Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?

[ Pregleda: 2768 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zverko

Član broj: 9463
Poruke: 13
*.static.nscable.net.



+1 Profil

icon Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?29.08.2009. u 19:14 - pre 178 meseci
Da li ima neko ideju kako da dodelim računaru javnu ip adresu koju sam dobio od provajdera, a da to ne funkcioniše preko NAT-a, a da pri tom bude i u drugom subnet-u i da se vidi sa ostalim računarima? Sve to na MikroTik-u.Da li mi na tom PC-u trebaju dve mrežne kartice i kakve rute bi trebalo podesiti na ruteru.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?29.08.2009. u 22:06 - pre 178 meseci
Ne moze provajder da ti dodeli samo IP adresu nego IP opseg da bi imao dovoljno adresa da obavis rutiranje kako treba.
 
Odgovor na temu

wlada_85
Vladimir Djokovic

Član broj: 135156
Poruke: 304
*.kbcnet.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?29.08.2009. u 22:50 - pre 178 meseci
A zashto bi stavljao bez nat???
 
Odgovor na temu

zverko

Član broj: 9463
Poruke: 13
*.static.nscable.net.



+1 Profil

icon Re: Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?29.08.2009. u 23:17 - pre 178 meseci
Ovo mi je zadatak od shefa koji treba da resim.Na slici je ono sto se trazi, a pitanje je da li je moguće i kako, ali bez NAT-ovanja i šta u tom slučaju to povlači sa sobom po pitanju security-ija. Ako nije moguće, onda i zašto nije. Da li svakako trebam jednu mrežnu staviti sa javnom IP sa default gateway-om, a drugu sa privatnom bez gateway-a da bih video ostale u mreži. Prva da ima uključen TCP/IP protokol, a druga File and Printer Sharing for Microsoft Networks za sherovanje sa ostalim, ali bez TCP/IP-a. I naravnom neki firewall na ovom PC-u. Ne pominje se opseg javnih adresa već samo dve. Svakako je trik pitanje, ali za da/ne odgovor treba da smislim objašnjenje. Ako lupetam slobodno mi ukažite gde grešim, pošto sam u ovim vodama jako kratko i imam puno nejasnoća, ali učim...
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.mirijevo.rs.



+28 Profil

icon Re: Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?30.08.2009. u 11:04 - pre 178 meseci
Ja mislim da tvoj sef ocigledno nema pametnija posla pa ti zadaje ovakve (nebulozne) zadatke.
Ovo sto si nacrtao, konkretno za javne IP adrese dodeljene od ISP, deluje malo konfuzno.
Na koji nacin je ISP tebi dodelio javne IP? Koju IP adresu imas na WAN interfejsu?
Uostalom za korisnke sa Interneta, ako trebaju da pristupaju racunaru sa javnom IP adresom, nece biti nikakve razlike ako se uradi NAT 1:1 na ruteru.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?30.08.2009. u 23:28 - pre 178 meseci
Moguce su razne varijante, ali ako kazes da si u ovim vodama malo (pretpostavaljam networks) onda i ako ti kazem sta sve moze, bojim se da neces razumeti.

Zadatak nije bas jednoznacan, pa cu dati predlog, pri cemu podrazumevam da imas samo 2 javne IP adrese. Nema nikakvih requirement-a za interne host-ove.... tj. da li njima treba internet i ko treba da bude zaduzen za njih....

Provajder moze da ti sav saobracaj (za te 2 javne adrese) rutira na tvoju peer adresu koja moze da bude iz opsega privatnih ip adresa. Sa tvog rutera ces da rutiras sav saobracaj na interni host/server, koji ce biti multihome (sa jednim i ili 2 interface-a). E sad, i tu postoje razne varijante. Naravno podrazumeva se da taj host ima mogucnost rutiranja (linux, win server, ...). Onda bi on morao na bazi destination adrese da stavlja ili javnu ili privatnu adresu u komunikaciji sa ostalim racunarima odnosno sa ostatkom sveta.

Ali kao sto rekoh ovo sve spada u domen advanced rutiranja, tako da po meni nije problem i ako ne znas da resis zadatak. To sto ti je shef postavio takav zadatak ne mora da znaci da moras i da ga resis. :-)
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?31.08.2009. u 08:30 - pre 178 meseci
Mada mi sad pade napamet da Win RRAS to verovatno ne bi mogao to da izvede... Koliko se secam, on se bas dobro ne snalazi sa IP alias-ima... sto bi u ovom slucaju moralo da se odradi, jer imas samo 2 IP adrese (sto je malo da bi kreirao mrezu).

 
Odgovor na temu

Schmidt
RHCE

Član broj: 80784
Poruke: 647
92.241.146.*



+10 Profil

icon Re: Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?31.08.2009. u 16:47 - pre 178 meseci
Provider ti dodjeli opseg javnih adresa i sve to izrutira prema tebi, a ti na mikrotik ruteru uradis staticki NAT za pojedine racunare koji trebaju imati javnu adresu. Sa stanovista privatne mreze nista se ne mijenja, jer NAT radis tek ako paket ide prema internetu.

Primjer:

Provider ti dodjeli opseg npr. 200.200.200.0/28 (16 adresa)
Za PTP link provider iskoristi recimo 201.201.201.0/30
I onda provider to sve izrutira prema tebi tako sto na svom core ruteru kaze da sve sto ide prema mrezi 200.200.200.0/28 nalazi se iza 201.201.201.1 (adresa tvog mikrotika na point to point interfejsu, prema provideru).

Ti podesis svoju privatnu mrezu kako god zelis, recimo da ti je privatni opseg 192.168.1.0/24 (privatna C klasa, 254 adrese).
Na privatnoj mrezi mikrotik recimo ima adresu 192.168.1.1. To znaci da je cijeloj tvojoj privatnoj mrezi gateway 192.168.1.1.
Na javnom mikrotik interfejsu podesis NAT na recimo jednu od onih dodjeljenih 16 adresa. Tu natujes cijelu svoju privatnu mrezu.
Onda napravis izuzetak za recimo direktora, koji hoce svoju javnu IP. Njega natujes na sledecu od onih 16 adresa itd.

Dakle, u privatnoj mrezi sve je kao da se nista nije desilo, nista se ne mijenja. Dodatak je da na gatewayu (u ovom slucaju mikrotik) radis staticki NAT za pojedine adrese iz privatne mreze koje zelis da imaju javnu IP.
 
Odgovor na temu

dhcp_max

Član broj: 148514
Poruke: 107
93.93.195.*



Profil

icon Re: Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?04.09.2009. u 23:14 - pre 178 meseci
Ako ti je provajder dodelio klasu /30 javnih adresa nezavisno od wan adresa za ptp link, najlakse ti je da dodas subinterfejs na lan interfejsu i dodelis tu ip adresu iz subneta /30. Upisi na host racunaru tu javnu adresu staticki i podesi default gateway ka subinterfejs adresi. Ovo ti je resenje bez nata. E sada ukoliko nemas subnet javnih adresa izrutiran od strane provajdera onda ti jedino resenje nat.
 
Odgovor na temu

Schmidt
RHCE

Član broj: 80784
Poruke: 647
*.blic.net.



+10 Profil

icon Re: Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?07.09.2009. u 08:37 - pre 178 meseci
NAT 1:1 je potpuno isti kao da je direktno na racunaru unio javnu IP adresu. Jedan od razloga za koristenje NAT 1:1 je sto u tom slucaju ne mora da radi nikakve mumbo jumbo fazone da bi imao funkcionalan lokalni saobracaj, file and printer sharing itd. Koliko vidim u pitanju najvise ga je brinuo lokalni/javni promet, a NAT 1:1 mu rjesava sve te probleme...
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Kako dodeliti javnu ip bez NATA-a?

[ Pregleda: 2768 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.