzivac,
trebali bi da mi uplacuju socijalno.


Ma, ne očekuje niko da pišeš opširno, veća da ubaciš kratko objašnjenje, kao specijalista. Mislim da bi to svima koristilo. A ne bi mnogo vremena potrošio za tu jednu rečenicu, otprilike koliko potrošiš za traženje da se brišu postovi i privremeno banuje član (na jednoj drugoj temi, "šamaranje diskova").

Citat:
ranikolahdd:Zar nije dovoljno sto sam rekao da ne treba?


Dovoljno je u tvojoj firmi, u kojoj si direktor, ali na diskusionom forumu - ne, brate. Tu se očekuju i argumenti. Kad tako napišeš "NE, NIKAKO NE RADITI, to je opasno" - samo pobudiš dodatno interesovanje. I kod manje inteligentnih ljudi, kakav sam ja, na primer, izazoveš upravo suprotan efekat. Osim toga, takav način savetovanja kod nekog može da izazove sumnju da si ovde ne da pomogneš, već da širiš tzv. "FUD" (fear, uncertainty and doubt) kako bi odvratio ljude da kroz samostalne pokušaje steknu nova znanja i iskustva - i odu kod profesionalaca da im odrade posao, dok sami postaju za nijansu gluplji, nesigurniji, nepreduzetniji....

Ko ima zaista važne podatke, njemu ne treba savet da li da disk stavi u zamrzivač ili odnese u data recovery firmu. Svima ostalima je, ja mislim, pametnije da sami pokušaju spasavanje, a za novac koji bi dali profesionalcima kupe nekoliko novih diskova i stave ih u neku od redundantnih RAID matrica.

 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Hard disk poceo da chvakce.20.10.2009. u 10:47 - pre 176 meseci
Pozdrav,

Nikola nije pisao da je dovoljno ono sto kaze na osnovu toga sto je direktor u svojoj firmi, vec na osnovu toga sto do sada u proteklim godinama pokazao i na forumu i u praksi. Naravno, kao sto to cesto ume, i to je napisao pomalo trapavo pa onima koji ne prate njegov rad zvuci drugacije.

Ipak, ova je tema otisla zasad u nezeljenom smeru a pokretac teme se nikako ne javlja, pa cu temu privremeno zakljucati da ne bismo diskusijama koje nemaju uticaja na resenje problema iz prve poruke same teme, u potpunosti unistili smisao teme.

Autor teme moze da me kontaktira na PP vezano za eventualno otkljucavanje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Hard disk poceo da chvakce.

[ Pregleda: 4532 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.