Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa FID sklopkom

[es] :: Elektronika :: Problem sa FID sklopkom

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 22404 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MosFet
ST

Član broj: 59018
Poruke: 154
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Problem sa FID sklopkom20.11.2009. u 19:14 - pre 175 meseci
Citat:
shadow88:  pa sa brojila na fidovku (mada je totalno nepotrebna)

Zasto mislis da je nepotrebna, jeli zato sto je iste amperaze kao i limiter ili?
Ja uvijek stavljam dvije fidovke, jednu od 300mA ili 500mA a drugu od 30mA (kupatilo).

Poz
 
Odgovor na temu

adelinPA
ing
Pancevo, Srbija

Član broj: 240544
Poruke: 4
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Problem sa FID sklopkom21.11.2009. u 00:25 - pre 175 meseci
Hajde da dodam jos detalja jer je ocigledno doslo do dilema.
Kad sam uvodio , tj. su mi uvodili monteri iz El.Vojvodine stuju u novu kucu u Alibunaru uplaceno i realizovano po ugovoru za 3x25A u ormanu se nalazi sledece

Odmah nakon glavnog napojnog voda u razvodnom ormanu( ormanu za strujomer) idu 3 osiguraca od po 25A po fazama, iz osiguraca ide na strujomer i uklopni sat sa svojim osiguracem od (cini mi se 2A)posle strujomera se nalaze FID i 3 limitera od po 25A takodje, i tek onda odatle ide kabl 5x6mm2 do osiguracke table odakle se grana preko manjih osiguraca (mahom 20A, osim za svetlo 10A i zvono 6A) do krajnjih potrosaca uredjaja.
E sad, iz ne znam kojih razloga je kod mene i deo ormana gde se nalazi FID i limiteri takodje plombiran i ne mogu da vidim koji je redosled - prvo FID ili prvo limiteri?
I to sve sljaka ok.

SAD je promenjen propis,zakon sta li vec, kad je Elektrovojvodina prisvojila u svoje vlasnistvo stujomere! Hteli mi to ili ne i od sad se u ormanu vise ne nalazi FID pa ni 3 osiguraca koji idu uz nju. U ormanu sad postoje samo 3 gravna osiguraca napojnog voda ispred strujomera, strujomer i eventualno uklopni sat sa svojim osiguracem. Jedino preostaje da se FID i ostatak smesti u osiguracku tablu.

E da!, - nemojte ni sanjati da ih pitate da vam ostave izvod za indikatorsku tinjalicu kad je niza tarifa koju bi ste uveli do osiguracke table to je sad "Zabranjeno zbog zloopotreba"- mozes misliti ,ali ko smo mi da se protivimo "njima". I da jos jedna zanimljivost Korisnik vise nema pravo pristupa razvodnom ormanu i kljuc ima samo elektrovojvodina pa ako vam se desi da vam iskoci neki od glavnih osiguraca u ormanu mozete samo gledati kroz prozorce ormana i plakati od muke dok ne dodju licno iz El.Vojv. da vam otkljucaju orman i jednim pokretom prsta urade to spasonosno KLIK i ponovo puste stuju, pogovotvu ako vam se to desi recimo u subotu popodne pa se lepo nacekate do ponedeljka oko 11-12h ( kafa - dorucak- kafa- pa tek onda teren), a do tad imajte u pripravnosti dovoljno produznih kablova da prekopcate zamrzivac, fizider i ostale nesrecne aparate koji su bili bas na toj fazi. :-(
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Problem sa FID sklopkom21.11.2009. u 13:48 - pre 175 meseci
Citat:
MosFet: Zasto mislis da je nepotrebna, jeli zato sto je iste amperaze kao i limiter ili?
Ja uvijek stavljam dvije fidovke, jednu od 300mA ili 500mA a drugu od 30mA (kupatilo).

Poz


mislim zato sto su ti osiguraci sasvim dovoljni za zastitu , jedino za kupatilo mi je ok i slazem se sa time, ali bezveze je stavljati fidovku koja je iste amperaze kao i limitori, mislim gde je tu selektivnost ? naravno, opreza i zastita nikad dosta, ali npr imao sam dosta njakanja sa fidovkama , ljudi se zale kako im non stop iskacu na svaku sitnicu, jer je lose izvedena instalacija uzemljenja ili nule , pa se tu jave neke razlike potencijala pa iskace, licno sam za fidovku za kupatilo i ni jednu vise, ali to je samo moje misljenje. takodje fidovka ne stiti od kratkog spoja izmedju faza , vec osiguraci.

Citat:
adelinPA: Hajde da dodam jos detalja jer je ocigledno doslo do dilema.
Kad sam uvodio , tj. su mi uvodili monteri iz El.Vojvodine stuju u novu kucu u Alibunaru uplaceno i realizovano po ugovoru za 3x25A u ormanu se nalazi sledece

Odmah nakon glavnog napojnog voda u razvodnom ormanu( ormanu za strujomer) idu 3 osiguraca od po 25A po fazama, iz osiguraca ide na strujomer i uklopni sat sa svojim osiguracem od (cini mi se 2A)posle strujomera se nalaze FID i 3 limitera od po 25A takodje, i tek onda odatle ide kabl 5x6mm2 do osiguracke table odakle se grana preko manjih osiguraca (mahom 20A, osim za svetlo 10A i zvono 6A) do krajnjih potrosaca uredjaja.
E sad, iz ne znam kojih razloga je kod mene i deo ormana gde se nalazi FID i limiteri takodje plombiran i ne mogu da vidim koji je redosled - prvo FID ili prvo limiteri?
I to sve sljaka ok.

SAD je promenjen propis,zakon sta li vec, kad je Elektrovojvodina prisvojila u svoje vlasnistvo stujomere! Hteli mi to ili ne i od sad se u ormanu vise ne nalazi FID pa ni 3 osiguraca koji idu uz nju. U ormanu sad postoje samo 3 gravna osiguraca napojnog voda ispred strujomera, strujomer i eventualno uklopni sat sa svojim osiguracem. Jedino preostaje da se FID i ostatak smesti u osiguracku tablu.

E da!, - nemojte ni sanjati da ih pitate da vam ostave izvod za indikatorsku tinjalicu kad je niza tarifa koju bi ste uveli do osiguracke table to je sad "Zabranjeno zbog zloopotreba"- mozes misliti ,ali ko smo mi da se protivimo "njima". I da jos jedna zanimljivost Korisnik vise nema pravo pristupa razvodnom ormanu i kljuc ima samo elektrovojvodina pa ako vam se desi da vam iskoci neki od glavnih osiguraca u ormanu mozete samo gledati kroz prozorce ormana i plakati od muke dok ne dodju licno iz El.Vojv. da vam otkljucaju orman i jednim pokretom prsta urade to spasonosno KLIK i ponovo puste stuju, pogovotvu ako vam se to desi recimo u subotu popodne pa se lepo nacekate do ponedeljka oko 11-12h ( kafa - dorucak- kafa- pa tek onda teren), a do tad imajte u pripravnosti dovoljno produznih kablova da prekopcate zamrzivac, fizider i ostale nesrecne aparate koji su bili bas na toj fazi. :-(



ovde mi se sve cini ok, samo mi nije jasno sta ce posle strujomera i fidovke jos tri limitera po takodje 25A , opet pitam gde je tu selektivnost ? takodje mi nije jasno zasto mislis da korisnik nema pristup GRO-u ? Kod mene u kucji sam remontovao prosle godine GRO i povadio sve i stavio novu opremu, sve je u drvenom ormanu, tri glavna osiguraca na ploci, brojilo, i 25 automatskih osiguraca za dalje deljenje instalacije, nikakav kljuc nemam na ormanu, zatvara se rajberom, a elektrovojvodina je to uljudno pregledala i utvrdila da je sve ok, zablombirali i otisli bez po reci zamerke na izvedenu reparaciju ormana , znam za stambene zgrade da stanari nemaju pristup (bar ne bi trebalo) brojilima i glavnim osiguracima , mada u vecini zgrada kljuc ima samo predsednik kucnog saveta, a sto se tice kucja , nisam cuo da vlasnici nemaju pristup GRO-u ??? a sto se tice iskakanja osiguraca u GRO, o tome pricam , to se desava samo kad nema selektivne zastite, jer ako su osiguraci dobro kalibrisani, onda nece iskociti u GRO vec neki manje struje pre GRO , osim ako nije cela faza otisla u k... , onda znaci da je krupniji kvar i da stavite prst na celo i da se dobro zapitate zasto je to tako :)



pozz svima.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Problem sa FID sklopkom12.08.2010. u 12:27 - pre 166 meseci
Ne mogu u Beogradu da nadjem FID 30mA. Ako zna neko gde ih ima (a da valjaju) neka mi pošalje privatnu poruku.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem sa FID sklopkom12.08.2010. u 13:34 - pre 166 meseci
U nasim prodavnicama izgleda da vazi pravilo - ako neceg nema u prve 2, 3 prodavnice onda nema nigde. Nadam se da gresim, ali iskustvo tako kaze.

Ja sam pre nekoliko meseci kupio takvu sklopku ali 1-polnu, a tebi mozda treba 4-polna. Prodavnicu ne znam jer mi je rodjak kupio "negde na Vozdovcu" valjda u jednoj od nekoliko prodavnica u V.Stepe.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Problem sa FID sklopkom12.08.2010. u 16:20 - pre 166 meseci
Nadjoh je na buvljaku. E, sad, da li valja, to ćemo tek videti.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Problem sa FID sklopkom

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 22404 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.