Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91685 | Odgovora: 312 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
79.101.69.*



+3 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test16.10.2009. u 21:56 - pre 176 meseci
@Nebojsa,

kao prvo, bez obzira koliko sam "zelen" ili ne, smatram da imam pravo da govorim (pogotovo) na ovoj temi jer sam (pored tebe) najvise njoj doprineo, diskusijom, primerima i svim ostalim elementima koje cine jedan forum. Da ne pricam da sam jedini ovde koji poseduje jedan od ova dva tela. I posto cu se u ovom post-u pridrzavati SVIH pravila foruma, zamolio bih te da ga ne editujes.

Drugo, nesto o cemu smo nas dvojica pricali na pp, nisam ocekivao da ces postaviti ovde da svi cuju, pogotovo ako to sto sam te zamolio nisi mogao ispuniti...koliko znam, neka opsta civilizacijska pravila diskusije ukljucuju da ono sto se saopsti izmedju dve osobe tu i ostane.

I trece, kljucno, vec sam se izvinio (dva puta) za to sto sam uvucen u bespotrebne diskusije od strane nekih clanova. I rekao sam da vise necu ucestvovati na forumu, ali si ipak morao da napises to sto si napisao i da diskreditujes totalno ovo sve sto sam uradio do sada. Necu vise ulaziti u price zasto sam sta rekao, vec sam to detaljno objasnio (pogotovo za L objektive), a ponovicu jos jednom, za tebe i tvoj test NISTA lose nisam rekao, vec (kao i 90% clanova koji su ucestvovali) da se samo zamene mutne fotografije. Ako je to moj greh, prihvatam ga. E pa zbog toga "sto toliko ne znam kako aparat radi" i "sto ne znam koliko ne znam", i bas zato sto treba da budem primer svima, ipak sam cvrsto odlucio da ostanem na forumu i prihvatim do kraja SVE to o cemu mi se sve vreme prica, i da naucim koliko ne znam...i vise od toga!

ES ovog puta necu komentarisati, jer ga ocigledno posmatramo iz razlicite perspektive (veruj mi nisam od juce ovde, prvi nick sam imao jos davne 2001.-2002.).



[Ovu poruku je menjao milas dana 16.10.2009. u 23:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test16.10.2009. u 22:24 - pre 176 meseci
Odlicno Milase sto si odlucio da nam pravis drustvo dalje.
Ne zaboravi da pre nego sto si uzeo aparat i posto si ga uzeo ja sam ti medju prvima cestitao na kupovini i pozeleo sretan rad.Tako da o nekim provokacijama nema govora.Jedno je sukob i oponiranje misljenja, drugo je prvokacija.

Inace ako mislis da imam protekciju kod moderatora grdno se varas.On mene nije mnogo opominjao javno, ali me je brisao bar upola toliko koliko sam napisao poruka.Tako da sam na forumu totalno kao i ti.
Eto toliko ...
 
Odgovor na temu

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
79.101.69.*



+3 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test16.10.2009. u 22:30 - pre 176 meseci
Secam se toga. Bio si korektan, priznajem da sam malo preterao u ovoj temi. Nadam se da cemo saradjivati na bolji nacin ubuduce.
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test16.10.2009. u 22:37 - pre 176 meseci
Uvek druze, uvek.
Kad kad mi se ucini da zastupajuci onu ovu firmu radimo kod njih kao komercijalisti pa se borimo za trzisni udeo.A ne kao fotografi entuzijasti :)
Ja sam se pravio lud bez veze pa sam krio opremu nista posebno.Uzeo sam ono drugo izmedju cega si se ti dvoumio.
Poneo sam pare za bolje o cemu sam pricao i kad sam malo promislio da pravi iste slike ko i jeftiniji, a vidim to i Nebojsa tvrdio.Pala je odluka na D5000 i to je to.
Na mnogim testovima 18-55Vr se pokazao opticki bolji u odnosu na 18-105vr.I eto.
Mada mi se dopao i 500d.
Pih, detalji su odlucivali nista specijalno zasta bi gubio glavu.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test16.10.2009. u 23:21 - pre 176 meseci
Drago mi je što vidim ovo pomirenje, a takođe mi je drago i što milas ostaje na forumu, iskreno nisam ni sumnjao da će tako biti. Nema nikakvog razloga da bilo ko ode, jer je ovde atmosfera sasvim prijatna (to je vrlo vredna činjenica naročito ako imamo vidu postojanje suprotstavljenih "tabora" ;))

milas, apropo toga što sam izneo ono šta si me zamolio na PP, to sam uradio jer sam tu molbu protumačio kao tvoje osvešćenje i konačnu promenu i tona i pristupa diskusiji, što si sada i sam potvrdio. Evo dodaću javno i jednu rečenicu koju sam ja tebi rekao, a to je da ne smatram da si loš čovek, te stoga ne razumem zašto ti je uopšte trebalo da se u većem delu ove teme onako ponašaš.

No, dobro, poslužilo je kao primer u mnogo čemu, možda je neke stvari i razjasnilo i sasvim je sigurno da se onakve priče više neće ponavljati. Treba voditi računa o čemu se govori, ES mnogo moćniji medij nego što se pretpostavlja, a puno toga što se priča na njemu itekako odjekuje i u javnosti (čak i utiče na tržište, što se ne mali broj puta potvrdilo).

Što se tiče dodatnih slika sa 500 D, uradio sam ih odmah i poslao, ali dečko webmaster je bio na godišnjem odmoru i zato do sada nisu postavljene.

Slike sa ISO testa o kojima se najviše pričalo neće biti prosto zamenjene kao što su Canondžije tražile, nego će ispod njih biti dodate nove sa boljim objektivom.

Tri su razloga za to:

1. Nikon aparati imaju urađene slike sa kit objektivom, pa onda ne bi bilo fer prema njima da se Canonu rade iste slike sa skupljim objektivima.

2. Bilo kakva izmena rezultata testa u smislu povlačenja i menjanja nekih primera može da stvori sumnju da se želi štelovanje nekih rezultata, što mi ne pada na pamet da dozvolim.

3. Još jednom ponavljam da te noćne slike ne treba koristiti za poređenje oštrine po pikselu, jer se primeri za takvo poređenje moraju uraditi na drugi način i sa sasvim drugačijim objektivima.

Stupio sam u kontakt sa webmasterom i sve ove slike će biti okačene vrlo brzo. ISO slike i propratni tekst najkasnije sutra, a ostale sample slike za dan-dva.

p.s:
Citat:
ArtCool:
Na mnogim testovima 18-55Vr se pokazao opticki bolji u odnosu na 18-105vr.


Imam urađene uporedne test primere 18-55 VR vs. 18-105 VR vs. 70-300 VR. Čim uhvatim vremena iseći ću kropove i okačiti ih u Foto-sample forum.

 
Odgovor na temu

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
79.101.69.*



+3 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test17.10.2009. u 00:33 - pre 176 meseci
@ArtCool: Tacno ;-). Iskreno, mene bas briga za C/N, jer ja sam bas pravi entuzijasta, i da imam para za egzotiku, kupio bih oba. Drago mi je da si otkrio sta koristis, posebno jer je to D5000, jer me BAS interesuje kakve fotografije pravi. Nadam se da ces njime obogatiti malo podforum o Fotografiji ;-).

@Nebojsa: ako dobro razumem, te nove fotografije sa boljim objektivom koje ces postaviti nece biti sa boljim 18-55mm IS, vec sa nekim drugim, zaista boljim objektivom? Ako je tako, onda je sasvim razumljivo ovo sto kazes.

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test17.10.2009. u 01:04 - pre 176 meseci
Rekoh već da nisam hteo da prebiram kit objektive i tražim najbolji, jer to ne bi bilo korektno prema kupcima ovog aparata.

Oni ne mogu da biraju kakav će im primerak zapasti, pa neću da biram ni ja. Nisam birao ni za bilo koji prethodni test, pa nisam ni za ovaj, a ni za njegov update.

Dodatne primere sam uradio sa 17-55 IS objektivom. Jasno da su daleko oštriji nego oni sa kit objektivom, ali interesantno da je taj primerak 17-55 IS osetno bolji nego onaj koji je bio na testu.

Da li je i taj objektiv Canon "u tišini" popravio (kao što je to uradio sa 17-85 IS) - pa su sada svi takvi, ili se samo potrefio nešto bolji primerak nego ranije, nije moguće reći.


edit: typo

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 17.10.2009. u 11:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test17.10.2009. u 01:52 - pre 176 meseci
Jednu stvar mogu reci za moj 18-55vr.
Da li je to uobicajena klasa ostrine ili sta ali ja sam ultra zadovoljan.Pogotovo sto je je Ken Rokvel tvrdio za macro.Ne uzimam ja njega za ozbiljno zbog nekih suludih izjava (18-55vr je po njemu ostriji i od 18-105, 16-85).Za 18-105 ima logike ali se vec 16-85vr vodi kao "nesto".
Elem, 18-55vr nema neki faktor uvelicanja ali je kristalno ostra fotka.Mikronske cestice "vazduha" hvata na fokalu 35-55 gde su mu po testovima i izoblicenja najmanja.Odnosno na 35 mm ih prakticno nema (distorzije-izvor mi je web test).
Postavicu neke tehnicke slike,koje veze sa mozgom nemaju o lepoti, ali demonstriraju neke "macro" elemente i ostrinu na recimo opsegu 45-55mm.Bice slicnog tipa kao u temi "Close up Seiko"
Naravno to ce biti 100% cropovi.
Pozz.
 
Odgovor na temu

radisasvr

Član broj: 75805
Poruke: 228
93.184.94.*



+3 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test17.10.2009. u 10:19 - pre 176 meseci
Drago mi je da vidim da je tema ponovo krenula onako kako treba.

Cestitke i ArtCoolu i milasu na priznanju da su bili malo "zastranili" i da su spremni da nastave korisnu diskusiju o zaista sjajnim fotoaparatima.
Svi danasnji aparati su sposobni da daju fotografije izvanrednog kvaliteta ( sa pravim staklima) a ko ce koji da izabere vise zavisi od licnih afiniteta i konkretnih potreba.
pozdrav.
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test21.10.2009. u 22:40 - pre 176 meseci
Oooooo, veliki post za odgovor ali cu ukratko:)

@Beske
1klik ?
2klik-pogresio sam day ligt je definisan u aparatu kao preset na 5200k, a ja sam spomenuo vrednost koja je studiska (deklarativna na sijalicama).
Inace ja radim sa 6500k
3klik-Kalibracija
1.Monitor 797Mb CRT Samsung, podeseni preseti na osnovu programa za kalibraciju monitora (Eizo,Nokia,SG i sa nekoliko sajtova preko ton karti)Sve je optimalno-tipa vidim extreme u opusu boja i tonova.Kalibrator kao fizicku komponentu nemam.
Fotografije koje sam stampao u pro radnji su vrlo priblizne bojama na monitoru.
2.Aparat podesen na sRGB
3.CS2 sRGB
4.klik-?
5.klik-novac kalibracija.Sta je problem?Koristio sam oci kao kalibrator, ne znam mozda je nesto savrsenije od ociju?
6.klik-?
7.klik-Hoya?Sta je pa tu problem covek uze Hoyu?A sto vas tisti model, pa evo preporucujem vam Audi i dabogda se sa njim prevarili:))Glupost.
Imao sam otrovan komentar od jednog pametnjakovica tipa"Covek cuo da je dobro...
I sta je tu problem, pa i za D5000 sam cuo.Nisam ga pre toga koristio.Svi mi nesto cujemo.I Laica je dobra a u zivotu je nisam video, ona je za mene fikcija.Da li to uopste i postoji:)I zbog toga sto ja nisam netreba ni drugima makar da skrenem paznju.

8.klik-Close-up=filter.Lapsus.

@Milas.
Opet ti se puskom igras.
Moje upadice su bile kod CANONA, ali NIKAD nisam besomucno verglao po Googlu i trazio semplove Nikona da bi pokazao da i on moze da postigne date perfomanse isto.Sto konstantno Beske,Zarsilic,Storm i ti ste radili na relaciji CvsN.
Poredite slike iz vaseg tabora ne dirajte Nikon.Bicu u temama kod Canona kad hocu ali da pohvalim, ne da konstantno pljujem.I pricam tipa netreba mi 100k ISO.
More za pare imam da trazim i 1M ISO.I sta ce mi sad prica sta ce ovo i ko ce to da kupuje.
Opet ti o protekciji.Moje bi da se brise ali vasa glorifikacija Canona bi da bude glavna, jel to.
I sto se Milase osecas prozvanim, kao da tebi neko nesto licno.Utrosi energiju na fotografije to ti dobro ide ;)


@Beske
Promasio si profesiju trebao si da budes moderator, kada te muce pravopis i greske.
Komentar na mestu ali od pogresne osobe.

@Storm
Moj omiljeni lik.Koji mi je skakao po lobanji najvise.
Ja nekazem da Nikon nema greske, a da li smo se samo na to sveli.Jel vas samo to ispunjava da trazite samo greske.I cela prica ima gorak prizvuk jer uvek to ostaje vise u secanju nego dobro.
O greskama Nikona pozvan je da prica onaj ko ga IMA.
Sta ostali drve ja ne znam.Za Canona isto vazi.

Evo ako vas to raduje i ako cete po tome da sudite a mislite da znate sve na osnovu testova o recimo onome sto ja imam evo vam informacija iz prve ruke.
Samo cu o manama D5000 koje Nebojsa i da je zapazio nebi uzeo u obzir ali neki se prosto hrane.
1.Ostaju tragovi nokta na plastici koja je izmedju tela i objektiva kod rukohvata (gripa)
2.Nema zastitne folije na ekranu.A kada se umasti ocajno se vidi slika.
3.Baterija sa solidnim pregledmo slika i pomalo Lv-a i Vr ukljucenim max istera 250 snimaka MENi (ne uzimati kao reper).Neznam kako je CIPA dosla do 510.
4.Vratanca za bateriju relativno ok ali ceo sistem baterije drzi mali jezicak 2mm sirine i duzine koji bi se lako mogao potrositi i eto avaja.Nema dupli sistem bravljenja.
5.Vratanca za memorisku karticu kada su zatvorena lupkaju pod prstima jel nema nikakve zaptivke.Dobro leze ali se cuje krckanje.
6.Blic kada se izvuce uradjen je od smesno mekane plastike koja se vitoperi.
7.Manuelni fokus je apsolutno skoro nemoguc, premali hod i unutrasnja cevka se pomera van ose napred nazad.Samo AUTO.Lose mada za taj novac.
8.Metalni ukrasni prsten na rubu objektiva je obicna trakica.Nije cak ni obojena plastika
9.Memoriska kartica mora malo pojace da se izvuce (pomislio sam da je zaglavljena)
10.Gadan hod shutera, nedefinisan osecaj izmedju fokusa i okidanja.Mada OK radi.Na D300 mnogo bolje.Isto tako je lose i kod D90.
11.Plastika po celom telu je uzasno skrta, neostaju tragvi ali dok sam god mogao ispolirao sam je sa krpom i spec voskom da je uglacam.Kao da glacate smirglu 600.Izgubilo se to vremenom.Nije masna kakva bi trebalo da bude (masno-neklizajuca).Ako ste me razumeli sta sam hteo, ako ne kako to biva po obicaju objasnicu dalje na zahtev.
12.Premalo spoljnih kontrola, tu je D90mnogo bolji.Za sve se vergla po meniju
13.WB seta nije uvek tacan, u razlicitim situacijama ne daje na auto neutral, negde bude toplo-hladno.Mada se da iskorigovati.
14.NA NOVOM APARATU 2 MRTVA PIKSELA.Ne smeta mi resavam softverski, mada su se ponudili da to rese u servisu.
15.Ceka se na registraciju do 1 mesec.
16.ISO6400 neupotrebljiv, lici ko da slikam usijani pepeo.
17.ISO3200 dobar za Daltoniste.
18.Tesko naterati rafal, trazi posebne olaksice.
19.Generalno preseti sa WB nemaju veze sa mozgom sve doterujem rucno.
20.Da lajem dalje ili je dosta.

Mnogo volim moj d5000 jel je i pored svega ima po MENI naj sliku i istu kao D90,D300,D300S.I za stock mi ne treba bolje telo.Dakle ne poredim ga sa Canonom jel me on kao kupca ne interesuje.
Da li ga preporucujem?Da, bez razmisljanja.

Eto od mene uvek malo drugacije ko i za temu Fz28,Sx10.
Nikada nemam problem da kazem iskreno o onome sto imam.

Ajmo kolege pitanja?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test21.10.2009. u 23:02 - pre 176 meseci
ArtCool, dosta stvari nije tačno u ovome što si rekao za D 5000. To je posledica neiskustva.

Ako neku osobinu nekog aparata komentarišeš, moraš da znaš kakva je ona kod drugih aparata iste ili slične klase i da li je uopšte moguće da bude bolja.

Tek ako jeste, onda to možeš da nazoveš manom tog aparata.


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 22.10.2009. u 01:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test21.10.2009. u 23:09 - pre 176 meseci
Dosta stvari nije tacno?????
Nebojsa ja te molim pred svima da KONKRETNO kazes sta.
Pusti druge brendove konkretno sta nije tacno, citat i argumen.Zivotom sve podpisujem.E sta je kod duge klase ne znam.
S obzirom da kazes dosta to je bar pola, znaci deset tacaka.Budi kolegijalan i demantuj.
Pa u rukama mi je aparat i valjda nisam jos i lud.
Pozz.
A sto se tice ukrstanja brendova u izdvojenoj temi tu se slazem, pa nek se do mile voje sempluju.
Ja hocu da uzivam u ovoj.
Pozz :)
 
Odgovor na temu

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
93.87.108.*



+3 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test21.10.2009. u 23:24 - pre 176 meseci
Citat:
ArtCool:
@Milas.
Opet ti se puskom igras.
Moje upadice su bile kod CANONA, ali NIKAD nisam besomucno verglao po Googlu i trazio semplove Nikona da bi pokazao da i on moze da postigne date perfomanse isto.Sto konstantno Beske,Zarsilic,Storm i ti ste radili na relaciji CvsN.
Poredite slike iz vaseg tabora ne dirajte Nikon.Bicu u temama kod Canona kad hocu ali da pohvalim, ne da konstantno pljujem.I pricam tipa netreba mi 100k ISO.
More za pare imam da trazim i 1M ISO.I sta ce mi sad prica sta ce ovo i ko ce to da kupuje.
Opet ti o protekciji.Moje bi da se brise ali vasa glorifikacija Canona bi da bude glavna, jel to.
I sto se Milase osecas prozvanim, kao da tebi neko nesto licno.Utrosi energiju na fotografije to ti dobro ide ;)

Igram se sa puskom?! Zanimljiva komparacija koja se mogla ocekivati od tebe. Kako to mislis "ne dirajte Nikon", sta je on sveta krava? Pa ja sam covece otvorio temu 500D vs D5000 kad sam odlucivao sta cu kupiti, kao i tebe i mnoge druge interesuju te relacije. A da zaboravih, tebe Canon ne interesuje...steta, mozda bi video i da Canon zna da napravi dobre stvari ;-). A sta planiras da poredimo samo Canon-e, jel'? 500D vs 5DMkII? Ne razumem?

A kako ti ocenjujes fotografije sa razlicitih aparata ako ne vidis semplove? Tacno je ono sto @beske kaze da je najbolje kad imas licno iskustvo sa odredjenom opremom, ali koliko nas ima iskustvo sa svom tom opremom (Nebojsa i jos po neko)? I semplovi su takodje validne fotografije, nista losije niti bolje od onih koje ti i ja pravimo.

Ako ti se nesto ne svidja kod Canona, to slobodno napisi, i evo ja cu PRVI to napisati. Ali svaka glorifikacija C/N bez nekog tehnickog utemeljenja je totalno smesna. Mislim da @StORM detaljno obrazlozi svaku svoju tezu.

To za fotografije bi mogao i tebi preporuciti, mada jos uvek ne znamo kako ti ide ;-).

Citat:
ArtCool:
@Beske
Promasio si profesiju trebao si da budes moderator, kada te muce pravopis i greske.
Komentar na mestu ali od pogresne osobe.

Moram samo da kazem, da sam VELIKI zagovornik elementarnog pravopisa, i da sa ljudima koji ga ne poznaju obicno nemam NIKAKVU komunikaciju, sto sam preporucio i besketu. Eto ti si ocigledno (jedan uporan) izuzetak....

Citat:
ArtCool:
Evo ako vas to raduje i ako cete po tome da sudite a mislite da znate sve na osnovu testova o recimo onome sto ja imam evo vam informacija iz prve ruke.
Samo cu o manama D5000 koje Nebojsa i da je zapazio nebi uzeo u obzir ali neki se prosto hrane.
1.Ostaju tragovi nokta na plastici koja je izmedju tela i objektiva kod rukohvata (gripa)
2.Nema zastitne folije na ekranu.A kada se umasti ocajno se vidi slika.
3.Baterija sa solidnim pregledmo slika i pomalo Lv-a i Vr ukljucenim max istera 250 snimaka MENi (ne uzimati kao reper).Neznam kako je CIPA dosla do 510.
4.Vratanca za bateriju relativno ok ali ceo sistem baterije drzi mali jezicak 2mm sirine i duzine koji bi se lako mogao potrositi i eto avaja.Nema dupli sistem bravljenja.
5.Vratanca za memorisku karticu kada su zatvorena lupkaju pod prstima jel nema nikakve zaptivke.Dobro leze ali se cuje krckanje.
6.Blic kada se izvuce uradjen je od smesno mekane plastike koja se vitoperi.
7.Manuelni fokus je apsolutno skoro nemoguc, premali hod i unutrasnja cevka se pomera van ose napred nazad.Samo AUTO.Lose mada za taj novac.
8.Metalni ukrasni prsten na rubu objektiva je obicna trakica.Nije cak ni obojena plastika
9.Memoriska kartica mora malo pojace da se izvuce (pomislio sam da je zaglavljena)
10.Gadan hod shutera, nedefinisan osecaj izmedju fokusa i okidanja.Mada OK radi.Na D300 mnogo bolje.Isto tako je lose i kod D90.
11.Plastika po celom telu je uzasno skrta, neostaju tragvi ali dok sam god mogao ispolirao sam je sa krpom i spec voskom da je uglacam.Kao da glacate smirglu 600.Izgubilo se to vremenom.Nije masna kakva bi trebalo da bude (masno-neklizajuca).Ako ste me razumeli sta sam hteo, ako ne kako to biva po obicaju objasnicu dalje na zahtev.
12.Premalo spoljnih kontrola, tu je D90mnogo bolji.Za sve se vergla po meniju
13.WB seta nije uvek tacan, u razlicitim situacijama ne daje na auto neutral, negde bude toplo-hladno.Mada se da iskorigovati.
14.NA NOVOM APARATU 2 MRTVA PIKSELA.Ne smeta mi resavam softverski, mada su se ponudili da to rese u servisu.
15.Ceka se na registraciju do 1 mesec.
16.ISO6400 neupotrebljiv, lici ko da slikam usijani pepeo.
17.ISO3200 dobar za Daltoniste.
18.Tesko naterati rafal, trazi posebne olaksice.
19.Generalno preseti sa WB nemaju veze sa mozgom sve doterujem rucno.
20.Da lajem dalje ili je dosta.


Od ovih mana koje si nabrojao, kod 500D sam primetio mane br. 1., 2. (kupio sam foliju doduse), 3. (gotovo duplo duze), 7. (slicno),8. (18-55mm IS nema cak ni tu trakicu), 11. (?), 12. (nikakva mana sa glavnim menijem koji 500D ima), 13. (mislim da SVI aparati tako grese), 16., 17 (?).

500D nema mrtvih piksela :-).

Citat:
ArtCool: Dakle ne poredim ga sa Canonom jel me on kao kupca ne interesuje.

A izvini, zasto te Canon ne interesuje? Da li je bas toliko los?

Ovo sto ti Nebojsa kaze je tacno, dosta ovoga sto si izneo nisu mane, vec je takvo stanje u ovoj klasi (npr. plastika i sl.), i zato ova tela kostaju 500-600e, a ne preko 1000e.



[Ovu poruku je menjao milas dana 22.10.2009. u 01:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test21.10.2009. u 23:32 - pre 176 meseci
ArtCool, nemam vremena sve da nabrajam, ovo za shutter D 5000 recimo, bolji u klasi ne postoji. Bolji je nego na 500 D, a slabiji nego na 5 D i D 300 (koji imaju sasvim drugačiji), dalje, WB greši dosta ali ne više od drugih aparata, baterija je sasvim ok, plastika sigurno jedna od boljih u klasi, rafal je odličan, ISO 6400 upotrebljiviji nego što misliš itd..

Glavne mane nisi dovoljno konkretizovao, meni recimo fali komanda za AF i načine merenja svetla, grip je smešno plitak, tražilo dosta lošije nego na D 90 (ali nije lošije nego na 500 D), nema korisni senzor za gašenja ekrana koga ima 500 D itd...

 
Odgovor na temu

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
93.87.108.*



+3 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test21.10.2009. u 23:36 - pre 176 meseci
Nebojsa, ne slazem se za trazilo, imao sam prilike juce da se druzim sa D5000 i mislim da mu je trazilo dosta losije (tamnije). A ovo za shutter mi nije jasno, ako bi mogao da pojasnis?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test21.10.2009. u 23:41 - pre 176 meseci
Tražilo jeste nešto tamnije, ali nije manje...meni je veličina važna :D

Ko je vozio 5 D, Sony 900 itd, zna o čemu pričam...Sva ova okca APS aparata su jedan od prvih šokova koje doživiš kada ih uhvatiš u ruke...

Zato kažem, polako sa probanjem opreme koju ne možete da priuštite :)

Zatvarač na D 5000 je mek, kao kod većine Nikona. D 90 mislim da ima još malo mekši, D 200 i D 300 sigurno. Milina je sa tim da radiš. 500 D ima teži i tvrđi zatvaraš sa većom inercijom, ukratko lošiji je.
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test21.10.2009. u 23:42 - pre 176 meseci
Da ne citiram.
Pa ne dirajte Nikon u temi gde je samo on kao ova.I to mislim i na Canon.
Tema kao ti koju si postavio je nesto drugo.Tu ima ono famozno vs.
Kakve krave i bakraci.
Za ovu pusku, pa valjda ti je jasno da taj flejm na relaciji da mene neko stiti nema veze.Uostalom procitaj par poruka iznad.Krunski dokaz.
Semplovi su u redu u temi za to predvidjeno.
Pravim greske u brzini kucanja, nemam problem sa obrazovanjem.
Tacka.11 Los osecaj, pojednostavljeno
Tacka.16 Ko sto sam rekao
Tacka.17 Ima detalja ali ima suma i koloracije dosta, neupotrebljivo za bilo sta ozbiljno.

Sto me Canon ne interesuje.
A pa sta cu sa njim, na Nikonu sam.I pratim njega i njegov razvoj.Sto bi sad nesto mleo o Canonu na osnovu on-line informacija.Mogu da pohvalim ali da kudim, ne.To nikada nisam radio.A udaracu po svom brendu jer njega poznajem.
I sto bi poredio Canon i Nikon?
Ti poredi svoj D500 sa D450, logicno.A ako se covek dvoumi C vs N, tema za to.A ne stalno offovanje sto je ustvari mene i navelo da sve ovo pisem.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test21.10.2009. u 23:46 - pre 176 meseci
Citat:
18.Tesko naterati rafal, trazi posebne olaksice.


???
 
Odgovor na temu

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
93.87.108.*



+3 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test21.10.2009. u 23:47 - pre 176 meseci
@Nebojsa: mi pricamo o opremi koju mozemo da priustimo, nismo svi vlasnici takvih zveri kao sto je 5D kao sto si ti, @beske, @StORM i ostali...za sad ;-). To za zatvarac mi nije bas jasno kako je mana, ali O.K. ti to bolje znas.

@ArtCool: ne pada mi na pamet da poredim 500D sa njegovom starijom verzijom koju je prevazisao. C/N upravo prave aparate (gotovo) u istim klasama bas da bi konkurisali jedni drugim. Znam ja da si ti na Nikonu, ali mozda promenis misljenje ;-). Evo mene interesuje Nikon (a sigurno i druge), i HOCU da znam da li je nesto bolje ili losije kod njega u odnosu na Canon, jer mozda u buducnosti promenim sistem, ko zna.
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test21.10.2009. u 23:58 - pre 176 meseci
Ne znam Nebojsa cekivao sam drugaciji odgovor.Ali u stvari ni nisi mogao jer sam rekao sve kako stoji.
Ti izvlacis fleke Nikona poredeci sa drugima kao savet pred kupovinu.
A ja pisem sta imam u kuci i kakav je osecaj kada imas samo njega.
Neko ce procitati i znace sta ga ceka sem samo da gleda famozne semplove.
Zameras ono kod D5000 sto u stvari ima d90.
Ne pricam ja njemu sta fali, ja govorim kako je stvar napravljena sama za sebe.
Pricati o gripu je smesno, jel on to nema pa nema (tako dubok) ili dugmicima za Af li ISO.
Ne zameram sta nema nego ono sta ima.
Ja ne testiram sa drugim uredjajima pa navodim koji ima manje zla.Navodim ga kao jedinku.
Dva mrtva smo zaboravili?
A za ISO6400 verovatno nisam umetnik, kada bi okacio sempl mislili bi ljudi da sam slikao pozar :))
Zakljucna tvoja "Glavne mane...
Koje glavne mane? Meni je i ovo previse.
Za 750 evra mogla je bar plastika biti bolja a za ostalo cemo i progledati kroz prste.
Nisam napomenuo da na nekim mestima i naocigled dobro skrojena plastika tiho krcka.
Sa leve i desne strane ispod bajoneta na telu.
Da dopunim za shuter.
d5000 i d90 se ne mogu porediti sa recimo d300 po pitanju okidaca.
Ta mekoca nije bas optimalna, jer je "klik" izmedju fokusa i okidanja skoro neosetan.A kad je jos jako mek tesko naci balans.
...............
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91685 | Odgovora: 312 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.