Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wireless u Sarajevu...!?

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: Wireless u Sarajevu...!?

[ Pregleda: 5589 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Alimen
Sarajevo

Član broj: 12813
Poruke: 134
*.air-01.lol.ba



Profil

icon Wireless u Sarajevu...!?09.12.2003. u 08:22 - pre 248 meseci
Pozdrav,

Javljam se iz Sarajeva, vec duze vrijeme pokusavam umreziti 10tak komsija, stanujemo u kucama, i udaljeni smo od 150metara do 2000m...

Pa VAS ovom prilikom molim, da mi date savjet, posto sam malo pratio forume, i vidio da ste vi vec daleko odmakli, pa da mi odmah kazete, sta da uzmem i koje antene su fantasticne da ih kasnije ne treba mjenjati...

Znaci:
Koje antene?
Koje kartice?
Koji accespoint?
...

Ako bi mi odgovarala cijena, narucio bih od vas, posto imam dosta prijatelja u Beogradu, ali se oni na zalost ne bave informatikom, a takodzer i u drugim gradovima pa bih mogli dogovoriti slanje...

HVALA

Alimen...
 
Odgovor na temu

win2k+
BiH, Sarajevo

Član broj: 14876
Poruke: 40
*.air-01.lol.ba



Profil

icon Re: Wireless u Sarajevu...!?11.12.2003. u 17:55 - pre 248 meseci
Neznam kako ti se ovo cini ali evo kako sam ja to rijesio na jednom objektu ovdje u sarajevu, mozes otici u bilo koju firmu i kupiti obicne mrežne kartice 10/100 mb/s one su ti nekih 15 maraka naravno svakome koga zelis da umrezis moras instalisati po jednu, posto ces praviti mrezu treba ti i UTP kabl koristi Cat.5e (kategorija5) on ti je oko 0,50 KM metar ali moras paziti da ti duzina kabla nebude duza od 90 metara jer ti tada mreza nece raditi to se zove (Basic Link) to je standard za tu kategoriju dakle moraces imati 1 ili najmanje dva switcha zbog te dutine od 150m. Kada ti neko od nasih ISP bude dolazio da ti postavi WIRELES prikljucit ce ti njihov ruter ili gateway na jedan od tvojih switcheva, na njega antenu i eto te na internetu. Naravno posto ste svi u jednoj mrezi, (sto vas je vise u isto vrijeme na n etu to ce propusnost biti sporija ali bit ce to sve ok. Dakle treba ti :
1. Onoliko mreznih kartica koliko imas racunara.
2. 1 ili 2 switcha
3. UTP kabl ili ako imas vise racunara u jednoj prostoriji tada ces morati koristiti prespojne kablove.
4. 1 Router (koji ce ti isporuciti tvoj ISP)
5. 1 Antena
Po mom proracunu od 1000 pa do 1500 KM bi te trebalo pokriti sve zavisno sta budes kupovao.
The only thing to fear, is running out of beer.
 
Odgovor na temu

Alimen
Sarajevo

Član broj: 12813
Poruke: 134
*.air-01.lol.ba



Profil

icon Re: Wireless u Sarajevu...!?12.12.2003. u 09:29 - pre 247 meseci
Nisam mislio na tu mrezu, prije 3-4godine, smo imali mrezu povezanu kablom i do 150m bez haba, BNC...

Sad mi je potrebno da umrezim komsije koji su udaljeni od 150m pa do 2000m...

Znaci definitivno je potrebno da se napravi wireless mreza, i iste kartice kao i ap...

Ako imate savjeti ili ponudu za opremu molim VAS da me kontaktirate...

 
Odgovor na temu

imotion
Kujtim Hajredini
Prishtina

Član broj: 16851
Poruke: 8
213.149.96.*

Sajt: www.artmotion.net


Profil

icon Re: Wireless u Sarajevu...!?12.12.2003. u 10:11 - pre 247 meseci
Hello,
you can connect your neighborhood using xDSL also. I prefere VDSL. VDSL gives you up to 15mbit/s throughput over 2 copper wires. Maximum distance from each modem can be up to 1.5 km.
Two units VDSL modems (master/slave) can cost you something about 170 EUR.
If you need longer distances you can use G.SHDSL and you can go up to 15 km with 2 wires. G.SHDSL at normal conditions gives you over 2.3 mbit/s symetric bandwidth.
You can buy a two wire cable which is abnormaly cheap. Something about 1 cents per metter here in Kosova.

If you want all of your users to be connected via GSHDSL, you can use any Access Concretor which is installed at provider side ( in this case you are ), and deppending on your AC you have 8 port (or more) from where you will connect slave modem to the client side.
KH.
 
Odgovor na temu

Neelix
enis januzi
TV Servis

Član broj: 24246
Poruke: 114
82.114.67.*

Sajt: www.darkr-clan.com


Profil

icon Re: Wireless u Sarajevu...!?17.08.2004. u 00:51 - pre 239 meseci
pa shto ne pokusas preko swicha u 100 metra turi jedan swich i nastavi mora qe da radi ja sam vezao internet preko 500 metra kablla ama u svakih 100 metra po jedan swich misllim da qe biti jeftinije
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: Wireless u Sarajevu...!?

[ Pregleda: 5589 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.