Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Managing Hierarchical Data in MySQL

[es] :: Art of Programming :: Managing Hierarchical Data in MySQL

[ Pregleda: 2030 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Managing Hierarchical Data in MySQL11.08.2009. u 12:41 - pre 178 meseci
Odlican tekst kako da se radi sa hijerahijskom strukturom u MySQL-u:

http://dev.mysql.com/tech-reso...rticles/hierarchical-data.html

Kategorije, podkategorije, podpodkategorije, n*podkategorije :)

Insert/update/delete je malo zeznut, al' je iscitavanje mnogo lakse nego kod resenja sa "parent_id".

P.S.: Iako je MySQL primer, stavio sam ovde, jer je ipak ovo pravi "Art" ;)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Managing Hierarchical Data in MySQL11.08.2009. u 13:09 - pre 178 meseci
Sta kazes, umetnost, a?

http://troels.arvin.dk/db/rdbms/links/#hierarchical

Nested sets (a i svi ostali db tree algoritmi) su stariji od MySQLa podosta i primenjuju se u praksi poodavno, ako vezujes neki algoritam za odredjeni rdbs (npr mysql) onda otvaras vrata za advocacy jer npr mssql 2008 ima mnogo bolje resenje za hijerarhijske podatke ugradjeno direktno u engine, pa onda ovo preraste iz arta u pissing contest.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: Managing Hierarchical Data in MySQL11.08.2009. u 13:57 - pre 178 meseci
Ne vezujem ja ovo nizasta, nego sam nasao ovaj clanak i mislio sam da podelim sa masom :) Ne zelim da preraste ni u advocacy ni u pissing contest.
 
Odgovor na temu

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
77.222.17.*

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Managing Hierarchical Data in MySQL11.08.2009. u 18:39 - pre 178 meseci
Upravo kao sto mmix rece...

Ko radi na iole ozbiljnijim web aplikacijama morao se susresti sa ovim problemom (uzmimo na primer meni organizaciju a ima mali milion primera).
Ipak kod ovakve organizacije rebuild drveta moze da potraje dugo.
Iako ovo nije jedini nacin verovatno je najbolji kada je MySQL u pitanju.

Sa druge strane ja na znacajnom broju (manjih) projekata imam i drugaciju realizaciju pri cemu MySQL tabela ima ovakva polja:

Code:

  cat_id 
  cat_parent 
  cat_name
  ...


Misljenja sam da bi ovo temu uz odgovarajuci snippet trebalo prebaciti u PHP forum jer je jelte kad je dev u pitanju MySQL usko povezan sa PHP-om.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Managing Hierarchical Data in MySQL11.08.2009. u 20:06 - pre 178 meseci
Nema potrebe da se premesta, smestanje hijerarhijskih struktura u flat storage je sasvim validna AoP tema, zato sam se i pobunio sto je MySQL ubacen u pricu jer je potpuno nepotreban za AoP raspravu. Ova problematika datira od pamtiveka, starija je i od kriptografije. To jest, kad je prvi faraon popisivao svoju vojsku pre 5000 godina naisao je na ovaj problem
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Managing Hierarchical Data in MySQL

[ Pregleda: 2030 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.