Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

cnc plasma, pitanja pocetnika...

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: cnc plasma, pitanja pocetnika...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16742 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nikola Dunja

Član broj: 92486
Poruke: 75
77.46.170.*



+2 Profil

icon cnc plasma, pitanja pocetnika...08.06.2009. u 21:03 - pre 180 meseci
Pozdrav svim clanovima.Ja sam u ovome pocetnik, moje iskustvo vezano za rad sa cnc masinama je jako malo i to malo je uglavnom iz srednje skole...treba mi pomoc koja je vezana za softver i jos nekim pojedinostima. Dakle, masina na kojoj radim dolazi iz Madjarske, (plasma powercontrol), sluzi za secenje lima razlicite debljine i naravno na njoj se moze odraditi sve ono sto 2d autocad nacrta. Sto se tice autocad-a dobar sam poznavalac istog tako da mi to nije problem i moja zaduzenja upravo ukljucuju angazovanje na tom polju ali problem koji me muci je sledeci:

Masina cita takozvani G-kod u TXT formatu, ja koristim autocad a u njemu nema izlaza za TXT, pitanje je na koji nacin mogu da ono sto nacrtam u autocad-u prevedem u G-kod (txt) i kao takav zadam programu da izvrsi instrukcije?

Uz kupljenu masinu na zalost ne dolazi instalacioni cd za softwer koja cita g-kod i upravlja masinom, a sve je na madjarskom jezik, STA raditi u tom slucaju?

Programer koji inace debelo naplacuje rad u autocad-u sa nekim programom prebacuje isto u g-kod ima laptop i verovali ili ne NELICENCIRAN softver koji mu je upravo ta madjarska firma prodala, ali kao takav i nije strasan za rad (lik kaze da radi reinstalaciju sistema na 30 dana) a mene buni sledece: Pomenuti program nece da radi dok mu se u neki port (imaju ga stari lapotopovi i racunari, nalik za stampac ali jos siri) ne umetne dzek (ili kako se to vec zove).TEk kad to umetne ovaj sofver se aktivira i on DWG prebaci u g-kod onosno TXT.E sad kapiram ja da je to red vezanih zica u neki odredjen redosled koji kao takav softver proverava i dozvoljava rad ali na koji nacin je to moguce izbeci ako ja imam laptop koji nema pomenuti port, da li postoje opcije da neko razbije ovaj dzek (posto je izjedna) pogleda red veza i isto tako napravi virtuelni kljuc koji ce se aktivirati pre samog starta softvera nesto nalik virtuelnog cd-a, a opet sve to jer za softver ista firma trazi puno para...dok sve ovo zamisljam sa jednim ciljem a to je opet ono na pocetku KAKO PREBACITI DWG u TXT format? Mozda ima lakseg resenja, ja sam googlao ali nema nicega free:)?

Hvala na odgovorima
 
Odgovor na temu

najacnc
penzioner - bivsi masinski inzenjer
Beograd

Član broj: 211352
Poruke: 141
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...08.06.2009. u 23:19 - pre 180 meseci
Ako se na kompjuteru ubacuje dodatak onda je taj program legalan i ima zastitu to je kljuc programa kada se izvuce kljuc
program se pretvara u ne registrovani i sa njime se ne moze raditi i ako je orginal.Pretvara se u demo program.Ono sto trazis
tesko ko moze da ti da.
Svaka masina ima razliciti pocetak i kraj i razlicit G kod, to jest forma pisanja je razlicita.
Sam program mora da se odstampa da bi se doneo zakljucak.Koju extenziju ima nije vazno Txt tap nc ncc itd.ima ih puno.
Vazan je samo G kod.
Za plazmu se moze napisati program i rucno.To nije mnogo komplikovano dve ose.


 
Odgovor na temu

Nikola Dunja

Član broj: 92486
Poruke: 75
93.86.203.*



+2 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 02:15 - pre 180 meseci
Citat:
Ako se na kompjuteru ubacuje dodatak onda je taj program legalan i ima zastitu to je kljuc programa kada se izvuce kljuc program se pretvara u ne registrovani i sa njime se ne moze raditi i ako je orginal


ok, mozda moje resenje zvuci besmisleno ali koliko je rizicno razbiti (u pravom smislu te reci) "uredjaj" ili kljuc kako ga nazivas, i napraviti isti takav (izvuci veze pinova) ako sam malo vise vicniji u pogledu kasnijeg pakovanja istog? Na sta mogu da naidjem?

Citat:
Sam program mora da se odstampa da bi se doneo zakljucak


ako bih ti okacio primer jednog txt-a koji radi klasicno secenje lima mogao bi da zakljucis o cemu se radi i na taj nacin usmeris me na konkretno resenje mog problema u vidu saveta koji softver koristiti a da se zaobidju "kljucevi" klesta i cekic? mene konkretno plasi a zelim se pripremiti za slozenije zahteve mog poslodavca, sta ako sutra dodje sa zahtevima da se na metalnoj ploci radi gravura??? iz tog razloga jurim ka sto jeftinijom metodom odnosno softverom koji ono sto nacrtam moze konvertovati u (g-kod) txt

jos da napomenem, imao sam prilike da vidim pomenuti program, mislim da se zove MatcCAD ili tako nesto, i njega koristi za crtanje a SolidEdge za konvertvanje ili tome slicnom...

Sta ti mislis, kako i u cemu da probam a da kranji rezultat bude (g-kod) txt?
Hvala na javljanju
 
Odgovor na temu

najacnc
penzioner - bivsi masinski inzenjer
Beograd

Član broj: 211352
Poruke: 141
*.adsl-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 04:22 - pre 180 meseci
unutra je skriveni cip sa programom za vezu konekciju mali program
 
Odgovor na temu

CNC SHOP
CNC SHOP

Član broj: 209605
Poruke: 121
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 07:09 - pre 180 meseci
malo me buni jedna stvar

zar ne možeš ni gotov G kod da uneseš u mašinu ?

mislim kao gotov napravljen program ...

ako mašina može da čita G kod...pa jebes taj CD i sve drugo

SHEETCAM, prilagodi si malo Post procesor i radi ko čovek..

http://www.sheetcam.com/

...menjenje PP-a je više nego jednostavno

stvoren je za plasmu , i lak za učenje
 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
93.184.92.*



+16 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 07:40 - pre 180 meseci
Valjda Postoji opcija u ACADu koja daje koordinate tacaka
Zanima me zasto taj tip koristi Solid Edge
Pojasni malo da li on u taj dzek laptopa RS32 ubaci kabal masine to jest fizicki poveze masinu sa laptopom ili
samo ,,prazan,, dzek koji simulira vezu sa masinom.
Da li on u laptop ucita crtez AUTO CADa na licu (povezan sa masinom ) mesta vrsi konverziju ili to uradi kuci i samo dodje i prebaci uradjeni G kod u masinu.
 
Odgovor na temu

najacnc
penzioner - bivsi masinski inzenjer
Beograd

Član broj: 211352
Poruke: 141
*.adsl-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 13:09 - pre 180 meseci
Postoji zove se ID.
Ta komanda daje tacke preseka linija krajevi luka tacaka i to pocetnu krajnu tacku u autocadu
Solid Ed se koristi da bi u njemu procesirao G kod
Rs232 kljuc programa moze da bude protocan i da masinu ili stampac poveze za laptop a zastita i dalje vazi
moze i da bude dzek koji simulira vezu sa masinom i programom.
U zadnje vreme se koristi fles zastita.
Svaki editor moze da faksuje program u masinu laptop vezan sa masinom preko kabla Rs232 ako masina ima Rs232 25 to pinska veza
na masini .Stariji Ps 9 to pinski com1 ili com2.
 
Odgovor na temu

Nikola Dunja

Član broj: 92486
Poruke: 75
93.86.7.*



+2 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 13:35 - pre 180 meseci
Upravo tako najacnc ali vraticu se odgovorima svima unazad:

Citat:
CNC SHOP
zar ne možeš ni gotov G kod da uneseš u mašinu?

mislim kao gotov napravljen program ...

ako mašina može da čita G kod...pa jebes taj CD i sve drugo


ja mogu da unesem gotov G-kod i da preko programa na racunaru koji je vezan za plazmu pozovem isti i da radi, meni je problem pisanje istog, dakle ako ga radim u autocad-u KAKO DA GOTOV CRTEZ KONVERTUJEM u txt odnosno g-kod koji ce masina da procita i upravlja se po njemu. Stoga neophodan mi je sofwer ili neki konvertor

cirko
Citat:
Zanima me zasto taj tip koristi Solid Edge

Valjda zato sto u njemu ima simulaciju rada, laksi mu je od autocad-a i sto je najbitnije ima mali kalkulator koji racuna sve ali bas sve. Dakle to sto nacrta i pokrene simulaciju pored crteza ima tabele koje mu izbace neke parametre: Koliko komada, koliko skarta, koliko kilograma pa sve se to mnozi i na kraju on dobije cenu rada koju naplati ovom liku (sve ovo se odnosi ili na SolidEdge ili ovaj MathCad, nisam siguran koji sam gledao)

Citat:
Pojasni malo da li on u taj dzek laptopa RS32 ubaci kabal masine to jest fizicki poveze masinu sa laptopom ili
samo ,,prazan,, dzek koji simulira vezu sa masinom.


Ne, on ubaci takovani "kljuc" zamisli da od kabla stampaca (starijih) odseces onaj deo koji ide u komp (bez kabla) i sa njim je taj softver aktivaan i radi, bez njega pise da je DEMO verzija...bas kao sto najacnc odmah ovde iznad objasnio

Citat:
Da li on u laptop ucita crtez AUTO CADa na licu (povezan sa masinom ) mesta vrsi konverziju ili to uradi kuci i samo dodje i prebaci uradjeni G kod u masinu.


Ne, vidi njemu se posalje mail-om sta mi zelimo, on to odradi a onda nam prosledi samo txt fajl sa gotovim kodom koji ja preko ovog racunara na masini pozovem.E sad, ako ja u potpunosti mogu biti samostalan, jer perfektno radim u autocad-u, zasto bih nekom drugom prepustao novac i rad...

najanc

upravo je to ono sto pokusavam objasniti ali ne bas pravim recima. Dolazim do podataka koji su mi sklopili mozaik u glavi sta je to i kako raditi dalje.

Moje misljnje je sledece a ispravite me ako gresim:

-Imam licenciran AutoCad i dobro znanje u njemu
-Treba mi konvertor koji ce mi od crteza u AutoCad-u exportovati txt odnosno g-kod koji kada pozovem preko programa plazme izvrsava instrukcije odnosno ono nacrtano
-E sad gde ga naci, odnosno ako je SolidEdge taj konvertor da li ja njega mogu koristiti za to sto trazim?
-Ako ne sta onda, postoji li to to ja trazim?
-Sledeca stvar koliko je AutoCad zapravo bas softver koji e pogodan za ovo, nekako mi se cini da igram na losu kartu, da li uciti neki drugi softver?

Izvinite ako sam oduzio
 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
*.static.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 13:49 - pre 180 meseci
Koliko je meni poznato
Solid Edge mu ne sluzi za G kod a NEZNAM zasto ga koristi
Moja pretpostavka je
Crtez iz ACADa prebaci u Solid Edge a odatle u neki CAM softver
U tom CAM softveru odradi G kod i vama posalje.
Postoje CAM softveri koji ovo mogu.
Feature CAM, Master CAM, Sprut CAM, GibssCAM itd
Okaci neki crtez iz ACADa da probam da ti uradim u Feature CAMu
i da ti posaljem G kod. Ukoliko to kod tebe prodje( radi) to je to a ako ne prodje
trazicemo dalja resenja
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nikola Dunja

Član broj: 92486
Poruke: 75
93.86.7.*



+2 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 14:00 - pre 180 meseci
Ok ali se nadam da ova tema i mene necete zaboraviti jer ja to mogu tek za nekoliko dana. Ostaje da vam se javim a u medjuvremenu cu jos da spijuniram kolegu :)
 
Odgovor na temu

CNC SHOP
CNC SHOP

Član broj: 209605
Poruke: 121
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 14:17 - pre 180 meseci
cirko...

s navednim programima može da napravi G kod, ali kao takav neće moći da koristi na plasmi
plasma koristi THC, oji traži dodatne M kodove za funcioniranje , a to ne rade navedeni programi

SheetCam ima sve za rad plazme (više manje kompatibilan s večinom strojeva)
( za kontrolu pomoću MACH3 za rezanje GAS-om treba da se preuredi PP, napiso sam posebno za Messer rezače "SheetCAm Gas.pp")

 
Odgovor na temu

najacnc
penzioner - bivsi masinski inzenjer
Beograd

Član broj: 211352
Poruke: 141
*.adsl-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 16:53 - pre 180 meseci
Naj bolje je da se okaci jedan program na SA G I M KODOVIMA to nek okaci Nikola kako njemu treba da izgleda
pa ce mo videti ssta se moze pomoci
Nikola pokrenuo sam te na skype ne odgovaras mi javi se pokreni moj mejl
 
Odgovor na temu

smsoft
Kraljevo

Član broj: 118585
Poruke: 390
*.dynamic.sbb.rs.



+80 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 17:04 - pre 180 meseci
Moze li da pomogne ovako nesto ???

http://www.cadkas.com/dxftogcode.php

Poz....
"With SM Soft, one's never alone."
 
Odgovor na temu

cirko

Član broj: 122475
Poruke: 553
*.static.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 17:32 - pre 180 meseci
Ovo sto daje SMSOFT treba probati
jer AUTO CAD ima DXF mogucnost pa da iz njega dodjes do G koda


CNC Hvala
 
Odgovor na temu

Nikola Dunja

Član broj: 92486
Poruke: 75
93.86.17.*



+2 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 22:39 - pre 180 meseci
samo polako :) posto me malo zbunjujete sa svim ovim terminima
znaci okacicu vam primer sto smo nesto radili cim budem mogao...
CNC SHOP
nisam siguran ali koliko se secam programa iz srednje skole potpuno su identicni sa ovim, stim sto smo onda mi to radili rucno, odnosno pisali programe.
pitanje:sta je SheetCam, jel to program koji lici na ovoj adresi http://www.machsupport.com/
program koja nasa masina ima bas upravo lici na ovaj samo je nesto izmenjeno u redosledu dugmica ali je to taj
ako jeste sta time ja postizem, ne znam da li ste me razumeli, ja ne bih bas nesto da cackam sa tim racunarom koji je povezan sa masinom, a i on sluzi samo da upravlja masinom, znaci kad pokrenem ovaj program, pozovem *txt i on radi...

Da ne izgubimo iz vida znaci meni treba konvertor koji ce iz autocad-a odnosno dwg da prebaci u g-kod(a da bude u txt-u)

najacnc
okacicu cim budem mogao
a sto se tice skypa ako se odnosi na mene ocito si greskom, mene nema tamo.
proveri mail (ovaj na es-u) tamo cu ostaviti moj radi kontakta na msn-u ili gmail-u

smsoft
ovo mi deluje da moze, ne znam samo da li se razlikuje konverzija za moju masinu
najbolje je da pojurim i okacim primer a vi prosudite sami koja je to vrsta koda i da li postoji konvertor za nju (plazmu)

cirko
pokusacu
da li ima neko free verziju ili ...($)
 
Odgovor na temu

zvone2

Član broj: 215872
Poruke: 9
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 22:52 - pre 180 meseci
Ovo su naša balkanska posla. Kupi se skupa mašina, ali se onda škrtari za pravi softveri i obuku ljudstva.
Žalosno.
 
Odgovor na temu

CNC SHOP
CNC SHOP

Član broj: 209605
Poruke: 121
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...09.06.2009. u 22:58 - pre 180 meseci
pa ako koristi MACH3 kao CNC kontrolni program ...nema lakše nego unutar macha pokrenuti LAZY cam za plasmu...

otvoriš dxf,dwg...napraviš željeni ulaz izlaz , pritisneš G code...i eto ti pravi G kod, sa M kodovima za plasmu...(ima sve što treba, vreme probijanja, paljenje plasme i gašenje, kao i odražđene ulaze kao ravni ili kružni ulaz)
G kod se posle direktno učita automatski u MACH3... (i SheetCAM ima isto mogučnost automatskog učitavanja )

istina malo je Lazy CAM škrt ne nudi mogučnosti kao SheetCAM , ali poslužit će jer je FREE

http://www.machsupport.com/downloads/LazyCam3.00.2.exe

tebi ne treba dxf-G code konverter več CAM za plasmu !!!

zar češ ručno pisati M kodove ???, vremena probijanja , brzinu i sl ?!?!?.., o načinu i mestu gde želiš ući, i redosljedu operacija (unutarnji, vanjski, pa offset G41,G42..)



skoro zaboravih...

extenzija je potpuno nebitna, txt, tap, nc, cnc i sl sve je to isto i može se menjati kako želiš...

bitno je imati početak i kraj koji kontrolni program prepoznaje...


i da najvažnije...

Lazy CAM je potpuno besplatni dxf,dwg - G code konverter ... (da nebi nekome palo napamet da ti i naplati nešto što je besplatno)

s manjom razlikom što još z( za ne verovati) radi i sve potrebno za pokretanje plasme...dakle kompletan G-M code


[Ovu poruku je menjao CNC SHOP dana 10.06.2009. u 08:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.cust.tele2.at.



+120 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...10.06.2009. u 00:44 - pre 180 meseci
Mi proizvodimo CNC plazme i trenutno bas pisem program koji konvertuje autocad fajlove u G-code. Javi mi se na private mozda ti mogu pomoci
...
 
Odgovor na temu

Nikola Dunja

Član broj: 92486
Poruke: 75
91.150.105.*



+2 Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...10.06.2009. u 16:58 - pre 180 meseci
zvone2
Vidis ako ti nije jasno da ti pojasnim, u ovoje se firmi ljudi obucavaju da kao aministratori i marketing menadzeri rade i ove poslove gde se itekako placa ulozeni trud i inicijativa istog na polju pojednostavljenja rada u svakom pogledu...stoga ta balkanska pravila "daj da uzmem zapalim cigaru dok me niko ne vidi" ili " kad ce 3h da pobegnem sto pre s'posla" mozda vaze kod ljudi koje dele tvoje miljenje i sve dok jos uvek ovaj nacin rada kod nas bio takav postojace i ljudi koji tako misle...Nije resenje da se sve plati i radniku donese na tanjir, on mora to i da zaradi t.j. da se potrudi. Ovaj forum i ovi ljudi su upravo na njemu da bi ljudima pruzili pomoc odnosno putokaz ka resenju nekih problema gde taj isti trud obih ljudi mozda moze i da se plati...zato bi bilo da se najbolje suzdrzimo daljih komentara odnosno pisanja ovakvih poruka ako vec ne mozes ili ne umes mi pomoci

CNC SHOP
Cekaj, hoces mi reci da Lazy Cam je sofver koji se vec nalazi u ovom programu ( mislim na ovaj sa linka koji sam okacio i rekao da su samo neke operacije izmesane ali da je takav) i da sa istog mogu da otvorim ekstenziju radjenu u AutoCad-u i konvertujem je u bilo koji a koji moze plazma da cita i rafi? Ako je tako onda je upavo to resenje mog problema?

Sale_123
proveri private

 
Odgovor na temu

CNC SHOP
CNC SHOP

Član broj: 209605
Poruke: 121
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.cnc-project.com


Profil

icon Re: cnc plasma, pitanja pocetnika...10.06.2009. u 19:47 - pre 180 meseci
"CNC SHOP
Cekaj, hoces mi reci da Lazy Cam je sofver koji se vec nalazi u ovom programu ( mislim na ovaj sa linka koji sam okacio i rekao da su samo neke operacije izmesane ali da je takav) i da sa istog mogu da otvorim ekstenziju radjenu u AutoCad-u i konvertujem je u bilo koji a koji moze plazma da cita i rafi? Ako je tako onda je upavo to resenje mog problema?"


pa to ti govorim od početka...


tebi ne treba nikakav konverter , več jednostavni CAM , koji se upravo FREE (besplatno ) nalazi u instalaciji bilo koje novije MACH3 verzije

još ako koristiš i MACH3 (možda izmenjen screen, ali i to se lako reši (load screen) da dobiješ defaultni screen, onda imaš sve u samom stroju (jedino ako ga nije instalirao, ali nema veze ti ga instaliraj samostalno...)

nema potrebe da se trošiš...LAzy CAM je potpuno besplatan , ako staviš da radi kao "žica" ide po liniji ( nema širinu reza ) i tako dobiješ čisti G code koji ide po liniji.
..ali to nije dobro jer plasma ima opet neku širinu reza, pa opet dal je G41 , levo, ili G42 desno od zamišljene linije offset zbog te debljine reza...

najgore što moraš imati mesto ulaza , pod kutem , ravno, ili kružno (to ima LazyCAM) da ne oštetiš rezani komad
kod koji napravi LazyCAM u PLASMA modu je upravo ono što trebaš !!!... trebaš jedino snimiti kao dxf



s druge strane ako ste ozbiljna firma, onda je SheetCAM rešenje

odličan , jednostavan...nije free, ali vredi svaki cent

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: cnc plasma, pitanja pocetnika...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16742 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.