Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa kompjuterom

[es] :: PC Konfiguracije :: Problem sa kompjuterom

[ Pregleda: 2225 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lestrigonac
Lestrigonac
Futog, Novi Sad

Član broj: 145470
Poruke: 247
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Problem sa kompjuterom16.09.2009. u 21:35 - pre 176 meseci
Postovanje svim clanovima ovog foruma...
Unapred se izvinjavam ako naslov teme nije prikladan...:)

Posedujem sledecu konfiguraciju:
CPU: AMD Athlon XP 1700+, radi na 1.4GHz
MP: Asus A7V8X-MX
RAM: 256Mb (posle grafike 224Mb)
Grafika je integrisana KM400
Napajanje je od 300W LC-B300ATX
Maxtor hard 40Gb ATA
Neki obican DWD-RW
Jedan obican CD-ROM
Floppy
I neki obican dial-up modem.
( Napisao sam sve komponente kojih sam se mogao setiti da bi sto lakse resili problem)

Problem je sledeci i javljao se i pre nego sto sam instalirao svez Xp. Stvar je u tome da se racunar posle paljenja i rada od otprilike 1min (par obicnih operacija) ugasi ! E sada to se desava samo kada je napajanje na svom mestu, a to je odmah iznad procesora! Sumnjam da se nesto od ta dva pregreva, ali ne znam sta... Kompjuter radi savrseno kada je napajanje pored ili na kompjuteru... Znaci kada je daleko od procesora! Cim ga vratim na mesto, problem se vraca... Kompjuter kada se ugasi uopste ne reaguje, tacnije dugme za paljenje ne reaguje... Onda iscupam kabel i sacekam malo i on se sam od sebe upali kada utaknem kabel...
Temperatura procesora kada je napajanje udaljeno iznosi 47-49 (stepeni)C...
Probao sam da vratim napajanje, a da pritom iskopcam CD-ROM i floppy, ali problem i dalje ostaje...
Mogu ja to nekako da ubudzim, tipa da stavim napajanje na dno kucista, ali bio bih zadovoljniji da resim problem, makar da znam sta je u kvaru...
Mozda da pokusam da stavim drugo napajanje?

Hvala na odgovorima...
Veliki pozdrav, Goran Kecman
 
Odgovor na temu

Ha-Nocri

Član broj: 45144
Poruke: 1192
93.87.202.*



+10 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom16.09.2009. u 22:59 - pre 176 meseci
Moguće da je pregrevanje...

1. Da li si čistio računar od prašine skoro? Naročito rebra heat-sink-a na procesoru.
2. Da li svi ventilatori rade (na procesoru, napajanju, grafičkoj,...)?
3. Kolika je temperatura procesora kada je opterećen? (coreTemp možeš za to koristiti)
2. Da li držiš kućište otvoreno? Ako ne, da li imaš ventilatore na kućištu koji izbacuju vazduh napolje i tako prave strujanje vazduha hladeći komponente?
i5-750 @4GHz with CM Hyper 212+
GTX 580 Lightning XE 3GB
Corsair HX750
CM Sniper
 
Odgovor na temu

lestrigonac
Lestrigonac
Futog, Novi Sad

Član broj: 145470
Poruke: 247
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom16.09.2009. u 23:05 - pre 176 meseci
Hvala na odgovoru...

1.Cistio sam sve, jedino sto nisam skinuo hladnjak sa procesora ali cist je...
2.Radi na procesoru i napajanju, a nema na grafici... Posto je integrisana... Planirao sam ako ne resim da probam sa jednim dodatnim na kucistu...
3.Ovo cu proveriti sutra, mada ne znam sta mislis pod opterecen? Sta da pokrenem na kompjuteru?
4.Otvoreno je kuciste sa jedne strane, sa druge ne moze da se otvori i nema nikakvih dodatnih ventilatora...

Hvala jos jednom...
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-3.sezampro.yu.



+3778 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom16.09.2009. u 23:24 - pre 176 meseci
Citat:
Mozda da pokusam da stavim drugo napajanje?


Ovo je krajnje preporucljivo pogotovu ako je napajanje staro koliko i racunar.
 
Odgovor na temu

Ha-Nocri

Član broj: 45144
Poruke: 1192
93.87.202.*



+10 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom16.09.2009. u 23:24 - pre 176 meseci
Da opteretiš procesor na 100% pokreni prime95, small FFTs test. Posmatraš temperature naravno:

http://www.softpedia.com/get/Others/Home-Education/Prime95.shtml

Takođe, koliko je vruć vazduh koji izbacuje napajanje?
i5-750 @4GHz with CM Hyper 212+
GTX 580 Lightning XE 3GB
Corsair HX750
CM Sniper
 
Odgovor na temu

lestrigonac
Lestrigonac
Futog, Novi Sad

Član broj: 145470
Poruke: 247
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom16.09.2009. u 23:34 - pre 176 meseci
Ok, to cu sve sutra da uradim... Sada sam jako umoran...
Za vazduh nisam siguran, ali koliko sam ja osetio, nije strasno...

Hvala puno na trudu, sutra se javljam sa rezultatima ovoga...
 
Odgovor na temu

lestrigonac
Lestrigonac
Futog, Novi Sad

Član broj: 145470
Poruke: 247
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom17.09.2009. u 11:30 - pre 176 meseci
Pozdrav svima...

Evo sta sam uradio:
Dok je napajanje bilo pored kucista pokrenuo sam test onaj sto mi je predlozio Ha-Nocri na pet minuta (gotovo sam siguran da je ovo kratko vreme) i temperatura je bila 55 stepeniC...

Mnogo bitnije je cini mi se to sto sam poslusao Binary Mind-a i promenio napajanje na Frontierovo od 400W sa mog kompjutera i postavio ga na njegovo mesto u ovaj drugi racunar i on se isto ponasao kao sa proslim... Cak nije ni stigao da se upali (pretpostavljam da je to zato sto nije proslo mnogo od kako sam radio onaj test pa je procesor bio i dalje topliji nego inace)!

"Izduvni gasovi :)" od pocesora koliko sam ja primetio idu pravo ka napajanju!

Sta mi je dalje ciniti?

Hvala puno na strpljenju...:)

 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3778 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom17.09.2009. u 16:35 - pre 176 meseci
E sad, procitaj ovu temu da vids kako se radi "karton dijagnostika". Plocu treba da izvadis iz kucista na nacin koji je dobro objasnjen u prilozenoj temi, i testiras racunar na taj nacin. Naravno problem ce biti nedostatak rezervnih komponenti za testiranje ako je nesto stvarno crklo.

 
Odgovor na temu

lestrigonac
Lestrigonac
Futog, Novi Sad

Član broj: 145470
Poruke: 247
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom18.09.2009. u 12:24 - pre 176 meseci
Hvala Binary Mind...:)

Evo sta sam radio :
Potpuno sam pratio tvoje instrukcije, stavio maticnu plocu (grafika je integrisana), procesor, RAM memoriju prikopcao napajanje i monitor i doslo je do poruke :
Disc boot failure insert system disc and press enter

Potom sam ugasio kompjuter i dodao DVD-ROM koji je on prepoznao, pa sam dodao CD-ROM koji je takodje prepoznao, potom Floppy i na kraju Hard disc i lepo se podigao Windows... Potom sam opet ugasio masinu i dodao tastaturu, misa i modem i digao se Windows...

(Mozda je vazno da napomenem da kada sam odjednom prikacio modem, tastaturu i misa pojavila se neka poruka, ali je nestala pri sledecem paljenju i nije se vise pojavljivala :) Poruka je glasila : AMD ATHLON XDISC BOOT FAILURE INSERT.... I tada nisam mogao da ga ugasim preko maticne ploce nego cupanjem kabla iz napajanja)

Sada sam stavio procesor na test sa Prime95 i pratim temperaturu, mada je sada temeratura daleko manja sto je i normalno jer je izvan kucista...

Takodje sam skinuo hladnjak sa procesora i ocistio ga i ocistio sam sve kontakte na RAM memoriji i modemu...

Sledece je da ga opet spakujem u kuciste, a to ce biti cim nabavim termalnu pastu, posto mi se cini da ne naleze hldnjak na procesor bas najbolje :( A i povrsina tela procesora koje naleze na hladnjak je jako mala...

Veliki pozdrav
I hvala na svakoj pomoci!
 
Odgovor na temu

karadima
Beograd

Član broj: 231812
Poruke: 95
*.enmongroup.com.



+7 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom18.09.2009. u 13:16 - pre 176 meseci
Koliko vidim ovde imamo sve informacije sem kolika je temperatura procesora kad ti je napajanje na svom mestu tj. Iznad procesora (pretpostavlja da 'iznad' znaci da se nalazi izmedju hladnjaka procesora i leve bocne stranice (kad gledas od napred)). Ako ti je procesor sa plocom ispod napajanja i izmedju njih imas cirka 2-3 cm prostora to nije dobro jer se procesor tako hladi losije.

Ako imas vremena uradi test temperature procesora sa napajanjem na svom mestu . Ako temperatura predje 70 stepeni posle 10 minuta rada onda menjaj cooler na procesoru ili jos bolje uzmi novo kuciste koje ima vise prostora .

 
Odgovor na temu

lestrigonac
Lestrigonac
Futog, Novi Sad

Član broj: 145470
Poruke: 247
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom18.09.2009. u 13:39 - pre 176 meseci
Ne stignem da izmerim tu temperaturu, posto se ugasi, a nisam se ni dovoljno potrudio... Pokusacu kada sve zapakujem ponovo, ali sa novom termalnom pastom...

Napajanje se nalazi "iznad" procesora, a to znaci na rastojanju od <5cm sa jedne od cetiri strane procesora :) Znaci ventilator moze da uvlaci svez vazduh komotno, ali pri odlasku vazduha sa procesora smeta mu napajanje... (Ne znam kako ovo da objasnim, jedino da slikam)...

Ali stvar je u tome da je to radilo do nedavno, pa me zanima da li moze da se vrati u prvobitno stanje...

Pozdrav...
 
Odgovor na temu

karadima
Beograd

Član broj: 231812
Poruke: 95
*.enmongroup.com.



+7 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom18.09.2009. u 13:49 - pre 176 meseci
Ako je to od skoro poceo da radi onda ce pasta da resi problem ... Ne moras da slikas , znam kako to izgleda.
Logicno je da ti napajanje ometa hladjenje procesora. iz nekog razloga je to do sada radilo a sad vise ne radi kako treba. Probaj sa pastom pa ako ne uspe a ti kupi neki bolji cooler za taj procesor.
 
Odgovor na temu

lestrigonac
Lestrigonac
Futog, Novi Sad

Član broj: 145470
Poruke: 247
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Problem sa kompjuterom22.09.2009. u 01:19 - pre 176 meseci
Pozdrav svima koliko vas ima...:)

Namazao sam procesor termalnom pastom i sada radi sve... Bar je danas radilo :)
Opteretio sam procesor na 100% 20min i temperatura mu je bila do 50 stepeniC... Nadam se da to nije mnogo? Bitno da se on nije gasio...:) Temperatura maticne ploce (Tako kaze Everest) je oko 43 stepenaC...

Hvala svima na pomoci... :)
Veliki pozdrav :)
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Problem sa kompjuterom

[ Pregleda: 2225 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.