Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.

[es] :: Linux aplikacije :: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.
(TOP topic, by Srđan Pavlović)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 103238 | Odgovora: 275 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragansm
Dragan Smiljanic

Član broj: 38170
Poruke: 191
79.101.129.*



Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.21.04.2009. u 22:10 - pre 182 meseci
Citat:
defufna: Imam jedno pitanje, kakve su šanse da projekat pređe negde drugde ? EliteSecurity je super, ali forum bas i nije najbolje mesto za razvoj software-a.. Neki Trac ili nesto tako bi fino doslo, mozda code.google.com ?


Mozda deluje kao overkill trenutno, ali sto pre se projekti ubace pod svn to ce biti veca sansa, dok je mala kolicina, koda resursa itd. da se uigra pohvalno veliki broj zainteresovanih programera da rade timski u uslovima potpune dislociranosti - krace, pre ce da se istresu "decje bolesti" organizacije i vodjenja projekata, veci broj, cak i pocetnika moci ce da pokupi fore kako se pisu takve aplikacije i ucini svoj doprinos, lakse ce se vracati na prethodne (stabilne) verzije, lakse pracenje gde je trenutno koji projekat. Ali, svakako Srdjan treba da odluci sta je najsvrsishodnije. Velika pohvala za samu ideju i veoma lep odziv u vremena kad je novac jedina stvar koja ljude moze da natera da lupaju po tastaturi.


 
Odgovor na temu

dragansm
Dragan Smiljanic

Član broj: 38170
Poruke: 191
79.101.129.*



Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.21.04.2009. u 22:13 - pre 182 meseci
@srdjan
Gde smo stali sa zahtevima za graficke resurse :) shoot!!!
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.30.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.21.04.2009. u 23:45 - pre 182 meseci
@dragansm - nemam nista protiv da ovo preraste u nekakav veci ili drugacije organizovani
projekat gde bi svima bilo lakse da rade, ali za sada sam vise za to da se ovde prvo pokaze
konkretna zainteresovanost da se nesto uradi kroz bar jedno 10-tak napisanih ovakvih mini-aplikacija.
Ovo su zaista jednostavni programi gde ne treba bog-te-pitaj kakvo komplikovanje organizacije.

Za sada cekam da se urade konkretni programi za serijaciju i boje, pa cemo dalje, znas kako
se kaze "Prvo skoci, a onda reci hop!" :)

(i za serijaciju i za boje postoje svi potrebni "resursi", uploadovani ovde, ne bih da zavrsimo
sa 50 uploadovanih slika i wav-fajlova i jednim konkretnim programom :)



Pozdrav ;)
 
Odgovor na temu

dragansm
Dragan Smiljanic

Član broj: 38170
Poruke: 191
79.101.129.*



Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.22.04.2009. u 00:13 - pre 182 meseci
@ Srdjan
- ne znam u kojoj je fazi drugar koji se javio da uradi stapice, pali zito :) ili vec priprema radno okruzenje. Ako se posvetio trenutno ispitima, posle roka ce biti toliko relaksiran da ce mu trebati teza aplikacija, a deda (tj. ja) bi mozda za par popodneva mogao da ozivi stapice, ili bar da postavi kostur aplikacije (PyQt).
Bez obzira ko ce da bude "izvodjac radova", postavlja se pitanje da li je drag'n'drop zgodna operacija ili da se iskoristi fazon click podigni stapic, click spusti stapic. Iz teksta gde je opisano kako treba da se resava problem slaganja stapica pominju se stepenice i kao i to da je lakse kad je jedna ivica stapica poravnata. Kakvo bi resenje graficko bilo zgodno da klinci znaju gde treba da dovuku stapice (kojim god od opisanih nacina). Da li bi zgodno bilo da sa leve ili desne strane postoji 10 "necega" koji oznacavaju gde jedan kraj stapa treba da se slaze. Npr. mogu da budu bilo kabine kamiona a da se balvani ubacuju u prikolicu, panjevi, pecurkice,... ili je ideja da samo bude ispravan redosled. Da li moze da se ubaci nesto a la snap koji privuce drvo na pravo mesto ako se postavi dovoljno blizu "neceg" iz prethodnih recenica.

 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.22.04.2009. u 02:07 - pre 182 meseci
student je rezervisao boje, ja sam rekao (nisam rezervisao) da cu uraditi stapice (serijaciaj) ako stignem
ukratko, boje su rezervisane, stapici nisu :)

dobra pitanja, Dragane :)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

defufna
Novi Sad

Član broj: 35112
Poruke: 167
82.117.201.*

Jabber: defufna@jabber.papla.pl


Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.22.04.2009. u 08:42 - pre 182 meseci
Ono sto po meni trenutno najvise smeta, je potreba da procitam ceo forum od pocetka do kraja da bi znao, tacnu specifikaciju za svaku aplikaciju, da li je neko radi i u kom je stanju, zato mislim da bi neki wiki (koji dolazi sa tracom i code.google.com) bio bolji za specificiranje i diskusiju.. Necu vise smarati :)
Sobe, apartmani u Crnoj Gori
http://www.123montenegro.com
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.30.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.22.04.2009. u 11:13 - pre 182 meseci
@dragansm

1. Umesto drag'n'drop, moze resenje a) klik na stapic iz gornjeg reda b) klik na "ghost" mesto u donjem redu.
2. Stapici su gore poredjani kao na slici (samo sto ih ima deset, ja sam nacrtao samo 5), po random velicini.
3. Dole se nalaze "ghostovi" stapica, ali svi ghostovi su velicine maksimalnog stapica (kao na slici)
4. Pozadina je uploadovana i treba da bude preko celog ekrana.
5. Dugme za izlaz imamo i ono je standardno dole desno.
6. Igra pocinje tako sto su stapici gore nasumicno rasporedjeni (ima ih 10), dole su uvek fiksno postavljeni "ghostovi"
koji uvek stoje na istom mestu.
7. Ako je stapic vec postavljen na bilo koju poziciju, klikom na njega, on se automatski vraca gore gde je bio (dakle cim se klikne)
(ako dete pogresi, predomisli se, hoce da stavi na odredjeno mesto neki drugi stapic, da moze da vrati vec postavljen)
8. Klikom na neki NEPOSTAVLJENI stapic (dakle iz gornjeg reda), otvara se mogucnost da se on postavi na neko NEZAUZETO mesto u donjem redu.

Tek kada je dete manipulacijom postavilo sve stapice ispravno (od najmanjeg do najveceg), sledi nagrada,
a tu na scenu stupa opet neko od voljnih audio-video dizajnera :) (neka lepa animacija, zvuk i slicno)
Za pocetak dok se to ne uradi moze da se stavi onaj aplauz.wav

Uploadovao sam kako treba da budu postavljeni stapici na pocetku (ja sam nacrtao 5, ali bice 10),
i kako treba da izgledaju ona "ghost" polja dole koja samo govore detetu pozicije na koje je moguce
spustiti stapic, ali nista o duzini stapica, zato su sva ghost polja iste (maksimalne) duzine (duzine najveceg stapica)

Citat:
Da li bi zgodno bilo da sa leve ili desne strane postoji 10 "necega" koji oznacavaju gde jedan kraj stapa treba da se slaze.


Upravo ove "ghost" pozicije dole (ciji su donji krajevi naravno jednake visine, kao i gornji ali manje bitno za ovo), bice orijentir detetu, tj, cim postavi stapic
na neko nesto dole (od 10 ghost mesta), donji kraj stapica ce da se fiksira za donji deo ghost mesta, kao na pdf-u
koji sam uploadovao. Nikakva dodatna pomoc ili "clue" ne treba da postoji.


- RAZLIKE U DUZINI STAPICA su jednake!


@defufna - ispravicu to, na kraju svakog svog posta cu staviti status. Nesto ovako (za sada imamo 3):

1. "Prepoznavanje-oblika-1" (rc faza)
2. "Ucenje-naziva-boja-1" (rezervisano, Cortesius)
3. "Serijacija" (nije rezervisano)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 22.04.2009. u 12:23 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.30.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.22.04.2009. u 11:41 - pre 182 meseci
I da, skajp i msn kontakti na koje mozete pitati ako nesto ima su

[email protected] (msn) i Srdjan.Pavlovic.1979 (skajp), popodne / uvece sam tu i tamo online ;)
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.cpe.vektor.net.



+2 Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.22.04.2009. u 22:30 - pre 182 meseci
Vrlo lepa ideja, lepo je videti i profesionalce na delu.

Ideja me je privukla, zainteresovala me je, ali kako mi nedostaje efektno iskustvo koriscenja nekih grafickih biblioteka (osim wxWidgets za izradu GUI) malo sam pokoleban. Elem, ako bih se upustio, radio bih u C++. Medjutim, zelim pre nego preuzmem neki deo da se prvo upoznam sa nekom grafickom bibliotekom u dovoljnoj meri, pa kada preuzmem neki "task" da to bude gotovo u konacnom vremenu. Raduje me sto postoje i ljudi koji nisu programeri po zvanju, ali daju doprinos grafickim resenjima za koja npr. ja, bez obzira na moj prefinjen ukus & aristokratski senzibilitet ( :) zezam se, naravno), ipak kao programer nisam bas najsposobnoji.

Dakle, ako uspem u dogledno vreme da se upoznam sa nekom grafickom bibliotekom koja bi najvise odgovarala zadatku, javicu se.

E sad, postoji jedna muka za ljude koji bi se odlucili da rade u C++. Naime, verujem da svako gajbi ipak ima masinu jacu od onoga sto je u skolama i da su im razne biblioteke vec update-ovane. Zato ce mozda nastati potreba da ti iskompajliras i povezes projekte pod okruzenjem (Live distro za koji si se odlucio) pod kojim ce i da rade ovi programi.

Btw. dodao bih par licnih razmisljanja:
1. Neka promocija Linuxa bude side-effect. Razlog je u tome da se ljudi ne opterecuju previse time, vec da se skoncentrisu na glavni cilj.
2. Mozda je bolja ideja koju je neko takodje vec spomenuo da se sve aplikacije pokrecu iz jedne glavne. Posto si pomenuo da bi ovaj CD poterivale i tvoje kolege, mozda ce im biti lakse na ovaj nacin, uz adekvatne opise, a mozda i help u toj nekoj main aplikaciji koja bi startovala ostale. Jos jedan razlog je i ostavljanje prostora za bolju organizaciju u slucaju da ova ideja zazivi i dobije jaci impuls i podrsku, pa se pojavi potreba za integracijom.
3. Mogao bi specifikacije i nekakav trenutni status pojedinih igara da drzis u uvodnom postu teme. Time bi se dobilo na preglednosti, a sa druge strane bi i dalje sve ostalo na forumu bez hostovanja projekta na nekom od sajtova namenjenih za te svrhe.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.30.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.22.04.2009. u 23:37 - pre 182 meseci
1. Side-effect ili sta vec, bitno je da aplikacije budu na Live-Linux disku i da se 100% pokrecu sa njega (da se vise ne ponavljam oko ovoga zahteva)
2. Mogu se aplikacije pokretati iz nekog glavnog menija, to sam vec rekao da nije problem. To se isto moze lepo osmisliti u uraditi.
(sto se help-a tice mislim da nece biti potrebno, sve moje kolege poznaju dobro ove zadatke, znaju tacno cemu sluze, a aplikacije su vrlo jednostavne)
3. Prihvatam ovaj predlog, editovacu prvi post kako i ako se bude napredovalo.

4. Drago mi je da imas zelju da se ukljucis u projekat :) - ove tvoje dileme oko grafickih biblioteka i C++ ce ti rasvetliti
neko ko se u to razume bolje od mene ;)

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

dragansm
Dragan Smiljanic

Član broj: 38170
Poruke: 191
*.artcommunication.co.yu.



Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.23.04.2009. u 09:23 - pre 182 meseci
Citat:
VladimirCDT: Vrlo lepa ideja, lepo je videti i profesionalce na delu.

Ideja me je privukla, zainteresovala me je, ali kako mi nedostaje efektno iskustvo koriscenja nekih grafickih biblioteka (osim wxWidgets za izradu GUI) malo sam pokoleban. Elem, ako bih se upustio, radio bih u C++. Medjutim, zelim pre nego preuzmem neki deo da se prvo upoznam sa nekom grafickom bibliotekom u dovoljnoj meri, pa kada preuzmem neki "task" da to bude gotovo u konacnom vremenu.


Kao C++ programeru, prelaz sa C++ na Python ne bi trebao da traje duze od par sati uz par dobrih primera, a tu je i vrlo efikasan framework za 2d grafiku koji pruza daleko vise od "domena problema", tj. izrade ovako jednostavnih 2d aplikacija. Tako, da ti predlazem da ove aplikacije pokusas da napises u Pythonu + PyQt-u. Brze se razvijaju od C++ aplikacija, lakse ce da programeri pocetnici koji zele da se ukljuce u razvoj mogu da daju doprinos, kraci je kod, a uz sam PyQt dolazi pregrst primera koji pokrivaju sve (za ovu problematiku) potrebne cake.

Svi potrebni linkovi za razvoj u Pythonu (pod vindozom) su:
http://python.org/ftp/python/2.6.2/python-2.6.2.msi (python)
http://www.riverbankcomputing....Qt4/PyQt-Py2.6-gpl-4.4.4-2.exe (pyqt)
http://prdownloads.sourceforge...intilla/wscite177.zip?download (vrlo zgodan editor za razvoj python applikacija)

Tako pisane aplikacije bez problema (bez ikakvih zahvata u kodu) se pokrecu na linux okruzenju

Ukoliko to neko ne ucini pre mene, napisacu i postovati kostur-aplikaciju, pa se vremenom moze taj kostur oblikovati-menjati-prilagodjavati kao polazna tacka za sve buduce male aplikacijce.

Predlazem takodje, kako god to bilo bolno da se u buduce aplikacije ubaci sto je moguce vise opisnih komentara (ne tipa, ovo je konstruktor, ili ovo je petlja), kako bi privukli i sto veci broj programera koji "hodaju prve korake".

Citat:
VladimirCDT
Raduje me sto postoje i ljudi koji nisu programeri po zvanju, ali daju doprinos grafickim resenjima za koja npr. ja, bez obzira na moj prefinjen ukus & aristokratski senzibilitet ( :) zezam se, naravno), ipak kao programer nisam bas najsposobnoji.


Nije sve onako kako izgleda na prvi pogled :) Graficko resenje je nacrtao programer :P

@srdjan
ako sam pazljivo pratio, niko do sada nije uzeo da radi "stapice", pa cu ja da se pozabavim sa njima
Poz
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.23.04.2009. u 10:06 - pre 182 meseci
C++ sa nekom GUI bibliotekom (Qt, GTKmm, WxWidgets, FLTK, SDL,...) je sasvim ok rešenje. Nema potrebe da se bira jedna tehnologija, slobodno neka svako radi u čemu god želi.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

dragansm
Dragan Smiljanic

Član broj: 38170
Poruke: 191
*.artcommunication.co.yu.



Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.23.04.2009. u 10:18 - pre 182 meseci
@srdjan
kako se gvozdje kuje dok je vruce, baci pogled na sceenshot, da li su suvise male razlike izmedju "stapica". Ukoliko jesu, moracu da skaliram stapice kako bi sve to moglo da stane na 1024 (nadam se da masine koje imas mogu da izvuku toliko)
Takodje, onako kako si dao u pdf-u, stapici nisu horizontalni, nego vertikalni. Ako treba, napravicu da balvani budu uspravni.

Za buduce korisnike PyQt okruzenja dao sam primer koji iscrtava dati screenshot. I meni se kao "zestokom zagovorniku" c-olikih jezika dizalo ovo malo kose na glavi kad sam prvi put seo i pisao u Python-u, ali vreme potrebno da se nesto uradi u njemu i u vecini drugih jezika je bar 3:1.
Code:

import os
import sys

from PyQt4 import QtCore
from PyQt4 import QtGui
from PyQt4.QtCore import *
from PyQt4.QtGui import *


class MainWindow(QWidget):
    def __init__(self):
        QWidget.__init__(self)
        Drvo.loadResources()
        self._imgBackground = QPixmap("B.png")
        # c: std::vector< Drvo >
        self._balvani = []
        
        # c: int nums[] = { 1, 2, .., 10 }, 
        # ali nums je u pythonu dinamicki niz za razliku od c/c++
        nums = range(1, 11)
        sequence = []
        for idx in range( 10 ):
            import random 
            i = random.randint(0, len( nums ) - 1 ) 
            print "i", i
            sequence.append( nums[i] )
            del nums[i]
        print "sequence", sequence
        
        x = 50
        y = 50
        for idx in range( 10 ):
            # _balvani.push_back( Drvo(...) )
            self._balvani.append( Drvo( x, y, sequence[idx] ) )
            y += 70

    def mouseMoveEvent (self, e):
        pass 
        
    def mousePressEvent (self, e):
        pass
        
    def mouseReleaseEvent (self, e):
        pass
        
    def paintEvent(self, e):
        p = QPainter(self)
        p.drawTiledPixmap( self.rect(), self._imgBackground )
        for idx in range( 10 ):
            self._balvani[idx].paint( p )
        
        # C: #ifndef - iskljucivanje bloka koda koji demonstrira primitivne operacije za iscrtavanje
        if 0:
            p.setPen( Qt.red )
            p.drawRect( QRect( 100, 100, 200, 200 ) )
            p.fillRect( QRect( 150, 150, 100, 100 ), QBrush( Qt.green ) )
        
    
class Drvo:
    # krace zapisano IMG_TL = 0, IMG_TC =1, ..., IMG_SR = 5
    IMG_TL, IMG_TC, IMG_TR, IMG_SL, IMG_SC, IMG_SR = range( 6 )
    # C: std::map< int, QPixmap >
    IMGS = {}
    TILE_W = 0
    SHADOW_OFFSET_Y = 30
    # C: static void loadResources()
    @staticmethod
    def loadResources():
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TL] = QPixmap("TL.png")
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TC] = QPixmap("TC.png")
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TR] = QPixmap("TR.png")
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SL] = QPixmap("SL.png")
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SC] = QPixmap("SC.png")
        Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SR] = QPixmap("SR.png")
        Drvo.TILE_W = Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TC].width()
        
    # C: Drvo( int x, int y, int size )    
    def __init__(self, x, y, size):
        self._x = x
        self._y = y
        self._size = size
        
    def paint(self, p):
        # iscrtavanje senke
        x = self._x
        y = Drvo.SHADOW_OFFSET_Y + self._y
        p.drawPixmap( x, y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SL] )
        x += Drvo.TILE_W
        # C: for ( int idx = 0; idx < _size; ++idx )
        for idx in range(self._size):
            p.drawPixmap( x, y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SC] )
            x += Drvo.TILE_W
            print x
        p.drawPixmap( x, y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_SR] )
        
        # iscrtavanje balvana
        x = self._x
        p.drawPixmap( x, self._y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TL] )
        x += Drvo.TILE_W
        # C: for ( int idx = 0; idx < _size; ++idx )
        for idx in range(self._size):
            p.drawPixmap( x, self._y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TC] )
            x += Drvo.TILE_W
        p.drawPixmap( x, self._y, Drvo.IMGS[Drvo.IMG_TR] )    
            
    
if __name__ == "__main__":
    app = QtGui.QApplication(sys.argv)
    mainWin = MainWindow()
    mainWin.showFullScreen()
    ret = app.exec_()
    sys.exit(ret)
        
    

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.30.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.23.04.2009. u 10:57 - pre 182 meseci
@dragansm - stapici su super, samo ne treba da budu tako okrenuti neko onako kao
na PDF-u koji sam okacio u prethodnoj poruci (dakle gornji red random postavljenih "drvaca" i donji red "ghostova), sve vertikalno.
Dakle, bas onako kao na PDF-u koji sam okacio, s tim sto ce biti 10 stapica, ja sam nacrtao samo 5.

dragansm i momsab treba da se dogovore oko stapica - da ne radite obojica istu, gubite/mo vreme ;)

znaci ko ih prvi cvrsto rezervise, nek krene da ih radi, pa cim bude to gotovo, kacim jos min. 3-4 nove igre.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
91.148.80.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.23.04.2009. u 11:03 - pre 182 meseci
Kernel daj bre okaci ovde jedno 10 taskova minimum
ovako ostala su dva slobodna programceta, za koji je jedan rezervisan a drugi evo trojica poceli :), posto stapice i ja skoro da imam gotove
 
Odgovor na temu

dragansm
Dragan Smiljanic

Član broj: 38170
Poruke: 191
*.artcommunication.co.yu.



Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.23.04.2009. u 11:24 - pre 182 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic: Kernel daj bre okaci ovde jedno 10 taskova minimum
ovako ostala su dva slobodna programceta, za koji je jedan rezervisan a drugi evo trojica poceli :), posto stapice i ja skoro da imam gotove


:) komuniciraj malo sa "nas"... okaci screen shot, vikaj "moje"... :)
Sustina je da se aplikacije urade, pa ako to moze da se uradi na nacin da sto veci broj ljudi bude ukljucen u to, ova zemlja ce postati daleko lepse mesto za zivot, pogotovo u ocima krajnjih korisnika
Svako dobro

@srdjan
ne gine ti da okacis negde neki fiksni post sa statusom, sta je uradjeno, sta se radi i ko je uzeo da radi. Kako je vec neko predlozio, mozda prvi post da stalno menjas, posto ga je najlakse naci i na njegovom kraju da bude "raspored casova"


 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.30.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.23.04.2009. u 12:09 - pre 182 meseci
@dragansm - vec sam ubacio u prvi post status (uvazen predlog korisnika VladimirCDT) ;) i dalje cu apdejtovati status po potrebi.
(ono cemu ste nadenuli ime stapici je "serijacija" :D )

imam danas sednicu u skoli u 14h (blah).... pa cu mozda popodne ili predvece okaciti jos koji zahtev,
a vi u medjuvremenu probajte da se ne pobijete oko stapova vec okacite ovde nesto konkretno na evaluaciju ;)
 
Odgovor na temu

dragansm
Dragan Smiljanic

Član broj: 38170
Poruke: 191
*.artcommunication.co.yu.



Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.23.04.2009. u 12:57 - pre 182 meseci
@srdjan
da se ne mesam u tvoj posao :) ali, mozda je vreme da klinci i klinceze saznaju pravu istinu o tim strasnim dabrovima, i cemu im zubi sluze. Zato je tu mama dabrica sa 10 mali dabrica (kao u vicu "bezi dabre, idu kobre") koji su jedni drugima do usiju... ostatak price bi trebao da bude nesto tipa najmanji dabric treba da dobije najmanje drvo, a najveci...
Slika dabra je posudjena, ali ako ideja sa dabrovima prodje, slikacemo u zoo vrtu prave dabrove ako treba :) a tu je i screen shot.
Podignut balvan oznacava poslednji kliknut balvan, a da bi se drvo pomerilo klikne se na nekog od dabrova ili iznad njega.


"Ako neko ima nesto protiv daljeg razvoja, nek sad kaze ili neka cuti za uvek" :)
Poz
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.30.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.23.04.2009. u 13:48 - pre 182 meseci
@dragansm - dabar moze da se nadje gore negde kao dodatna slicica,
ali nisam siguran da si razumeo ono sto sam vec napisao sudeci po onim dabrovima
dole :)

Dakle, dole NISTA NE SME da ukazuje na redosled balvana (ti daborovi poredjani po velicini),
moze eventualno umesto onih ghost-stapica da budu ti dabrovi na mestima za postavljanje balvana dole,
ali svi da budu jednake velicine.

Poenta ove aplikacije je testiranje sposobnosti serijacije, koncipirano po modelu
Zana Pijazea (Jean Piaget), (koji je inace "biblija" za nas oligofrenologe) - tako da
to treba da bude uradjeno bas onako kako sam opisao ;)

(u testu bez racunara - dete jednostavno dobija 10 stapica i nalog "hajde, poredjaj ove stapice po velicini, od najmanjeg do najveceg" - i nista vise)

http://en.wikipedia.org/wiki/T...ent#Concrete_operational_stage

Dakle slika dabra moze negde da se ubaci, ali sama aplikacija treba da izgleda kao na onom PDF-u koji sam okacio.

Ionako najcesce vrlo distraktibilna paznja kod ove dece ne treba da se odvlaci bilo cime dodatno od osnovnog zadatka
kojim se zeli utvrditi neka sposobnost.

Bice aplikacija u kojima ce mnostvo kojekakvog vizuelnog sadrazaja biti po ekranu
(recimo za neke testove i vezbe sposobnosti vizuelne diskriminacije), tako ce itekako
biti mesta za sarenilo po ekranu, ali ovde u serijaciji to treba da se izblegne maximalno)

Sad sam se setio moguce uloge dabra - recimo da "prenese" balvan dole na poziciju (kao pravi branu i to) ;)
Ali samo da "udje" u ekran kada dete premesti neki balvan da to "odradi" i posle ode van ekrana :) Tako nesto moze.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 23.04.2009. u 15:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dragansm
Dragan Smiljanic

Član broj: 38170
Poruke: 191
*.artcommunication.co.yu.



Profil

icon Re: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.23.04.2009. u 14:33 - pre 182 meseci
Citat:
Kernel-1:
Dakle, dole NISTA NE SME da ukazuje na redosled balvana (ti daborovi poredjani po velicini),
moze eventualno umesto onih ghost-stapica da budu ti dabrovi na mestima za postavljanje balvana dole,
ali svi da budu jednake velicine.

...

Ionako najcesce vrlo distraktibilna paznja kod ove dece ne treba da se odvlaci bilo cime dodatno od osnovnog zadatka
kojim se zeli utvrditi neka sposobnost.


To su aspekti u kojima sam zaista "duduk" :) Zbog toga je osnovni graficki koncept i ostavljen u layer-ima, pa mogu da se izbace crne sare sa balvana, da se kao pozadina koristi neka blaga zelena boja, jer mozda je trenutna pozadina suvise vizuelno iritirajuca....
Ako nisu suvisan detalj, mogu da postavim sve dabrove iste velicine i iznad njih crne senke kao mesta za polaganje balvana.
Jedna od ideja je (do sada bila) da dabrovi povremeno trepcu ocima i da se ubaci par leptirica koji leprsaju okolo, ali to izgleda po onome na sta si mi ukazao uopste nije dobra ideja, ili mozemo da pokusamo da ubacimo?

Drugo vizuelno resenje moze da bude totalno u drugom fazonu... da su stapici zamenjeni obicnim olovkama, sve sa gumicom na vrhu ili vec predmeti koji imaju formu stapa, a deo su svakodnvnog okruzenja dece sa kojom radis.

Masta je jedino ogranicenje (i matematicki aparat, sto nije ovde slucaj), a vec sam "zarazio" par drugara jako dobrih programera sa idejom da se prihvate posla kad zahtevi porastu.

BTW, siguran sam da svako od nas ima neki komad hardvera koji sluzi samo da prasina ne pada na mesto gde stoji, a mogao bi da se daleko korisnije upotrebiti, pa mozda da pokrenes polemiku i u tom pravcu...

 
Odgovor na temu

[es] :: Linux aplikacije :: Od programera za osobe ometene u mentalnom razvoju.
(TOP topic, by Srđan Pavlović)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 103238 | Odgovora: 275 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.