Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izašla je oficijelna Opera 10

[es] :: Browseri :: Izašla je oficijelna Opera 10
(Zaključana tema (lock), by Milan Gligorijevic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 29723 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.8.41

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Izašla je oficijelna Opera 1001.09.2009. u 12:31 - pre 177 meseci
Možete je preuzeti ovdje, ali preporučujem svima da preuzmu neslužbenu Operu 10.10 Betu 1729 odavdje (idite desno na Latest 10.10 (Unite) Snapshot), jer ona jedina sadrži Unite - ja je koristim bez ikakvih problema, mada nisam isprobao Unite. Unite oficijelno izlazi kada sadašnja službena Opera (ona sa prvog linka) evoluira na verziju 10.10, a trebala bi jako brzo. Da bi isprobali Unite, morate imati Operin korisnički nalog. Hvala Milanu Gligorijeviću za postavljanje na prednju stranicu.

Šta je novo:

Opera Turbo - tehnologija koja smanjuje veličinu Internet stranica i ubrzava njihovo učitavanje. Kada ovo uključite u Operi, stranice koje otvarate prvo prolaze kroz Operine servere gdje se kompresuju i tek se onda šalju vama. Mana je što su slike vidno lošije kvalitete. Ne znam kako radi sa videoom. Možda nekome dobro dođe na sporijim konekcijama.

Obnova dizajna - Opera je dobila novu ikonu - izmjenjeno slovo "O". Tu je i cjelokupni osvježeni skin i ikone, a novost je i da iznad tabova postoji wrapper, iznad kojeg se, kada ga povučete ka dolje, otvaraju prozorčići koji pokazuje sliku stranice trenutno otvorene u korespondirajućem tabu.

Bolje rukovanje Speed Dialom - sada je moguće proširiti Speed Dial direktno iz Opere od 4 do 25 dugmadi, bez da se mora uređivati posebna datoteka u Operinom direktorijumu kao prije. Moguće je i dodati pozadinsku sliku Speed Dialu.

Integracija sa Internetskim mail servisima - klikom na mail link, Opera može automatski otvoriti stranicu za pisanje u Internetskom mail servisu po vašem izboru. Isto se može dobiti i klikom na Compose u Operinom integrisnom mail klijentu.

Integracija sa feedovima - slično kao i gore, moguće je konfigurisati Operu da klik na feed dodaje feed u Vaš internetski feed servis.

Polje za pretragu se sada može povećavati ili smanjivati povlačenjem lijevo ili desno.

Brže performanse i dodatak podrške za Web Fontove (ko hoće da vidi kako to radi, može to učiniti ovdje), RGBA/HSLA boje i SVG unaprijeđenja.

Provjera ispravnosti pisanja riječi - pored engleskog, može se preuzeti i podrška za srpski i hrvatski jezik i mnoge druge. Ova provjera radi ne samo pri pisanju na Internet stranicama nego i u mnogim Operinim poljima za upisivanje teksta pa i u Opera Mailu.

Auto-update - kao i Firefox, sada i Opera ima mogućnost automatske obnove. Moguće je konfigurisati i to da se preuzimaju i neslužbene razvojne verzije na opera:config.

Obogaćeno uređivanje maila - Opera Mail sada posjeduje dugmad koja omogućavaju korisniku WYSIWYG uređivanje poruka uz pomoć XHTML-a. Također, moguće je podesiti da Opera Mail automatski izda komandu za brisanje poruka sa servera nakon određenog broja dana.

Automatsko prijavljivanje grešaka pri padu programa, nakon čega slijedi ponovno podizanje programa i povratak svih otvorenih stranica.

Opera Dragonfly poboljšan - dodano uređivanje DOM-a i pregled headera XHTML dokumenata.

Opera Unite - ovo je, po meni, između ostalog, Operin odgovor na Googleov Wave. Osim toga, ovo vam omogućava da uz pomoć Opere pretvorite svoj kompjuter u web server. Opera će za vas generirati link, koji kada se otvori sa nekog drugog računara, može biti stranica koju održavate na vašem kompjuteru, zatim stranica preko koje se može slušati selekcija muzike preko ugrađenog playera, ugrađena chat funkcija (otvaranjem odgovarajućeg linka u svom browseru druga osoba dobiva polje za upis nicka, nakon čega ulazi u chat sa vama). Računar sa kojeg se pristupa ovim funkcijama ne mora imati instaliranu Operu, nego bilo koji moderniji browser.

Ovo su samo neke mogućnosti Unitea.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 01.09.2009. u 22:26 GMT+1]
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1001.09.2009. u 12:40 - pre 177 meseci
Opera 10 with Turbo
Opera 10 showcases a sleek new design coupled with our new Turbo technology, which keeps Web pages loading lightning fast, even if your connection slows down.

Mora da se proba!

http://www.opera.com/browser/download/
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

cyofee
Filip Ađić
Novi Sad

Član broj: 207700
Poruke: 115

Sajt: filip.adjic.net


+52 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1001.09.2009. u 12:40 - pre 177 meseci
Nema Opera Unite :(
 
0

Milan Gligorijevic
Pančevo

Član broj: 73740
Poruke: 5273

Sajt: milan.rs


+80 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1001.09.2009. u 13:00 - pre 177 meseci
Opera 10 for Windows changelog

Ako neko ima problema sa download-om => ftp://ftp.opera.com/pub/opera/win/1000/en/
 
0

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
212.15.185.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1001.09.2009. u 13:19 - pre 177 meseci
Citat:
Nema Opera Unite :(

Posto sada opera ima autoupdate, niej problem da se neki dodaci naknadno pojave.
 
0

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
212.15.179.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1001.09.2009. u 16:07 - pre 177 meseci
Evo upravo sam presao sa 9.64 na Operu 10.

Zao mi je sto nisu zadrzali onaj skin od 9.5
ni ovaj nije los samo m ije onaj bio ubedljivo najlepsi. nadam se da ce biti da se downloaduje...

Super je sto se Tab bar moze postaviti i bocno radi widescreen monitora. Ali kada je otvoreno mnogo tabova ne vide se oni najdonji pa mi je nezgodno da im pristupim. Bilo bi dobro da naprave mogucnost scrolovanja kada su tabovi smesteni sa bocne strane. Thumbnailsi se takodje jedva vide ako je otvoreno mnogo tabova pa bi za to pogotvo dobro doslo scrolovanje...

Najveci problem koji sam uocio je sto mi je nezgodno da zatvorim neki tab ako je sa bocne strane. Nigde ne vidim onaj mali "X" za close. Moram pronaci bas taj tab i onda na njemu klknuti na "x". to je malo glupo. Nadam se da ce vratiti x koji uvek stoji u gornjem desnom uglu.
za sada tba se njbrze zatvraa precicom Ctrl+W

Opera turbo je interesantna samo za spor internet jer kompresuje slike mal oprevise. Najveci problem je sto jpeg slike kompresuje cak dvostruko a to daje uzasne rezultate. Trebali su napraviti da jpeg kompresuje samo za 10%.
Za sve sajtove gde me ne zanimaju slike ja uvek ukljucim da se prikazuju samo "Cached Images" pa mi je to bolje resenje nego opera turbo ako mi vec ne trebaju slike. Inace moze ovaj Turbo da bude zanimljiva stvarcica ako ga jos malo doteraju i omoguce vise podesavanja samo za Turbo. Na primer odredjivanje maksimalne kompresije slika i sajtove koji ce biti izuzetci i sl.

Malo mi je bez veze sto su menjali about i error stranicu. Bile su lepse ranije.

Sto se tice brzine ucitavanja imam utisak da se jos malo brze pokrecea nego opera 9.6xx

Podesavanje Speed Diala, super stvar! Samo su trebali doati i 3x5 i 4x6 opcije. Naravno odmah sam stavio sliku za pozadinu :)

Meni u Downloads prozoru je definitivno bolji. Sada ima i open folder komandu koja je ranije nedostajala.

I naravno, odlicno je sto na Acid3 testu http://acid3.acidtests.org/ osvaja svih 100 poena!

Web fontovei neke css 3 novosti moram tek da proverim. To me u stvari najvise interesuje.

Ostalo se nadam da nisu menjali jer sam bio zadovoljan i ranije...
 
0

Milan Gligorijevic
Pančevo

Član broj: 73740
Poruke: 5273

Sajt: milan.rs


+80 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1001.09.2009. u 16:14 - pre 177 meseci
Citat:
Najveci problem koji sam uocio je sto mi je nezgodno da zatvorim neki tab ako je sa bocne strane. Nigde ne vidim onaj mali "X" za close. Moram pronaci bas taj tab i onda na njemu klknuti na "x". to je malo glupo. Nadam se da ce vratiti x koji uvek stoji u gornjem desnom uglu.
za sada tba se njbrze zatvraa precicom Ctrl+W

Klikneš točkićem na tab i on se zatvara.
 
0

Goticni
Boris Vezmar
Senior NOC Engineer, NOC Team Lead,
Systems Administrator
SuperAdmins
Beograd

Član broj: 94721
Poruke: 66

Sajt: www.borisvezmar.com


Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 02:04 - pre 177 meseci
uopste nije hrdjavo :)
 
0

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.opera-mini.net.



+166 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 06:21 - pre 177 meseci
Mnogo mi se sviđa turbo. Ne prikazuju se fleš baneri već imate play - dugme u obliku trougla (kao na youtube). Tim dugmetom možete pokrenuti fleš animaciju. Inače ovo važi ne samo za banere već i za svaki striming fleš video.
Sto puta je umeo browser da mi se zaglavi zbog glupog fleša, sada više neće moći.

Inače ovo što radi za fleš, ne radi za animirane gifove. Gifovi mi ne smetaju ali fleš mrzim 1000%. Takođe većina stranica se učitava 2-3 puta brže ako se koristi turbo. Ma super je.
 
0

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
77.237.111.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 07:23 - pre 177 meseci
Citat:
Ne prikazuju se fleš baneri već imate play - dugme u obliku trougla (kao na youtube). Tim dugmetom možete pokrenuti fleš animaciju. Inače ovo važi ne samo za banere već i za svaki striming fleš video.
Sto puta je umeo browser da mi se zaglavi zbog glupog fleša, sada više neće moći.

Ima flash blocker za Operu koji radi isto kao firefox ekstenzija. Imam ga jos uvek samo ne znam kako da ga uklucim u ovoj verziji. Taj blocker ti isto prikazuje flash ikonicu umesto flash sadrzaja...

Kod mene je flash stabilan ali koristim flash blocker kad sam na sporom internetu
 
0

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
77.237.111.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 07:34 - pre 177 meseci
Citat:
Klikneš točkićem na tab i on se zatvara.

Pa da bi kliknuo tockicem na njega moram da ga vidim. Ali problem je sto ne vidim tab ako je otvoreno mnogo tabova a postavim ih sa bocne strane. Nema veze u medjuvremenu sam se navikao na Ctrl+W i vratio sam tabove na donju stranu.

Citat:
dodatak podrške za Web Fontove (ko hoće da vidi kako to radi, može to učiniti ovdje)

Probao. Definitvno sljaka :) Iznenadilo me da je jako brzo ucitao toliko fontova. Ocekivao sam da je to sporo.
...e da smo i to docekali :)
samo da i ostali browseri to uvedu pa da gledamo mnogo lepse web stranice
 
0

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
93.87.188.*



+10 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 08:09 - pre 177 meseci
Upravo sam stavio operu 10 za linux verziju i mogu reci da sam prijatno iznenadjen.
Cini mi se da je malcice brza od 9.64 i nije robusna kao FF.
 
0

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
212.15.185.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 10:08 - pre 177 meseci
Do sada sam uvek instalirao operu u isti folder koji nije na sistemskoj particiji tako da mi i nakon nove instalacije windowsa ostaju svi bookmarksi, sesije, notes i ostalo sto sam radio...
E sa opera 10 se ovo promenilo jer su mnoga podesavanja prebacena u Application data folder.

Evo kako obaviti tranziciju sa Opera 9.6xx na Operu 10:

- Instalirajte Operu 10 u isti folder gde je bila i pre.

- Pokrenite Operu 10 pa je zatim zatvorite.

- stare fajlove
note.adr (sve beleske koje ste upisali u operi)
bookmarks.adr (svi bookmarksi)
cookies4.dat (podaci o sajtovima u koje ste ulogovani itd.)
kopirajte u novi opera folder u C:\Documents and Settings\KORISNICKO_IME\Application Data\Opera\Opera folderu preko istoimenih novih fajlova.

- sadrzaj sessions foldera koporajte u sessions folder u Application Data

- fajl speeddial.ini pronadjite u starom folderu i kopirajte ga preko novog speeddial.ini fajla u Application Data folder.

...Sada startujte operu i mozete nastaviti gde se stali u prethodnoj verziji!

- jedino history se ne moze vratiti jer su malo promenili format history fajla. mozete probati, nece biti problema ali opera ce ponovo vratiti na noviji format i obrisati stari history.
 
0

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 10:20 - pre 177 meseci
Nikad mi nisu bili jasni ljudi koji pljuju po Operi iz nekih sasvim levih razloga, koji nemaju veze sa samom aplikacijom.

Opera je oduvek bila toliko naprednija od svih ostalih browsera zajedno, da mi prosto nije jasno zašto neko sebe lišava takvog zadovoljstva?

FF sux pored ovoga, a o IE da i ne govorim. Operin marketshare se često uzima kao nekakva tobožnja referenca kvaliteta, a istina je samo da među ljudima vlada inertnost. IE je nametnut još od '95 godine, a FF gura mnogo veća zajednica, pa je i razumljivo zašto je tržišna situacija takva kakva je - što je šteta, jer su ljudi generalno jako neinformisani i čak i kad neki od njih instaliraju Operu - ne potrude se ni 1% da otkriju po čemu se i u kojoj meri razlikuje od ostalih.

Štaviše, osim samog polja za upisivanje adrese, malog "iksića" za gašenje prozora i prostora za render stranice, doslovno sve ostalo je inovirano by Opera team.

I opet - inspiracije im ne nedostaje - svaka nova verzija donese barem jednu vrlo korisnu novinu.

Prostora za poboljšanja naravno ima, ali su sve potrebne izmene čisto funkcionalnog tipa. Zamislite recimo šta biste prvo poželeli u novom FF-u ili IE-u? Sve?

Koristim Operu od njenog samog početka i ni jednog trenutka nisam imao nameru da je menjam, iako su mi na svakoj konfiguraciji permanentno prisutna i dva najveća konkurenta. Mada je možda pravilnije napisati "konkurenta", jer su dotična dva samo smešni pokušaji browsera.

EDIT: Zbog preopterećenja servera, evo dva dodatna linka, koji su slobodni:

Link 1

Link 2


Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 02.09.2009. u 11:53 GMT+1]
 
0

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 11:36 - pre 177 meseci
Ja sam sa Ff presao na Operu zbog toga sto se brze dize od ostalih brauzera. Chrome sam probao ali nisam mogao da iskljucim reklame isto vazi i za Safari. Instalirao sam desetku i steta sto nisu omogucili i stari skin. Turbo hoce da kasljuca kao nije dostupan i nekad ne ucita sve slike. Tako da sam ga iskljucio.
 
0

R A V E N
Mirza Beglerović Raven
Tuzla

Član broj: 36142
Poruke: 1629
91.191.8.42

Sajt: NietzscheSource.Org


+101 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 12:08 - pre 177 meseci
Koristim Operu od verzije 7.0.1, od trenutka kada mi je malware toliko oštetio Internet Explorer, da ga više ni neka njegova ugrađena recovery funkcija nije mogla povratiti. Nakon instaliranja Opere ostao sam zapanjen brzinom. Bilo je to prije otprilike šest godina.

Čuo sam za neke testove koji su navodno našli da je Firefox brži od Opere. Ne znam koliko su "naučni" ti testovi niti šta mjere, ali ja iz svog ličnog iskustva i "osjećaja" mogu reći ovo: imam po performansama veoma slab kompjuter i sporost Firefoxa 3.5.2 pri radu u usporedbi sa zadnjom Operom Unite je nepodnošljiva.

Usput, ako neko hoće da isproba CSS3, može to ovdje: testirajte CSS3.
 
0

banchi
aka mando
"Pulsar 1" Creative Web
Neoplanta

Član broj: 86742
Poruke: 191
*.neobee.net.

Sajt: www.pulsar-1.com


+9 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 14:28 - pre 177 meseci
@stranger2

Za podesavanje speeddial prozora po zelji broj redova i kolumna moze i ovako:

Editujte fajl ....Opera10 / Default /standard_speeddial.ini / (mislim da se tako zove u Windowsu) i na kraju jednostavno dodajte

[Size]
Rows=3
Columns=5

ili po zelji i speed dial ce se pokazati onako kako ste zeleli.
Na wide monitorima dodajte vise kolumna i super.
 
0

574nk3
Software Developer
Freelance
Belgrade

Član broj: 38673
Poruke: 248
93.87.96.*



+33 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 14:50 - pre 177 meseci
Citat:
StORM48
Mada je možda pravilnije napisati "konkurenta", jer su dotična dva samo smešni pokušaji browsera.

U kom smislu su IE8 i FF smešni pokušaji browsera ? Konkretni argumenti ?
 
0

banchi
aka mando
"Pulsar 1" Creative Web
Neoplanta

Član broj: 86742
Poruke: 191
*.neobee.net.

Sajt: www.pulsar-1.com


+9 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 14:54 - pre 177 meseci
Opera je generalno oduvek bila najnapredniji browser...cini mi se da su oni tvorci najveceg broja inovacija.
Kada se poredi sa ostalima to ima smisla jedino ako se poredi sa FF, jer ostali prosto nisu u istom kosu. Koristim i jedan i drugi browser gotovo ravnopravno...FF je nenadmasan zbog svojih addonsa i to ne samo broja nego i nacina na koji su ugradjeni u browser...oni su prosto deo FF. Kod Opere moze da se nadje dosta widgeta, ali iritira njihov pop-up prikaz i to sto u velikom broju slucajeva uopste ne funkcionisu. Tako da sto se mog posla tice i potrebe za velikim brojem prosirenja tu mi je FF nezamenjiv. E sad, FF je zaista robustan cak i bez prosirenja i zdere memoriju ko stara ruska Lada benzin. Ali posto imam jaku masinu to retko primecujem. Medjutim nesto drugo je iritirajuce sa FF...barem jednom godisnje on dodje u "NOT RESPONDING" fazu i tu nista ne pomaze nego nova clean instalacija. To je razlog za sto sam svojevremeno presao i na Operu.
Brzina....Opera primetno brza pogotovo na Win. Ali i tu FF moze da joj se priblizi ako se podesi u :config opcija pipeling...sto ce reci sinhronog ucitavanja stranice a ne cekajuci da se elementi citaju jedan po jedan.
Dakle Opera je nenadmasna u brzini i bez Turbo funkcije.
Dalje za moj pojam i dizajn je najnapredniji, mislim i na funkcionalni, dakle paneli i mogucnosti rasporedjivanja. Customizacija opet najvise pruza mogucnosti u Operi.
Mail klient i torent...super.
Acid3 test 100/100 prolaze jedino Opera10 i Safari.
Ali to je po meni ipak manje bitno u odnosu na neke bagove koje Opera ima i koji se vuku iz verzije u verziju i to mi nije jasno zasto.
Evo recimo www.b92.net setajte malo sajtom i probajte da se vratite na prethodnu stranicu pomocu back linka...Opera zapuca i mora se kliknuti dva ili tri puta da se odazove. Na istom sajtu probajte u polje za komentare ostaviti duzi tekst od samog frame-a...pojavice se normalno scrol dugmici koji uopste nece funkcionisati. Ovaj sajt sam dao kao primer...inace isti je slucaj na mnogim sajtovima koji imaju neku statistiku posete pa i Yahoo i sl. Izgleda mi da je to vezano za tu statistiku.
Ovo se desava i na Windowsu i na Mac-u.
Kad bi i te stvari resili....a vidim da im slabo ide...bila bi nenadmasna. Ovi bagovi nisu uopste minorni...procesljajte malo Operin forum i videcete da je problem "svetski".

 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Izašla je oficijelna Opera 1002.09.2009. u 14:56 - pre 177 meseci
Znas, ako neko napravi sajt koji ne radi u tvom browseru, da li je sam browser kriv sto ne moze da ga prikaze, ili autor sajta. Ili je jos gore, jer ne znam i nije bitno, dok mogu da pljujem po tom browseru.
 
0

[es] :: Browseri :: Izašla je oficijelna Opera 10
(Zaključana tema (lock), by Milan Gligorijevic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 29723 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.