Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dve FID sklopke u kuci-Kako?

[es] :: Elektronika :: Dve FID sklopke u kuci-Kako?

[ Pregleda: 11771 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

banniska

Član broj: 92946
*.bankerinter.net.



Profil

icon Dve FID sklopke u kuci-Kako?05.04.2006. u 23:13 - pre 218 meseci
Kako u kucnoj instalaciji povezati dve zastitne sklopke, jedna za kupatilo a druga za ostatak instalacije a da nisu u konfliktu i da rade korektno?
Sistem nije nulovan.
Hvala
 
Odgovor na temu

_str_

Član broj: 53798
Poruke: 878
*.37.eunet.yu.



+10 Profil

icon Re: Dve FID sklopke u kuci-Kako?05.04.2006. u 23:48 - pre 218 meseci
Paralelno samo im odvojiš izlaze i sa izlaza prve vodiš na kupatilo zajedno sa uzemljenjem a sa druge na ostatak sveta. I opet, ne treba da se prepliću.
__*__
*___*
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dve FID sklopke u kuci-Kako?06.04.2006. u 02:37 - pre 218 meseci
E gde me nadjoste bre!

Dakle, u stanu imam FID sklopku, jednu, trofaznu, za ceo stan. U kupatilu imam posebnu, onu sto se montira na kabl kao utikac (greska preko uzemljenja svega 5 miliampera), pa sluzi za ves masinu i grejalicu. Tu i tamo po stanu imam jos neke male, one prolazne, koje su istovremeno utikac i uticnica, mozda imam sliku pa cu staviti.

Jedne veceri, trebalo je da uradim nesto malo na razvodnoj tabli a ja kao za inat uradim i test FID sklopke. Klik - mrak, dobro. Ukljucim je ponovo - nece. Ponovo, ponovo nece. Postepeno pocnem da iskljucujem osigurace, nece i nece. Iskljucim sve osigurace i dalje nece. Posto je bilo vec kasno i prohladno, nadjem neke zice na brzinu i premostim je.

Sutradan skinem sklopku sasvim pa "na kanal" :-) Ispostavi se da je neka sicusna mehanicka greska i nikako nece da ostane u ukljucenom polozaju. Pazljivo ocistim sto sam mogao da dohvatim, neke delice mehanizma za koje mi se cinilo da se ne ponasaju bas prijateljski jedan prema drugom, a nemaju direktne veze sa strujom, ovlas predjem grafitnom olovkom i trenje su i tu smanji i najzad se sklopka ukljuci.

Sad pocinje razmisljanje - a zasto imamo posebno osigurace za svaku fazu, pa jos i za pojedine grupe potrosaca, a FID sklopka, jedna, centralna, pa JEDAN kvar, JEDNOG aparata, onesposobi celu kucu / stan? Zar ne bi bilo bolje da svaka faza ima svoj FID? Najzad sam odlucio da pokusam da to sprovedem u delo.

Ranije sam vidjao monofazne FID sklopke, ali su bile fizicki jednake trofaznim, velike - kao ove od 70 mm, a dva mesta za kontakte prazna. Takve 3 ne dolaze u obzir. Medjutim, primetio sam da postoje i manje, 35 mm i to cu uskoro nabaviti i ugraditi. Jedino sto pretpostavljam da cu morati i nule da razdvojim po fazama, da imam 3 odvojene sabirnice za nule.




[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 06.04.2006. u 03:40 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

indicator1
BGD

Član broj: 4248
Poruke: 533
82.117.192.*



+1 Profil

icon Re: Dve FID sklopke u kuci-Kako?06.04.2006. u 08:37 - pre 218 meseci
Naravno da ce morati da odvojis i nule, i to one prave. Kod mene je to hrpa zica pa nema sanse da bih pronasao koja mi je nula od cega. Uostalom mislim da nista ne dobijas sa 3 posebna fida, ova trofazna kad izbaci nadjes u cemu je problem, i ukljucis je nazad. Dal ostao bez jedne ili tri faze na par minuta - potpuno mi je svejedno.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dve FID sklopke u kuci-Kako?06.04.2006. u 14:28 - pre 218 meseci
Citat:
indicator1: Uostalom mislim da nista ne dobijas sa 3 posebna fida, ova trofazna kad izbaci nadjes u cemu je problem, i ukljucis je nazad. Dal ostao bez jedne ili tri faze na par minuta - potpuno mi je svejedno.

Pa, bude nekad i vise od par minuta. U navedenom slucaju je sama sklopka bila problem i tek sam iduceg dana uspeo da se priblizim resenju, pa i za to sam morao da je skinem i pregledam. Pomisljao sam da je rasklopim direktno na tabli ali sam kasnije video da time ne bih nista dobio. Cak bih mozda i izgubio neki deo, nije bas ugodno to raditi na tabli.

Da sam obican korisnik, pa uradio samo test i ona otkazala, morao bih zvati majstora, po mraku, pa on dodje kad dodje itd. Ipak bi bilo mnogo komfornije imati odvojene sklopke, tesko je pretpostaviti da ce bas sve tri istovremeno otkazati.

Istina je, da same sklopke ne otkazuju bas cesto, cesce je krivac neki aparat, ali zasto bilo sta raditi po mraku? Ovako, imas jos dve faze funkcionalne (a i za monofaznu instalaciju bi se ovaj "moj" princip mogao upotrebiti - podelis potrosace i rasporedis ih na dve ili vise FID-ova na glavnoj tabli) i lepo sve resis natenane. Eventualno, ako ne mozes naci na brzinu u cemu je problem, povuces neki produzetak do uticnice koja jos radi pa u njega ukljucis nesto sto ti je vazno, pa posle opet trazis problem na miru.

Shvatam da je problem razdvajati nule. Ja ih imam nesto manje i nadam se da ce mi uspeti, ali govorim o principu - to bi trebalo tako praviti vec pri instalaciji.



[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 06.04.2006. u 22:24 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.yu.



+292 Profil

icon Re: Dve FID sklopke u kuci-Kako?06.04.2006. u 19:03 - pre 218 meseci
Na mestima gde je važno u firmi svaki grejač ima svoju sklopku
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dve FID sklopke u kuci-Kako?06.04.2006. u 21:22 - pre 218 meseci
Citat:
Horvat I: Na mestima gde je važno u firmi svaki grejač ima svoju sklopku

Dobro, to su vec profesionalne stvari. Ja sam prvenstveno mislio na kuce / stanove.

Imamo osigurace razlicitih snaga, obzirom na precnik provodnika i potrosace, ali ih imamo po vise komada, delimicno zbog opterecenja (dve grupe uticnica, svaka ima svoj osigurac) ali i zbog komfora (i sijalice delimo po grupama i dajemo im vise osiguraca, a nije bas da bi moralo, bar u manjem stanu) a FID uglavnom jedan, pa kad nesto zezne stvar - ceo stan bez struje. Desi se da se kvar otkrije brzo, ali se desi i obrnuto. Delimicno resenje tog problema su i pojedinacni FID-ovi, vece osetljivosti od glavnog, koji se stavljaju lokalno ili ih neki razdeljivaci vec imaju integrisane. Koristim ih i ja ali me na ovu ideju podstakla havarija mog glavnog FID-a.



[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 06.04.2006. u 22:23 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dve FID sklopke u kuci-Kako?06.04.2006. u 21:33 - pre 218 meseci
"Utikac_FID" i "adapter" prekidaju sve polove, dok "elektromehanicki" prekida samo nulu i fazu. Takodje ovaj "elektromehanicki" ne treba pritiskati energicno rukom, kao "adapter" i "utikac_FID" nego je dovoljno da se lagano pritisne crno dugmence i kad ga pustis on se ukljuci. U sebi ima i neku elektroniku pa pamti zadnje stanje - ako nestane struje, on se nakon njenog dolaska automatski opet postavi u stanje kako si ga ostavio. Svi ovi su po 30 mA, tako da u normalnim okolnostima pretstavljaju resenje problema postepenog iskljucenja - prvo manji, pa tek kasnije glavni, od recimo 300 mA, ali, eto, desi se, kao sto se meni desilo, da se glavni pokvario prvi i ovi mali onda nisu mogli nista da rese. Izgleda da ja privlacim negativnu energiju, jer nije prvi put da mi se desavaju ovakvi retki defekti



Ranije sam spomenuo da u kupatilu imam jedan na principu "utikac_FID" ali je od drugog proizvodjaca i zaista ima osetljivost 5 mA, za gresku preko uzemljenja, a za ostale 30 mA.


[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 06.04.2006. u 22:49 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Dve FID sklopke u kuci-Kako?

[ Pregleda: 11771 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.