Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?

[es] :: ISP :: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?

[ Pregleda: 5006 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

WiseBit
Bgd.

Član broj: 17270
Poruke: 25
*.beotel.net



Profil

icon Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?15.12.2003. u 21:45 - pre 246 meseci
Na koje nacin kablovski provajderi kod nas (SBB,PTT...) i u inostranstvu ogranicavaju max brzinu ka korisniku i onda daju pakete tipa 64Kbit/s, 128Kbit/s...? Da li se to radi hardverski, softverski; kod korisnika, na serveru; da li je to max brzina samo za internet ili je tolika i u mrezi provajdera...?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?15.12.2003. u 23:32 - pre 246 meseci
Nema jedinstvenog odgovora na ovo pitanje. Ključna reč je traffic
shaper i on je implementiran u softveru nekog rutera na putu od tebe, do
interneta, preko tvog provajdera. Na njima je onda da ograniče pun
pristup mreži na dogovorenih 64k ili samo ka internetu, sve je moguće
uraditi. Čak i drugačiji shaping u zavisnosti od vrste saobraćaja, dužine
konekcije, broja prenetih bajtova ukupno ili po jednoj tcp konekciji ili
u poslednjih par minuta, i slično tome.
 
Odgovor na temu

WiseBit
Bgd.

Član broj: 17270
Poruke: 25
*.beotel.net



Profil

icon Re: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?17.12.2003. u 08:59 - pre 246 meseci
A kolika je brzina u okviru mreze provajdera-pri pristupu njegovim serverima? Da li je isto 64k, 128k... u zavisnosti od uplacenog paketa ili veca? Ako nije veca, postoje li nacini da to urade: da u svojoj mrezi korisniku omoguce npr. 1Mbit/s, a ka internetu tih 64k...?
Ovo mi je bitno jer treba na uradim mrezu nekom prijatelju na kojoj bi se delio link po takvom principu.
p.s. ne prebacujte mi pitanje i temu na network, posto mi ni tamo niko ne odgovara
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?17.12.2003. u 09:42 - pre 246 meseci
Naravno da ti niko ne odgovara na Mrežama, kad poruku tamo nisi ni postavio ...

Inače, to što hoćeš je, naravno, moguće uz odgovarajuću opremu i topologiju mreže.

Marko.
 
Odgovor na temu

ikovac
Ivan Kovacevic
Cisco TAC, Cisco Systems
Brussels

Član broj: 4975
Poruke: 44
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?17.12.2003. u 12:20 - pre 246 meseci
Citat:
Gojko Vujovic:
Nema jedinstvenog odgovora na ovo pitanje. Ključna reč je traffic
shaper i on je implementiran u softveru nekog rutera na putu od tebe, do
interneta, preko tvog provajdera. Na njima je onda da ograniče pun
pristup mreži na dogovorenih 64k ili samo ka internetu, sve je moguće
uraditi. Čak i drugačiji shaping u zavisnosti od vrste saobraćaja, dužine
konekcije, broja prenetih bajtova ukupno ili po jednoj tcp konekciji ili
u poslednjih par minuta, i slično tome.


Pre nego sto se ovo pretvori u X-files ili Zonu Sumraka, evo kako provajderi ogranicavaju brzinu: prilikom boot-ovanja modema i njegovog prijavljivanja na mrezu on skida konfiguracioni fajl sa TFTP servera koji mu je potreban da bi izvrsio povezivanje. E u tom fajlu je izmedju ostalog i informacija o tome koliko brzo ce modem da radi. Provajder zna na osnovu jedinstvene MAC adrese modema koji config fajl ce ti TFTP server proslediti. I to je to!
Znaci, ogranicenje brzine je na relaciji cable modem - access server i ono je "software-sko", da se tako izrazim. Svaki od kablovskih modema je sposoban i za brzine od 2Mbps i vise, ali samo ako ti ISP da.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?17.12.2003. u 14:03 - pre 246 meseci
Nema nikakvog X-filesa ili Zone sumraka. Ovo što si ti napisao je samo jedan od načina ograničenja brzine i to poprilično loš -- ostavljeno je klijentu da odluči. Dakle, clueful klijent bi mogao sebe da ubrza, bez dozvole ISP-a, a to uglavnom nije moguće.

Pitanje je malo nesrećno postavljeno sa aspekta rešenja originalnog problema. Dakle, originalni autor teme hoće da napravi mrežu u kojoj bi klijenti međusobno i sa lokalnim serverima "nesmetano" komunicirali, dok bi im brzina ka Internetu bila ograničena na (po?) 64Kb/s.

Problem iznad je "školski" primer u kojem se primenjuje traffic shaping u mreži. Kao što je Gojko već napisao, ovo može da se uradi na 101 način, najmanje. Naravno, rešenje zavisi od konkretne situacije, tj. topologije mreže. Ja bih mogao ovde da napišem elaborat na temu, koji bi u njegovoj situaciji bio ili neupotrebljiv ili preskup, a možda bi mi rekao "bravo care, to je to".

Ako bi originalni autor poslao malo više detalja o svojoj mreži, tj. koje uređaje ima, kakvi su klijenti, šta tačno hoće da postigne ("what problem are you trying to solve?" --Howard Berkowitz), verujem da bismo mogli da mu više pomognemo.

Marko "CAR".

P.S. CAR = Committed Access Rate, jedna od traffic shaping metoda ;-)
 
Odgovor na temu

ikovac
Ivan Kovacevic
Cisco TAC, Cisco Systems
Brussels

Član broj: 4975
Poruke: 44
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?17.12.2003. u 14:50 - pre 246 meseci
Milsim da razumem sta je WiseBit hteo. Hteo je da primeni tehniku ogranicavanja protoka koju koriste cable ISP-ovi na neki LAN. To nece moci tako... mesa babe i zabe. Ovao sto sam ja opisao je standardni nacin ogranicavanja protoka kod svetskih CABLE ISP-ova,ali je ona pogodna samo za to.
Sto se tice kontrole protoka u LAN-u, tu ima dosta programcica koji rade pod XP-om i koji su jednostavni za setup. On verovatno ima par racunara prikljucenih na hub/swtich koji izlaze na net preko jednog racunara koji glumi gateway. Pa posto ti je do pisanja elaborata, uzmi pa mu preporuci neki program i objasni mu kako da ga podesi itd.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?17.12.2003. u 15:21 - pre 246 meseci
Kao što rekoh, ono što bih mu ja napisao, verovatno ne bi radilo u takvoj mreži, pošto sigurno ne bi bili "programčići na xp-u", već razne QoS metode na Cisco switchevima i ruterima.

Mada, ako ima dovoljno zainteresovanih za ovu temu, mogao bih da napišem nešto u Mrežama.

Marko.
 
Odgovor na temu

WiseBit
Bgd.

Član broj: 17270
Poruke: 25
*.beotel.net



Profil

icon Re: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?17.12.2003. u 22:30 - pre 246 meseci
Niko mi ne odgovori na pitanje oko brzine unutar mreze provajdere- mogu li ja sa npr. njihovog file servera da skidam nesto sa 1Mbit iako imam uplaceno 128Kbit/s.
Normalno, sto se tice nasih kabl. ISP-ova.
 
Odgovor na temu

ikovac
Ivan Kovacevic
Cisco TAC, Cisco Systems
Brussels

Član broj: 4975
Poruke: 44
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?17.12.2003. u 22:59 - pre 246 meseci
Na PTT-u nemozes iz dva razloga: Prvi je to sto takvi serveri ne postoje a drugi sam ti vec rekao - brzina je ogranicena na samom modemu. Znaci kroz modem ne moze da "prodje" vide od 64/128/256 kbps.
 
Odgovor na temu

WiseBit
Bgd.

Član broj: 17270
Poruke: 25
*.fon.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?18.12.2003. u 09:38 - pre 246 meseci
Citat:
ikovac:
Na PTT-u nemozes iz dva razloga: Prvi je to sto takvi serveri ne postoje a drugi sam ti vec rekao - brzina je ogranicena na samom modemu. Znaci kroz modem ne moze da "prodje" vide od 64/128/256 kbps.


Shvatio sam ja to da oni ogranice da kroz modem ne moze da prodje vise, ali se secam da je Memodata u reklami za kablnet imala da 20 korisnika dele 64k/s ka internetu, ali da je brzina u Memodata.net-u 1Mbit/s. Takodje, na nekom forumu mi je neki lik rekao da je moguce to uraditi sa FreeBSD OS-om. Sad, ne znam da li je ovo resenje samo za manje mreze ili je izvodljivo i za vece sisteme sa npr. >100 klijenata
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: Kako kablovski ISP ogranicavaju brzinu (64k, 128k...)?

[ Pregleda: 5006 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.