Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se kaže štediša - na engleskom

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako se kaže štediša - na engleskom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 19311 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.dynamic.sbb.rs.



+25 Profil

icon Kako se kaže štediša - na engleskom03.10.2009. u 06:20 - pre 177 meseci
Dakle, zna li neko kako se zove štediša, na engleskom?

znate na šta mislim...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom03.10.2009. u 17:49 - pre 177 meseci
Stedisa se na engleskom kaze kratko i jasno SKOTLANDJANIN'
a na srpskom PIROCANAC.

Sala mala, nije mi namera da vredjam, samo da se malo nasmejemo.

Na engleskom bi stedisa bio SAVER, ( onaj koji cuva, stedi)

Mada mislim da oni nemaju takve inovatore kao mi koji patentirase ovaj dodatak za smederevac.

pozdrav
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.dynamic.sbb.rs.



+25 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom03.10.2009. u 18:18 - pre 177 meseci
Kapiram, i ja mislim da je izraz teško prevodljiv sa našeg na engleski, ali opet sam se nadao da u svetu negde već ima neki naziv, nije valjda ovo baš naš izum...?

 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom03.10.2009. u 19:09 - pre 177 meseci
Citat:
Nikola M: .... nije valjda ovo baš naš izum...?


Da li je to STVARNO štediša ili je samo markentiški trik?!
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom03.10.2009. u 19:18 - pre 177 meseci
Jeste stedisa i to KAKO???

Tako sto se vise toplote izraci u prostoriju
zbog vece povrsine onih cevi u sredini
i strujanja vazduha izmedju njih
(a sto se moze lako izmeriti: vazduh koji izlazi kroz gornju cev je mnogo hladniji od vazduha koji bi isao kroz obicni sulundar)

Prema tome, posto se vise toplote izraci u prostoriju,
u istoj je mnogo toplije, pa je mnogo manje potrebno i loziti pec.

Logicno, zar ne??


pozdrav
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom03.10.2009. u 21:20 - pre 177 meseci
Citat:
radarac66: .... vazduh koji izlazi kroz gornju cev je mnogo hladniji od vazduha koji bi isao kroz obicni sulundar.......


Pitam te lepo, da li si siguran u to? Jesi li stvarno proverio u praksi? Da li slučajno imaš takvog "Štedišu"?
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom03.10.2009. u 21:26 - pre 177 meseci
Provereno kod prijatelja na vikendici u Parcanima(kod Sopota)

Jako lepo funkcionise, donji deo sulundara ne mozes da pipnes, a na gornjem mozes da drzis ruku,
sto sa starim obicnim sulundarom nije bio slucaj.

pozz
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom03.10.2009. u 21:32 - pre 177 meseci
Citat:
radarac66: Provereno kod prijatelja na vikendici u Parcanima(kod Sopota)

Jako lepo funkcionise, donji deo sulundara ne mozes da pipnes, a na gornjem mozes da drzis ruku.....


E pa nisam baš uveren u to, jer i ja imam slučajno jedan veoma sličan takav navodno štediša (ali samo sa 4 vertikalnih cevi), i prstima sam za tren mnogo puta pipao sulundar pre ulaza dimnih gasova vertikalno na više u i nakon izlaza iz "štediše" i skoro da nema nikakve razlike u temperaturi.

Znači, zaključak je da nije štediša. Zašto? Šta mislite?

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 03.10.2009. u 22:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom03.10.2009. u 22:32 - pre 177 meseci
Ili mnogo lozis pa je temperatura previsoka da bi mogao rukom da osetis razliku,

ili ti dimnjak ima ludacki cug pa mnogo srce, odnosno vacuumira sporet.

Ova sprava definitivno ima funkciju.
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom03.10.2009. u 22:42 - pre 177 meseci
Postoji sličan uređaj - zove se Heat Reclaimer.
Potraži taj termin na http://images.google.com i dobićeš brdo sajtova sa informacijama.
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom03.10.2009. u 23:44 - pre 177 meseci
Brodoplovac,

na prvih deset strana, vise desetina slika

na kojima dominiraju dva modela

(kocka sa rupama i kocka sa mrezicom)

ali nijedan ni nalik na "stedisu', ni po obliku, a mislim ni po funkciji.

Sto znaci da je "stedisa" JEDINSTVEN.

E sad ti idi na isti pretrazivac i ukucaj STEDISA, i gle, slicice naseg stedise iz prvog posta koji se zove SAVER!!!!!

znaci Nikola M, moj prevod,koliko god humoristican, bio je tacan.

Jedino sto ne znam, a voleo bih da saznam:

Ko se prvi dosetio ovog oblika i napravio ga???

Moja ideja je slicna-na sulundar se zanituju pop nitnama vertikalni uzduzni plehovi citavom vertikalnom visinom sulundara,
tako da sto vise toplote disipira u prostoriju a nuzni minimum kroz dimnjak u nebo.
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom04.10.2009. u 04:22 - pre 177 meseci
Citat:
radarac66: Ili mnogo lozis pa je temperatura previsoka da bi mogao rukom da osetis razliku,
ili ti dimnjak ima ludacki cug pa mnogo srce, odnosno vacuumira sporet.


Pa moram mnogo da ložim da bih dostizao i imao kakvu takvu jedva sobnu (4 x 6 m površine, visina 2.4 m) temperaturu.

Dobro, dimnjak ima "ludački cug", kako učiniti da ne vakuumira šporet? Koristim običan šporet "smederevac" star 22 godine, a priključak za dimnjak (presek oko 25 x 25 cm) mi nije u zidu, nego na plafonu, tako da visina od ložišta šporeta do vrha dimnjaka iznosi oko 5 do 5.5 metara

Citat:
radarac66
Moja ideja je slicna-na sulundar se zanituju pop nitnama vertikalni uzduzni plehovi citavom vertikalnom visinom sulundara,
tako da sto vise toplote disipira u prostoriju a nuzni minimum kroz dimnjak u nebo.


Zašto baš "vertikalni uzduzni plehovi citavom vertikalnom visinom sulundara"?

Takav vertikalno postavljeni štediša ima najmanji stepen iskorišćenja toplote dimnih gasova.

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 04.10.2009. u 07:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.dynamic.sbb.rs.



+25 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom04.10.2009. u 06:34 - pre 177 meseci
Funkcioniše štediša, ne brini. Imam ja kući. Ima ga i na pijacama dosta i po radnjama, i kupuju ljudi. Inače ono -saver- jeste bukvalni prevod, a to što si video je sa nekog našeg sajta koji ima i deo na engleskom pa isto nisu znali da prevedu, nego onako otprilike stavili -saver- i sliku...

A ti eloiza - pa pritvori malo cug kad postigneš da se šporet ugreje, i otvori rernu... a to što moraš puno da ložiš je i zbog ostalih stvari, ne samo i isključivo do šporeta

Hvala za -Heat reclaimer- to nisam znao, izgleda interesantno, kao neki kalorifer na toplotu iz dimnjaka...



[Ovu poruku je menjao Nikola M dana 04.10.2009. u 08:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom04.10.2009. u 07:42 - pre 177 meseci
Citat:
Nikola M
A ti eloiza - pa pritvori malo cug kad postigneš da se šporet ugreje, i otvori rernu... a to što moraš puno da ložiš je i zbog ostalih stvari, ne samo i isključivo do šporeta


Mislite da pritvorim cug na šporetu? Naravno da zatvorim kad se ugreje šporet, ali i tad vuče kao lud.

Koje su ostale stvari za to što moram puno da ložim?

Izvini što malo skrećem od teme.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom04.10.2009. u 09:26 - pre 177 meseci
Pa ovo meni bar lici na fabricki proizvod:



Stedisa ipak izgleda kao da ga je pravila neka privatna radionica.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom04.10.2009. u 12:42 - pre 177 meseci
"Saver" jeste bukvalan prevod. Ne znam kako taj naziv zvuči strancima. Npr. mi možemo englezu da kažemo "glass garden", ali on neće shvatiti šta to znači.

"Heat reclaimer" ima istu funkciju kao i štediša. To je već dokaz da je taj termin OK.

Evo ga i Štediša-Rerna. Najbolji način da se prištedi toplota. Više informacija na:
http://www.preparednesshelp.co...oves/chimney-oven/prod_90.html






[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 04.10.2009. u 16:24 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.80.*



+21 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom04.10.2009. u 13:13 - pre 177 meseci
"Štediša" postoji kod nas već nekoliko godina i prema tvrdnjama korisnika vrlo je efikasan.
Jedini, manji problem je kod čišćenja istog, što je inače obavezna operacija u toku grejne sezone.
Postoje razne izvedbe sa različitim brojem (prečnikom i dužinom) tih pomoćnih cevi.
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom04.10.2009. u 22:50 - pre 177 meseci
Eloiza,

vertikalni plehovi celom spoljnom duzinom sulundara, zanitovani za njega,

vertikalni : zato sto je odnosenje toplote sa tela najbrze u vertikalnom strujanju,kao kod hladnjaka u elektronici bez prinudnog hladjenja ventilatorom

celom duzinom : da bi pokupili sto je vise moguce toplote sa sulundara,

sa spoljne strane : radi smanjivanja potrebe ciscenja kao kod stedise.

Nadam se da je ovo jasnije.


A sto se tice smanjivanja cuga, posto tvoj dimnjak perfektno vuce,sto potvrdjuje tvoja izjava da vuce i sa zatvorenim sporetom

mislim da je kod tebe jedino resenje da ugradis na izlac sulundara klapnu, kao za kamine,

pa kad se sporet dobro potpali i ugreje da je maksimalno zatvoris.

(klapna i u skroz zatvorenom polozaju propusta dovoljno vazduha za rad sporeta)

pozdrav
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom05.10.2009. u 17:17 - pre 177 meseci
Citat:
radarac66
vertikalni plehovi celom spoljnom duzinom sulundara, zanitovani za njega,

vertikalni : zato sto je odnosenje toplote sa tela najbrze u vertikalnom strujanju,kao kod hladnjaka u elektronici bez prinudnog hladjenja ventilatorom

celom duzinom : da bi pokupili sto je vise moguce toplote sa sulundara,

sa spoljne strane : radi smanjivanja potrebe ciscenja kao kod stedise.

Nadam se da je ovo jasnije.


JOK!!!

Evo kako ja shvatam ove stvari.

Kad kažeš "vertikalni uzduzni plehovi citavom vertikalnom visinom sulundara" to znači da vreo dimni gas najbrže prostruji kroz vertikalnu cev odozdo na gore faktički skoro bez otpora strujanju gasa (ima samo dva luka), tj. ne ostavlja tom gasu uopšte vremena da razmeni toplotu sa hladnijom vertikalnom cevi.

Druga je stvar ako se ŠTEDIŠA postavi horizontalno, a to znači da vreo dimni gas mnogo sporije prolazi kroz prvi luk posle šporeta, pa onda drugi luk , pa kroz ŠTEDIŠU, pa onda treći luk i najzad četvrti luk na priključak dimnjaka u zidu, i tad je strujanje svedeno na najmanju moguću meru ostavljajući više vremena gasu da razmeni što više toplotu sa hladnijom horizontalnom cevi. Znači, stepen korisnog dejstva horizontalne cevi je mnogo veći nego kod vertikalne cevi.

Bitno je da što ima veću horizontalnu dužinu (bilo da je solundar ili ŠTEDIŠA) kako bi bilo što veće iskorišćenje dimnih gasova za grejanje prostorije.

Nadam se da li je sada ovo jasnije?!
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.70.*



+86 Profil

icon Re: Kako se kaže štediša - na engleskom05.10.2009. u 22:16 - pre 177 meseci
@eloiza
delimicno gresis jer je bitna povrsina izmene toplote a ako je vece strujanje toplote(produkata sagorevanja)
tim je konstantnija temperatura izmenjivaca(stedisa) i bolje zagrevanje.
netreba previse hladiti dimne gasove zbog mogucnosti loseg sagorevanja samim tim i pojave cadji u
dimnim kanalima a bogami i kondenzata.
pozdrav..
genije..
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako se kaže štediša - na engleskom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 19311 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.