Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Savet za gitarsko pjachalo Čajavec GA 104

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Savet za gitarsko pjachalo Čajavec GA 104

[ Pregleda: 6436 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Saša.ku
muzičar

Član broj: 233167
Poruke: 3
77.28.141.*



Profil

icon Savet za gitarsko pjachalo Čajavec GA 10418.09.2009. u 16:30 - pre 177 meseci
Eto, nashao sam to neko staro gitarsko pojachalo poshto-zashto, i nije uopshte loshe za taj novac. E sad, zanima me dali je moguche uraditi neki mod na njemu, mozhda zameniti elektrolite i poluprovodnike. Takodje, mozhda bih mogao i zameniti tranzistore u pretpojachalu (verovatno su neki BC-, s obzirom na zvuk, a i s obzirom na to da kad odvrnem potenciometar za gain, dobije se neshto shto vishe lichi na fuzz negoli na overdrive) sa nekim FET-ovima ili tako neshto, jer sam prochitao da FET tranzistori su blizhi lampama po zvuku. Bilo bi dobro i ukoliko neko od vas ima shemu za dotichno pojachalo, da je poshalje, ili uploadira na forumu, ili kako vech...Hvala, i puno pozdrava!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
77.46.249.*



+638 Profil

icon Re: Savet za gitarsko pjachalo Čajavec GA 10418.09.2009. u 17:54 - pre 177 meseci
obavezno sve elektrolite, ne bi bilo lose i sve tranzistore, u izlazu koliko se secam su 2n3773, menjanje svih tranzistora na jednom takvom me je kostalo 700din

i sredi potenciometre, posto pretpostavljam kad ih okreces to prsti, krci, puca... nemoj samo sa wd40
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
93.87.235.*



+10 Profil

icon Re: Savet za gitarsko pjachalo Čajavec GA 10418.09.2009. u 22:49 - pre 177 meseci
http://www.elitesecurity.org/t343022-0#2253489

pozdrav!
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

Saša.ku
muzičar

Član broj: 233167
Poruke: 3
77.28.132.*



Profil

icon Re: Savet za gitarsko pjachalo Čajavec GA 10421.09.2009. u 15:12 - pre 177 meseci


Da, pogledao sam tu temu, ali ne bih znao jesu li identichne sheme za GA 102 i GA 104. Pojachalo inache radi besprekorno, chuje se neki brum, ali predpostavljam da bi se to reshilo zamenom elektrolita. E sad kad bih to radio, voleo bih da imam tachnu shemu, jer se pri bilo kakvoj intervenciji svahta desi, kao recimo, otkachi se kakva zhica (to mi se vech jedanput desilo sa drugim uredjajem). Takodje bih hteo pitati, ukoliko umesto postojechih vrednosti elektrolita ubacim veche, recimo umesto 4700mf 10 000mf, dali bi to uticalo na zvuk, ili uopshte na rad pojachala?

Shto se potenciometara tiche, chudio sam se ali dobri su. Sad, nisu kako novi, ali ne izazivaju mini eksplozije u zvuchniku :)
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Savet za gitarsko pjachalo Čajavec GA 10421.09.2009. u 15:32 - pre 177 meseci
Citat:
Saša.ku Jer se pri bilo kakvoj intervenciji svahta desi, kao recimo, otkachi se kakva zhica (to mi se vech jedanput desilo sa drugim uredjajem). Takodje bih hteo pitati, ukoliko umesto postojechih vrednosti elektrolita ubacim veche, recimo umesto 4700mf 10 000mf, dali bi to uticalo na zvuk, ili uopshte na rad pojachala?



Obeleži sve žice, flomasterom ili na svaku nalepi nalepnice kao od cena i ako možeš slikaj.

Možeš da ubaciš i kondezatore većeg kapaciteta i 6800 je dovoljno!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
93.87.235.*



+10 Profil

icon Re: Savet za gitarsko pjachalo Čajavec GA 10421.09.2009. u 15:34 - pre 177 meseci
To ti je sve isti djavo... srce tona instrumentalnog pojačala je preamp. Maltene sve instrumentalne Čajke imaju isti preamp! Da da, gitarske i basovske imaju istu šemu tonske korekcije pa ti vidi..

Hoćeš iskren savet?
Ta šema je loša, nećeš ništa postići menjanjem tu i tamo po nekog dela...
Šum, EQ sekcija, bezveze overdrive koji zvuči kao fuzz, reverb koji zvoni (ako ta tvoja verzija ima reverb) itd su samo pokazatelji da je topologija loša. Imao sam te Čajke na stolu puno puta i nijedna nije imala kvalitetan zvuk da kažeš da je u rangu sa svetskim brand-name pojačalima.
...ali ako si baš zapeo da probaš nešto nemoj da te ja sprečavam... :D

pozdrav!
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

Saša.ku
muzičar

Član broj: 233167
Poruke: 3
77.28.141.*



Profil

icon Re: Savet za gitarsko pjachalo Čajavec GA 10422.09.2009. u 11:20 - pre 177 meseci
Citat:
To ti je sve isti djavo... srce tona instrumentalnog pojačala je preamp. Maltene sve instrumentalne Čajke imaju isti preamp! Da da, gitarske i basovske imaju istu šemu tonske korekcije pa ti vidi..

Hoćeš iskren savet?
Ta šema je loša, nećeš ništa postići menjanjem tu i tamo po nekog dela...
Šum, EQ sekcija, bezveze overdrive koji zvuči kao fuzz, reverb koji zvoni (ako ta tvoja verzija ima reverb) itd su samo pokazatelji da je topologija loša. Imao sam te Čajke na stolu puno puta i nijedna nije imala kvalitetan zvuk da kažeš da je u rangu sa svetskim brand-name pojačalima.
...ali ako si baš zapeo da probaš nešto nemoj da te ja sprečavam... :D

pozdrav!


Ma znam ja sve to. Ali to je ipak jugoslovenski Maršal, ha ha!!! A i ta snaga vredi za taj novac koji sam dao(150 W). Svireći na Lo ulazu sasvim dobro se nosi sa dosta glasnim bubnjarem, a kad sviram na Hi ulazu, onda počinju one dobro poznate svađe između bubnjara i gitariste :) A i svakako ne mislim da sviram na golom pojačalu. Ili će to biti Line6 Pod ili šta već. Što se fuzza tiče, to je valjda zbog ulaznih tranzistora. Čak bih mogao da se kladim da su ti tranzistori neki iz BC serije sudeći po zvuku, jer sam već napravio jedan fuzz face sa takvim tranzistorima. Zato sam i pitao u prvom postu dali je moguće zameniti te ulazne tranzistore u predpojačalu sa nekim JFET-ovima kao J201 možda, a čitao sam vrlo povoljne kritike o tim FET-vima, kažu da su najbliži lampama po zvuku. Elektrolite svakako moram zameniti, jer je to pojačalo zaista staro, kad ga uključujem čuje se glasni pop. Šuma ima, ali je zanemarljiv s obzirom da na to da sviram gitaru sa humbuckerima.

Kad kažeš da i gitarska i bas pojačala imaju istu šemu za tonske korekcije, da, moguće je. Jednom sam odvrnuo bas potenciometar na ekvilajzeru do kraja, i basista me pitao:"Jebo te, jel ti sviraš gitaru ili bas?!" Ha ha ha!!! A i taj 15" RCF nije baš zanemarljiv.

Reverba ima, ja ga ionako ne koristim do kraja, već samo onoliko da dobijem neki ambijent, i tako to...

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Savet za gitarsko pjachalo Čajavec GA 104

[ Pregleda: 6436 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.