Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?

[es] :: Windows desktop :: Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?

[ Pregleda: 2556 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dzigilibonglica
NS

Član broj: 200040
Poruke: 294



+17 Profil

icon Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?18.09.2009. u 17:10 - pre 177 meseci
Evo ovako da ne pomislite da bez veze pitam, procitao sam gomilu postova na forumu, trazio po Google-u, M$ site-u i nisam nashao ono sto me interesuje...

Ovako: Polovnjaci sa preinstaliranim WindowsXP OEM legalnim sistemom na sebi, DA LI SU LEGALNI?

Znaci neko je kupio nove kompjutere sa OEM WinXP. Posle 3 godine prodaje te kompjutere, sa sve onim nalepnicama...itd.


E sad sto sam skontao iz samo jedne slike na ovom forumu i par postova na net-u?

1) OEM licenca nije prenosiva sa vlasnika na vlasnika...

a to je u kontradikciji sa:

2) Operativni sistem na kompjuteru sa kojim je dosao OEM Win, ne sme se brisati niti zameniti drugim?



E sad, ako ja kupim 5 polovnih kompova sa XP OEM sistemom na sebi i nalepnicom, da li je taj sistem legalan, a ako nije jer ja taj komp samo onda mogu da bacim jer na njega ne sme nista drugo, osim onoga sto je doslo uz njega?

Dajte mi savet, hocu da kupim 5 polovnjaka.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.koelnet.com.



+105 Profil

icon Re: Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?18.09.2009. u 17:54 - pre 177 meseci
Legalan je jer OEM licenca Windows OS-a predstavlja pravno gledano sastavni deo racunara na kom je COA.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?18.09.2009. u 18:05 - pre 177 meseci
Nego sta nego je legalno. Nelegalno bi bilo, na primer, kada bi umesto OEM Windowsa presao na pirata sa drugim serial key-om a ostavio OEM nalepnicu. Just sayin'.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
77.46.226.*



+21 Profil

icon Re: Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?18.09.2009. u 18:08 - pre 177 meseci
Inspekcija zahteva da uz nalepnicu na računaru, daš na uvid i račun, kao dokaz o kupovini...
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.koelnet.com.



+105 Profil

icon Re: Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?18.09.2009. u 18:12 - pre 177 meseci
Sto nema veze sa legalnoscu samog Windows OS-a vec ima veze sa utajom poreza jer svako osnovno sredstvo (a kompjuter to jeste) mora biti proknjizen prilikom kupovine ;)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?18.09.2009. u 18:15 - pre 177 meseci
Citat:
dzigilibonglica
1) OEM licenca nije prenosiva sa vlasnika na vlasnika...

Kaze ko? Ti ne prenosis "licencu", vec kupujes racunar sa sve OS-om. Uredno je placeno, ko moze da se zali?

Vodi racuna - kontrolu vrsi inspekcija. Ako ti imas dokaz da si kupio racunar sa OS-om (racun) sve ostalo je nebitno. Pravila u Srbiji odredju narodna skupstina (ta pravila zovemo "zakoni") i vlada, a ne ono sto pise u licenci.

Ako nemas racun sve nalepnice ti ne vrede nista. A i imas mnogo veci problem od "licence".
Citat:
2) Operativni sistem na kompjuteru sa kojim je dosao OEM Win, ne sme se brisati niti zameniti drugim?

Odkad to? Ko tebi moze da zabrani da sa svojom imovinom radis sta hoces? Ne postoji nijedan razlog zasto ti ne bi mogao da kupis Windows Vista-u (sve dok je kupis a ne ukrades/narusis necija autorska prava, sve u skladu sa zakonom) i instalrias to na svoj racunar. Ili da skines neki Linux i instaliras ga. Ili sta ti vec padne na pamet da radis sa svojim racunarom. Ako si ga kupio tvoj je.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

dzigilibonglica
NS

Član broj: 200040
Poruke: 294



+17 Profil

icon Re: Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?18.09.2009. u 19:19 - pre 177 meseci
Citat:

nkrgovic:Odkad to? Ko tebi moze da zabrani da sa svojom imovinom radis sta hoces? Ne postoji nijedan razlog zasto ti ne bi mogao da kupis Windows Vista-u (sve dok je kupis a ne ukrades/narusis necija autorska prava, sve u skladu sa zakonom) i instalrias to na svoj racunar. Ili da skines neki Linux i instaliras ga. Ili sta ti vec padne na pamet da radis sa svojim racunarom. Ako si ga kupio tvoj je.




E sad zbog toga moze da se radi samo upgrade, ane na primer..Linux....

E sad, ne interesuje me mnogo Linux,
vec me interesovalo, sta ako to nije legalno kupiti polovan komp sa legalnim OEM windowsom, sta onda da radim, retail ne dolazi u obzir...

Ali to vishe nije ni bitno....bitno je da je to legalno, ja kompove mogu da kupim, i ne bojim se inspekcije, jer i sve ostalo kaze da je sistem sastavni deo proizvoda na kojem je(u slucaju OEM-a), i nije razdvojiv.

U ostalom, broj sa nalepnice se slaze sa onim sto se pokaze kad se upali, a i kupujem od pravnog lica na cijoj fakturi (trenutno profakturi stoji: Malo korisceni racunar + Windows XP Professional operativnim sistemom).

U svakom slucaju,

To je onda Extra!!!!!!!!!!!!!!!

HD moze da se zameni (trazi aktivaciju samo ako promenish plocu), i imam pristojnu radnu stanicu za piskarala, i to HP.

Za 7000 din dobijam Cel 2.6 GHZ, sa sve legalnim Windowsom....

Zadovoljan odgovorima, odstranili ste mi bojazan, i HVALA Vam svima!

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao dzigilibonglica dana 18.09.2009. u 21:08 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?21.09.2009. u 21:54 - pre 177 meseci
Nisam znao da ne smem da uklonim OS ako sam ga kupio u OEM varijanti uz laptop. To mi baš deluje malo kretenski. Osim ako se to ne odnosi samo na pravna lica.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.87.203.*



+21 Profil

icon Re: Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?22.09.2009. u 01:09 - pre 177 meseci
@dzigilibonglica : Ama možeš da radiš sa svojim računarom šta ti je volja.
Cela priča se odnosi isključivo na OEM licencu za instalirani O.S. i nemogućnost prenošenja iste na neki drugi O.S.
Ako instaliraš neki drugi O.S. onda OEM licenca više ne važi - jasno kao dan!
U tom slučaju imaš računar sa O.S. čija legalnost nije pokrivena OEM nalepnicom, jer ista više ne znači ništa.

Što se bre svi pravite ludi?!?

 
Odgovor na temu

dzigilibonglica
NS

Član broj: 200040
Poruke: 294



+17 Profil

icon Re: Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?22.09.2009. u 12:41 - pre 177 meseci
Razumeo.

To sto sam postovao sliku je, jer ste me pitali "Otkud ti to?",

eto cisto da pokazem zasto sam imao nesuglasice.
Ali vishe ih nemam. Ne da mi je laknulo....nego ono baš!
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Win XP OEM Legalnost na polovnjaku?

[ Pregleda: 2556 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.