Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Autoscroll subforme?

[es] :: Access :: Autoscroll subforme?

[ Pregleda: 3046 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

smal
Slobodan Maljković
Kragujevac, Srbija

Član broj: 228672
Poruke: 286
*.static.sbb.rs.



+13 Profil

icon Autoscroll subforme?23.07.2009. u 13:29 - pre 179 meseci
Pozdrav svima!

Nov sam ovde, i evo odmah jedna molba za upomoć
Dakle, sa glavne forme ide unos artikala, barkod čitačem ili preko tastature, a lista izabranih se pakuje u subformu.

Kako izvesti da poduža lista u subformi sama skroluje, tako da se na ekranu uvek vidi poslednji unet artikl, da korisnik ne mora da se hvata za miša i ručno pomera listu?

Uz poruku je slika koja, nadam se, jasnije objašnjava situaciju...



[Ovu poruku je menjao smal dana 23.07.2009. u 14:57 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
69.46.100.*



+79 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?23.07.2009. u 13:58 - pre 179 meseci
Citat:
Dakle, sa glavne forme ide unos artikala, barkod čitačem ili preko tastature, a lista izabranih se pakuje u subformu.

Zavisi kako si postavi subformu na formu. Generalno, moguca su dva slucaja 1- subforma a slici je vezana za glavnu formu i 2 - sunborma je nevezana i sluzi samo kao prika podataka.

1) Ako je subforma vezana, onda je bolje unos vrsiti direktno u subformi a ne preko glavne forme. U tom slucaju je kursor uvek ili u poslednjem redu subforme, ili u redu ispiod, gde ceka novi unos.

2) Ako subforma nije vezana, onda ne treba koristiti subformu uopste. Umesto subforme, koristi list box, kome je rekord source tabela u koju se upisuju prodati artikli. Vazno je da ta tabela ima autonumber kolonu i da je record source za list box sortiran po toj autonumber koloni DESCENDING. Posle svakog unosa u tvoj postojecu text box, ti imas neki kod koji posalje taj podatak u tabelu gde se cuvaju prodati artikli. (Ta tabela je trenutno rekord source za tvoju subformu.) da na taj kod doaj jos jedno listbox.requery i list box ce se presortirati tako da poslednji uneseni artikl bude na vrhu.

3) Moguce je i trece, hibridno resenje. Subforma je nevezana, ali se podaci ipak unose u nju direktno. Subforma je u Add records rezimu, cime se obezbedjuje da se otvara 'prazna' i da se vide rekordi samo iz tekuce prodaje. U tom slucaju mora programski da se dodele podaci koji je povezuju sa roditelj tabelom. Ostalo je isto kao u 1).

Resenja 1) je najbolje jer zahteva manje programiranja. Otpada kod koji trenutno iams da uneseni artikl prebacis u tabelu. Otpada kod koji treba da na ekranu drzi poseldnji unos vidljiv. Kad pocnes unos, subforma je prazna. Unosis red po red i subforma se puni, poslednji uneti je na dnu. Kad ispunis raspolozivi prostor na ekranu, stari unosi se pomeraju na gore, iznad gornje ivice subforme i na dnu uvek vidis poslednjih nekoliko unosa. A sve bez i jedna linije koda.

The best code is no code at all. Pogledaj u nekoj knjizi kako funkcionisu vezane (bound) subforme. Access to radi razlicito od drugih programa, svakako razlictop od VB.

:-)
 
Odgovor na temu

smal
Slobodan Maljković
Kragujevac, Srbija

Član broj: 228672
Poruke: 286
89.216.234.*



+13 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?23.07.2009. u 16:27 - pre 179 meseci
Citat:
Zidar
1) Ako je subforma vezana, onda je bolje unos vrsiti direktno u subformi a ne preko glavne forme. U tom slucaju je kursor uvek ili u poslednjem redu subforme


Subforma jeste vezana, ali unos sa glavne forme mora da ostane bar iz dva razloga:
1. zahtev je da rešenje mora da liči na raniji program na koga su korisnici navikli (unos količine na F12, artikli se ulistavaju po redosledu unosa itd)
2. artikli se unose ili po šifri ili po barkodu u isto polje, a to ne znam kako može elegantno da se izvede direktnim upisom u subformu

Hvala u svakom slučaju, ali maločas sam izguglao neko rešenje koje na prvi pogled vrši posao, al' mi sad napravilo drugi problem:
Ako se u On Current event subforme turi:

Me.SIFRA_ART.SetFocus
Me.RecordsetClone.MoveLast
Me.Bookmark = Me.RecordsetClone.Bookmark

autoscroll radi, ali onda produra onemogućava selektovanje recorda u subformi (zbog brisanja na pr.), jer kursor uvek skače na poslednje polje..

Ima li neke ideje kako da se to reši?







 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
89.201.129.*



+2 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?23.07.2009. u 19:25 - pre 179 meseci
ja imam jednu sličnu formu u kojoj u zaglavlju upisujem podatke i onda ih sa codom koji je ispod dugmeta upišem u subformu. na kraju toga Coda dodao sam slijedeće:

Code:
Me.Subform.Requery
DoCmd.GoToControl "Subform"
DoCmd.GoToRecord , , acLast



Kod mene to prebaci kursor na zadnji record u subformi
 
Odgovor na temu

smal
Slobodan Maljković
Kragujevac, Srbija

Član broj: 228672
Poruke: 286
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?23.07.2009. u 20:08 - pre 179 meseci
Citat:
pmiroslav
Code:
Me.Subform.Requery
DoCmd.GoToControl "Subform"
DoCmd.GoToRecord , , acLast


Kod mene to prebaci kursor na zadnji record u subformi


To sam prvo probao , ali ne vredi. Jeste da se kursor prebaci u zadnji record, ali ne skroluje listu u subformi, tj. i dalje se poslednji artikl ne vidi na ekranu. Takođe, meni treba fokus uvek da bude na polju za unos, koje je na glavnoj formi, a subformi se pristupa eventualno samo kada je potrebno obrisati neku stavku.
Ruke operatora moraju da budu slobodne, da barataju robom. Kao na kasi prodavnice robe široke potrošnje.
 
Odgovor na temu

Trtko
Koprivnica

Član broj: 69494
Poruke: 695
*.bilokalnik.hr.



+8 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?24.07.2009. u 07:13 - pre 179 meseci

Ako hočeš da ti skoči na onaj slog koji ti prikazuje na glavnoj formi onda bi koristio ovaj kod


Dim trag As String
trag = sifartikla

SubArtikli.SetFocus
DoCmd.FindRecord trag, , True, , True
sifartikla.SetFocus


S time da ti prvo polje ( prvi stupac ) na subformi mora biti sifra artikla ( u mom slucaju )



 
Odgovor na temu

galac1968
Magacioner
Controlpoint,Uzice
Pozega

Član broj: 180810
Poruke: 224
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?24.07.2009. u 08:02 - pre 179 meseci
Samo zadaj opciju Sortiranje od zadnjeg(najveceg) do prvog(najmanjeg) ili kako ti odgovara to moras uraditi direktno u Tabeli ili Query pa ce ti se to prikazati i na subformu. Imam takav slucaj i ovo normalnoradi jer ti zapravo unosis podatke direktno u Tabelu koja ti je predstavljena u subformi. I jos nesto moras na kraju unosa imati event na After update koji ce ti raditi Refresh subforme. Neznam kako si samo namestio da ti unosi podatke u tu tabelu,preko koda ili preko Append query jer prema tome moras podesiti ostalo. zakaci primer pa cemo ga resiti brze
 
Odgovor na temu

galac1968
Magacioner
Controlpoint,Uzice
Pozega

Član broj: 180810
Poruke: 224
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?24.07.2009. u 08:04 - pre 179 meseci
Hej,pa Zidar ti je dao sva potrebna objasnjenja,okaci primer
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
85.114.47.*



+2 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?24.07.2009. u 08:14 - pre 179 meseci
Evo ja sam napravio jedan mali primjer. pa neka Smal vidi dali je to ono što želi
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

smal
Slobodan Maljković
Kragujevac, Srbija

Član broj: 228672
Poruke: 286
*.static.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?24.07.2009. u 09:38 - pre 179 meseci
Citat:
pmiroslav: Evo ja sam napravio jedan mali primjer. pa neka Smal vidi dali je to ono što želi


Hm, tvoj primer očigledno radi baš ono što mi treba, ali iz nekog razloga to isto ne fercera na mojoj aplikaciji Jednostavno, neće da skroluje, pa to ti je. Nešto se zbingovalo izgleda Odoh da bunarim o čemu se radi, pa se javljam.

Hvala puno na pomoći!

 
Odgovor na temu

galac1968
Magacioner
Controlpoint,Uzice
Pozega

Član broj: 180810
Poruke: 224
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?24.07.2009. u 10:52 - pre 179 meseci
Primenio sam ono sto ti je Zidar rekao a ja ponovio. Dodao sam ti Polje ID koje sam sortirao po rastucem redosledu i u Primoslavljevom primeru u kod ubacio Refresh Subforme ako sad neradi anda ti je kod postavke relacija nesto lose .Jos jednom okaci svoj primer da neradimo na prazno
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

smal
Slobodan Maljković
Kragujevac, Srbija

Član broj: 228672
Poruke: 286
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?27.07.2009. u 00:25 - pre 179 meseci
Citat:
galac1968: Primenio sam ono sto ti je Zidar rekao a ja ponovio. Dodao sam ti Polje ID koje sam sortirao po rastucem redosledu i u Primoslavljevom primeru u kod ubacio Refresh Subforme ako sad neradi anda ti je kod postavke relacija nesto lose


Evo me, sa malim zakašnjenjem.
Kombinacijom onoga što je Zidar rekao i vaših primera, dođoh nekako do rešenja. Nisam siguran da je baš idealno, ali radi, i to brzo, pa sam zadovoljan :)

Dakle, forma i subforma moraju da budu nevezane, kao što je navedeno, tako da glavna forma služi samo za unos podataka. Namestio sam da se na After Update polja za unos okida Append Query koji puni željenu tabelu, nakon toga ide kod iz primera, tu je još malo dodatnih kontrola, i to mu je to...

Još jedanput, hvala svima na pomoći.
 
Odgovor na temu

galac1968
Magacioner
Controlpoint,Uzice
Pozega

Član broj: 180810
Poruke: 224
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?27.07.2009. u 07:57 - pre 179 meseci
Ovo resenje je generalno primenljivo ali to neznaci i da je ono najbolje za tvoj slucaj jer to zavisi od ostalih postavki koje nam nisi dao. sve usvemu bitno je da rdi a ti ces se vec snaci da ga poboljsas prema svojim potrebama .Prijatno
 
Odgovor na temu

izonic
ishab zonic
Tuzla

Član broj: 38128
Poruke: 591
*.PPPoE-3704.sa.bih.net.ba.

Sajt: www.icentar.ba


+2 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?28.07.2009. u 18:37 - pre 179 meseci
Evo moj primjer.

zxz
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Trtko
Koprivnica

Član broj: 69494
Poruke: 695
93.159.80.*



+8 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?01.08.2009. u 09:32 - pre 179 meseci
A onaj moj gore primjer ti bas to radi , u subformi skoci bas na onaj artikal koji si odabrao
u glavnoj formi !!!! i to tako brzo da i ne vidis

 
Odgovor na temu

izonic
ishab zonic
Tuzla

Član broj: 38128
Poruke: 591
*.PPPoE-6528.sa.bih.net.ba.

Sajt: www.icentar.ba


+2 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?01.08.2009. u 09:58 - pre 179 meseci
Nisam vidio da tvoj ima i izmjenu podataka.
Mozda ima?.
zxz
 
Odgovor na temu

Trtko
Koprivnica

Član broj: 69494
Poruke: 695
93.159.68.*



+8 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?01.08.2009. u 16:49 - pre 179 meseci
Koliko sam ja shvatio, njemu je bilo najbitnije da skoči u subformi na artikl koji unese na glavnoj formi

al izgleda da sam krivo shvatio

 
Odgovor na temu

smal
Slobodan Maljković
Kragujevac, Srbija

Član broj: 228672
Poruke: 286
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Autoscroll subforme?01.08.2009. u 19:17 - pre 179 meseci
Citat:
Trtko: Koliko sam ja shvatio, njemu je bilo najbitnije da skoči u subformi na artikl koji unese na glavnoj formi


U mom slučaju, bitno je bilo samo da lista skroluje kako se dodaju novi artikli.

Nije potrebno da kursor u subformi skače na artikl izabran na glavnoj formi, jer se često dešava da postoji dva ili više istih artikala koji se provlače barkod čitačem. Kod mene tad iskoči Pop Up/Modal formica kojom se potvrdi promena količine, ali se fokus u subformi ne menja.
U tvom primeru, lista u subformi bi skrolovala gore-dole (ako dobro kapiram), u zavisnosti od očitanog artikla, što ne odgovara...

Takođe, nije mi potrebna ni izmena podataka sa glavne forme, jer ni nema šta da se menja. Artikli se samo dodaju sa glavne forme, a eventualno brišu iz subforme, kao što rekoh.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Autoscroll subforme?

[ Pregleda: 3046 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.