Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pramen pravih

[es] :: Matematika :: Pramen pravih

[ Pregleda: 4217 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ceycey
Sarajevo

Član broj: 17664
Poruke: 19
*.teol.net



Profil

icon Pramen pravih13.12.2003. u 18:19 - pre 247 meseci
U pramenu pravih 2x+y+4+k(x-3y-10)=0,odredi onu pravu pramena ciji je grafik paralelan sa grafikom prave y=x+7.
Ne trazim da mi se uradi zadatak nego da mi neko objasni znacenje k u paralelnosti pravih.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Pramen pravih13.12.2003. u 20:28 - pre 247 meseci
U jednačini prave y=kx+n, k predstavlja koeficijent prave. Ako zamisliš grafik prave (linearni grafik) sa k=1, onda će to biti prava y=x+n. y=x je prava koja simetrično deli koordinatni sistem i prolazi kroz prvi i treći kvadrant. Vrednost n utiče na mesto gde prava seče y osu, pa će za n=0 prava prolaziti kroz O(0,0), dok za n =1, prava prolaziti kroz M(0,1). Zapravo, n utiče na pomeranje prave od y=x po y osi.

Koeficijent pak reprezentuje ugao izmedju dela prave u prvom kvadrantu i pozitivnog dela x ose (odnosno reprezentuje tangens tog ugla).

Logično, ukoliko je koeficijent isti, a n različito onda će grafik prave isto "napredovati" za x->beskonačno, isto za obe prave, ugao će biti isti i prave moraju biti paralelne. Ako ne veruješ, možeš i da nacrtaš i da obrnuto primeniš pravilo uglova sa paralelnim kracima, sličnost trouglova ili neku drugi način i ovo sam sebi dokažeš.

Pramen pravih predstavlja (koliko se ja sećam) skup svih pravih koji prolaze kroz neku tačku, pa je zadatak da od tih pravih pronađeš onu koja ima isti koeficijent sa datom pravom (k=1)
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Pramen pravih

[ Pregleda: 4217 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.