Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Buduci svetski jezici i recnici-prognoza

elitemadzone.org :: MadZone :: Buduci svetski jezici i recnici-prognoza

[ Pregleda: 6322 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

wlada88
wladimir dinic
Nis

Član broj: 94949
Poruke: 64
212.200.97.*

Sajt: www.super-bre.co.nr


Profil

icon Buduci svetski jezici i recnici-prognoza26.09.2008. u 22:27 - pre 188 meseci
Sta mislite o o tome koji jezici i u kom obliku ce se koristiti u buducnosti?
Verovatno ste svi culi, procitali negde, a i svesni ste toga da veliki broj jezika u svetu izumira, a da odredjen broj jezika postaje sve prisutniji-dominantniji, tj. sve vise su u upotrebi odredjeni jezici kao sto su Engleski, Arapski, Kineski,... S' obzirom da se broj stanovnika na zemlji povecava, a da veliki broj jezika izumire, ja smatram da ce za npr. 30-50 godina bar 80% ljudi koristiti Engleski, Arapski, Kineski, i jos par populanih jezika, a da ce relativno mali broj ljudi kori. S' obzirom na opstu globalizaciju, takodje smatarm da ce veliki broj ljudi uciti strane jezike, tako da veliki broj onih koji koriste npr. Engleski ce ziveti van Velike Britanije, SAD-a i Australije. Negde sam citao o tome da ce se u buducnosti koristiti jezik Panglish (od English) koji ce biti u osnovi Engleski, ali ce biti drasticno izmenjen. naime, verujem da ce doci do osiromasenja najpopularnijih jezika, jer zasto bi ljudi ucili 10-20 izraza koji oznacavaju jedno te isto.
To ce biti korisno jer ce zbog globalizacije ubrzati i usavrsiti komunikaciju, ali kakvu ce to posledicu imati na bogatsvo recnika odredjenih jezika i na kulture pojedinih naroda? Sta mislite o tome?
WLADDA88
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Buduci svetski jezici i recnici-prognoza26.09.2008. u 22:34 - pre 188 meseci
Ja bih toj grupi dodao i spanski. Vec danas se engleski govori na toliko ralicitih nacina, da je tesko shvatiti da je to isti jezik. Sigurno ce se nastaviti njegova ekspanzija i vjerovatno ce ostati jezik koji se najvise govori. Sto se tice bogatstva, nisam siguran da ce osiromasiti, cak smatram da ce postati bogatiji. Kao i svaki drugi zivi jezik i engleski se mjenja i neki izrazi se gube, dok neki sasvim novi ulaze u upotrebu. Ne vidim tu neki znacajniji problem.
 
Odgovor na temu

Bastard

Član broj: 33164
Poruke: 293
77.46.235.*

Jabber: Bastard@elitesecurity.org


Profil

icon Re: Buduci svetski jezici i recnici-prognoza26.09.2008. u 22:43 - pre 188 meseci
Što se tiče Evrope nemački se dosta koristi.Ko zna nemački verovatno da se može snaći u srednjoj Evropi ,Beneluksu,Skandinaviji,Italiji i verujem Španiji
Nisam bio u Španiji ali znam da od 2000. godine veliki broj nemaca i drugih odlaze u Španiju i čak sam čuo da šta god da se gradi ,grade nemci za odmor :)
Inače nemački razumem vrlo malo mada oduvek sam govorio da bih rado naučio više.Ja razumem samo brojeve i par reči :(
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
66.230.230.*

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Buduci svetski jezici i recnici-prognoza26.09.2008. u 23:28 - pre 188 meseci
Ko zna engleski i nemački i pomalo naše slovenske jezike, može se veoma dobro snaći na Internetu.

Na primer koga zanima Dreambox je poželjno da zna nemački, tu ne pomaže engleski. Najbolji forumi za to su nemački.

Takođe ima i ruski svoje prednosti.

Pozdrav nemysis
 
Odgovor na temu

tahuti

Član broj: 53920
Poruke: 83
*.vc.shawcable.net.



+41 Profil

icon Re: Buduci svetski jezici i recnici-prognoza27.09.2008. u 01:22 - pre 188 meseci
po broju stanovnika: kineski, hindu, spanski i engleski
po broju zemalja u kom se govori: engleski, spanski, francuski i arabski

mapa po populaciji lepo ofarbana
http://www.allcountries.org/maps/world_language_maps.html

ovaj sajt http://www.nocturne.ca/nn-worldlanguages.htm daje i po oblastima

internet i biznis

engleski
nemacki
spanski
italijanski
japanski

nauka i tehnologija

engleski
spanski
ruski
nemacki

sto se arabskog tice postoji formalni (koran) i vulgarni (svaka zemlja ima svoju varijantu). kineski pismo im je isto, ali ima vise dijalekata koji ne mogu da govore jedni sa drugima, mandarin (najbrojniji - oficijalni je u kini, tajvanu, singapuru,...).

Evropski jezici: Engleski, Francuski, Nemacki, Spanski, Ruski, Portugalski, Italijanski
Azija: Kineski-Mandarin, Japanski, Korejski
Afrika/Azija: Arabski
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-182-152.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Buduci svetski jezici i recnici-prognoza27.09.2008. u 08:54 - pre 188 meseci
kineski je skup jezika,kao sto su i slovenski jezici
a najrasprostranjenije je mandarinski

@tahuti,cudno da u teh. svetu nema japanskog
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: Buduci svetski jezici i recnici-prognoza27.09.2008. u 09:38 - pre 188 meseci
Citat:
Horvat
@tahuti,cudno da u teh. svetu nema japanskog

Oni su se prilagodili trzistu, dok se trziste nije prilagodjavalo njima.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Buduci svetski jezici i recnici-prognoza27.09.2008. u 09:51 - pre 188 meseci
engleski ce nastaviti suvereno da vlada kao poslednja lingua franca nase civilizacije koja ulazi u svoju zavrsnu fazu.
 
Odgovor na temu

tahuti

Član broj: 53920
Poruke: 83
*.vc.shawcable.net.



+41 Profil

icon Re: Buduci svetski jezici i recnici-prognoza27.09.2008. u 23:08 - pre 188 meseci
engleski preovladjuje u tehnickim oblastima, posto je to najpopularniji drugi jezik u japanu, nije mi neobicno da japanski nije popularan u tehnici. anime/manga za to vec je potrebno znanje japanskog.
skandinavski jezici su slicnom polozaju, retko ko izuzev susednih drzava govori.
citao sam problem u indiji kad su planirali da hindu zameni engleski daleke 1948. problem je u prevodjenju tehnickih termina. npr 1948 hindu je imao samo 7 imena za elemente periodicne tablice pa je ispadalo da hindu hemicar govori mesavinu hindu/engleski.

 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Majstor Duja
Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: Buduci svetski jezici i recnici-prognoza28.09.2008. u 09:46 - pre 188 meseci
..mislim da ce jezik buducnosti biti engleski sleng sa primesama kineskog i indijskog - govorim o 50+ future...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Buduci svetski jezici i recnici-prognoza

[ Pregleda: 6322 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.