Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konfiguracija - nedoumice

[es] :: PC Konfiguracije :: Konfiguracija - nedoumice

[ Pregleda: 1652 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

panpetar
Ekonomista
beograd

Član broj: 228168
Poruke: 80
79.101.244.*



+2 Profil

icon Konfiguracija - nedoumice26.08.2009. u 20:32 - pre 178 meseci
U skorije vreme planiram da kupim novi komp. Tacnije novo kuciste posto monitor, tastaturu I misa vec imam. Stari komp je odavno odsvirao svoje pa je vreme da ode u zasluzenu penziju. Odlucio sam se za AMD platformu posto sam sa budzetom ogranicen na nekih 400 eura. Mislim da se za taj novac moze kupiti kvalitetnija konfiguracija zasnovana na AMD platformi. Oko vecine komponenti nemam vecih nedoumica. Odlucio sam se za processor AMD Phenom II 720 BE, 5 GB DD3 Kingston memorije na 1333 MHz, WD hard disk od 320 ili 500 GB u zavisnosti od tacnog iznosa para koji ce mi u trenutnku kupovine konfiguracije biti na raspolaganju. Moje nedoumice su vezane za kupovinu maticne ploce I kucista sa napajanjem. Ono sto znam jeste to da cu uzeti AM3 maticnu plocu koja podrzava DD3 memoriju I koja u sebi ima integrisanu grafiku. Ne igram preterano igrice tako da mi grafika trenutno nije previse vazna. Naravno to ne znaci da ne bih zeleo da po neki put odigram PES ili Tennis ali se nadam da cu sa integrisanom grafikom I deljenom memorijom to moci (ako gresim ispravite me). E sad zanima me koja bi ploca po vasem misljenju bila najbolja za komponente koje sam naveo. Na netu sam nasao nekoliko zanimljivih modela pa bih zeleo da cujem vase misljenje o njima.
GIGABYTE GA-MA785GT-UD3H
GIGABYTE GA-MA790GPT-UD3H
MSI 790GX-G65
Biostar TA790GX A3+
Asus M4A785TD-V EVO
Nisam neki ekspert kad su u pitanju maticne ploce kao i hardver uopste pa mi je zato i potrebno misljenje forumasa. Voleo bih da mi neko objasni razliku izmedju 785 i 790 cipseta tj. ima li potrebe insistirati na 790 cipsetu pri kupovini ploce. Bilo bi dobro kada bi ploca pdrzavala ugradnju memorijskih DD3 modula koji rade na frekveniciji vecoj od 1333 MHz posto cu verovatno za koju godinu pozeleti da nadogradim tj. povecam memoriju a cene DD3 modula koji rade na vecim frekvenicjama ce biti dovoljno niske da cu ih sebi moci priustitiOva poslednja ploca mi je posebno zanimljiva posto kosta manje od 9000 dinara a ima podosta toga zanimljivog na sebi ali me buni to sto se o njoj po forumima nigde ne govori. A takodje me zabrinjava njena prilicno niska cena.
Sto se kucista i napajanja tice tu ne znam nista. Pitam se da li bi mi bilo dovoljno napajanje od 45W ili bi mi trebalo nesto jace? Nisam rad za nekim besnim napajanjem ali naravno nisam ni za varijantu napajanja koje ce mi trajati dva meseca. Znaci neka budget varijanta srednje klase (ako takvo nesto uopste postoji)
Na starom kompu imam tv kartu Winfast 2000 XP Expert. Razmisljam da u nov komp ubacim i novu tv kartu sa hardverskim enkoderom koja bi bila kompatibilna sa Windos Media Centerom. (ona ne ulazi u gore pomenuti budzet od 400 eura). Prvo pitanje u vezi toga je da li mi je ta investicija uopste potrebna (tj. da li mi je potreban hardverski enkoder na dobroj konfiguraciji) a drugo pitanje je sta je bolja kupovina: Winfast PVR3000 Deluxe ili COMPRO / H900F?
Eto tako. Ocekujem vase savete i sugestije. Konfiguraciju nameravam da kupim tek za par meseci, u oktobru ili novembru tako da nisam u frci sto se vremena tice tj. imam ga dovljno za donosenja odluka.

 
Odgovor na temu

Ha-Nocri

Član broj: 45144
Poruke: 1192
93.87.241.*



+10 Profil

icon Re: Konfiguracija - nedoumice26.08.2009. u 22:10 - pre 178 meseci
785G i 790GX su praktično isti čipovi, razlika je samo u integrisanoj grafičkoj, ali i one su vrlo vrlo slične. 790GX koristi HD 3300, dok 785G koristi HD 4200, a praktično jedina razlika je da 4200 podržava DX10.1, što daje malo bolje performanse, ali vrlo malo.
Ploče sa 785G su se nedavno pojavile, tako da se nije iskristalisalo šta valja, a šta ne. MSI 790GX-G65 je vrlo dobra ploča, njena starija sestra, 790FX-GD70, je jedna od 3-4 najbolje AM3 ploče na tržištu. GigaByte GA-MA790GPT-UD3H je takođe nova ploča, ali je vrlo slična sa starijim GigaByte 790GX, AM2 pločama, tako da bi trebala da je solidna.

Ali sve te ploče imaju po 2 PCI-E slota, a ti nećeš iskoristiti niti jedan, jer ćeš koristiti integrisanu grafiku. Zato bi ti ja preporučio ovu:
http://www.gigabyte.com.tw/Pro...s_Overview.aspx?ProductID=3150

Jeftinija je, a ima ugrađenih 128MB DDR3 memorije za grafičku, tako da ona ne mora da koristi sistemsku memoriju. Ti možeš namestiti u bios-u da koristi i tih 128MB, ali ako zatreba više od toga, da tek onda posudi od sistema...


Što se tiče memorije, treba da bude CL7.

Dovoljno ti je kvaliteno napajanje od 300W ako nećeš koristit posebnu grafičku, ali ako želiš da ostaviš prostora 400-450W bi bilo taman kako treba, ali pravih. Evo par preporuka:

Corsair VX450 450W - 6.150 din
Antec EarthWAtts EA380 380W - 4.800 din
Antec BasiqPower BP430 430W - 4.500 din
CoolerMaster eXtreme Power Plus 460W, RS-460-PMSP-A3

Što se tiče TV karte, tu ti ja ne mogu pomoći. Ako ti niko ovde ne odgovori najbolje da to pitanje postaviš u odeljku "Ostali hardver".

Poz
i5-750 @4GHz with CM Hyper 212+
GTX 580 Lightning XE 3GB
Corsair HX750
CM Sniper
 
Odgovor na temu

panpetar
Ekonomista
beograd

Član broj: 228168
Poruke: 80
*.opera-mini.net.



+2 Profil

icon Re: Konfiguracija - nedoumice27.08.2009. u 07:13 - pre 178 meseci
Ha-Nocri, prvo da ti se zahvalim na brzom i konkretnom odgovoru. Pitam se kako mi je promakla ploca koju si mi predlozio. Ispunjava sve kriterijume koje sam postavio a cena joj je ispod 8000 dinara! Po karakteristikama je dosta slicna Asusovoj ploci za koju sam se zalepio a koju sam pomenuo u prethodnom postu. Koliko vidim ona ima 1 pc-e slot na koji mogu nakaciti graficku kartu ako to budem zeleo. 2 pci-e slota mi ne trebaju posto se obe tv-karte koje su u kombinaciji za kupovinu kace na pci slot. Imam jos par pitanja. Prvo se odnosi na plocu: racunar tju koristiti izmedju ostalog za video obradu pa me interesuje da li i koliko gigabyte ploce u tom pogledu zaostaju za Asusovim plocama? Naravno znam da tu procesori igraju glavnu ulogu ali i izbor ploce taj proces moze ubrzati. Drugo pitanje je vezano za grafiku: da li i koliko graficke kartice sa deljenom memorijom (tj koje koriste sistemsku memoriju) zaostaju po performansama sa grafickim karticama sa sopstvenom memorijom? Uz pretpostavku, naravno, da se radi o karticama sa slicnim cipovima. Nisam nikad imao integrisanu grafiku pa me to zanima. Sto se napajanja tice odabratju neko od onih koje si mi predlozio.
 
Odgovor na temu

Ha-Nocri

Član broj: 45144
Poruke: 1192
93.87.185.*



+10 Profil

icon Re: Konfiguracija - nedoumice27.08.2009. u 10:43 - pre 178 meseci
moja greška.... kada sam pominjao PCI-E nisam bio dovoljno precizan, mislio sa na PCI-E X16 grafičke slotove, ili PEG skraćeno:


Ovo je PCI-E X1 slot:


Otkada je memorijski kontroler sa ploče premešten u procesor, razlike u performansama koje zavise od same ploče su postale zanemarljive. Treba da biraš na osnovu features-a, stabilnosti, overklokabilnosti, opcija u bios-u, layout-u itd... Asus i GigaByte generalno važe za najbolje proizvođače matičnih ploča, što ne znači da su im svi modeli dobri, daleko od toga, ali uglavnom jesu. Ja lično posedujem GigaByte ploču i o njihovim proizvodima dosta toga znam jer to pratim, tako da njih uglavnom preporučujem. Ali je i Asusova ploča koja je po ceni oko 100 evra ili više gotovo uvek dobra...

Integrisane grafičke koje koriste sistemsku memoriju ne zaostaju puno, ali zaostaju, do nekih 10% ja bih rekao. Ali imaš dosta review-a na tu temu, evo ovaj recimo u kojem se porede 785G i 790GX:
http://www.tweaktown.com/artic...t_amd_790gx_vs_785g/index.html
i5-750 @4GHz with CM Hyper 212+
GTX 580 Lightning XE 3GB
Corsair HX750
CM Sniper
 
Odgovor na temu

panpetar
Ekonomista
beograd

Član broj: 228168
Poruke: 80
77.46.209.*



+2 Profil

icon Re: Konfiguracija - nedoumice27.08.2009. u 14:51 - pre 178 meseci
Odlican review, hvala na linku! Mislim da sam neke nedoumice resio. Uzecu ili GigaByteovu plocu koju si mi preldozio ili Asusovu koju sam pomenuo. To zavisi samo od toga koju cu pronaci kod lazarevackih prodavaca racunara (ukoliko se uopste opredelim za njih; online kupovina u nekoj od beogradskih radnji mi ipak deluje realnija opcija). Kad si vec pomenuo overklokovaje koji bi kuler bio dobar za ovaj procesor? I da li se procesor uopste sme overklokovati sa na njemu ugradjenim kulerom i ako sme koliko sme? Nemam nameru sada da kupujem kuler ali ako to budem radio u buducnosti cisto da znam otprilike sta da uzmem. Pomenuo si CL7 memoriju. Ima li neke razlike izmedju, recimo, tog tipa i tipa cl9? Letimicno sam pogledao cene memorija i ne videh CL7 memoriu na 1333 MHz. Mozda nisam pazljivo gledao, ne znam. CL9 mi deluje po ceni prilicno primamljivo. Vredi li to sta?
 
Odgovor na temu

Ha-Nocri

Član broj: 45144
Poruke: 1192
79.101.85.*



+10 Profil

icon Re: Konfiguracija - nedoumice27.08.2009. u 19:48 - pre 178 meseci
Može stock hlađenje koje dobiješ da izdrži solidan overklok, mada ja ne bih povećavao napon na procesoru. Znači do nekih 3.2 - 3.4 GHz može da radi stabilno bez problema. Ako želiš da ideš dalje onda treba uzeti aftermarket cooler, a kvalitetniji su od 30 evra pa naviše. Evo par koji su dobri, a po povoljnijoj ceni:

1. Xigmatek Dark Knight
2. Sunbeam Core Contact Freezer
3. Titan Fenrir
4. OCZ Vendetta 2
5. Xigmatek Red Scorpion

Ovako bi ja poređao najbolje hladnjake po performansama koje nude za cenu, mada je među prva 3 mrtva trka. OCZ-ov je najjeftiniji, ali i malo zaostaje. Ima još podjednako kvalitetnih, ali su uglavnom skuplji:

- ThermalRight Ultra-120 TRUE - verovatno najbolji na tržištu
- CoolerMaster V8
- Thermolab Baram
itd... verovatno sam neki propustio


Što se memorije tiče, to CL je vreme u mili sekundama za koje se neka operacija u memoriji izvrši. Uglavnom, što manje to bolje. DDR3 1333 CL9 memorija je sporija od DDR2 1066 CL5, koja je danas standard, tako da onda ja ne vidim poentu prelaska na DDR3. Ja ne bih išao iznad CL7 za 1333MHz.
i5-750 @4GHz with CM Hyper 212+
GTX 580 Lightning XE 3GB
Corsair HX750
CM Sniper
 
Odgovor na temu

panpetar
Ekonomista
beograd

Član broj: 228168
Poruke: 80
77.46.209.*



+2 Profil

icon Re: Konfiguracija - nedoumice27.08.2009. u 20:04 - pre 178 meseci
Cene DDR3 memorije ce sve vise padati tako da ce za nekoliko meseci verovatno biti iste i za DDR3 koje rade na vecim frekvencijama. Zato sam i trazio plocu koja podrzava ugradnju modula koji rade i na visim frekvencijama od trenutno najjeftinijih koji rade na 1333 MHz. Kad budem vrsio nadogradnju memorije prodacu stare a kupiti nove module i to je to. Slicno je i sa kulerom. Kad mi procesor postane previse spor ugradicu kuler i tako mu malo produziti vek (procesoru). Kad sam kupovao prethodni racunar napravio sam gresku pa sam kupio plocu sa podrskom za DDR memoriju koja je bila vec na izdisaju. DDR2 se tek pojavila, bila je skupa ali vec nakon nekoliko meseci postala je standard. Istu gresku dva puta vala necu praviti. To bi bilo to za sada. Ako mi bude jos nesto nejasno pitacu. Hvala ti jos jedanput na svim odgovorima koje si mi dao. Dosta si mi pomogao svojim savetim. Veliki pozdrav!
***
Kingston DDR3 4GB (2x2GB), PC1333, CL6 cena oko 7000 dinara. To bi trebalo da je to sto se memorije tice

[Ovu poruku je menjao panpetar dana 27.08.2009. u 21:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Konfiguracija - nedoumice

[ Pregleda: 1652 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.