Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Java EE 5 kako naučiti brzo i lako?

[es] :: Java :: Java EE 5 kako naučiti brzo i lako?

[ Pregleda: 5585 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dalibor_zdravkovic
Dalibor Zdravkovic
Ne Zaposlen
Leskovac

Član broj: 155994
Poruke: 114
*.ninet.rs.



+1 Profil

icon Java EE 5 kako naučiti brzo i lako?03.09.2009. u 23:17 - pre 178 meseci
Da li postoji način da se brzo i lako savlada Java EE 5 tehnologija.
Na sun-ovom sajt sam naso Java EE 5 tutorial od breko 1000 strana i krenu sam sa čitanjem, a onda sam nakon pročitanih prvih 500 strana shvatio da te ovaj tutorijal ustvari ne uči ničemu već samo prezentuje čitaocu šta je sve u stanju ova tehnologija da pruži i daje informacije o osnovnim pojmovima koje čine ovu tehnologiju kao što su JSP, SERVLETS, EJB, JSTL, JSF, i inofmracije o raznim servisima koje nudi GlassFish Java EE server tj. daje uvid u razne API-je koje omogućavaju komunikaciju sa ovim servisima, ali sve površno i potkrepljeo primerima koji nisu do kraja objašnjeni.
To me je navelo da krenem da tražim dodatne tutorijale i naravno postoje ali su i suviše obimni:

Code:

O'Reilly JavaServer Pages, Third Edition - 764 strana,
O'Reilly Java Servlet Programming - 528 strana,
JavaServer Faces JSF in Action - 1074 strana,
Mastering Enterprise Java Beans 3.0 - 721 strana,
O'Reilly Java Web Services - 249 strana,
O'Reilly Java Message Service - 184 strana,


da dobro proučim sve ovo ukjlučujući i javin tutorijal sa više od 1000 strana pa trebalo bi mi minimum 2 do 3 godine.

Da li ima nekog boljeg načina da se savlada ovo čudo od tehnologije?
U prilog dodajem da će uskoro izaći Java EE 6 ako već i nije!!!
Pozdrav.
Dalibor Zdravkovic
 
Odgovor na temu

hyle
Perica Milošević
Belgrade

Član broj: 30030
Poruke: 150
*.mozzartbet.com.

Sajt: www.linkedin.com/in/peric..


+4 Profil

icon Re: Java EE 5 kako naučiti brzo i lako?04.09.2009. u 11:22 - pre 178 meseci
Ne postoji način da se brzo i lako savlada Java EE 5 tehnologija
 
Odgovor na temu

hyle
Perica Milošević
Belgrade

Član broj: 30030
Poruke: 150
*.mozzartbet.com.

Sajt: www.linkedin.com/in/peric..


+4 Profil

icon Re: Java EE 5 kako naučiti brzo i lako?04.09.2009. u 11:26 - pre 178 meseci
Najbolje je da smisliš neki konkretan projekat u kome bi iskoristio sam par tehnologija iz čitavog skupa. Kada to savladaš onda, u skladu sa potrebama, ubacuješ dodatne tehnologije.

Ne znam iz kog razloga si izabrao JEE ali mislim da ti se mnogo više isplati da savladaš Spring i Hibernate.
 
Odgovor na temu

dalibor_zdravkovic
Dalibor Zdravkovic
Ne Zaposlen
Leskovac

Član broj: 155994
Poruke: 114
*.ninet.co.rs.



+1 Profil

icon Re: Java EE 5 kako naučiti brzo i lako?04.09.2009. u 21:31 - pre 177 meseci
Citat:
hyle: Najbolje je da smisliš neki konkretan projekat u kome bi iskoristio sam par tehnologija iz čitavog skupa. Kada to savladaš onda, u skladu sa potrebama, ubacuješ dodatne tehnologije.

Ne znam iz kog razloga si izabrao JEE ali mislim da ti se mnogo više isplati da savladaš Spring i Hibernate.


Iz kog razloga me savetuješ da zaobiđem JEE i pređem na SPRING?
Da nije u pitanju cena?
Ili je perspektiva programera koji zna samo Java EE nikakva ovde u srbiji? (Nećeš se ti leba najesti od ovog :)!)
Koliko bi mi trebalo para ako bih želo da svoju serversku mašinu obezbedim SUN tehnologijom i pustim na net (ne uračunavajući u tu cenu zakup domena i privatne linije ka internetu sa velikom brzino protoka)?
Za php osim gore navedenih dadžbina nije potrebno ništa, samo serverska mašina sa Linux-som i Apache-m.
Dalibor Zdravkovic
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.dynamic.dsl.t-2.net.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Java EE 5 kako naučiti brzo i lako?04.09.2009. u 23:29 - pre 177 meseci
Za J2EE ti treba Java i npr. JBoss, koji su besplatni, a daju ti mnogo mnogo vise od php-a. I jos ti treba znanje J2EE. A zasto si krenuo da ucis tako sti si uzeo knjigu od 1000 strana i citao, to mi nije jasno, tako se ne uci nista iz programiranja. Jednostavno, uzmi neki projekat, izmisli sam nesto, pa kad naidjes na neki problem, npr. transakcije ti ne rade, onda uzmes dokumentaciju i trazis, vidis sta ti treba. Ili se zaposli u nekoj firmi pa nek ti oni objasne. Nije ovo filozofija da moras da naucis 1000 strana necega da bi znao nesto.
 
Odgovor na temu

hyle
Perica Milošević
Belgrade

Član broj: 30030
Poruke: 150
95.180.24.*

Sajt: www.linkedin.com/in/peric..


+4 Profil

icon Re: Java EE 5 kako naučiti brzo i lako?05.09.2009. u 23:08 - pre 177 meseci
Spring je jednostavniji za učenje. Što se kvaliteta tiče, u najmanju ruku je jednako kvalitetan kao JEE.

Evo šta ja mislim o tome, a sigurno ćeš čuti i suprotna mišljenja. JEE specifikacija nastaje tako što se sakupe predstavnici velikih firmi i kroz dugotrajan i maksimalno birokratizovan proces kreiraju API. Zbog velikog broja zainteresovanih strana rezultat je glomazna specifikaciju puna kompromisa kako bi svi učesnici bili zadovoljni. Dobar API ne može da nastane na taj način. Problem koji se rešava je toliko složen da, bez obzira što su u pitanju vrhuski stručnjaci, nije moguće kreiranje dobrog rešenja bez stalnog feedbacka od zajednice koja ga koristi. Dobra biblioteka nastaje evolucijom i korišćenjem "u narodu". Hibernate i Spring su počeli kao mali projekti i svoju vrednost su dokazali na delu i vremenom su sazreli. Najnovija verzija (jednog dela) JEE specifikacije predstavlja čisto prepisivanje ideja iz navedenih biblioteka.
Posla ima i za JEE i za Spring, opredeli se za nešto i radi na svom usavršavanju. Spring sam ti savetovao zbog toga što je jednostavniji za učenje i lepši za korišćenje. Ukoliko naiđeš na JEE poslove obično će biti u pitanju održavanje ranije napisanih sistema koji koriste stariju verziju JEE specifikacija koja nije baš udobna za korišćnje.

Ne znam zbog čega si pitao ovo za podizanje sopstvene serverske mašine? Sav softver koji ti je potreban za Java server se može naći besplatno, kao i za PHP, ali ako planiraš da radiš na manjim projektima koje bi samostalno hostovao nisam siguran da ti je Java dobar izbor. Java je "teška mašinerija" i za razvoj web projekata je obično koriste veće firme koje već imaju razvijen middleware u Javi. Ako planiraš da pišeš manje projekte možda ti je bolji izbor Ruby/Rails ili PHP ili Python/Django ili ...
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
91.148.93.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Java EE 5 kako naučiti brzo i lako?09.09.2009. u 09:30 - pre 177 meseci
Evo da i ja dam neki svoj komentar, j2ee jeste mnogo kompleksniji nego spring da se savlada, druga stvar za spring web aplikaciju treba ti samo servlet container(tomcat, jetty), dok sam j2ee app server trosi mnogo vise memorije, i deploy aplikacije traje po nekoliko minuta na app serverima , dok je deploy cisti na tomcat mnogo brzi.

Druga stvar koju isto tako treba gledati za hosting jeste i zauzece memorije koju trosi app server, obicno hosting kompanije daju oko 512 mb ram-a, a to za app server je kako da kazem jedno veliko nista. Cisti tomcat tu mnogo bolje stoji.

E sad ako i dalje hoces J2EE da krenes da radis ja bi krenuo sa ucenjem EJB tehnologije koja je core j2ee nakon toga gledao bih dalje na web tier. A za ejb savetujem


Enterprise JavaBeans, 3.0
By Bill Burke, Richard Monson-Haefel
...............................................
Publisher: O'Reilly
Pub Date: May 16, 2006
Print ISBN-10: 0-596-00978-X
Pages: 760


I ako i dalje mislim da je za samostalni web projekat u javi bolje terati spring.
 
Odgovor na temu

[es] :: Java :: Java EE 5 kako naučiti brzo i lako?

[ Pregleda: 5585 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.