Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako ekstremno ohladiti PC

[es] :: Overclocking & Modding :: kako ekstremno ohladiti PC

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 19797 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sbanjac
Slavko Banjac

Član broj: 9791
Poruke: 234
*.tel.net.ba



Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC17.09.2004. u 23:37 - pre 237 meseci
daj covjece, fiziku znam ko desni dzep, oslobodjen vec 3 godina..., a tebi beast master sve je izolirano dobro, temperature nisu na -100C vec su na oko -60 do -70C, kondenzacija se javlja, ali u zanemarivim kolicinama, a planiram uskoro sistem nadograditi sa jos jednim kompresorom tako da napravim kaskadu..

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 18.09.2004. u 01:48 GMT]
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC17.09.2004. u 23:41 - pre 237 meseci
Mani se uvreda, deluje smesno.

Znaci, pitanja su sledeca:

- Kako meris temperaturu koju si postigao?
- Sta si postigao time sto si isao ispod nule?
- Kako si izmerio da nema kondenzacije?

Odokativno? Cenis?

Upravo citam "referentnu literaturu" koju si naveo. Majko mila, koja kolicina odokativnih podataka.. neverovatno...
 
Odgovor na temu

sbanjac
Slavko Banjac

Član broj: 9791
Poruke: 234
*.tel.net.ba



Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC17.09.2004. u 23:48 - pre 237 meseci
imam nekakav multi metar, inace ujak mi je zavrsio elektrotehniku prije 10 god pa mi on pomaze, sonda je izmedju procesora i bloka, sta sam dobio: 1.) stabilniji rad i vecu brzinu procesora, 2) psihicko zadovoljstvo, 3) status u drustvu??, 4) dobar framerate u igrama 5) znanje o rashladnim uredjajima...., mogao bi dosta toga stvaiti , mani se i ti uvreda, prvi si poceo...znam li razliku izmedju 1C i 1F?????
 
Odgovor na temu

sbanjac
Slavko Banjac

Član broj: 9791
Poruke: 234
*.tel.net.ba



Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC17.09.2004. u 23:50 - pre 237 meseci
kondenzaciju sam okom mjerio, a ovo ostalo instrumenitma.... ako ti treba literature dat cu ti je, sacekaj nekih par dana, sad nemam vremena....
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
212.62.59.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC17.09.2004. u 23:51 - pre 237 meseci
Sjajno, ali poenta je da si napravio frizider. To je poznato odavno.

Realne efekte nemas, niti mozes da ih imas.

Ali u svakom slucaju, lepo je sto se igras sa tehnikom. Samo, promasio si poentu :)

Znati kako ohladiti racunar na jako nisku tempereaturu moze svako ko je procitao dve strane bilo koje knjige iz termodinamike i termotehnike (nazalost tpo sam morao da uradim jako davno, na fakultetu). Poenta je sto jako "elite" zvuci hladiti racunar, ali to je kao da pokusavas da tjuniras auto tako sto mu dodas plasticna krila. Efekat, nula. Tacnije, da budem precizan, samo si stavio svoj procesor i plocu u uslove za koje ga proizvodjac nije dizajnirao i postigao upravo suprotan efekat.

Molio bih sve da procitaju sledece linkove da bi skapirali zasto su svi pokusaju takvog hladjenja u najmanju ruku besmisleni, da ne kazem nesto grublje.

http://www.ntu.edu.sg/canes/Pu...Docs/IRFM/PangCPTdec01p705.pdf
i
http://www.metallurgy.nist.gov/solder/clech/Sn-Pb_Creep.htm#Creep

Obrati paznju na detalj da se pukotine u lemu duz granice zrna desavaju oko temperature od -45oC. Znacajan podatak je to sto se ovo odnosi na lemove od eutektickog SnPb, dok se, danas, mnogo cesce koriste lemovi koji ne sadrze olovo i posebno su osetljivi na zamor.



[Ovu poruku je menjao McKracken dana 18.09.2004. u 02:12 GMT]
 
Odgovor na temu

sbanjac
Slavko Banjac

Član broj: 9791
Poruke: 234
*.tel.net.ba



Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC17.09.2004. u 23:58 - pre 237 meseci
mozda si u pravu.....

moj sistem ce raditi i kad ti tvoji znanstvenici otkriju tehnike i materijale koje mogu podnjeti te temperature.... a dotad cu mjenjati procesore, dok si budem mogao priustiti....
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC19.09.2004. u 00:38 - pre 237 meseci
Citat:
sbanjac: sta sam dobio: 1.) stabilniji rad i vecu brzinu procesora, 2) psihicko zadovoljstvo, 3) status u drustvu??, 4) dobar framerate u igrama 5) znanje o rashladnim uredjajima...., mogao bi dosta toga stvaiti , mani se i ti uvreda, prvi si poceo...znam li razliku izmedju 1C i 1F?????


Zanimljivo:

Stabilniji rad? Ne znam koliko ti je poznato (meni svakako jeste) - stabilnost kompjutera zavisi od svih drugih komponenti više nego od procesora, a osim toga, temperaturni uticaji po stabilnost procesora ne postoji na bilo kojoj temperaturi koja je niža od 65 stepeni. Sve je jedno da li je temperatura 15 ili 60 pri maksimalnom opterećenju. Taj procesor je napravljen za gornji prag od 90 stepeni, te mu je 50 stepeni (koliko je prosek) tek jedan trening za živce.

Veća brzina? Mogu da zamislim da možeš više da overklokuješ i ništa više. Dobitak pri najžešćem zamislivom overkloku ne iznosi više od 10-15%, što ću da preskočim kupovinom bilo kojeg novijeg, pa čak i ćopavog procesora. OC se isplati samo kada imate Celerona, pa ga sa 2,4 dignete na skoro 4GHz i svima se hvalite da se probili zvučni zid. To što taj Celeron i dalje radi isto - nema veze, bitni su gigaherci.

Psihičko zadovoljstvo? To je možda i najinteresantnije. Sediš pored kompjutera u perjanoj jakni, i uživaš igrajući pasijans u rukavicama, dok se napolju ljudi sunčaju na +40 stepeni. Šta je tu zadovoljstvo. To je robovanje hlađenju.

Status u društvu? - No comment.

Dobar framerate u igrama? Ovde se vidi elementalno neznanje o elektronici. Ako si probao da koristiš bilo kakav uređaj, zimi, napolju (recimo mobilni), znaš da gotovo jedva reaguje na komande. Jesi li se zapitao zašto. Naravno, procesor je daleko izdržljiviji nego neki telefon, ali od većeg framerate-a nema ništa. Jedino uz pomoć overclocka, ali to nema veze sa temperaturom, već sa overclockom. Fazon je što se mnogi "lože" na neke vrtoglave taktove procesora, pritom zaboravljajući da on ne može sam da radi to što radi. Treba da ga prati i memorija, magistrala, agp i još gomila gluposti na daleko većem taktu od predviđenog, što nije moguće.

Znaš razliku između Farenhajta i Celzijusa? Nešto mi se ne čini da si pominjao Farenhajte u početku.


Za kraj, prepis iz jednog teksta, ljudi iz Atomic I/O-a:

"This is no way to run a computer for any length of time, but it is a good way to determine what the maximum overclock the CPU can manage is when temperature is not a factor.

When cooled like this, CPUs aren't actually running at nearly-200-below; they're sitting in the middle of a storm of boiling nitrogen at some hard-to-determine temperature. No motherboard or in-chip thermal probe can be relied upon to give you a good reading this far out of their intended range.

In the real world, cryogenic computing becomes very difficult very quickly, for several reasons. You either need perfectly dry air around the computer, or you need to waterproof it thoroughly, because condensation is going to be a serious problem whenever the whole board isn't below zero. Condensation and ice crystals inside hard drives (which aren't sealed; they have vent holes with dust filters) are a Very Bad Thing; all of your drives need to be away from the cold area.

Various people have tried long-term cryogenic computing using foam coolers and converted fridges and mineral oil immersion and other tricks; something usually ends up rusting or fracturing or delaminating. The CPU generally survives.

Water cooling systems are much more practical. A decently implemented sealed pump, water block and radiator arrangement will cool a CPU a lot better than any air cooler can manage, won't need much maintenance, and should be pretty quiet, too."

Pozdrav
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.vdial.verat.net

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC19.09.2004. u 13:39 - pre 237 meseci
Citat:
sbanjac:
imam nekakav multi metar, inace ujak mi je zavrsio elektrotehniku prije 10 god pa mi on pomaze, sonda je izmedju procesora i bloka


Inace kolko ja znam temperatura se meri ispod procesora......

A i kakav je to multimetar koji meri temperaturu ? :)
 
Odgovor na temu

GrimTheRipper

Član broj: 33597
Poruke: 9
212.62.59.*



Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC19.09.2004. u 14:36 - pre 237 meseci
uu ekstra zanimljiva tema :)
pokopaste ove overKLOKERE :))))))
...
 
Odgovor na temu

kUdtiHaEX
Beograd, Yugoslavia

Član broj: 3372
Poruke: 2598
*.bg.wifi.vline.verat.net

ICQ: 167621705
Sajt: www.webhost.co.yu


+4 Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC21.09.2004. u 02:17 - pre 237 meseci
Jedna od mogucnosti (naravno nedovoljno istrazenih) je potapanje celog vitalnog dela rachunara u ulje iz transformatora...Jedini problem je shto je to ulje kancerogeno...Eh, jedini...

Druga mogucnost, Vapo = extreem cooling = polugodishnja plata u Srbiji
Internet ne cini ljude glupima. Internet cini ljudsku glupost dostupnijom (TM by me)

Webhost Hosting Services
 
Odgovor na temu

BeastMaster
Dragan Mitic
Krusevac

Član broj: 4666
Poruke: 1561
*.air.tehnicom.net

ICQ: 22756094


Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC21.09.2004. u 09:38 - pre 237 meseci
A treća solucija je ostaviti to sve da radi lepo kako je radilo i kraj Kod mene barton 2500+ radni na 2400MHz (200x12) i hladi se običnim TT7+ i nikad ne prelazi 48-49 stepeni.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC21.09.2004. u 23:31 - pre 237 meseci
Citat:
BeastMaster: A treća solucija je ostaviti to sve da radi lepo kako je radilo i kraj :D Kod mene barton 2500+ radni na 2400MHz (200x12) i hladi se običnim TT7+ i nikad ne prelazi 48-49 stepeni.


Apsolutno se slažem. Mogli bi samo malo da smanje buku iz kućišta (ventilatori, diskovi), a što se temperature tiče - ne smeta mi.
 
Odgovor na temu

engin212
engin stojanović
fast
N.Sad

Član broj: 178232
Poruke: 16
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC10.07.2008. u 11:20 - pre 191 meseci
E ljudi ja kad igram S.T.A.L.K.E.R. grafička mi se ugreje i do 70 stepeni .
A procesor do 65 stepeni

Tempreaturu sam meruo sa HWMonitor , skinuo sam ga sa interfejs.tv
A grafička mi je ASUS PCIE EAH 3850/G/HTDI ATI 512 MB DDR3
Procesor je INTEL CORE2 DUO E4600 2.4GHz 2MB

Jel to normalna temperatura za grafičku i procesor , meni se čini da nije i planiram da ugradim neke kulere , video sam u prodavnici
-običan ventilator razmak između šrafova je 7,1 cm i koshta samo 140,00 din.
-bio je i neki veći i koshtao je oko 240,00 din.
-ima i onih kao frižider shto halde ali su 1700, din

Pa jel ima neko neku šemu kako da postavim kulere da najbolje rade (hlade)
Ja imam od napred dole jedan veliki koji ubacuje vazduh i hladi HDD (sa njim nemam problema oko 30 stepeni)
Nazad gore imam od napajanja koji valjda izbacuje vazduh i ispod napajanja imam josh jedan koji izbacuje vazduh (jer kioliko ja znam topao vazduh ide gore a hladan dole)
Pa sam mislio da naspram procesora na lim , ugradim jedan veliki da ubacuje vazduh i jedan manji iznad njega da izbacuje .

Da li je ovo pametno rešenje i ako nije imali neko bolje .
en@in
 
Odgovor na temu

engin212
engin stojanović
fast
N.Sad

Član broj: 178232
Poruke: 16
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: kako ekstremno ohladiti PC10.07.2008. u 11:21 - pre 191 meseci
E ljudi ja kad igram S.T.A.L.K.E.R. grafička mi se ugreje i do 70 stepeni .
A procesor do 65 stepeni

Tempreaturu sam meruo sa HWMonitor , skinuo sam ga sa interfejs.tv
A grafička mi je ASUS PCIE EAH 3850/G/HTDI ATI 512 MB DDR3
Procesor je INTEL CORE2 DUO E4600 2.4GHz 2MB

Jel to normalna temperatura za grafičku i procesor , meni se čini da nije i planiram da ugradim neke kulere , video sam u prodavnici
-običan ventilator razmak između šrafova je 7,1 cm i koshta samo 140,00 din.
-bio je i neki veći i koshtao je oko 240,00 din.
-ima i onih kao frižider shto halde ali su 1700, din

Pa jel ima neko neku šemu kako da postavim kulere da najbolje rade (hlade)
Ja imam od napred dole jedan veliki koji ubacuje vazduh i hladi HDD (sa njim nemam problema oko 30 stepeni)
Nazad gore imam od napajanja koji valjda izbacuje vazduh i ispod napajanja imam josh jedan koji izbacuje vazduh (jer kioliko ja znam topao vazduh ide gore a hladan dole)
Pa sam mislio da naspram procesora na lim , ugradim jedan veliki da ubacuje vazduh i jedan manji iznad njega da izbacuje .

Da li je ovo pametno rešenje i ako nije imali neko bolje .

I josh jel mi je dovoljno napajanje od 450W za sve ove ventilatore i cuda ?

en@in
 
Odgovor na temu

[es] :: Overclocking & Modding :: kako ekstremno ohladiti PC

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 19797 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.