Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.

[es] :: Baze podataka :: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.

[ Pregleda: 6772 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
*.rcub.bg.ac.yu.

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.07.04.2009. u 16:30 - pre 182 meseci
Može li neko da mi preporuči neki sajt ili forum na kome se diskutuje o UML-u za baze podataka. Pretpostavljam da postoje neki forumi sa velikim brojem korisnika? Da li nekom to poznato?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.08.04.2009. u 14:57 - pre 182 meseci
Odes na Googkle i kucas "uml tutorial" => 10,000 linkova

Medjutim, cini mi se da se UML metodi i nisu bas primili u oblasti 'modelovanja baza podataka'. Da li to tako treba ili ne, ja ne znam, tek, DB narod ostaje privrzen starim dobrim MOV, ERD i normaliziaciji. Procitaj UML pricu i vidi sta mozes da iskoristis od toga. Ja sam od toga razvio sopstveni metod za dokumentovanje aplikacija, ali ga osim mene niko nije siroko prihvatio :-) Ti vidi sta mozes sam od toga da napravis i ne brini za standard, UML i nije standard, i Objektne klase metode ne vaze bas u DB, iako ponekad lice jedni na druge. Ili je sve stvar ukusa.

Koliko smo videli na forumu, ti si dosta naucio i dosta toga znas. Ne dozvoli da te sad neko ubedi da ne znas jerbo ne koristis UML.

:-)
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
212.200.146.*

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.06.06.2009. u 22:47 - pre 180 meseci
Ne slažem se da se nije primio UML za projektovanje baza podataka. Profesor mi kaže da ga ljudi prilično koriste za ove svrhe. Po meni mnogo je bolje rešenje od kombinacije BPwin i ERwin je opisuje sistem iz više uglova gledanja. U njemu može da se opiše fizički sistem, gde će biti raspoređena baza, na kom serveru, profil klijenta, možemo da odradimo organizaciju mreže, gde smestiti kopije podataka itd. U svakom slučaju lep je osećaj koristiti ga. Trenutno radim na prepravci informacionog sistema biblioteke u ovom alatu, pa kad odradim okačiću na forumu zbog drugih korisnika. Zbogom.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.08.06.2009. u 14:00 - pre 180 meseci
@ Biske: lepo je ako se UML primio, samo se to nekako ne vidi. Budi oprezan s tim. UML i OO zaista u pocetku deluju kao da imaju resenje za sve. Nazalost, nekeko ne ide u praksi. Bar ja to ne vidim na ovoj strani Atlantika.

"Profesor mi kaže da ga ljudi prilično koriste za ove svrhe." Profesor lupa gluposti u ovom slucaju. Diplomirao si, naucio si nesto i sad otvori oci i gledaj svojim ocima. Osim ako nisi ostao za asistenta, pa je veoma vazno sta profesor kaze.

" Po meni mnogo je bolje rešenje od kombinacije BPwin i ERwin je opisuje sistem iz više uglova gledanja. " BPErwin i ERWIN su alati koji pokrivaju jednu metdologiju. UML je metodologija. Prema tome, poredimo babe i zabe. No, istina je da se u UML mogu naci preporuke i alati za sve sto zamislis. Samo se ne koriste bas mnogo.

"Trenutno radim na prepravci informacionog sistema biblioteke u ovom alatu, pa kad odradim okačiću na forumu zbog drugih korisnika." Eto vidis, i ti si uradio IS za biblioteku bez UML. Rezultat - radi. Ima jedno pravilo koje kaze 'ako nesto nije pokvareno, ne popravljaj ga'. Problem sa OO i UML je sto se ne zna gde je pocetak a gde kraj niti u kom se pravcu ide. Ne postoji nista sto ima resenja za sve. A OO i UML pokusavaju upravo to, i tu je problem. A ako ne znas gde ides, onda verovatno nigde neces ni stici.

No, pusti Zidara, nisam ja nista bolji od profesora. Svako od nas prica neku pricu, a pametni ljudi to sve uzmu sa zrnom soli i usvoje ili odbace delove sta misle da treba. Ako uspes da nesto korisno izvuces od UML i OO, svaka cast i samo guraj. Sve sto dovodi do boljeg proizvoda, korisno je.

 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
212.200.146.*

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.08.06.2009. u 23:07 - pre 180 meseci
Hvala na komentaru.
 
Odgovor na temu

escape...
student
Bg

Član broj: 163295
Poruke: 37
194.106.160.*



+1 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.11.06.2009. u 02:53 - pre 180 meseci
Citat:
BPErwin i ERWIN su alati koji pokrivaju jednu metdologiju. UML je metodologija. Prema tome, poredimo babe i zabe. No, istina je da se u UML mogu naci preporuke i alati za sve sto zamislis. Samo se ne koriste bas mnogo.

Uz rizik da ću delovati kao neko ko traži dlaku u jajetu, moram da pitam - šta te navodi na to da je UML metodologija?

Koliko ja znam, UML (Unified Modeling Language) je grafički (vizuelni) jezik za modelovanje, a ne metodologija.
Metodologija je, npr., UMM (UN/CEFACT's Modeling Methodology) i ona je upravo zasnovana na UML-u.

UML daje notaciju ne samo za predstavljanje strukture baze podataka (dijagram klasa), nego i gomilu drugih dijagrama (dijagram sekvenci, dijagram komunikacije, dijagram slučajeva korišćenja, dijagram komponenti i sl.). Da li će se i šta će se od toga koristiti zavisi od faze razvoja IS, ili, još preciznije, izabrane metodologije (kojom se i definiše šta će se koristiti u svakoj fazi). To što ću koristiti UML dijagram slučajeva korišćenja u fazi identifikacije/analize ne obavezuje me da koristim, npr., UML dijagram klasa u projektovanju strukture baze podataka.

Međutim, upravo pokušavši da napravim paralelu između ERwin-a i UML-a, dolazim otprilike do zaključka da što je IDEF1X notacija za ERwin, to bi bio deo UML-a za neki alat za pravljenje UML dijagrama klasa (npr. Rational Rose), pa, kako pisanje odmiče, sve više mislim da je problem bio u nepreciznom izražavanju.


A što se tiče veze OO pristupa i UML-a, ne razumem najbolje ovaj deo:
Citat:
Problem sa OO i UML je sto se ne zna gde je pocetak a gde kraj niti u kom se pravcu ide. Ne postoji nista sto ima resenja za sve. A OO i UML pokusavaju upravo to, i tu je problem.

pa, ako nije problem, pojasni malo.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.11.06.2009. u 18:41 - pre 180 meseci
Citat:
Uz rizik da ću delovati kao neko ko traži dlaku u jajetu, moram da pitam - šta te navodi na to da je UML metodologija?

Koliko ja znam, UML (Unified Modeling Language) je grafički (vizuelni) jezik za modelovanje, a ne metodologija.
Metodologija je, npr., UMM (UN/CEFACT's Modeling Methodology) i ona je upravo zasnovana na UML-u.


U pravu si, UML nije metodologija. Ovo mi pravi problem: "UML (Unified Modeling Language) je grafički (vizuelni) jezik za modelovanje,". Nije ni jezik, jezik ima nekakvu sintaksu i pravila. UML je gomila simbola kojim se pokusava opisati sve sto se moze zamisliti. Godinama sam crtao dijagrame toka, flowcharts, dok nije doao UML da mi kaze da su to u stvari Activity diagramas. Onda sam crtao sheme implementacije sistema, ono Serevr u sredini, na njemu baza a na to se kace radne stanice. Onda je doao UML i kazao mi da je to implementation dijagram. Isto tako sam crtao dijagrame procesa, 'sta ko radi', a onda mi je UML rekao da se to zove 'swimline diagrams'. To sve nema veze, zovi ga kako hoces, ako vrsi posao. To je klasican trik u maniru Microsofta - ja ti prodam toplu vodu kao najnovije dostignuce.

Ovo ne pricam napamet. Imam gomilu knjiga iz UML-a, vecinu sam procitao, uzimao kurseve, kopao levo i desno, nadajuci se da ce mi 'jezik' UML olaksati zivot. Nije se desilo. UML nigde ne objasnjava odakle da pocnem i u kom pravcu da idem. Recimo, pocni nalizu sistema crtajuci Use Case dijagram. Onda sa Use case predji na recimo Class dijagram. E tu je kvaka. Sve i da mi kaze polse Use CAse dolazi Class dijagram, ne kaze mi kako se USe Case mapira u klase. Sta je to na Use Case sto ce postati klasa? Koji coveculjci predstavljaju ljude, a koji masine? Zasto ce samo neki coveculjci preci na sledeci nivo? Recimo da sam eto nadosao do nekakvog class dijagrama, koji ugrubo odgovara E-R dijagramu. U knjigama za UML se cak tvrdi da je ER dijagram samo podskup Class dijagrama. Nista dalje od istine. Ovo necu ja da dokazujem, dokazao (pokazao) Chris Date u knjigama "An Introduction to Database Sytems", kome treba neka pogleda tamo.

Elem, recimo da smo nekako stigli od Use Case fo Class diagrama. Sad treba napraviti blueprint za aplikaciju. Blueprint = arhitektonski plan, ono sto u gradjevinarstvo zovemo 'projekat', ono sa osnovama i presecima, krov, tenmeji i staticki proracun. UML ne pomaze u tome. Colaboration diagram bi mozda pomogao, ili Swimlane diagram, da vidim proces? UML ne kazuje kako. Ako imam plan aplikacije, blueprint, kako se sad prelazi na recimo sequence diagram, sta to u stvari predstavlja? kako se sa svega toga dolazi do formi, reporta, dugmica i ostalog? Sve to UML ne kazuje. Ja sam gradjevinac po profesiji. Moji kolege projektovali su mostove, zgrade, fabrike, brane i hidrocentral, luke i tunele. I uvek se znao redosled koraka. Analiza uticaja -> staticki proracun , pa detaljni crtezi armature ili vec cega treba -> predmer i predracun. Meni kao developeru danas treba metodologija koja ce da kaze: "Ovako s eopisuje poslovni proces koji sistem treba da podrzi . Iz toga sledi ovakav ER dijagram (shema baze podataka). Dogadjai u realnom procesu se ovako mapiraju na tabele baze podataka. Na osnovu procesa i baze podataka, trebaju nam sledece forme i dugmice i menije na korisnickom interfejsu." Sve to meni UML ne daje. Ako mi nesto ne daje ono sto mi treba, sta ce mi?

Posto UML propusta mongo toga, onda ispada da UML nije nista drugo nego nepovezani skup ikonica koje mogu da se upotrebe za crtanje kojecega. Otuda ono 'ne zna se pocetak, ne zna se karj, ni pravac'. U jeziku sa zna sintaksa, skup pravila koji povesuju elemete jezika, reci i recenice, u nesto razumno.

Ja licno koristim UML simbole, kad crtam plan sistema, plan aplikacije, blueprint. I bas bih da vidim nekog ko to radi, da pokaze primer. Ja mogu da pokazem kako koristim neke lemente UML-a, ali sve to nije dramaticno niti je neka visoka nauka. Ono sto radiPeter Chen meni je bilo mnogo korisnije.

Ne moram da sam u pravu, smao iznosim moje iskustvo. Posle 7-8 godina pokusaja da UML uvedem u nekakvu praksu, makar sopstvenu, odustao sam. Nije uspelo. Mozda nekom i uspe, to bih zeleo da vidim, mozda nesto i naucim.

:-)
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
212.200.146.*

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.12.06.2009. u 21:21 - pre 180 meseci
Nadam se da ću konkretnim primerom demantovati Zidara da je UML teško primenjiv kod baza podata. Imam primedbu na Zidarevo izlaganje gde kaže da se kod UML-a ne zna početak i kraj. Naravno da se zna, počinje se od zahteva. Takođe ti kažeš da si posle dijagrama korisničnih funkcija krenuo na dijagram klasa što je pogrešno jer svaku korisničku funkciju razrađuješ dijagramima aktivnosti i sekvenci.
Kako god, meni je projekat potreban za polaganje ispita i ja ću preko leta intenzivno raditi na njemu, samo da završim sa ispitnim obavezama u junu. Naravno projekat ću okačiti na forumu. Možda bi bilo dobro da pre i posle svake faze okačim trenutni rad, kao u slučaju kada sam radio u BPwinu i ERwinu, tako da drugi članovi foruma imaju uvid u tok izrade odnosno da imaju prestavu o tome koliko se prešlo u modelovanju i projektovanju informacionog sistema u UML-u. Ako okačim projekat kada ga završim onda mnogima neće biti jasno odakle da se počne sa pregledom odnosno analizom projekta.
Zidar je možda u pravu kada kaže da je UML skup grafičnih elemenata, i kao takav predstavlja određeni jezik u smilu sredstva za komunikaciju između projektnog tima i naručioca izrade informacionih sistema. Svaki član projektnog tima bi trebalo da zna ovaj "jezik" a vrlo lako je naučiti naručioca softvera tj. korisnike budućeg informacionog sistema ovom jeziku. Još jednom napominjem ne mislim na jezik u smislu programski jezik već kao sredstvo komunikacije. U tom smislu je izuzetno bitna saradnja projektnog tima sa naručiocem softvera, jer onaj balončić koji predstavlja korisničku funkciju nije jednostavan kružić već je izuzetno bitan. Na primer, ukoliko na dijagramu korisničnih funkcija biblioteke imamo tri korisničke funkcije: unos i azuriranje knjiga, unos čitalaca, iznajmljivanje i ako se sa ovim složi naručilac softvera onda ne može prilikom implementacije sistema da kaže "e ja sam mislio da se podrazumeva da se vodi evidencija o radnicima u biblioteci". Onda mu mi pokažemo dijagram aktivnosti sa kojim se on složio na početku projektovanja (potpisao je na određenom sastanku da se slaže na).
Ali da ne širim mnogo priču već da se bacim na posao. Pozdrav sa Kosova i Metohije..
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.12.06.2009. u 21:42 - pre 180 meseci
hm, kako je moguce praviti dijagram sekvenci ako pre toga nije napravljen dijagram klasa? mozda sam pomesao dijagrame, ko zna
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

escape...
student
Bg

Član broj: 163295
Poruke: 37
194.106.160.*



+1 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.13.06.2009. u 04:08 - pre 180 meseci
Citat:
Nije ni jezik, jezik ima nekakvu sintaksu i pravila. UML je gomila simbola kojim se pokusava opisati sve sto se moze zamisliti. Godinama sam crtao dijagrame toka, flowcharts, dok nije doao UML da mi kaze da su to u stvari Activity diagramas. Onda sam crtao sheme implementacije sistema, ono Serevr u sredini, na njemu baza a na to se kace radne stanice. Onda je doao UML i kazao mi da je to implementation dijagram. Isto tako sam crtao dijagrame procesa, 'sta ko radi', a onda mi je UML rekao da se to zove 'swimline diagrams'. To sve nema veze, zovi ga kako hoces, ako vrsi posao. To je klasican trik u maniru Microsofta - ja ti prodam toplu vodu kao najnovije dostignuce.

U načelu, slažem se s tobom - u delu koji sam ja koristila, UML se nije pokazao kao nešto revolucionarno. I ako ne koristim UML dijagram klasa, koristiću Chen-ovu notaciju MOV-a - jaka stvar.

Međutim, ne bih išla dotle da UML nema sintaksu. Recimo, u dijagramu slučajeva korišćenja zna se da postoje slučajevi korišćenja, akteri i veze (dijagram s.k. je graf sa 2 tipa čvorova - akter i slučaj korišćenja). Postoje 4 tipa veza. Između aktera i s.k. moguća je jedino veza asocijacije. Između 2 aktera nije moguća direktna veza, osim u slučaju postojanja apstraktnog aktera, gde je moguća jedino veza generalizacije. Između 2 konkretna (nasuprot apstraktnim) s.k. takođe nije moguća veza asocijacije, dok su veza generalizacije, <<include>> i <<extends>> veza moguće kada se radi o vezi sa apstraktnim s.k. (apstraktni s.k. nema konkretno pojavljivanje, tj. nikada neće biti u direktnoj vezi sa akterom). Eto, ja bih to nazvala nekim sintaksnim pravilima.
Druga je stvar što UML 2.0 ima 13 delimično (ne)povezanih dijagrama. Kažem tako, jer svaki ima sopstveni skup pravila i mogu se praviti jedan nezavisno od drugog, a sa druge strane određeni simboli im se preklapaju. I nekako pretpostavljam da im to, između ostalog, zameraš...?

E, sad, ako si sumnjičav prema toj priči o MOF, MDA i UML-u kao platformski nezavisnoj osnovi, trenutno se ne bih usudila da o tome diskutujem, pošto mi još uvek predstavlja popriličnu nepoznanicu. :)

Citat:
Ovo ne pricam napamet. Imam gomilu knjiga iz UML-a, vecinu sam procitao, uzimao kurseve, kopao levo i desno, nadajuci se da ce mi 'jezik' UML olaksati zivot. Nije se desilo. UML nigde ne objasnjava odakle da pocnem i u kom pravcu da idem. Recimo, pocni nalizu sistema crtajuci Use Case dijagram. Onda sa Use case predji na recimo Class dijagram. E tu je kvaka. Sve i da mi kaze polse Use CAse dolazi Class dijagram, ne kaze mi kako se USe Case mapira u klase. Sta je to na Use Case sto ce postati klasa?

Ja i kažem da UML to ne objašnjava. Zato je jezik za modelovanje ovoga i onoga, a ne metodologija. Mislim da je metodologija ta koja treba da da odgovor odakle se polazi, kamo se ide i šta se koristi. Ako neko hoće da definiše sopstvenu metodologiju koja će u svakoj fazi razvoja IS-a da koristi UML, slobodno. Međutim, ako neko hoće da koristi UML samo za, npr., sekvencni dijagram, ili opet hoće totalno da ga zaobiđe u širokom luku, opet ok. Neko će da krene od SSA, preko normalizacije strukture dokumenata (skladišta i tokova) do relacionog modela. Neko ide od slučajeva korišćenja, preko dijagrama sekvenci, sistemskih operacija do konceptualnog modela predstavljenog dijagramom klasa (boga pitaj kako :)) i sl. Neko će izabrati neku varijantu brzog razvoja, pa će ceo proces izgledati malo drugačije. Programiranje je, da tako kažem, egzaktna stvar; razvoj IS-a - teško. Sve zavisi od potreba i uslova za razvoj, i to negde i sam OMG kaže.

A kako se prelazi sa jednog modela na drugi, sa dinamike na strukturu i sl. meni i dan danas nije najjasnije, nevezano za to da li koristim UML. Sve i da treba da strukturu sistema predstavim preko MOV, isto bi bilo. Jedan moj profesor, recimo, kaže da podvučemo imenice u (verbalno opisanom) scenariju S.K, te da su to kandidati za klase/entitete. Međutim, iz samog verbalnog opisa, teško da se išta može zaključiti o međusobnim odnosima tih entiteta, a isto tako i o njihovoj strukturi (jer se u opisu ne ide toliko detaljno da bi se navodila sva pojedinačna polja svake buduće klase). Za mene, to je ogroman skok - kao, ne znamo mnogo o sistemu, vršimo grubu specifikaciju, a onda nam ona služi za dobijanje gomile drugih informacija čija je veza sa ovim prvim jako slaba. Ali, opet, kapiram, identifikacija strukture je negde prećutno učinjena, iako nigde ne postoji kao zasebna faza. I zbog ovakve stvari nisam pristalica ovog pristupa... ali ne krivim UML, jer, ma koliko bio zastupljen u ovakvom pristupu, jednostavno smatram da to nije njegova odgovornost.


Citat:
Nadam se da ću konkretnim primerom demantovati Zidara da je UML teško primenjiv kod baza podata. Imam primedbu na Zidarevo izlaganje gde kaže da se kod UML-a ne zna početak i kraj. Naravno da se zna, počinje se od zahteva. Takođe ti kažeš da si posle dijagrama korisničnih funkcija krenuo na dijagram klasa što je pogrešno jer svaku korisničku funkciju razrađuješ dijagramima aktivnosti i sekvenci.

Svejedno, možeš ubaciti i dijagram komunikacije, i prelaza stanja, ali i dalje ostaje pitanje - kako iz dijagrama aktivnosti (ili bilo kog dijagrama kojim predstavljaš ponašanje) izvlačiš strukturu za dijagram klasa?

A, inače, to što ti koristiš vrlo je verovatno da se zove Unified Software Development Process ili predstavlja modifikaciju istog. I to nije tvorevina OMG-a, niti deo UML-a, već ljudi koji su razvili ovaj pristup i upetljali UML, ni kriv ni dužan, u celu priču. :) Iako nerado, citiraću:
Citat:
A methodology formally defines the process that you use to gather requirements, analyze them, and design an application that meets them in every way. There are many methodologies, each differing in some way or ways from the others. There are many reasons why one methodology may be better than another for your particular project: For example, some are better suited for large enterprise applications while others are built to design small embedded or safety-critical systems. On another axis, some methods better support large numbers of architects and designers working on the same project, while others work better when used by one person or a small group.

OMG, as a vendor-neutral organization, does not have an opinion about any methodology.



Citat:
hm, kako je moguce praviti dijagram sekvenci ako pre toga nije napravljen dijagram klasa? mozda sam pomesao dijagrame, ko zna

Momo, nemoj da nas brukaš. :) Pouzdano znam da si, ako si išao tačno po skripti iz ProPro, morao prvo raditi sistemske dijagrame sekvenci, ugovore, pa konceptualni model u UML-u. ;)


 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.13.06.2009. u 13:55 - pre 180 meseci
a da da, Vlajman (Vlajic, Larman) :D
svi oni dijagrami su UML :) konceptualni mdoel bese dijagram klasa :)
da,da, cuveni ugovori :)


i na kraju se ne zna ko pije a ko placa, koju god metodologiju (kako god mixali dijagrame) koristili ;)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.15.06.2009. u 15:39 - pre 180 meseci
Sta god ko mislio ili kazao o UML prici, svi su u pravu. Tu i jeste probelm. Moze da se radi ovako, ali ne mora. Ako hocs koristi, ako neces nemoj. Radi ko sta hoce. Ako su svi u pravu i radi ko sta hoce, to se zove haos. Ja mozda gresim, neka mi bude opriosteno jer nisam iz IT branse. To sto sam procitao ovu ili onu knjigu, ne znaci mnogo, jer to sto sam mozda naucio niko nije verifikovao, nikakv profesor, nikakv ispit. Mozda sam i krivo naucio, pa ne bih polozio ispit. Ja sam inzenjer, pa mi uslo u krv da cenim red medju stvarima.

Ako nam neko pokaze na zivom primeru kako bi mogla UML prica da se primeni u realnom zivotu, to bi bilo sjajno. Biske je na potezu. Medjutim, ispitni zadtak i 'real life' situacija nisu isto, ni priblizno.

Citat:
Svaki član projektnog tima bi trebalo da zna ovaj "jezik" a vrlo lako je naučiti naručioca softvera tj. korisnike budućeg informacionog sistema ovom jeziku. Još jednom napominjem ne mislim na jezik u smislu programski jezik već kao sredstvo komunikacije.

"...lako nauciti narucioca softvera ovom jeziku..." Pametan si decko, ne dozvoli da te ovako lazu.

U svakom slucaju, ne smeta da vidimo primer. Mozda neko moze da u sve to zavede malo reda, pa ce svima biti bolje :-)

 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.15.06.2009. u 21:34 - pre 180 meseci
Citat:
Zidar:
"...lako nauciti narucioca softvera ovom jeziku..." Pametan si decko, ne dozvoli da te ovako lazu.


Sa ovim se .. vishe nego slazem. Ti klijenta NE UCIS nicemu, vec se trudis da na sve moguce nacine izvuces sve vishe iz njega.
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.16.06.2009. u 14:17 - pre 179 meseci
Nije u stvari problem u UML ili objektnom programiranju. To sve ima svoju ulogu i svrhu. AUTOCAD i slicni programi su upravo napisani nekakvim objektnim jezicima i metodama. I sami SQL sistemi su napisani uz pomoc OO/UML. Mi samo kazemo "UPDATE Productds SET Price = Price * 1.25" i to je kao mnogo bolje nego pisati petlju koja prolazi kroz tabelu jedan po jedan rekord i povecava cenu za 25%. Jeste bolje i lakse pisati ejdan UPDATE nego ADO loop. medjutim, u pozadini, nas SQL/ORACLE/DB@ i sve ostalo, kad mi napisemo UPDATE, u pozadini se izvrsava petlja, jako efikasno napisana, po principima objektnog programoranja i verovatno uz pomoc UML necega.

Problem je sto OO/UML nema bas tako dobru primenu u domenu baza podataka, jos uvek nije pronadjen nacin da od OO/UML imamo znacajne koristi. OO/UML nudi postupke koji na primer mogu da dovedu do neceg sto lici na normalizovanu bazu podataka. medjutim, i pre UML/OO imali smo nekoliko postupaka koji to isto rade.

No, niko namne brani da uzmemo ponesto iz UML i da to koristimo. Ajda de zapocnemo novu temu pa da razmenimo iskustva, da vidimo ko koliko koristi i sta koristi od UML da olaksa sebi zivot u domenu baza podataka. Ja ne koristim ni UML ni nista objektno u modeliranju baze, ali koristim UML simbole naveliko kad radim plan sistema ili plan aplikacije. Sta giod mi je nedostajalo kod UML izmislio sam i dodao i imam nesto sto funkcionise.

Da otvorimo novu temu?
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
79.101.223.*



+3 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.30.06.2009. u 22:18 - pre 179 meseci
Evo nešto na tu temu...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

biske86
Ivan Biševac
Zubin Potok

Član broj: 62435
Poruke: 979
213.244.208.*

Sajt: biske.rs


+39 Profil

icon Re: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.02.08.2009. u 11:53 - pre 178 meseci
Kao što sam i obećao postavio sam temu pa se priključite diskusiji. Evo linka http://www.elitesecurity.org/t371538-0#2348514

[Ovu poruku je menjao biske86 dana 02.08.2009. u 13:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Preporuka sajtova za UML za modelovanje baza podataka.

[ Pregleda: 6772 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.