Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

WLAN internet WLAN-om po kuci.

[es] :: Wireless :: WLAN internet WLAN-om po kuci.

[ Pregleda: 5860 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrelusive

Član broj: 230507
Poruke: 178
77.243.28.*



+2 Profil

icon WLAN internet WLAN-om po kuci.23.09.2009. u 19:49 - pre 177 meseci
Nigde nisam nasao konkretan odgovor ako neko ima link na ovu temu neka posalje, ili u suprotnom bi bio zahvalan za objasnjenje.

Treba da uvedem wireless internet u kucu, i hteo bih da taj wireless internet imam po celoj kuci takodje preko wirelessa-a. Udaljenost moje kuce do tacke odakle se salje internet je negde oko 1 km vazdusno. Nemam nista od opreme i pitam za savet sta je najbolje resenje ovog problema i ako postoji sto jeftinije naravno.

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.23.09.2009. u 22:07 - pre 177 meseci
Najbolje resenje ti je uzeti jedan ap klijent uredjaj i jos jedan wlan ruter.
Antenu spojis na ap koji radi u klijent modu koji prima signal od provajdera a koji je spojen sa wlan ruterom koji preko wirelessa salje signal po kuci a mozes na njega da spojis i neki racunar preko kabla ako treba.
 
Odgovor na temu

mrelusive

Član broj: 230507
Poruke: 178
77.243.28.*



+2 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.24.09.2009. u 19:30 - pre 177 meseci
Znaci mora ap i ruter, ne moze to jedan uredjaj sve da odradi, npr. Antena da ide u ruter ili ap i on da salje po kuci signal.?
 
Odgovor na temu

casper.link
Sarajevo

Član broj: 157398
Poruke: 375
*.teol.net.

Sajt: eestec-es.rs.ba


+8 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.24.09.2009. u 21:22 - pre 177 meseci
Mislim da možeš riješiti problem sa wireless routerom koji ima dvije antene.
Jednu staviš u klijent mod, a drugu u AP mod i mislim da bi to trebalo da radi. Plus naravno za tu udaljenost ti treba i neka eksterna antena.
Evo ti primjer:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a8/Wrt54gs.JPG
Neznanje je osnov svih naših sumnji...
 
Odgovor na temu

mrelusive

Član broj: 230507
Poruke: 178
77.243.28.*



+2 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.24.09.2009. u 21:56 - pre 177 meseci
Pogledaj ovo:

[url=http://pedja.supurovic.net/zasto-neki-bezicni-uredaji-imaju-dve-ili-tri-antene-wireless-antenna-diversity][/url]
 
Odgovor na temu

casper.link
Sarajevo

Član broj: 157398
Poruke: 375
*.teol.net.

Sajt: eestec-es.rs.ba


+8 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.25.09.2009. u 08:59 - pre 177 meseci
To mu ga dodje kao primarna upotreba, ali ako je signal zadovoljavajući i uredjaj može da "čuje" na jednoj anteni onda mu druga antena i ne treba. Mislim da sam to pročitao na ovom ili na sličnom forumu.
Neznanje je osnov svih naših sumnji...
 
Odgovor na temu

mrelusive

Član broj: 230507
Poruke: 178
77.243.28.*



+2 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.25.09.2009. u 16:58 - pre 177 meseci
Kako ja da znam to da neki uredjaj podrzava?

Da ne ispadne kupio a ne moze.?
 
Odgovor na temu

casper.link
Sarajevo

Član broj: 157398
Poruke: 375
*.teol.net.

Sajt: eestec-es.rs.ba


+8 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.27.09.2009. u 14:54 - pre 177 meseci
E to treba neko stručniji od mene da ti kaže. U suštini, ja to nisam probavao već samo pročitao.
Neznanje je osnov svih naših sumnji...
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
79.101.231.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.27.09.2009. u 16:11 - pre 177 meseci
Ubedljivo naj bolja varijanta je da imas sledece:

AP provajdera ))) ~~ wifi ~~ ((( Klijentski AP kod tebe --- UTP --- Wireless ruter ))) ~~ wifi ~~ ((( laptop

Zasto ovako?
- Antena koju koristis za kacenje na provajdera je usmerena antena, i nazali se uglavnom na krovu, tako da kvalitet signala u kuci ne bi bio dobar.
- Ako imas los signal sa te usmerene antene protok moze da opadne i ka internetu jer mu lokalni wifi uredjaj smeta sa losim signalom.
- Velika vecina wifi AP uredjaja koju mozes naci na trzistu ukoliko je klijent za kacenje na provajderov AP ne moze biti u isto vreme AP za kacenje lokalnih klijenata.

Drugo sto je pozeljno je da Wireless ruter podesis da signal emituje na kanalu koji se bar za 3 razlikuje od kanala na kom je tvoj link ka provajderu (pricam za 2.4GHz 802.11g)

Ako ovako uradis to ce ti raditi bez problema. Ja ovde imam slicnu situaciju, net preko wifi linka i totalno odvojen lokalni wifi po kuci.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

mrelusive

Član broj: 230507
Poruke: 178
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.29.09.2009. u 14:18 - pre 177 meseci
Hvala.
 
Odgovor na temu

nikolaj11
bez posla
internet

Član broj: 239067
Poruke: 8
*.fcs.yu.

Sajt: www.aphroditebeautysalon...


+1 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.09.11.2009. u 16:51 - pre 175 meseci
ima li neki uredjaj na trzistu koji ima tu opciju? Kako se zove ta tehnicka karakteristika koja omogucava rad kakav si opisao?
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.09.11.2009. u 18:28 - pre 175 meseci
Neznam da li si shvatio ali kombinacija se sastoji od dva uredjaja.
Prvi radi u klijent modu a drugi u ap modu.
Prvi uredjaj mozes da uzmes TL-WA501G a drugi moze da bude TL-WR340G.
 
Odgovor na temu

nikolaj11
bez posla
internet

Član broj: 239067
Poruke: 8
*.fcs.yu.

Sajt: www.aphroditebeautysalon...


+1 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.10.11.2009. u 15:15 - pre 175 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic: Ubedljivo naj bolja varijanta je da imas sledece:

AP provajdera ))) ~~ wifi ~~ ((( Klijentski AP kod tebe --- UTP --- Wireless ruter ))) ~~ wifi ~~ ((( laptop

Zasto ovako?
- Antena koju koristis za kacenje na provajdera je usmerena antena, i nazali se uglavnom na krovu, tako da kvalitet signala u kuci ne bi bio dobar.
- Ako imas los signal sa te usmerene antene protok moze da opadne i ka internetu jer mu lokalni wifi uredjaj smeta sa losim signalom.
- Velika vecina wifi AP uredjaja koju mozes naci na trzistu ukoliko je klijent za kacenje na provajderov AP ne moze biti u isto vreme AP za kacenje lokalnih klijenata.

Drugo sto je pozeljno je da Wireless ruter podesis da signal emituje na kanalu koji se bar za 3 razlikuje od kanala na kom je tvoj link ka provajderu (pricam za 2.4GHz 802.11g)

Ako ovako uradis to ce ti raditi bez problema. Ja ovde imam slicnu situaciju, net preko wifi linka i totalno odvojen lokalni wifi po kuci.


Citat:
tox master: Neznam da li si shvatio ali kombinacija se sastoji od dva uredjaja.
Prvi radi u klijent modu a drugi u ap modu.
Prvi uredjaj mozes da uzmes TL-WA501G a drugi moze da bude TL-WR340G.


Da razumeo sam da su potrebna dva uredjaja, jedan koji radi kao AP a drugi kao ruter. U pocetku sam mislio da uredjaji kojima u specifikacijama stoji da rade kao AP i kao ruteri. A u stvari mogu da rade samo jednu od tih stvari istovremeno. Isto tako su me i dve antene dovodile u zabludu da u stvari postoje dva uredjaja u jednom. Listajuci ovaj i mnogo dugih foruma sam nasao da postoje i neki modeli koji stvarno imaju i tu mogucnost da u sebi rade i kao AP i da kasnije wireles rutiraju signal. E sad kad bih hteo dalje da pretrazujem internet sa modelima koji imaju i AP i ruter u sebi dobio bih more modela koji ne mogu da koriste obe funkcije istovremeno. Posto sam laik u ovoj oblasti mislio sam da takvi objedinjeni uredjaji imaju neko svoje ime ili da takva funkcionalnosti ima neki svoj naziv kako bih lakse pretrazivao internet.

Sto se tice preporuke TL-WA501G ima i WDS Repeater funkciju koja je takodje mogla biti interesantna. A ovaj drugi model mi se cini relativno jeftin. Pa, na kraju mozda bas resim da kupim tu kombinaciju.
Hvala na odgovoru
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.10.11.2009. u 16:19 - pre 175 meseci
Imas dosta uredjaja koji imaju repater mode (bilo je price u postovima iznad) ali to bas nije najsretnije resenje zato sto uredjaj preko iste antene sa koje prima signal od provajdera salje jos jedan signal koji bi ti recimo mogao primati na laptop.
Wds repeater nisam nikad koristio ali mislim da taj mod radi samo u kombinaciji sa jos jednim ap-om dok recimo universal repeater radi "normalno" to jest mozes se nakaciti na njega sa bilo kojom karticom ili ap-om.
Airlive 5460 i 5470 imaju taj mod.
A uredjaj koji istovremeno radi u klijent i ap modu (sa potpuno nezavisnim antenama) tesko da ces naci kod nas (ja bar nisam video takav uredjaj).
Koristenje 2 uredjaja je ipak najbolje resenje.
 
Odgovor na temu

nikolaj11
bez posla
internet

Član broj: 239067
Poruke: 8
*.fcs.yu.

Sajt: www.aphroditebeautysalon...


+1 Profil

icon Re: WLAN internet WLAN-om po kuci.19.11.2009. u 12:13 - pre 175 meseci
Hvala na odgovoru

Mislim da su mi sad stvari malo jasnije.
Kupio sam TL-WA501G i TL-WR340G i pokusao da sprovedem zamisao u delo.
Iako se nisam bavio wirelesom ili routerima do sada malo sam razocaran velikim brojem ogranicenja u funkcionalnosti. Pretpostavio sam da je tehnika tu vise napredovala.

Moj drug, koji inace koristi kablovski internet mi je dozvolio da se prikljucim na njegov dlink, i radi pojednostavljenja iskljucio je sve zastite dok se ne snadnjem.
Prvo sto me je zbunilo u podesavanju WA501G je to da u kontrolnom panelu postoje sledece grupe podesavanja Status, Network, Wireless, DHCP, Wireless Settings and System Tools. Naravno da sam ja kao laik pretpostavio da su meniji: podesavanja wireless-a, i Wireless Settings podesavanja uredjaja koja se odnose na bezicni deo, a da je se u Network podesavanju podesava LAN prikljucak i funkcije kablovskog dela mreze. Ali to nije tako, bar u delu koji opisuje podesavanje Network koje se takodje odnosi na wireless. Citajuci uputstvo nista mi nije bilo jasnije jer su za opis rada stavili: Type - Choosing dynamic IP to get IP address from DHCP server, or choosing static IP to configure IP address manually. I ja naravno pretpostavio da ukoliko u svojoj zicnoj mrezi imam DHCP isti mogu da iskoristim i dodeljujem zicnu LAN adresu automatski iil u protivnom po svom izboru. Ova pretpostavka me je kostala mnogo, mnogo vremena. Posebno uzevsi u obzir da u tom trenutku u LAN/u nisam imao DHCP i da bi u slucaju ukljucivanja opcije Dynamic IP izgubio mogucnost pristupa WEB-based utility panelu, sto je bila uredna reakcija i da je funkcionalnost bila onako kako sam ja pretpostavio. Naravno, ko se razume u ovo znace da su moje pretpostavke netacne, ali pretpostavljam da ima jos neki amater kao ja, pa cita sta pise u uputstvu. Rucnim podesavanjem staticke IP adrese i gateway-a nisam nikako mogao da osposobim internet.

E, sad kad sam shvatio da se to Network i u okviru toga Type odnosi upravo na wireless poceo sam da napredujem. Postavio sam WG501G u client mod i odabrao uredjaj sa generickim SSID nazivom dlink (kako se inace zove kod drugara). Tu je bila druga greska. To nikako nisam trebao da radim jer se u stvari nisam konektovao na njegov vec pokusavao da nakacim na ko zna koji drugi dlink sa slabim signalom, i tek kad sam oznacio MAC adresu uspeo sam da se konektujem na njegov wireless iako je njegov signal bio jaci od ostalih.

TL-WR340G je ruter koji sam platio vrlo jeftino oko 2050 dinara. Podsavanje je islo prilicno logicno i ono sto pise je ono sto radi. Ali je mnogo jasnije to uraditi rucno nego preko vizarda. I ima more opcija pocevsi od vremena, mogucnosti test hostovanja sajta sa Dynamic Domain Name System-om, itd. U njegovom upustvu se pod Network podrazumeva LAN odnosno zicni deo a pod Wireless podrazumeva bezicni deo. Posto zelim da koristim ovu mrezu i za razmenu podataka izmedju nekoliko racunara u kuci pa sam je zastitio sa WPA-PSK/WPA2-PSK. 54M bita nisam uspeo da iskusim. Serovao sam neke diskove i na wireles prikljucio laptop a na LAn ulaz PC. Brzina koju sam dobio je prilicno losa. Nisam smislio kako da je izmerim na brzaka ali je bilo vrlo lose.

Na kraju sam povezao oba uredjaja i to je pocelo da radi. Jedino sto cu morati da dokupim antenu.

E sad, moja iskustva. Racunar koji je vezan na LAN mnogo brze radi sa internetom nego oni koji su na wirelessu. Odziv kod brauzovanja je dobar a download relativno dobar. Ukoliko drugar na svom racunaru skida nesto ja na PC-u koji je na ruter vezan preko LAN/a mogu da radim pristojnom brzinom ali racunar koji je wireless-om vezan na isti ruter vrlo tesko surfuje, i download je bar 5 puta sporiji cak i kad je on jedino ukljucen na internet sa moje strane AP/a.
Interesantno je da, kad komsija iskljuci download i na wireless racunaru mogu da dobijem dobar downlaod (jutros testirao sa 150KB/s) i mnogo brze surfovanje, nesto slabije od onoga sto bih mogao da dobijem sa racunarom koji je LAN/om prikljucen na ruter.


PITANJA?
Kao da sam namestio prioritet pa ako komsija skida nesto ja onda dozvoljavam pristup samo racunaru koji ide preko LAN/a a ako komsija nema svog protoka onda dozvoljavam i wireles racunaru. Moze li se ikako ubrzati rad rutera i poboljsati odziv kod surfovanja na wireless racunaru?

Kad WA502g postavim da ima dinamicku adresu tada vise ne mogu da pristupim web-based utility odnosno kontrolnom panelu. Nemogu da nadjem na kojoj je IP adresi, odnosno koju je dobio od DHCP/a sa mreze na koju sam se nakacio. Pokusao sam i sa Zenmap programom da skeniram mrezu ali ne mogu da nadjem IP. Ima li tu pomoci?



 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: WLAN internet WLAN-om po kuci.

[ Pregleda: 5860 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.