Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podesavanje emacs-a

[es] :: Linux :: Podesavanje emacs-a

[ Pregleda: 1952 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aster

Član broj: 1565
Poruke: 197
*.ptt.yu



Profil

icon Podesavanje emacs-a04.12.2003. u 18:09 - pre 247 meseci
Zdravo svima, vec neko vreme koristim emacs u pisanju C programa, trenutno me ne zanimaju sve njegove brojne mogucnosti :) za koje znam da ima mnogo, ali me interesuje kako da ipak malo poboljsam rad u pisanju C programa, za sta se nadam da cete mi pomoci.
Sva pitanja sam napisao ispod pa mi be zamerite sto su sva pitanja u ovoj temi umesto svako pitanje u zasebnoj temi.
Kao sto ce se iz pitanja videti duze vreme sam radio u windows-u i koristio VC++ IDE pa mi neke stvari nedostaju u radu sa emacs-om, a verujem da mnogo hvaljeni emacs :) sigurno moze da se donkle podesi da bar u nekoj meri olaksa sledece:

1. Znam mozda losa navika ali u VC-u sam navikao da mogu da vidim clanove strukture i da izaberem bez kucanja da ubaci clanove strukture. Na primer, ako imam:
typedef struct
{
int prvi_clan;
int drugi clan;
} TEST;
u VC IDE je dovoljno da nakon deklarisanja promenljive (npr. TEST test_var), otkucam samo:
var.
i nakon toga se lista clanova. E sada znam da u emacs-u mozda i ne moze tako nesto LAKO da se uradi, ali to ipak ne znaci da je zaista prakticno pamtiti sve clanove svih struktura, zato me interesuje dali postoji mogucnost da bar nekako vidim (u novom (completition ili ne) baferu listu clanova), ne koristeci tagove vec na neki drugi nacin?
E sada nemojte me pitati zasto izbegavam tagove :) Na primer pozeljnija bi bila automatizacija (da se bafer sam pojavljuje) a ne da moram da sa M-. trazim prvi slican tag koji me mozda i nece odvesti do prave strukture vec gde se ime prvi put pojavljuje.

2. Iz istog razloga kao gore navedenih, znaci da li je moguce automatski videti listu parametra otkucane funkcije (u minibaferu ili u novom) bez pozivanja man ili info stranice ili opet :) tagova?

3. I zadnje :) Verujem da vecina zna kako se npr. u notepad-u, kedit-u ili geditu pozicionira cursor u tekstu pritiskom na CTRL+[Left arrow, Right arrow] znaci ako se npr. pritisne dvaput CTRL+Right i onda jednom CTRL+Left kursor ce biti na istoj poziciji kao kada bi jednom bili pritisnuti CTRL+Right tasteri, u emacs-u se to ponasanje razlikuje (ili mozda ne korisitm pravu kombinaciju tastera), pritiskom tastera M-f i M-b, odnosno npr. dva pritiska na kombinaciju tastera M-f i jedan na M-b nece postaviti kusror (point) na mesto na kojem bi bio samo jednim pritiskom na tastere M-f. Uf nadam se da ste me razumeli :)
Dakle interesuje me kako to moze da se u emacs-u namesti ili ako ne koristim odovrajucu kombnaciju tastera za to, koje su to kombinacije tastera.
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.adsl.zonnet.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Podesavanje emacs-a04.12.2003. u 18:52 - pre 247 meseci
Citat:
aster:
1. Znam mozda losa navika ali u VC-u sam navikao da mogu da vidim clanove strukture i da
2. Iz istog razloga kao gore navedenih, znaci da li je moguce automatski videti listu parametra

Oba ova problema rešava CEDET. http://cedet.sourceforge.net/ Jako je dobar.

Citat:

3. I zadnje :) Verujem da vecina zna kako se npr. u notepad-u, kedit-u ili geditu pozicionira ...
pritiskom na tastere M-f. Uf nadam se da ste me razumeli :)


Bojim se da ovo nisam razumeo, pošto meni M-f i M-b rade baš onako kako očekujem.

Citat:

Dakle interesuje me kako to moze da se u emacs-u namesti ili ako ne koristim odovrajucu


[code]
(global-set-key "\C-xl" 'function)
[-code]

Pošto ne znam koja ti funkcija treba, ne mogu da pomognem sa konkretnim primerom. Za razne druge savete pogledaj Emaksov viki: http://www.emacswiki.org

f

 
Odgovor na temu

aster

Član broj: 1565
Poruke: 197
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Podesavanje emacs-a16.12.2003. u 15:33 - pre 246 meseci
Ja ne poznajem lisp niti imam namere da ga naucim, a ako je potrebno nauciti lisp da bi emacs mogao komforno dase koristi, pa tek onda se vratim poslovima zbog kojih i je prvenstveno bio potreban nekakav -IDE-, onda cu zaboraviti potpuno zaboraviti na emacs!!

Ovo nikako nije tebi upuceno filipe :) hvala na trudu, medjutim puko sam, nikako da namestim emacs sa ovim paketima na koje si me uputio. Na primer u CEDET-u (i podpaketima koje on sadrzi) sam ukljucio sve, pa onda samo neke stvari pa na kraju besomucno eksperimentisao... citao dokumentaciju i na kraju nista od onoga sto sam pokusavo da uradim. Samo dve stvari su mi potrebne: da mogu da vidim potpis, parametre funkcije (npr. printf) i da mogu videti clanove strukture (npr. timeval)!

Ako znas kako mogu samo ove dve stvari da lako uradim (ili da mi posaljes tvoj .emacs fajl ili sta vec) onda bih te zamolio da napises kako, u suprotnom jos jednom hvala na trudu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Podesavanje emacs-a

[ Pregleda: 1952 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.