Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Glavni projekat / Izvedeno stanje - razlike

[es] :: Elektronika :: Glavni projekat / Izvedeno stanje - razlike

[ Pregleda: 11260 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Kečina
"13. Januar" d.o.o.
Podgorica, Crna Gora

Član broj: 229100
Poruke: 2
95.155.14.*



Profil

icon Glavni projekat / Izvedeno stanje - razlike05.09.2009. u 15:48 - pre 178 meseci
Načelno mi je jasna razlika između Glavnog projekta elektroenergetskih instalacija i Projekta izvedenog stanja istih, ali me interesuje da li se tekstualni dio mijenja i koliko (pritom mislim na krupne stvari - prijektni zadatak, moraju li se svi proračuni raditi kao za glavni i sl.).

I uzgred, kakve su šanse da ova oblast (Jake struje :) ) dobije svoj podforum.


Hvala unaprijed.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
91.191.7.122



+334 Profil

icon Re: Glavni projekat / Izvedeno stanje - razlike05.09.2009. u 21:47 - pre 178 meseci
Ajmo redom.
Projekat izvedenog stanja, sto se tice elektrike, bi trebao dokazati da su ispunjeni uslovi zastite od napona dodira, pada napona i da su zastite odabrane tako da nece doci do pozara. Prema tome ne bi trebalo da ima neke sustinske razlike izmedju projekta izvedenog stanja i izvodjackog projekta.
Licno mislim da za sada nema potrebe za posebnim podforumom, ali ako se ukaze potreba...
Pogledaj malo na instalacije otpada mozda 1% postova, a i onda se cesto " zabaza " i dijele savjeti koji nemaju veze sa logikom i propisima.
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.alfa-wireless.net.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Glavni projekat / Izvedeno stanje - razlike06.09.2009. u 11:57 - pre 178 meseci
Prema Zakonu o planiranju i izgradnji (Sl.gl.RS 34 / 06)
Projekat izvedenog stanja predstavlja tekstualne,grafičke i numeričke delove i odgovara sadržini glavnog projekta .

Tekstualni deo projekta izvedenog stanja obuhvata:
1. tehničko-tehnološka rešenja za izgradnju ili rekonstrukciju
električne mreže ili električne opreme sa naznačenim odstupanjima u odnosu na glavni projekat;

2. izveštaje o atestima, kontrolama, istraživanjima i studijama za električne mreže i električnu opremu, izvršenim tokom izvođenja radova.

Uslovi za numerički deo projekta izvedenog stanja

Numerički deo projekta izvedenog stanja obuhvata relevantne proračune i tabele.

Uslovi za grafički deo projekta izvedenog stanja

Grafički deo projekta izvedenog stanja obuhvata odgovarajuće priloge glavnogprojekta koji služe za registrovanje promena
nastalih tokom građenja.
 
Odgovor na temu

Ivan Kečina
"13. Januar" d.o.o.
Podgorica, Crna Gora

Član broj: 229100
Poruke: 2
95.155.14.*



Profil

icon Re: Glavni projekat / Izvedeno stanje - razlike06.09.2009. u 12:47 - pre 178 meseci
Prvo, hvala na odgovorima.

U principu, to je ono što sam očekivao i sa čim sam se sretao ali mi ostaje nedoumica oko definisanja projektnog zadatka.

Kad je isti u pitanju, dosad sam imao priliku da vidim, kod nekoliko inženjera, sitno modifikovanu verziju projektnog zadatka Glavnog projekta. E sad, ako dobro razmišljam, u tom zadatku bi trebalo da stoji iste smjernice kao u glavnom projektu: koliko čega, gdje, koje zaštite i onda elaborirati da li je to ispoštovano u daljem dijelu i proračunima.

Pri čemu ovo znači da se onaj ko radi izvedeno stanje mora oslanjati na glavni projekat.

Jesam skapirao dobro?


 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.alfa-wireless.net.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Glavni projekat / Izvedeno stanje - razlike06.09.2009. u 13:50 - pre 178 meseci
Upravo tako .
u projektnom zadatku ćeš navesti sve isto kao i u glavnom projektu .

Da ti pojasnim :
vidim da si iz CG i ja ne znam da li tamo važe isti zakoni kao i kod nas , znači distanciram se od zakona CG .

Glavni projekat predstavlja nastavak na idejni projekat , a razlikuje se od idejnog po tome što se u Glavnom projektu povezuju svi elementi odgovarajućim strujnim kolima i daju se potrebni crteži detalja za izvođenje instalacija . Dakle , prema Glavnom projektu se vrši izvođenje instalacija .

Bitno je razumeti proceduru :

1.podnošenje zahteva opštini za izlazak na teren urbanista i snimanje lokacije (pretpostavka da su papiri o vlasništu uredni)
2.urbanisti donose Rešenje o ispunjenim urbanističkim uslovima i daju iznose za takse
3.sa uplaćenim taksama , ovim Rešenjem i Idejnim projektom , traži se Građevinska dozvola (od Direkcije za gradsko građevinsko)
4.sa prihvatanjem i izdavanjem Građ.doz. od direkcije , pristupa se izradi Glavnih projekata (građevinski , električni , telekom itd.)
5.sa predajom Glavnih projekata podnosi se i zahtev za odobrenje gradnje tj. izvođenja radova
6.po dobijanju Rešenja za izvođenje radova (nakon prijeave početka radova od investitora i izvođača) pristupa se izradi objekta

Odavde idu dva putića :

1.instalacija izvedena po GP = prijava završetka radova pa Tehnički prijem objekta i Rešenje o upotrebnoj dozvoli (dakle,sve po propisima)

2.instalacija drugačije izvedena , mimo GP = prijava izmene elek.instal. - izrada Projekta izvedenog stanja (identičan kao GP sa deklarativnim napomenama o izvršenim izmenama , tipa ovako je po GP a izvedeno je ovako) - Tehnički prijem pa Upotrebna dozvola . (ako je sve po propisima)

U slučaju rekonstrukcije objekta , Projekat izvedenog stanja se radu u slučaju da je moguće pronaći GP . Ako se ne pronađe , recimo izgubljen , radi se novi GP.

Bitne napomene : ako već moraš da radiš Projekat izvedenog stanja gledaj da izmene koje su obuhvaćene ne vrše izmene građevinskih karakteristika objekta , da ne bi morali i Građevinski projekat da menjate . Konkretno , ako se vrše novi prodori kroz zidove,stubove,serklaže ili ankere , a ovime se remeti statika objekta , mora se vršiti izmena Građevinskog projekta , odnosno , izrada Građevinskog projekta sa izvedenim stanjem .


 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Glavni projekat / Izvedeno stanje - razlike

[ Pregleda: 11260 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.