Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ljudi odjednom govore engleski!

elitemadzone.org :: MadZone :: Ljudi odjednom govore engleski!

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25589 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

R A V E N
Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.8.44

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Ljudi odjednom govore engleski!13.10.2009. u 23:24 - pre 177 meseci
Da li je iko ikada primjetio (a ja jesam) kada se prikazuje neki TV prilog na BBC-u ili CNN-u sa ljudima iz naših krajeva i pri govoru oni tečno govore na engleskom, mada je taj engleski sa primjetnim naglaskom?

Kako je to moguće? Sumnjam da prosječan čovjek ovdje star 35 godina iili manje može bez problema da se koristi govornim engleskim, a da ne govorim o nekome u 50-im godinama, ko je u najbolju ruku učio ruski u školi. Da li ih pripremaju prije snimanja priloga da izgovore tih par rečenica?
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!13.10.2009. u 23:29 - pre 177 meseci
sve zavisi od osobe do osobe,ne ;)
a i eng. nije uveden prije 2 godine u skole...

daj primer
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!13.10.2009. u 23:44 - pre 177 meseci
Nešto ne verujem da bi neko pristao da se smara da uči rečenice napamet i još kako se one pravilno izgovaraju. Ali kao što je već rečeno, daj neki primer ako ima na YT.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.217.*



+21 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 00:11 - pre 177 meseci
Citat:
R A V E N:Sumnjam da prosječan čovjek ovdje star 35 godina iili manje može bez problema da se koristi govornim engleskim, a da ne govorim o nekome u 50-im godinama, ko je u najbolju ruku učio ruski u školi. Da li ih pripremaju prije snimanja priloga da izgovore tih par rečenica?

Ama stvarnooo...
Mrak u ovoj zemlji (a posebno u prosveti) je nastao izgleda negde u vreme kada si se ti rodio.
Ništa nije falilo školama pre 40-50 godina, učili su ljudi i tada razne jezike a ne samo ruski.
Gimnaziju sam završio 1967. i bilo je tada 4 maturantska odelenja i ni u jednom se nije učio ruski.
Bila su dva "engleska", jedno "francusko" i jedno "nemačko" odelenje. Jedan broj mojih školskih drugova je upisao (i završio) filološki fakultet, a neki su sada već pred penzijom kao profesori jezika, prevodioci...
Tokom školovanja sam učio nemački, a kasnije sam sâm naučio engleski... živeo neko vreme u Londonu i po povratku čak radio jedno vreme kao prevodilac.
Pa još su "za vreme stare Jugoslavije", pre drugog svetskog rata, u ovoj zemlji postojale škole u kojima se učilo više jezika (obavezno uključiv i "raritetne klasične" kao staro-grčki i latinski).
Uvođenjem "usmernog obrazovanja", a pre toga "šuvaricama" je samo isfabrikovan niz generacija koje su generalno loše obrazovane, polupismene i pomalo beslovesne... (što je valda i bila osnovna zamisao autora)

E baš se bez veze nerviram (koji moron!?)

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 00:11 - pre 177 meseci
Zasto ruski? Ja sam posao u osnovnu skolu 1949 godine i vec u petom razredu osmogodisnje ucio nemacki, posle se preselio i u sestom razredu presao na francuski, posto sam nesto malo znao, ucila me komsinica privatno. A u gimnaziji dobio jos i engleski i latinski. I nije to bilo negde bogu iza ledja, nego na kraju Rumunske ulice, u koju su isla i deca mnogih komunistickih glavesina, ukljucujuci i Josipa Broza. Iskreno, ne secam se da li je mogao da se bira i ruski jezik.

Inace, to sto se vidi u razgovoru na BBC i slicnim, su relativno jednostavne fraze, to znaju da kazu mnogi ljudi koji su recimo putovali po svetu ranije, pre ovih ratova i tako se sporazumevali.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.adsl.verat.net.



+62 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 00:33 - pre 177 meseci
Citat:
Catch 22
Uvođenjem "usmernog obrazovanja", a pre toga "šuvaricama" je samo isfabrikovan niz generacija koje su generalno loše obrazovane, polupismene i pomalo beslovesne... (što je valda i bila osnovna zamisao autora)


Nisam znala da sam polupismena i beslovesna, stoga hvala ti sto si mi otvorio oci! Mada sam u toj istoj Suvarici dobro naucila ko je napisao "Anu Karenjinu" i "Prokletu avliju", sto se sudeci po nekim anketama kasnije za ove nove generacije ne bi moglo reci.

Elem, "Suvarica" je zaista bila propali projekat iz mnogih razloga, ali sto se tice ucenja jezika mislim da nicega loseg tu nije bilo. Sta vise, postojala su jezicka odeljenja u kojima su se jezici forsirali.


Drugo - "Suvarica" je bila srednja skola, a jezici su se ucili od osnovne. Od prvog razreda su svi ucili neki jezik, a od petog su dobijali i drugi. A tako je bilo jos u vreme moje mame, koja je isto ucila dva jezika u osnovnoj skoli, od kojih jedan engleski. Tako da ne vidim u cemu je problem da neko ko je presao 35. zna neki jezik!


[Ovu poruku je menjao EmilijaV dana 14.10.2009. u 01:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 00:36 - pre 177 meseci
Citat:
u sestom razredu presao na francuski, ...., ucila me komsinica privatno


Aaaa, gospodine Djokicu.... Nisu svi te srece :)

 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.adsl.verat.net.



+62 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 00:48 - pre 177 meseci
I jos nesto zaboravih...

Ljudi su ranije mnogo vise putovali, pa imali prilike da to nauceno koriste i uvezbaju. Pa se onda masovno u moje vreme islo u letnje skole jezika po inostranstvu. Bilo nam je pristupacno, a sad mislim da je za mnoge nezamislivo.
 
Odgovor na temu

Trantor

Član broj: 100930
Poruke: 275
79.101.134.*

ICQ: 199139277


Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 01:00 - pre 177 meseci
@Catch 22:

Nisi baš u pravu. Naravno da je i onda bilo škola jezika i da je u školama učen strani jezik. Ne samo ruski nego i engleski ali ipak daleeeko manje. Ipak je velika većina tada učila ruski. Moja keva je 47-mo a ćale 50-to godište. Oni su oboje učili engleski ali je ipak veeeelika većina njihove generacije u globalu učila ruski i nešto malo francuskog. I istina je živa da su tada ljudi manje znali jezike nego danas. Jednostavno nije im trebao. To što ti pričaš tečno engleski jer si ga eto verovatno voleo i imao si priliku da živiš i radiš u Londonu je plus za tebe ali generacijski teško da tvoja generacija može da se nosi sa mojom. Danas klinci igraju igrice i hteli ne hteli moraju da ga nauče bar malo da bi mogli da igraju. Drugo tu je Internet koji možeš da koristiš samo ako znaš engleski. Mislim ne treba ti, ali onda si skraćen samo na ne znam sajt B92 i sajtove sa receptima :) Treće svi imaju kablovsku pa i satelitske kanale koji istina sad već jesu titlovani ali neki još uvek nisu. Pa je tu MTV i VH1. Više se ne sluša domaća muzika nego ako si "in" slušaš neki hip-hop ili šta već. Sve to jednog čoveka danas mnogo više izlaže engleskom jeziku i sve se češće sreće sa njim još od malih nogu. Tako da to što mlađe generacije znaju engleski je na mestu (ne zato što su pametniji nego su više izloženi jeziku i jednostavno je potreba) a ako i ovi stariji znaju onda je to meni stvarno impresivno i super. Ja sam isto mislio da su oni tu tanki. Jer ako su i bili dobri verovatno ga nisu koristili a ako jezik ne koristiš na ovaj ili onaj način 1-2 godine ko da ga nisi ni učio maltene.
The truth is out there and I want to believe.
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.adsl.verat.net.



+62 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 01:14 - pre 177 meseci
Citat:
Trantor: Ja sam isto mislio da su oni tu tanki. Jer ako su i bili dobri verovatno ga nisu koristili a ako jezik ne koristiš na ovaj ili onaj način 1-2 godine ko da ga nisi ni učio maltene.


Zavisi kako ko, isto kao i danas. I stvarno ne znam odakle vam to da su svi koji su ucili jezike ucili bas ruski? Bilo je skola koje su ucile ovaj ili onaj jezik.

A ja vam navedoh primer moje majke, koja je '37 godiste, pa je ucila od osnovne skole dva jezika, posle isla na neke kurseve, koji su (verovali ili ne) postojali i onda.

Odakle ti to da ljudima ranije jezici nisu bili potrebni? Ako si hteo da radis iole normalan posao morao si da podneses dokaz o znanju nekog jezika, odredjenog nivoa.

Aman ljudi, nisu svi poceli da uce engleski da bi igrali igrice!!!


edit:

I nije istina da se jezik zaboravlja, ako se ne koristi. Mislila sam i ja to (jer su mi drugi tako pricali), pa sam se razuverila. Evo ja sam naucila francuski u osnovnoj skoli, ali bas, bas dobro. A nisam ga koristila nesto mnogo, posebno u zadnje vreme. Ali cim cujem nekog da govori kao da mi prica srpski, svaku skoro rec razumem. Kad bi mi rekao neko da sad pocnem da ga govorim, ne bih se setila, ali kad mi se neko obrati na francuskom, samo pocne da se vraca iz malog mozga.

[Ovu poruku je menjao EmilijaV dana 14.10.2009. u 02:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
79.101.230.*



+7 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 01:29 - pre 177 meseci
Citat:
R A V E N: Da li je iko ikada primjetio (a ja jesam) kada se prikazuje neki TV prilog na BBC-u ili CNN-u sa ljudima iz naših krajeva i pri govoru oni tečno govore na engleskom, mada je taj engleski sa primjetnim naglaskom?

Kako je to moguće? Sumnjam da prosječan čovjek ovdje star 35 godina iili manje može bez problema da se koristi govornim engleskim, a da ne govorim o nekome u 50-im godinama, ko je u najbolju ruku učio ruski u školi.

Kod Francuza se to više primećuje.
Mnogo više nego kod naših ljudi.
Pre ćeš njih i mnoge druge brže primetiti kako udaraju na 'svoju' stranu.
Ja u to recimo ne sumnjam.

Inače, velik je broj ljudi iz tog doba koje pominješ.
Takvi ne upotrebljavaju W u domaćem digitalnom pismu, npr.
Tako ih možeš prepoznati.

Inače, pravilnost u naglasku, slengovima, zavisi od toga koliko se face-to-face ili phone-to-phone interakcije odigrava.
If we are speaking about daily basis...
Citat:
Da li ih pripremaju prije snimanja priloga da izgovore tih par rečenica?

Probably jok...
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.adsl.verat.net.



+62 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 01:36 - pre 177 meseci
Citat:
musicmaster: Kod Francuza se to više primećuje.


Francuzi odbijaju da govore (uce) engleski iz nekog svog ponosa! Tako je i danas, ne samo pre. Evo moj sin je proletos bio u FR i nije mali mogao cudom da se nacudi. Kaze - ili ne znaju uospte ili jedva natucaju, ali i to sto natucaju ih ne razumes. I to osoblje hotela npr., gde bi morali da znaju.

A imaju i neka svoja udruzenja za proterivanje fast-food restorana, proterivanje engleskih reci iz govora i sl. akcije! Ja kad sam to procitala mislila sam da su to neke dokone budale, kad saznah od sina da su uspeli da izbace Burger King iz FR!
 
Odgovor na temu

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
91.191.35.*

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 01:47 - pre 177 meseci
Moj otac je iz jednog malog sela u Bosni ali u kojem su interesantno ljudi jako obrazovani i govor nije iskrivljen kao u selima u većini Bosne gdje čovjeka maltene ne razumiješ. I nakon završene osnovne škole u tom selu i upisa u neku srednju po tada komunističkom sistemu otišao je Kopar gdje je postao pomorac. I učio je ruski ali to ganije spriječilo da postane poliglota i čak u kasnim 20 odnosno tridesetim godinam svog života naučio je još pet jezika. Tako da danas tečno govori italijanski francuski i obavezni engleski bez kojeg se nije moglo bit u takvom poslu kao sto je pomorac. Naravno danas je ostario i već dugo ne govori strane jezike ali, dio njega je presao na mene tako da sam ja uz televiziju i školu a posebice elektroniku koja je sva na enegleskom jeziku . Naučio i enegleski jezik. Naravno ja ga ne govorim bas najbolje ali nakon tri mjeseca koliko sam radio za jednog amerikanca vrlo lijepo sam počeo da pričam engleski jezik.
Po meni su ljudi sa ovih prostora kao stvoreni za učenje stranog jezika. U mom gradu postoji jedan momak koji je naravno otišao u svjet ali frajer je govorio 13 jezika između toga kažu da govori tečno japanski i kineski.
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
79.101.230.*



+7 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 01:49 - pre 177 meseci
Citat:
EmilijaV: Francuzi odbijaju da govore (uce) engleski iz nekog svog ponosa! Tako je i danas, ne samo pre. Evo moj sin je proletos bio u FR i nije mali mogao cudom da se nacudi.

Veruj mi da znam koliko su blesavi!
Imao sam prilike da upoznam jedan bračni par iz a la france.
Došli su kod jednog mog poznanika da kupe 2 rotvajlera za neku finu paru šta ti ja znam,
kombijem, pazi... i sa 2 rota u boxovima nazad, kombijem.

Ja sam tu trebao da budem prevodilac ali...
Citat:
...Kaze - ili ne znaju uospte ili jedva natucaju, ali i to sto natucaju ih ne razumes....

... te je taj moj prijatelj bio prinuđen da im plati prevodioca.

Našli smo jednog profesora francuskog jezika iz srednje škole i imali sreće jer nas nije napsovao oko ponoći,
kada smo ga zamolili telefonom da hitno dođemo po njega...

E, takav bojkot treba da se pruži političarima!

 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.adsl.verat.net.



+62 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 02:11 - pre 177 meseci
@mserifov

Pa nije govor svuda iskrivljen i nema to veze sa obrazovanjem. U Hercegovini koliko znam se pravilno govori, nikad ne bi cuo coveka na pijaci da se "frlja sas padezi".

Citat:
mserifov:
Po meni su ljudi sa ovih prostora kao stvoreni za učenje stranog jezika. U mom gradu postoji jedan momak koji je naravno otišao u svjet ali frajer je govorio 13 jezika između toga kažu da govori tečno japanski i kineski.


To je istina, uopste nam nije tesko da ucimo jezike. A jedna moja profesorka mi je objasnila i zasto! Zato sto je nas jezik jako nemelodican i grub, a gramatika uzasno komplikovana i teska, pa nam nije problem ni jedan drugi, bar sto se govora tice, a i svaka gramatika je laksa od nase!

Posle sam zakljucila da je to istina. Jer zaista samo u nasem jeziku sam cula da postoje reci kao sto je "ČVRST", znaci pet vezanih suglasnika, bez samoglasnika! Latinski jezici nam uvek zvuce lepo, bas iz razloga sto nikad nemas u jednoj reci vise od dva vezana suglasnika, iza kojih dolazi samoglasnik.

I uvek kad hocu da zezam nekog stranca, kad mi trazi da nesto nauci na srpskom, ja mu dam u zadatak da nauci da kaze reci: čvrst, cvrkutati, šćućuriti se i sl. E, nema sanse... Cak ni Nemci, eventualno Rusi mogu da se priblize, ali uvek ubace neki samoglasnik.

Mada, zezala se ja tako sa ljudima, dok mi se nije vratilo. Elem, zeznula me jedna Svedjanka, dala mi neku rec na sveskom da izgovorim... Lomila sam jezik pola sata i nisam uspela. Tako da nas jezik nije mozda najgrublji, ali jedan od gorih jeste.


Citat:
musicmaster

E, takav bojkot treba da se pruži političarima!


Slazem se!

Mada jos nisu uspeli da najure Mc. Donald's, ali kako su krenuli, uskoro ce...

A sto su onda ti Madame et Monsieur de la France dosli ovde, pa jos rotove da kupuju?
Ako im je do nacionalnog ponosa i nacionalnih brendova, imaju brate svoje pudlice, pa nek' im prave frizure i oblace kaputice!







[Ovu poruku je menjao EmilijaV dana 14.10.2009. u 03:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 02:33 - pre 177 meseci
@EmilijaV

Sa kojom te je reci zeznula Svedjanka? Ziveo sam u Oslu 3 godine kao klinac jer mi je cale radio tamo i jos uvek natucam Norveski i Svedski (razumem skroz ali ne pricam kao kad sam ziveo tamo) koji su kao Srpski i Hrvatski tj. isti jezik. Oni imaju retardirano dugacke kovanice ko Nemci, sa puno poluglasova, koje mogu biti zeznute za izgovor.
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.adsl.verat.net.



+62 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 02:41 - pre 177 meseci
@Binary Mind

Da me ubijes, ne mogu da se setim. Da bar znam sta ta rec (reci) znace, pa da ti kazem na srpskom. Ali ne znam, mislim da mi nije ni rekla. To je izgleda isto neka njihova rec (kovanica) za zezanje stranaca. Secam se da nisam uspela jezik da upletem (ne umem bolje da opisem moj pokusaj izgovaranja)!

Inace, znam da je slican nemackom, ali nemacki mi nije problem da izgovorim tako neku rec, iako ga ne govorim. Izgleda su ti skandinavski gori.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 02:50 - pre 177 meseci
Ne znam. Meni je trebalo manje od godinu dana naucim Norveski, a bio sam prisiljen jer sam isao u skolu koja je navodno bila internacionalna, ali su iz nekog razloga norveski nastavnici odbijali da pricaju na engleskom jer su djaci bili uglavnom norvezani i nesto malo stranca od kojih najvise bilo norskamerikanera to jest amerikanaca norveskog porekla (ameri tamo imaju svoje baze). Sve zavisi od toga sa kog ugla gledas. Ja sam bio prisiljen da naucim taj jezik i bio sam u gomili koja ga je pricala a ti si verovatno Svedjanku srela ovde
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
79.101.230.*



+7 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 02:51 - pre 177 meseci
Citat:
A sto su onda ti Madame et Monsieur de la France dosli ovde, pa jos rotove da kupuju?


Svideli im se psi na sajtu.
Nema takvih "mečki" od pasa kao na balkanu, izgleda..
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
*.adsl.verat.net.



+62 Profil

icon Re: Ljudi odjednom govore engleski!14.10.2009. u 03:12 - pre 177 meseci
Citat:
Binary Mind: Ne znam. Meni je trebalo manje od godinu dana naucim Norveski, a bio sam prisiljen jer sam isao u skolu koja je navodno bila internacionalna, ali su iz nekog razloga norveski nastavnici odbijali da pricaju na engleskom jer su djaci bili uglavnom norvezani i nesto malo stranca od kojih najvise bilo norskamerikanera to jest amerikanaca norveskog porekla (ameri tamo imaju svoje baze). Sve zavisi od toga sa kog ugla gledas. Ja sam bio prisiljen da naucim taj jezik i bio sam u gomili koja ga je pricala a ti si verovatno Svedjanku srela ovde


Ne, ja sam Svedjanku srela u jednoj trecoj zemlji.

Slusaj, sva deca neverovatno lako uce jezike! Ako si tamo isao u skolu, logicno je da ti nije tesko. Tesko je odraslima, kad je vec formiran govorni aparat.

I ja sam francuski pocela da ucim sa tri godine, pa mi nikad nije problem da izgovorim ono njihovo R sto je nasima uvek tesko, ili nosne vokale. Tako da kad me slusas zvucim kao original. A gledajuci mog sina dok smo ziveli napolju, a on bio jako mali, naucio bi (naravno samo da govori) onaj jezik koji mu je u tom trenutku trebao (i koliko mi je trebalo) i to je bez akcenta izgovarao! Jer ih je ucio uporedo dok je ucio i srpski. To nije za poredjenje.


Citat:
musicmaster: Svideli im se psi na sajtu.
Nema takvih "mečki" od pasa kao na balkanu, izgleda..


Onda bre da govorimo srpski da nas ceo svet razume!

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ljudi odjednom govore engleski!

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25589 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.