Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wireless do 2km udaljene tacke sa "medju" AP-om

[es] :: Wireless :: Wireless do 2km udaljene tacke sa "medju" AP-om

[ Pregleda: 1934 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

John Doe
BA-PG

Član broj: 5504
Poruke: 97
95.155.28.*



Profil

icon Wireless do 2km udaljene tacke sa "medju" AP-om06.09.2009. u 15:21 - pre 178 meseci
Rizikovacu da me isprozivate kako je o ovom već pisano, no nemam izbora pošto već dva dana tražim po forumu info koji mi treba i nikako da nadjem. Upoznat sam sa osnovama funkcionisanja mreže, AP u klasičnom smislu (do 100 metara). Meni je potreban wireless link do udaljene lokacije od makar 5Mbps a tu se ama baš ništa ne razumijem.

Postavio sam sliku da je lakse objasniti.

Ja bi da sa te tačke 1 proslijedim signal do tačke 2 a sa nje na tačku 3. Razlog zašto nemože sa 1 na 3 direktno je NEpostojanje optičke vidljivosti (šuma + brdo).

Evo kako sam to zamislio - ne znam šta mi treba od opreme i koliko će to da košta. Bitno mi je da je signal pouzdan, pa i na štetu brzine i da ukupna cijena ne prelazi 300-400 eura.

Na tačci 1 se nalazi telekomov ADSL ruter. Od njega postoji UTP kabl do krova objekta, gdje bi montirao AP odnosno antenu koja će da šalje na tačku 2. Zna li mi neko preporučiti rešenje koje provjereno radi.

Ja pretpostavljam da treba ovako. Pa ako mozete prokomentarisati da li sam u pravu i da mi preporucite konkretne modele antena, AP-a, opreme.... Dakle:

TACKA1
Ruter
+
UTP
+
AP
+
Antena

TACKA2
da li trebam imati jednu antenu i jedan ap, ili po dva komada - jedan par za primanje i jedan za slanje signala.

TACKA3
Antena
+
AP

Na tačci 3 će biti minimum 4 korisnika signala, pa i to treba uzeti u obzir.
Srdačno zahvaljujem na odgovoru ako ga bude. Sve najbolje...


 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Wireless do 2km udaljene tacke sa "medju" AP-om06.09.2009. u 17:56 - pre 178 meseci
Imas vise resenja za taj problem...

mozes da uzmes odgovarajuce ruterbordove sa mikrotikom.
a imas i jeftiniju a isto tako ok varijantu da nadjes 3 stare masine p3 ili p4 i instaliras mikrotik na njih.
onda bi ti trebalo za tacku1 1 wlan kartica,na tacku2 2 wlan kartice i na tacku3 2 wlan kartice.
antena ti treba 3 usmjerene i jedna sektor ili omni u zavisnosti koliko su ti korisnici daleko i kako su raporedjeni oko tacke 3.
ja bi na tacku 2 obavezno stavio 2 antene mada bi moglo raditi sa jednom sektor antenom nekako.
da li se na tacku 3 korisnici kace direktno preko lan-a ili tu treba da uredjaj radi u ap modu a korisnici da se kace bezicno?
 
Odgovor na temu

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
194.106.163.*

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: Wireless do 2km udaljene tacke sa "medju" AP-om06.09.2009. u 18:31 - pre 178 meseci
Tacka I

Mikrotik RB411AH + miniPCI kartica + parabola 50cm ili grid antena



Tacka II

Mikrotik RB433AH + 2xminiPCI kartica + 2xparabola 50cm ili grid antena



Tacka III

Mikrotik RB433AH + 2xminiPCI kartica + parabola 50cm ili grid antena + sektor antena (ukoliko su wireless korisnici u polju koje antena mozhe da pokrije) ili omni antena


Linkovi obavezno na 5GHz.. ostalo mozhe na 2.4GHz

RB-ove mozhesh zameniti sa starijim mashinama, ali mislim da se po sadashnjim cenama, a i tehnichkom izvodjenju napajanja do krova to ne isplati.
We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
Odgovor na temu

John Doe
BA-PG

Član broj: 5504
Poruke: 97
77.222.17.*



Profil

icon Re: Wireless do 2km udaljene tacke sa "medju" AP-om07.09.2009. u 18:16 - pre 178 meseci
@ tox master - na tacci 3 mi je bitno samo da dobijem link do ADSL rutera, pa posle valjda mogu birati kako cu izvesti lokalnu komsisku mrezu. Mogu da izvedem resenje i preko LAN-a (kablovi) a pozeljnije da se svi kace na WLAN.

sto se tice ovih starijih masina koje pominjete, to bih izbjegavao, zato sto za tacku 2 moram da pronadjem mjesto (kucu) na kojoj bi kacio opremu, pa ne vjerujem da bi to veilikodusno prihvatili kada bi se pojavio sa gomilom opreme :) Sto manje i elegantnije to bolje...

@Sleepless_mind - mozes li mi samo objasniti sta su ovi miktotikovi. Koliko vidim to su i softverska i hardverska resenja - odnosno ove ploce? Ako sam dobro razumio na ploce se mogu "ugraditi" male WLAN kartice (znas li njihovu cijenu)? Da li imaju svoje kuciste ili se to tek tako montira? I jos jedna stvar, parabola odnosno grid? Mozes li mi dati strucan ili eng naziv da izgooglam? Ja vec imam Roline AP i neku omni antenu od 30-50 cm nisam siguran provjericu, koja je nakacena na ovaj ADSL ruter (platio san ju 80 eura jer su mi u jednoj prodavnici ovdje u PG rekli da cu sa njom dobiti jaci signal i veci domet, medjutim nista od toga) mogu li nju da iskoristim za tacku 3?

Posto slutim da ovo resenje ne moze proci ispod 400 eura, da li je zagarantovano da ovo radi i da necu morati stalno da idem i da resetujem uredjaje? Koliki je najveci domet ovakvog sistema?

Da li GHz od 5 odnosno 2,4 zavisi od samog modela uredjaja ili je to stvar podesavanja?

Hvala na pomoci!

P.S. da li mogu na tacci 2 bez vecih komplikovanja da nakacim jednog klijenta na net?
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Wireless do 2km udaljene tacke sa "medju" AP-om

[ Pregleda: 1934 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.