Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

_rootlink 1 munerijsanje linkova

[es] :: Flash :: _rootlink 1 munerijsanje linkova

[ Pregleda: 1947 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sevo

Član broj: 114056
Poruke: 44
93.86.35.*



Profil

icon _rootlink 1 munerijsanje linkova24.04.2009. u 00:06 - pre 181 meseci
ok ja sam skontao sta je root ali nige ne mogu da nadjem gde se definišu koji je koji link (npr. 1 za _root.link = 1;) tj. kako ja da znam koji je link 1 u root-u
 
Odgovor na temu

StarCraft
Rančić Milan
Beograd

Član broj: 164837
Poruke: 441
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: _rootlink 1 munerijsanje linkova24.04.2009. u 12:45 - pre 181 meseci
Ne kapiram baš najbolje...

Postoji samo jedan _root, i ako si u njemu definisao neku promenljivu "link", onda postoji samo jedan _root i u njemu samo jedan _root.link (ili samo "link" ako kôd pišeš u samom _root-u)

Evo ti jedno moje objašnjenje _root-a i hijerarhije objekata u flešu. Ovo sam davno pisao:

Svaki objekat u fleš muviju ima neku svoju putanju (adresu) na kojoj se nalazi. Gledaj na to isto kao na foldere - u svakom objektu može da se nalazi neki drugi, pod-objekat, i tako u nedogled.

Ako hoćeš da pozoveš neki objekat imenom-i-prezimenom i da mu kažeš da uradi "nešto" (u ovom slučaju, hoćeš da se u taj muvi klip učita onaj swf) ti moraš da napišeš njegovu putanju gde se on nalazi.

Kada upališ novi fleš projekat - dobiješ prazan stejdž. To što gledaš u tom trenutku je u stvari "_root" svih objekata (gledaj na to kao na C:\ ). To znači da apsolutna putanja svakog objekta počinje sa: _root.objekat.pod-objekat.pod-pod-objekat...

E, sad, glavna fora je u tome što postoje apsolutne i relativne putanje. apsolutne putanje uvek počinju sa _root... a relativne kreću odande gde se nalazi taj objekat. Ja ti savetujem da kad god možeš, radiš sa apsolutnim putanjama (čitljiviji je kôd, lakše je za snalaženje i manje su greške) ali i relativne putanje imaju svojih velikih prednosti kod komplikovanijih struktura objekata.
Negde pišu u tutorialima funkciju u _root-u (u osnovnoj vremenskoj liniji) i onda pozivaju objekat "this". "this" ti je u stvari relativna putanja za objekat U kojem si napisao taj kôd. Pošto u tutorialima sav kôd uvek pišu u _root-u - kad napišu "this" onda misle na "_root". Isto tako (relativno) možeš da se pozivaš i na "_parent" objekte od tog movi klipa (samo _root nema _parent objekat)

Jedini izuzetak što se tiče relativnih putanja su Button objekti. Kada na njima napišeš da "this" radi nešto, ActionScript podrazumeva da misliš na _parent-a od tog dugmeta.

Naziv objekta ti je u stvari onaj njegov "instance name" koji možeš da upišeš u properties-u objekta. Bez instance nejma, objekat se referencira ili sa "this" ili sa "_parent" ili ima neki svoj unutrašnji naziv koji mu fleš automatski dodeljuje.

Znači, ako hoćeš da ti se taj tvoj swf učita u neki objekat-u-objektu (da bi mogao da kontrolišeš poziciju učitanog filma) napravi neki objekat - daj mu instance name - napravi u njemu još jedan objekat - daj i njemu instance name - i onda tamo u funkciji napiši:
_root.objekat1.objekat2 (to je neka njihova trenutna struktura)

Ako hoćeš ceo swf da učitaš umesto ovoga koji sada piči, onda napiši _root.loadMovie(...). A ako hoćeš da učitaš taj swf PREKO trenutnog sadržaja flash filma (da svi objekti ostanu u pozadini, a ovaj swf da se učita preko svih njih) onda možeš da napišeš i _level1._root.loadMovie(...)
(moguće je da ne mora _root da se napiše, ne sećam se sad baš najbolje)

Level-i su ti u stvari više _root-ova jedan preko drugog bukvalno i može da ih bude koliko hoćeš. Mađutim, ovo se toliko retko koristi da ne znam ni zašto sam ga pomenuo

www.zeitgeistmovie.com - film koji mora svako da vidi! (free to download)
 
Odgovor na temu

sevo

Član broj: 114056
Poruke: 44
79.101.143.*



Profil

icon Re: _rootlink 1 numerijsanje linkova24.04.2009. u 15:47 - pre 181 meseci
Da pojasnim malo bolje:
početnik sam i krenuo sam da izmenim jedan template. U navigaciji ima četiri taba i svaki ima definisan action
Code:
on (release)
{
    _root.link = 1;
    _root.gates.gotoAndPlay("s1");  

on (release)
{
    _root.link = 2;
    _root.gates.gotoAndPlay("s1");

on (release)
{
    _root.link = 3;
    _root.gates.gotoAndPlay("s1");

on (release)
{
    _root.link = 4;
    _root.gates.gotoAndPlay("s1");


klikom na svaki tab (dugme) se u istom prozoru otvara nova strana (koja je u stvari Movie Clip unutar istog prozora)
e sad ja ne znam uopste kako da linkujem neki peti Movie Clip koji sam napravim. Znam da će action biti

Code:

on (release)
{
    _root.link = 5;
    _root.gates.gotoAndPlay("s1");


ako se ne varam , ali kako da definišem da neki Movie Clip koji je npr. u Library oznacen kao Symbol 204 kao link 5 tj da se on otvori kada kliknem na dugme kome sam dao predhodnu definiciju.
Ti kazes "...i ako si u njemu definisao neku promenljivu "link"... e moj problem je sto ne znam da definisem pa te molim za pomoc
Unapred hvala
 
Odgovor na temu

sevo

Član broj: 114056
Poruke: 44
79.101.143.*



Profil

icon Re: _rootlink 1 munerijsanje linkova27.04.2009. u 08:51 - pre 181 meseci
Jel moguće da niko ne zna ili ja opet nisam dobro objasnio. Potrebno mi je samo da napravim novi link
 
Odgovor na temu

StarCraft
Rančić Milan
Beograd

Član broj: 164837
Poruke: 441
91.148.67.*



+3 Profil

icon Re: _rootlink 1 munerijsanje linkova27.04.2009. u 09:11 - pre 181 meseci
očigledno je da se još dodatnog kôda nalazi i u samom _root-u. Najbolje da nam pošalješ ceo fla
www.zeitgeistmovie.com - film koji mora svako da vidi! (free to download)
 
Odgovor na temu

sevo

Član broj: 114056
Poruke: 44
79.101.143.*



Profil

icon Re: _rootlink 1 munerijsanje linkova28.04.2009. u 12:06 - pre 181 meseci
evo linka ka .fla fajlu. zanima me samo kako da naparvim link za novonapravljenu stranu
poz
http://www.veterina.info/7665.fla
 
Odgovor na temu

sevo

Član broj: 114056
Poruke: 44
93.86.87.*



Profil

icon Re: _rootlink 1 munerijsanje linkova10.05.2009. u 12:13 - pre 181 meseci
Zar mi jos u vek niko ne moze dati odgovor
 
Odgovor na temu

StarCraft
Rančić Milan
Beograd

Član broj: 164837
Poruke: 441
91.148.66.*



+3 Profil

icon Re: _rootlink 1 munerijsanje linkova11.05.2009. u 10:59 - pre 181 meseci
Kad odeš na frejm 350, desno imaš 2 kvadrata (beli i zeleni) koji su van "korisnog prostora" sajta, oni su objekat "gates". Kad uđeš u njih (dupli klik) selektuj ih ponovo i videćeš da su oni pod-objekat "pages". Kad uđeš ponovo u njih, videćeš da taj objekat ima 5 frejmova, i svaki frajm ima svoj label (labelovani su u "action layeru") i zovu se "p1", "p2", "p3", "p4", "p5". U taj peti frejm stavi novi sadržaj (mada se u njemu već nalazi privacy policy: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.
www.zeitgeistmovie.com - film koji mora svako da vidi! (free to download)
 
Odgovor na temu

[es] :: Flash :: _rootlink 1 munerijsanje linkova

[ Pregleda: 1947 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.