Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in

[es] :: Advocacy :: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 10403 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 21:17 - pre 177 meseci
Ne radi se o tome da li ja to mogu izbaciti ili ne, ili i ne koristiti KDE uopšte, mogu, ali su developeri programirali potpuno nepotrebne stvari umesto da se usresrede na bitnije, u KDE ili van njega. Tako je bilo i ranije, treba se samo setiti Gnome 1.x koji je potpuno napušten da bi se verzija 2.0 počela iznova od nule, izmišljanje tople vode.
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
79.101.144.*



+10 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 21:21 - pre 177 meseci
slazem se
ali i kad nesto napravis tebi je ok ali ti treba povratna informacija od korisnika da znas u kom smeru da se kreces.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 21:41 - pre 177 meseci
Citat:
lord_celtic: slazem se
ali i kad nesto napravis tebi je ok ali ti treba povratna informacija od korisnika da znas u kom smeru da se kreces.


A šta ako korisnici ne znaju ni šta im treba? Upravo je zbog saveta korisnika software takav kakav je danas, kao KDE ili Nero. Zasto ljudi koriste nekvalitetan Youtube, a ne recimo Windows Media Encoder, koji ce sabiti video na manje u višem kvalitetu od Youtube, i koji se onda može deliti bez toga da se reklamiraju sponzori firme Youtube? Zašto koriste Myspace i vise na njemu a ne neki blog servis bez reklama poput Bloggera?
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
79.101.144.*



+10 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 21:49 - pre 177 meseci
znaci programeri znaju najbolje??
on zna sta se meni svidja?
korisnik daje konacnu ocenu o kvalitetu sw ili nekog servisa i po zelji korisnika se kroji.
tuzno mi je priznati ali se ovo desava i sa linuxom...krajnja ocena a to je broj korisnika.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 21:56 - pre 177 meseci
Citat:
lord_celtic: znaci programeri znaju najbolje??
on zna sta se meni svidja?
korisnik daje konacnu ocenu o kvalitetu sw ili nekog servisa i po zelji korisnika se kroji.
tuzno mi je priznati ali se ovo desava i sa linuxom...krajnja ocena a to je broj korisnika.


Ako korisnik ne uočava razliku između Myspace i Bloggera reci mi kako njegov savet može pomoći da se dobije kvalitetniji software?
To bi bilo kao da očekujes da prosečan vozač posavetuje inženjere kako da naprave automobil. Ili prosečan putnik avion.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
79.101.225.*



+2789 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 21:56 - pre 177 meseci
Naravno da je korisnik najpametniji, cak i onda kada pretpi stetu, pa kuka, a kada je birao softver, nije mario za sigurnost.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 22:02 - pre 177 meseci
Kad smo kod Browsera, ja sam prijatno iznenadjen Operom (9.64 x_64), bar sto se brzine tice.
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
79.101.144.*



+10 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 22:15 - pre 177 meseci
Citat:
To bi bilo kao da očekujes da prosečan vozač posavetuje inženjere kako da naprave automobil. Ili prosečan putnik avion.

to bi isto znacilo da korisnik pravi program. ali on nepravi.
on samo kaze kako bi voleo da izgleda i sta bi voleo da bude u autu (avionu) a na inzinjeru je da napravi kvalitetan, pouzdan i siguran auto jer na kraju taj inzinjer dobija platu od proizvoda koji je napravio!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 22:19 - pre 177 meseci
Citat:
lord_celtic: to bi isto znacilo da korisnik pravi program. ali on nepravi.
on samo kaze kako bi voleo da izgleda i sta bi voleo da bude u autu (avionu) a na inzinjeru je da napravi kvalitetan, pouzdan i siguran auto jer na kraju taj inzinjer dobija platu od proizvoda koji je napravio!


I onda ako ne valja? ;-) A korisnik naravno nije kriv, vec software vendor ili developeri! ;-)
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
79.101.144.*



+10 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 22:23 - pre 177 meseci
no resenje kvalitetnog sw je?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 22:32 - pre 177 meseci
To je teško reći. Meni se jako sviđa software koji je napravljen "za kolegu pored", kao Visual Studio na primer. Ima malo dobrog software-a jer malo ko funkcionalnost stavlja na prvo mesto. Važnije su druge stvari, poput izgleda UI, i velikog broja opcija bez kojih može 99%.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
79.101.225.*



+2789 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 22:45 - pre 177 meseci
Dobro pitanje.

Kada je bezbednost u pitanju, ipak je korisnik taj koji procenjuje da li mu je bitna i koliko. Ako hoce nesto bezbedno, onda treba da kupi softver sa garancijom proizvodjaca, ali ne nekom koju posle moze da okaci macku o rep, vec sa kojom moze da naplati odstetu. Ako nije raspolozen za placanje garancije, onda sam snosi rizik i to je opet njegova stvar.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in20.08.2009. u 22:53 - pre 177 meseci
Ne samo bezbednost Nedeljko. Za mene je kvalitetan software ono sto godinama neprimetno radi svoj posao. Kvalitet je oličen u broju bagova i samim tim sigurnosti. Ako software koji si navikao da koristiš ne može odraditi posao zato jer padne kada ga pokrenes sa tvojim podacima zbog baga, svejedno ti je je li bezbedan ili ne.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
79.101.225.*



+2789 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in21.08.2009. u 00:05 - pre 177 meseci
Ali, to je opet na korisniku, da li zeli bilo sta ili garanciju, podrsku itd. Korisnik ima pravo da sam snosi rizik svog posla.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.antegra.com.



+2 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in25.08.2009. u 16:17 - pre 177 meseci
@Ivan Dimkovic
Citat:
Pa to ti Nedeljko govori o tuznom stanju softverske industrije danas.

FireFart - sa sve ovim problemima je u poredjenu sa konkurecijom vrlo kvalitetan browser :(

Doduse, ne sumnjam da ce Firefox postati novi IE vrlo brzo ako ekipa iza njega nastavi da ga krka i pumpa sa nepotrebnim "feature-ima" umesto da se pozabavi stabilnoscu i brzinom.

Meni zaista sw. industrija danas pocinje da lici na Idiocracy
(...)
Ako su korisnici izdresirani za ovakve traume - i ne cudi me sto se u Mozilli ne trude da se bave brzinom i stabilnoscu - koga briga za to danas :(


U kojem god timu da sam radio, kad god bih prigovorio za neko resenje da je neprihvatljivo neoptimizovano, da nije robustno, da su unit testovi kriminalno lose napisani, da je loseg kvaliteta, dobio bih jedan od sledeca dva tipicna odgovora od strane glavnog projektanta ili project managera:

1. "Imaju para, neka kupe vise memorije/brzi - bolji procesor/vise servera..."
2. "Kolega, u razvoju softvera postoje tri cinioca kojima se tezi: sto manja ulaganja, sto krace vreme razvoja, kvalitet proizvoda. Nauka kaze da mozete da zadovoljite samo dva, nikada sva tri faktora. U danasnje vreme je uobicajeno da se zrtvuje kvalitet zarad druga dva."

Naravno, ove price ja cujem u firmama koje ne prave besplatan software, vec komercijalan. Opravdanje se svodi na to da je veoma vazno sniziti cenu razvoja softwarea, da je veoma vazno izbaciti proizvod za sto krace vreme odn. u nekom predvidjenom roku. Takodje, po svim teorijama, bitno je pakovanje, a ne sta je upakovano.

Medjutim, ocigledno je da ovim putem idu i Open Source projekti, sto je... tuzno. Ocigledno je da se istim principima vodi i sama zajednica.
Neko bi mogao da kaze da je Mozzila fondacija, da joj je ipak potrebno da dodje do para, te da se ponasa trzisno, ali sam primetio ovu boljku i kod mnogih drugih, cak i anonimnih projekata koji ne mogu ocekivati ni jedan jedini cent prihoda na bilo koji nacin.

Ono sto bih rado prisio samo managerima, a to je zelja da se sto manje radi i mozga oko pojedinih resenja, na zalost je odlika i svih vrsta software developera, designera, codera itd. Sto manje dizajniranja, sto manje kodiranja, sto manje testiranja, sto manje rada, ulozenog vremena, razmisljanja itd. a sto vise jednoobraznih, univerzalnih resenja, copy-paste radova itd.

Optimizacija je odavno zabranjena rec. Medjutim, danas se cak vise ni ne traze optimalna resenja u pogledu potrosnje sistemskih resursa, cak je i to postalo skaredno, jer trazi jos nekoliko radnih sati potrosenih na dodatna razmisljanja.
Unit testovi deluju kao tracenje covek-sati.

Svaka vrsta trazenja kvaliteta je tracenje vremena i ljudstva.

E sad, meni je cudno da ma kome, pa i u Mozzili, ne pada na pamet da:
1. ...je potpuno besmisleno da na racunarima sa "dvoglavim" procesorima i preko 1GB RAM-a obican browser laguje dok slusate mp3 sa nekog sitnog media playera i da niko kome je racunar potreban "samo za internet i muziku" nece da odvaja veliku lovu za jos jacu konfiguraciju.
2. ...da brzina dolaska nove verzije software-a, gomila novih featura i fancy look krajnjem korisniku ne znace ama bas nista onog trenutka kada shvati da mu aplikacija ucestalo crashuje, da je puna bugova i da je jednom recju nepouzdana.
3. ...da koliko god marketinski delovalo sjajno ucestalo dodavanje featura i unapredjenje izgleda, da je isto tako marketinski apsolutno pogubno ako proizvod postane bugoviti bloatware.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in25.08.2009. u 20:57 - pre 177 meseci
A zašto se ne nađe neki dasa koji će da razmišlja ovako: "U obilju fušeraja kvalitet je deficitaran. To je moja šansa!"?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.225.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in26.08.2009. u 01:37 - pre 177 meseci
Hehe... sad bas gledam, poslednji FreeBSD supports GNOME 2.26...
(sa verzijom 6.x je bio 2.22) to nije tako matoro.... nesto se premisljam :)

(a i Open Office 3.1 FreeBSD port, meni dosta...)

Bas kad smo kod te price o kvalitetu koda...
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
91.148.84.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in26.08.2009. u 11:07 - pre 177 meseci
Citat:
Nedeljko: A zašto se ne nađe neki dasa koji će da razmišlja ovako: "U obilju fušeraja kvalitet je deficitaran. To je moja šansa!"?


Citat:

2. "Kolega, u razvoju softvera postoje tri cinioca kojima se tezi: sto manja ulaganja, sto krace vreme razvoja, kvalitet proizvoda. Nauka kaze da mozete da zadovoljite samo dva, nikada sva tri faktora. U danasnje vreme je uobicajeno da se zrtvuje kvalitet zarad druga dva."


Pa nedeljko imas dve mogucnosti ili ce neko da napravi to kvalitetno pa ce da kosta ko svetog petra kajgana, ili ljudi razvijaju to decenijama :) pa evo samo sto nije izaslo :)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in26.08.2009. u 11:22 - pre 177 meseci
Problem je pre svega naci kupca za kvalitetan proizvod kada se o obicnom sw radi, niti se kvalitet ceni niti prosecan kupac moze da ga prepozna.
Sto je najgore kupci su i navikli na bagove u sw, makar ga placali i svaki mesec, kao MMO sto se placaju, i slabo im je poznato otkud bag u programu. Zato je moguce da se papreno naplacuje lose napisan softver.

Sve se svodi na to da je bitan samo bottom line. Niko nije u mogucnosti da toi promeni, pa ako kupac ne zahteva stabilan i kvalitetan softver, napravi ono sto trazi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Prokleti FireFart i jos prokletiji Flash plug-in

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 10403 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.