Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako ograniciti deljenje podataka?

[es] :: Windows mreže :: Kako ograniciti deljenje podataka?

[ Pregleda: 3078 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ivan85_zmaj
Ivan Nikolic
Smederevo City

Član broj: 73665
Poruke: 323
*.madnet.sohosistem.net.



+5 Profil

icon Kako ograniciti deljenje podataka?21.07.2009. u 13:55 - pre 179 meseci
Imam jedno malo delikatno pitanje... Trazio sam dosta po netu, ali nista konkretno nisam nasao. Radi se o sledecem:

Recimo u jednoj mrezi (work grupi) ima 10-ak računara. Svako od njih ima foldere koji su serovani i dozvoljeni svima da ih pregledavaju.
Mene zanima kako da neke foldere na nekom racunaru, recimo, dozvolim samo pojedinim racunarima u mrezi da ih vide, a drugima ne?!

Nalazio sam rešenja kako zabraniti Userse al na istom računaru (ako ih ima više). Al ovde treba u LAN mrezi zabraniti pojedinim racunarima pristup samo nekim folderima na drugom racunaru.


P.s. Radi se inace o OS XP SP2.

Hvala!
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.adsl.eunet.rs.



+553 Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?21.07.2009. u 14:33 - pre 179 meseci
Najpre iskljucis simple file sharing ako vec to nisi uradio (otvoris bilo koji prozor Windows Explorera - dvoklik na My Computer, My Documents ili bilo koji drugi folder, ides na meni Tools, odaberes Folder Options, ides na karticu View, pa se spustis skroz do kraja do poslednje opcije "Use simple file sharing (recommended)" i odstikliras (ispraznis tu kucicu).

Zatim kliknes desnim dugmetom misa na deljeni folder na kojem hoces da postavis zabranu, odaberes Properties, pa odes na karticu Sharing, stisnes dugme Permissions, kliknes na Add dugme da dodas novi objekat, kliknes na dugme Object Types, stikliras kucicu pored Computers, potvrdis sa OK, i zatim u polje "Enter the object name to select" uneses ime racunara, ako zelis proveris ga sa Check Names dugmetom, i potvrdis sa OK, i zatim dodelis Deny prava koja zelis.

Isto to uradis na Security kartici - kliknes na Add dugme, kliknes na dugme Object Types, stikliras kucicu pored Computers, potvrdis sa OK, i zatim u polje "Enter the object name to select" uneses ime racunara, ako zelis proveris ga sa Check Names dugmetom, i potvrdis sa OK, i zatim dodelis Deny prava koja zelis.
 
Odgovor na temu

ivan85_zmaj
Ivan Nikolic
Smederevo City

Član broj: 73665
Poruke: 323
93.87.147.*



+5 Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?21.07.2009. u 18:29 - pre 179 meseci
Da, da, da, da.... vidis u tome je bio moj problem. To je bas lako, i sad sam to sam uvideo.
Medjutim, ova opcija koja treba da se iskljuci "simple file sharing" uopste ne postoji na ovom kompu na koji meni treba, i samim tim to ne mogu da iskljucim, tako da onda onih opcija za serovanje uopste nema. Stoji samo ona klasika da serujem folder i da to svi vide.

Evo sad sam probao na drugom kompu, i tu imam onu opciju "simple file sharing" i kad je iskljucim, u opcijama serovanja postoje te mogucnosti zabrane i tako dalje...

Nego, sad mi je to problem, zasto nemam u Folder Options, tu opciju "simple file sharing"???
Da nije do OS, mozda do SP?
 
Odgovor na temu

gogi100
Goran Ljubic

Član broj: 40722
Poruke: 1064
87.250.47.*



+3 Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?22.07.2009. u 07:36 - pre 179 meseci
koji windows imas? ako particija nije ntfs ova opcija simple file sharing iskljucivanje ne postoji
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.adsl.eunet.rs.



+553 Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?22.07.2009. u 13:10 - pre 179 meseci
Ako imas Windows XP Home, neces videti kucicu "Use simple file sharing (recommended)" jer u XP Home verziji nije moguce ukljucivati/iskljucivati ovu opciju - ona ja siromasnija u jos mnogo stvari u odnosu na XP Professional. A kao sto rece gogi100, ukoliko se taj folder nalazi na FAT32 disku, nece videti ni Security tab kada otvoris Properties foldera.
 
Odgovor na temu

ivan85_zmaj
Ivan Nikolic
Smederevo City

Član broj: 73665
Poruke: 323
79.101.244.*



+5 Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?22.07.2009. u 16:36 - pre 179 meseci
Pareticija je u NTFS-u, medjutim OS mi je XP Home SP2. To je problem.

Hvala u svakom slucaju!
 
Odgovor na temu

ivan85_zmaj
Ivan Nikolic
Smederevo City

Član broj: 73665
Poruke: 323
*.madnet.sohosistem.net.



+5 Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?24.07.2009. u 08:28 - pre 179 meseci
Meni ovo opet pravi problem.

Citat:
valjan

Zatim kliknes desnim dugmetom misa na deljeni folder na kojem hoces da postavis zabranu, odaberes Properties, pa odes na karticu Sharing, stisnes dugme Permissions, kliknes na Add dugme da dodas novi objekat, kliknes na dugme Object Types, stikliras kucicu pored Computers, potvrdis sa OK, i zatim u polje "Enter the object name to select" uneses ime racunara, ako zelis proveris ga sa Check Names dugmetom, i potvrdis sa OK, i zatim dodelis Deny prava koja zelis.


Ovo boldirano i podvuceno mi se ne uklapa sa mojim slucajem. Dotle dodjem al nemam opciju Computers i ne mogu da nadjem racunare na mrezi.

Evo i slike:




Na slici 3. se vide mogucnosti koje imam al nigde nemam opciju Computers?!

Jel moze neka pomoc?
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.adsl.eunet.rs.



+553 Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?24.07.2009. u 09:16 - pre 179 meseci
Moja greska - tip objekta "Computer" postoji samo u domenu, jer u domenu postoje nalozi i za racunar i za korisnika. A posto Win XP Home ne mozes pridruziti domenu, a u Workgroupi nema ovakvih mogucnosti, tesko da ces bilo sta uraditi po tom pitanju sa trenutnom konfiguracijom.
 
Odgovor na temu

ivan85_zmaj
Ivan Nikolic
Smederevo City

Član broj: 73665
Poruke: 323
*.madnet.sohosistem.net.



+5 Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?24.07.2009. u 09:32 - pre 179 meseci
A ne ne ne, ovo sto sam sad pokusavao je na drugom racunaru. Ovde imam XP Profesional SP3. I pokazuje mi kao na onim slikama.

Jel ima pomoci?
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.adsl.eunet.rs.



+553 Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?24.07.2009. u 09:42 - pre 179 meseci
Pa jedino da ga ubacis u domen. Drugacije ti se nece kreirati nalozi za racunare pa neces ni imati ponudjen taj tip objekta, i nece postojati ni baza u kojoj moze da se proveri da li racunarski nalog, koji si uneo, postoji.
 
Odgovor na temu

ivan85_zmaj
Ivan Nikolic
Smederevo City

Član broj: 73665
Poruke: 323
*.madnet.sohosistem.net.



+5 Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?24.07.2009. u 09:52 - pre 179 meseci
Da ga ubacim u domen?
Jos samo kad bi znao kako? Jel nesto komplikovano? Jel moze pomoc oko toga?
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.adsl.eunet.rs.



+553 Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?24.07.2009. u 10:24 - pre 179 meseci
Desni klik na My Computer > Properties, odes na jezicak Computer Name, kliknes na Change dugme, i u donjem delu u sekciji "Member of" kliknes na kucicu pored "Domain" i uneses naziv domena. Ali da bi sve to mogao da uradis, u mrezi je potrebno da imas domen kontroler, a za to ti treba racunar na kojem je neki od Windows Server operativnih sistema (Windows NT, Windows 2000, Windows 2003, Windows 2008...), kao i DHCP i DNS server (moze biti na istom racunaru kao i domen kontroler), pa na domen kontroleru podesis Active Directory, kreiras korisnicke naloge, podesis grupne polise, prijavis racunare (onako kako sam opisao u prvoje recenici)... MS prirucnik za sve ovo je prilicno obiman, i tesko da ti u dve-tri reci mogu objasniti kako sve to da podesis, tako da javi se kod cika Google-a pa ce ti on natenane sve objasniti ;-)
 
Odgovor na temu

opmo
Beograd

Član broj: 87495
Poruke: 75
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Kako ograniciti deljenje podataka?12.08.2009. u 22:20 - pre 178 meseci
Prvo da se izvinim što ću pisati na brzinu, nemam puno vremena, uradi sledeće:
1. Moraš imati na svom PC korisnička imena kao što su oni za koje hoćeš da zabraniš/dozvoliš pristup, obavezno sva ta sa šifrom;
2. U onu pretragu sada ideš normalno na korisnika i odabereš ime koje ti treba (ono se nalazi na tvom PC jer si ga napravio pod 1.) ne zanima te mreža, tj.Network;
3. Ovo radi OK pod uslovom da kada ti drugi PC pristupa, korisnik na njemu je logovan pod onim imenom koji si ti obeležio.

Sve ovo radi za XP Pro kod mene već pola godine bez problema, ne znam koji je SP ali to je nebitno... Ako imaš neki problem javi.
po3
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Kako ograniciti deljenje podataka?

[ Pregleda: 3078 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.