Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

e-commerce via PHP

[es] :: PHP :: e-commerce via PHP

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10077 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

arecibo
Hrvatska

Član broj: 17048
Poruke: 148
*.cmu.carnet.hr

Sajt: localhost


Profil

icon e-commerce via PHP02.12.2003. u 23:09 - pre 248 meseci
Molio bi ako je netko radio internet trgovinu sa php-om da mi ukratko shematski prikaze princip, onako u par rijeci, cisto da se ne gubim previse...
Zanima me cisto server-side, o signature-u i security-u drugom prilikom :)?

 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.211.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: e-commerce via PHP03.12.2003. u 01:03 - pre 248 meseci
Rado bih ti pomogao ali da bih odgovorio na ovako opsirno pitanje morao bih da napisem novelu. Jel' moze malo konkretnije? Princip cega te interesuje? Shopping cart?
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

arecibo
Hrvatska

Član broj: 17048
Poruke: 148
*.cmu.carnet.hr

Sajt: localhost


Profil

icon Re: e-commerce via PHP06.12.2003. u 15:45 - pre 247 meseci
Hmm...da malo je iskomplicirano sve skupa pa ni ja ne znam bas otkuda krenuti :)
Zanima me cisto koji dio u svemu tome je najslozeniji, na sta po tebi treba posebno obratiti paznju jer nisam jos radio tako nesto. Ako imas neke odlicne linkove iz bookmarka i za server-side i security...
Shopping cart kolko sam gledao ne bi trebao da bude problem.
-Isto tako ne znam kako se krecu cijene izrade e-commerca ne racunajuci nadoplate za 'credit card processing firme' i sl. jer bi trebao da uradim ponudu, ili hehee bolje receno ja sam dobio ponudu... bez web designa, to bi islo u posebnu cijenu.
-Jeli dva mjeseca dovoljno vremena za uraditi takav projekt ukljucujuci i web design?
Bilo kakav savjet je dobro dosao :)
 
Odgovor na temu

NetworkAdmin

Član broj: 4445
Poruke: 609
*.access-sa1.lsinter.net



Profil

icon Re: e-commerce via PHP07.12.2003. u 15:45 - pre 247 meseci
cuj ima gotovih rjesenja kamaru, kralj je OS commerce open source a imas jos milion pored njega kako besplatnih tako uz naplatu pa ih proanaliziraj. Recimo jedan jako mochan sistem je x-cart ocjena 10+ ali nije ni jeftin mada nebih rekao ni da je skup... obzirom na ono sto dobijes (ovo ti govorim jer sam i sam radio jedan dio projekta).

Ao mislis sam raditi onda ne izmisljaj toplu vodu a dva mjeseca za shopping cart, products management, customers managemant, orders managemant, shipping calculations i jos milion drugih stvari je i dovoljno i nije... veliki zalogaj za jednog covjeka ako mislis praviti nesto top kvaliteta a ako mislis napraviti nesto sto radi sa minimalnim brojem funkcija onda moze. To ti je isto kao da pravis auto pa na kraju napravi motor, sasiju, tockove, upravljac i kocnicu i to sklepas sta imas pri ruci a ostalo u hodu dodavati... e to moze za 2 mjeseca.
 
Odgovor na temu

arecibo
Hrvatska

Član broj: 17048
Poruke: 148
*.cmu.carnet.hr

Sajt: localhost


Profil

icon Re: e-commerce via PHP07.12.2003. u 18:08 - pre 247 meseci
Ne mislim raditi Amazon ;), nisam se zabavio svim dijelovima pa ne mogu konkretno niti da obrazlazem.
Znaci, cisto shema:
-Product Catalog
-Shopping Carts
-Secure servers
-Credit card processing

Ne mislim raditi preko templatea, vec sve iz pocetka, osnovni tip shopa.
Zanima me realna cijena jednog takvog projekta bez third part strane za rok 3 mj., preporuka?
 
Odgovor na temu

arsa xx
Srdjan Arsic
Beograd

Član broj: 14203
Poruke: 452
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 247217004
Sajt: webdizajn.arsic.biz


Profil

icon Re: e-commerce via PHP07.12.2003. u 20:14 - pre 247 meseci
Moze da se uradi za dve nedelje maksimalno, bez unosa proizvoda u bazu.
Ja bih naravno ako se klijentu ne zuri, dao rok za izradu mesec dana.
Flash komponenta za atraktivan prikaz vesti na sajtu:
www.flash-news-ticker.com
 
Odgovor na temu

arecibo
Hrvatska

Član broj: 17048
Poruke: 148
*.cmu.carnet.hr

Sajt: localhost


Profil

icon Re: e-commerce via PHP08.12.2003. u 07:49 - pre 247 meseci
Ali bas baza je pola sveukupnoga posla, i mislim da ce da bude poprilican broj artikala, that's shure. Mislim da ce 2 mjeseca (posto se klijentu ne zuri) biti sasvim dovoljno.
Nitko mi nije jos odgovorio na koji nacin da formiram cijenu, a da ne bude djabe a niti previsoka, zaista ne bih znao procijeniti realnu?
 
Odgovor na temu

NetworkAdmin

Član broj: 4445
Poruke: 609
*.bbone.utic.net.ba.



Profil

icon Re: e-commerce via PHP08.12.2003. u 08:15 - pre 247 meseci
ja bi tvojoj listi dodao orders, customers, categories, related products nesto sto bi trazio da mi uradis...

Cuj ako bi nesto radio 3 mjeseca podrazumjevam 4 sata dnevno
3 mjeseca *30 dana *4 sata *10 € = 3600€
Naravno 15 dana je rezerva i vjerovatno nece se raditi dakle 3000€ obzirom da je veci projekt i imas 3 mjeseca posao u cugu bez prekida minimalna cijena za koju bi ja pristao raditi je 2400€.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: e-commerce via PHP08.12.2003. u 12:05 - pre 247 meseci
o čemu ti to? kako tako paušalno daješ ocene?!?

po tvojoj logici, ako isti posao uzme da radi neki totalni početnik, i krene usput lepo da uči html, pa php, pa sql, pa ovo, pa ono, i završi za oko godinu dana, znači da bi trebao da naplati par desetina hiljada dolara???

a pošto meni ne treba ni desetak dana za tako nešto, znači ja ne bi smeo da naplatim više od stotinak dolara???

koje gluposti.


naravno da se utrošeno vreme koristi kao faktor u određivanju cene, ali još važniji faktor je znanje/iskustvo programera. cena sata rada početnika mora da bude mnooogo niža od cene iskusnog programera, da bi i konačna cena bila niža. a konačna mora da bude niža iz više razloga:

1) početnik nema reference kojima bi mogao da opravda visoku cenu
2) iskusan programer će neminovno napraviti kvalitetniju (sigurniju, ...) aplikaciju, pa će ona samim tim vredeti više.


no, ovo ionako nema mnogo veze sa ovim forumom. možda IT Berza Poslova?
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.157.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: e-commerce via PHP08.12.2003. u 13:39 - pre 247 meseci
Ja bih prvi voleo da upoznam nekoga ko bi ti dao 3600 eur za jednu jednostavnu online prodavnicu. :-) Narocito za pocetnika. Ipak ovo sto ste nabrojali spada u standardne sadrzaje i malo iskusniji programer bi mogao da odradi za 15-20 radnih sati.

Znas koliko takva prodavnica moze da kosta? Ni u ludilu vise od 500 eur. Druga je stvar unos u bazu ili recimo sredjivanje slika, ili dizajn, to su ekstra sadrzaji i naplacuju se ekstra.

Ljude ne interesuje da li ti radis 4 ili 24 sata dnevno. Kazi kada ce biti gotovo pa da napravimo deal. Ako cu da te cekam 2 meseca i jos da mi naplatis 3600 eur - naci cu :
a. Nekoga ko ce da radi 2 meseca i naplati 50 eur
b. Nekoga ko ce da naplati 500 eur i uradi za nedelju dana

Tomica je 100% u pravu, da bi mogao da dajes cene po satu moras biti ultra pro i jak background.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

arecibo
Hrvatska

Član broj: 17048
Poruke: 148
*.cmu.carnet.hr

Sajt: localhost


Profil

icon Re: e-commerce via PHP08.12.2003. u 14:55 - pre 247 meseci
Citat:
po tvojoj logici, ako isti posao uzme da radi neki totalni početnik, i krene usput lepo da uči html, pa php, pa sql, pa ovo, pa ono, i završi za oko godinu dana

Sta bi ovo trebalo da znaci, jel se to odnosi mozda na mene?! Kakav html...sta %?&=#)
Citat:
meni ne treba ni desetak dana za tako nešto

Nakon prvog projekta kolko sam uspio da vidim, sljedeci bi uradio i za 7 dana. Kao sto sam NAGLASIO nisam se zabavljao uopce problemom e-commerca i k tome nisam upoznat sa tim principom, e jebiga najlakse po templateu radit.

Baze i scripte se urade za tjedan dana, tu nema bas neke velike filozofije cisto FUN i to je najmanji problem, samo ne znam (a to sam i naveo prije) dal ce trebat i design,prepravljanje...ili sta ja znam jer nisam dobio nikakav konkretan odgovor i sad nemogu u ponudi napisati rok izrade 20 dana kad ono ni kupac nije tocno siguran sto zeli(a naveo sam gore da ce u ponudu ulaziti i web design)... a trebace i dig. signature pa ovo ono, pa sad nismo na formuli 1, tko moze za kolko da uradi hehe...Pa imam jos nekih rokova/narudzbi da uradim, ne mogu sve u mjesec dana, ali who cares :)


Citat:
veze sa ovim forumom. možda IT Berza Poslova

Da istina, malo sam se zanio, sorry, ali mucila me ta cijena, vidim nitko se ne javlja iz hr pa da komentira, ali kolko sam se ja raspitao nitko to ne radi ispod 6-7000 kn, ili na europski jezik 800-900€, a vidim i vi varirate sa cijenom :(

Ja sam samo htio odgovor iz vaseg iskustva, kolko vi uzimate rok i kolko trazite, a ne da mi pametujete. Very Clear!
Pa zombi kada nekome radis ponudu za kompletan sajt+web_trgovina, pa ne stavljas da ti je rok izrade 2 tjedna pa i da si totalni ludjak ;), hehee jesi KRALJ!!!
@bluesman: ne znam jel si to naveo iz iskustva, jer tesko mi je vjerovati da naplacujes 1000 exDEM za to, bila bi to ironija, jer se za web_design ozbiljne firme ispod 800 exDEM niti ne raspravlja, naravno sad cijena ovisi i o reputaciji, ugledu, preporukama i sl. ,............ hehehe a samo sam trazio jednostavan odgovor ;)
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.112.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: e-commerce via PHP08.12.2003. u 15:40 - pre 247 meseci
Citat:
arecibo:
@bluesman: ne znam jel si to naveo iz iskustva, jer tesko mi je vjerovati da naplacujes 1000 exDEM za to, bila bi to ironija, jer se za web_design ozbiljne firme ispod 800 exDEM niti ne raspravlja, naravno sad cijena ovisi i o reputaciji, ugledu, preporukama i sl. ,............ hehehe a samo sam trazio jednostavan odgovor ;)


To sto naplacujem 500eur je posledica mojeg iskustva jer imam to dve gotovo pa takve stvari napravim za dva sata (u zavisnosti od promena). A i kada bih radio from the scratch nebi mi trebalo vise od 15-20 sati pa ako radis 8 sati dnevno - izracunaj sam koliko je to u danima.

Meni se ipak cini da nisi siguran u ono sto pricas jer ja ovde ne mesam dizajn vec dajem cenu samo za programiranje, a ako mislis da se web design ozbiljne firme ceni 400 eur, moram da te razocaram jer ja ispod 1000 eur i ne razmisljam da radim neki site from the scratch. O preporukama i sl. neki drugi put.

Ali, da se mebi nastavljao na tvoj flame, ovo nije tema. Na tvoje pitanje se ne moze odgovoriti jednostavno jer kao sto rekoh prvi put, morao bih ti napisati novelu da ti odgovorim.

Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: e-commerce via PHP09.12.2003. u 04:36 - pre 247 meseci
Citat:
arecibo:
Sta bi ovo trebalo da znaci, jel se to odnosi mozda na mene?! Kakav html...sta %?&=#)


ne, ono se nije (direktno) odnosilo na tebe, već prvenstveno na "računicu" NeworkAdmina, ali u neku ruku se može i primeniti na tebe.

bez želje da vređam tebe ili bilo koga (ono učenje html/php/mysql se ne odnosi na tebe), ako kao što sam kažeš nisi radio e-commerce do sada, ne možeš ni očekivati da tvoj prvi shop naplatiš kao i neko ko je to radio već 10+ puta.

nisi radio to do sada == nemaš iskustva u tome.
nemaš iskustva == ne znaš šta te sve čeka, i na šta da obratiš pažnju.
ne znaš šta te čeka == ne možeš da predvidiš i zakrpiš potencijalne rupe.
tvoj shop ima moguće rupe == ne možeš da garantuješ bezbednost (kao neko ko je to radio 10+ puta)

mislim da je ovo realno, i da nemaš šta da se ljutiš/vređaš zbog ovog. ja sam svoj prvi sajt uradio besplatno, a drugi kao uslugu, i ne stidim se da to kažem.

ali sam dooobrano načekao da skupim iskustva na drugim poljima pre nego sam radio prvu stvar koja ima bilo kakve veze sa pravim parama. to je otprilike najozbiljnija stvar koju možeš raditi kao web programer. sve ostalo je zajebancija. ako pogrešiš u skripti za mail ili nekom katalogu, nije strašno, tj šteta nije velika.

ako pogrešiš u e-shopu, šteta su često pravi $$ koje neko može (i treba?) od tebe da traži da nadoknadiš.

Citat:

Pa zombi kada nekome radis ponudu za kompletan sajt+web_trgovina, pa ne stavljas da ti je rok izrade 2 tjedna pa i da si totalni ludjak ;), hehee jesi KRALJ!!!


ja retko (ili nikad) ne radim kompletan sajt. dizajnom se uopšte ne bavim, već to uglavnom radi neko drugi. gro poslova koje ja radim ima rok isporuke od 2 do 5 nedelja.

ako sam zbog toga kralj, onda neka sam.. "e lave, stvarno si kralj.." :-P


// napomena: tvoja druga poruka je obrisana jer nije ništa konkretno doprinela diskusiji, a obično ne preferiramo poruke koje u sebi sadrže reči pizdarije i slično. ako si i zbog nečega ljut, to ti nije opravdanje da se tako ponašaš, bar ne na javnom mestu...

 
Odgovor na temu

NetworkAdmin

Član broj: 4445
Poruke: 609
*.bbone.utic.net.ba.



Profil

icon Re: e-commerce via PHP09.12.2003. u 12:09 - pre 247 meseci
za 1o dana fulltime + overload 100% tesko da dovrsis dobar e-cpmmerce software ali 15 dana OK a naravno kad bih ja sklapao ovakav posao trazio bih tri sedmice to jeste 21 dana da radim bez overolad laganice i nebih radio ispod 1000€ a ako bi htio neko da me uzme na 3 mjeseca trazio bih mu od 2400€ do 3600€.

Ja sam pravio grubu kalkulaciju kad tip kaze da ce nesto da radi dva tri mjeseca koliko bi to kostalo kod mene.

Recimo toliko su me platili oni sto sam spominjao u gore postu.
 
Odgovor na temu

arecibo
Hrvatska

Član broj: 17048
Poruke: 148
*.cmu.carnet.hr

Sajt: localhost


Profil

icon Re: e-commerce via PHP09.12.2003. u 14:45 - pre 247 meseci
Citat:
nisi radio to do sada == nemaš iskustva u tome.
nemaš iskustva == ne znaš šta te sve čeka, i na šta da obratiš pažnju.
ne znaš šta te čeka == ne možeš da predvidiš i zakrpiš potencijalne rupe.
tvoj shop ima moguće rupe == ne možeš da garantuješ bezbednost (kao neko ko je to radio 10+ puta)

ako pogrešiš u e-shopu, šteta su često pravi $$ koje neko može (i treba?) od tebe da traži da nadoknadiš



1. That's it zombie :), to je glavni i jedini razlog zasto zelim razvuci rok na max. vrijeme(barem 2 mjeseca), jer 1. put radim shop pa nebi htio da se nesto zakomplicira (zbog neiskustva) pa da mi kupac trazi obestecenje... Sigurno je sigurno.
2. Ne mogu pretjerivati sa cjenom (@netadmin) jer ipak radim to 1. put
3. Bas sam krenuo sa scriptama i zaista moze da se uradi sve u par dana, ali to i nije bitno.

@bluesman: ipak sam dobio neke odgovore pa i nije sve bio lame. Istina, malo sam sve zakomplicirao ali ok.


Pozdrav!

btw. evo sta se desava kada das nekome drugome da surfa netom sa tvog accounta na compu pa ides da pises odgovor pod tudjin log-inom hehehee, my cousin sharp! Kralj!
 
Odgovor na temu

dukenukem
Nemanja Nikolic
Beograd

Član broj: 970
Poruke: 99
*.yubc.net

ICQ: 35310908


Profil

icon Re: e-commerce via PHP09.12.2003. u 16:37 - pre 247 meseci
Citat:
bluesman:
A i kada bih radio from the scratch nebi mi trebalo vise od 15-20 sati pa ako radis 8 sati dnevno - izracunaj sam koliko je to u danima.

!!!!!
obrazlozi ovo, please... meni treba par meseci, a (vrlo) daleko od toga da sam pocetnik, posebno u e-commerce...

= come get some =
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.9.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: e-commerce via PHP09.12.2003. u 16:39 - pre 247 meseci
Pa hajde, kada sam vec ovo napisao na drugom mestu, mogu ovde copy-paste (mada ima delova koji odgovaraju vise nego sto si ti pitao, a opisi su malo uprosceni zbog ljudi koji su citali ovo):


Bas sinoc sam registrovao neke domene i posto firma koja se time bavi usput nudi i hosting posteno sam se smorio dok nisam zavrsio proces, mislim da je bilo 20 koraka, pa nije lako samo 20 puta kliknuti na continue, a kamoli procitati sta se nudi. Pri tom su mi na kvarno pokusavali uvaliti svoj hosting i jos neke idiotske servise koje nude za 5, 10, 20 dolara tako sto mi se na svakoj novoj strani cekiraju (oznace u checkbox-u). To je primer kako ne treba raditi jer je malo falilo da odustanem... a siguran sam da vise nikada necu registrovati domen kod njih. Nekoliko puta sam se zapitao da li sam uopste kliknuo na continue

Na home strani sve mora biti jasno. Sta se prodaje, ko prodaje, kako se prodaje...

- Prikazati relevantne informacije o firmi sa linkom na dodatne informacije

- Prikazati verisign pecat sa linkom da bi posetioci mogli da provere autenticnost istog. Verisign je firma koja vam daje sertifikat koji koristite na secure serverima za transakcije (https). Dobra ideja da da shoping cartovi trce na secure serverima jer obezbedjuju zastitu prenosa podataka koji su u tom slucaju enkriptovani. Najgore sto moze da vam se desi je da vam neko uhakuje site i pokrade bazu korisnika a ako pri tom cuvate u bazi i brojeve kreditnih kartica - onda ste propali.

- Vrlo vazno: search! Jasan search na vidnom mestu da korisnici mogu da pretrazuju po kljucnim recima. Dobra ideja je i neki formular za napredniji search gde mogu suzavati izbore.

- Prikazati jasne kategorije proizvoda (ako postoji takva struktura) sa jasnom navigacijom i indikacijom u kojoj se kategoriji osoba nalazi. Navigacija mora biti intuitivna i svima jasna. Jasna distinkcija sadrzaja je neophodna: link se mora razlikovati od teksta.

- Prikazati bar nekoliko proizvoda po nekom kriterijumu, bilo najprodavaniji, najtrazeniji ili mozda oni koji se najslabije prodaju (ali to korisniku ne sme da se kaze) da bi ih se resili. Bitno je da korisnik moze jednim korakom da dodje do proizvoda.

- Pored svakog proizvoda link na detaljne informacije ali i link koji dodaje proizvod u shopping cart.

- Neke marketinske fore tipa "zahvalnice za izuzetne usluge" ili "sta drugi misle o nama"...

- Ponuditi nesto besplatno je jako dobar marketinski potez.

- Ljudi dolaze da kupuju, nece ih impresionirati flash header ili grafika od 100Kb, treba cist, elegantan i jednostavan dizajn.

- Izbegavati nejasne ikonice. Znam da je dosadno stavljati kovertu za e-mail kontakt ali su svi vec navikli da se iza koverte krije e-mail i ne treba izmisljati toplu vodu. Narocito ne stavljati ikone koje nista ne znace, na primer neke kuce, mace, pingvine (osim ako prodajete linux distribucije) ....

- na stranama sa proizvodima ne prikazivati stotine proizvoda od jednom vec 20-30 i napraviti takozvane strane.

Process order
-------------
Sto jednostavnije sa sto manje koraka. Znaci, obezbediti na svakoj strani link "process order" ili kako god, ali da bude jasno.

Formular mora biti jasan i pregledan a pozeljno je da imate kratke opise za sva nestandardna polja u formularu. Ime, prezime, e-mail... su jasna polja i tu ne treba smarati sa opisima ali username, password, repeat-password su polja koja zahtevaju dodatna objasnjenja za neiskusnije korisnike jer mnogima nije jasno kako to funkcionise i zasto bi uopste morali da ostavljaju te podatke. Ako radite prodavnicu i hocete da obezbedite da se oni koji su kupili nesto mogu ulogovati i proveriti status porudzbine, morate obezbediti neki nacin autorizacije, ali ne morate ih opterecivati sa username-om, jer je dovoljna e-mail adresa koja je ionako unique.

Ne vise od 3 koraka. Pre negos sto popuni podatke, dozvoliti mu da izmeni porudzbinu, doda ili obrise stavke. Nije lose prikazati proces slanja tipa "korak 1 - potvrda porudzbine, jos 2 koraka...".

1. korak: unos licnih podataka:
Kada potvrdi porudzbinu, poslati ga na stranu za popunjavanje licnih podataka i izbor nacina placanja, slanja...

2. korak: preview i potvrda: korisnik popuni podatke, prikazati mu preview ordera sa svim preracunatim cenama (ako ukljucujete shipping, tax.....) . ako je izabrao placenje kreditnom karticom prikazati polja za unos podataka, ako je izabrao recimo Wire, prikazati instrukcije za slanje....

3. korak: procesiranje i stampanje. Kada je zavrsio sa unosom podataka i finalno potvrdio porudzbinu podaci o placanju (kreditna kartica) se procesiraju na vasem payment gateway i vraca se neka vrednost nekog polja (to zavisi od samog PG). Proverava se ta vrednost, i ako je OK prihati se porudzbina, upise sta treba da se pise u bazu i prikaze mu se racun - priznanica koja moze da se odstampa. Dobra ideja je sve to mu poslati i na mail, oni cak to i ocekuju.

Naravno, ako korisnik ponovo kupuje obezbediti nacin da se podaci koje je uneo ranioje citaju iz baze i ne traziti da opet unosti sve (ali mu ponuditi). Oni ce vas obozavati zbog toga jer je uvek smor kada treba popuniti velike formulare.

Ja sam radio jos neke dodatne stvari, pa sam recimo belezio i vreme koje korisnici provode popunjavajuci podatke i samim tim dobijao statistiku gde provode najvise vremena. Uz pomoc toga sam uspeo da skratim proces sa prosecnih 10 na 4 minuta jer sam izbacio sve stvari koje nisu neophodne za funkcionalnost (ali sam ipak dozvolio unos, opciono).

Pri tom sam, pri pretrazi registrovao koliko podataka zadovoljava search kriterijume pa sam za neki broj, recimo 500 prikazivao informacije tipa: "pronadjeno je preko 500 proizvoda koji zadovoljavaju vase kriterijume, probajte da suzite izbor", pa im prikazem "advanced search" ali i dalje prikazem bar deo proizvoda.

Slicno tome, ako nije pronadjen ni jedan prozivod, prikazati informacije o tome ali ne prikazivati praznu stranu tipa "nista nije pronadjeno" vec ponuditi neke opcije, advanced search, top 10 proizvoda....

Prebrojte koliko sam puta upotrebio reci "jasno" i "pregledno"

Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.9.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: e-commerce via PHP09.12.2003. u 16:42 - pre 247 meseci
Citat:
dukenukem:
obrazlozi ovo, please... meni treba par meseci, a (vrlo) daleko od toga da sam pocetnik, posebno u e-commerce...


Pa iskreno ne znam za tebe, ali meni treba onoliko koliko sam rekao. Ne znam kako da ti obrazlozim? :-) Nije to neka nauka...
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: e-commerce via PHP10.12.2003. u 06:22 - pre 247 meseci
super text. ne znam da li da ovu temu stavim kao TOP ili samo da izdvojim ovu puruku. no, videću već ;)


Citat:
bluesman:
2. korak: preview i potvrda: korisnik popuni podatke, prikazati mu preview ordera sa svim preracunatim cenama (ako ukljucujete shipping, tax.....) . ako je izabrao placenje kreditnom karticom prikazati polja za unos podataka, ako je izabrao recimo Wire, prikazati instrukcije za slanje....


samo da napomenem da postoji i "lakši" (dobro, možda ne tehnički lakši), ali bar sigurniji način da se ovaj korak izvede.

nakon što pokupite lične podatke od korisnika, njih zajedno sa podacima o porudžbini kroz jednu običnu html formu prosleđujete payment procesoru.

najlakše je da na tom drugom koraku koji će u ovom slučaju da služi kao potvrda, napravite jednu formu koju popunite hidden poljima, i jedino vidljivo da bude submit dugme, koje posetioca vodi na sajt payment procesora.

obično je svrshishodno i da među tim hidden poljima prosledite i neki tracking_id, order_id ili šta već kod vas jedinstveno identifikuje ovu narudžbinu od ovog korisnika.

kada korisnik na sajtu payment procesora unese broj kartice i ostale podatke, i kada plati, payment procesor ga vraća na vaš sajt, postujući paralelno vama potvrdu da je korisnik platio, zajedno sa svim podacima bitnim, uključujući i te tracking ili order IDjeve po kojima identifikujete posetioca i njegovu korpu.


konkretna polja koja treba da prosledite, kao i način na koji ćete dobiti odgovor zavise od samog procesora, ali je ovo neki generalni princip koji je uvek isti..


ovu opciju ima svaki payment procesor, a ako je i vaš sajt na https:// sigurnom serveru (njihov definitivno jeste) onda ne morate mnogo ni da brinete o sigurnosti podataka koji putuju od vašeg do njihovog sajta i nazad.

generalno, ovu opciju preporučujem svima, zato što onda nema pamćenja CC brojeva u vašoj bazi, pa samim tim i nema mogućnosti da neki cracker (ili čak i vlasnik prodavnice ;) dođe do njih i zloupotrebi ih...
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.14.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: e-commerce via PHP10.12.2003. u 10:21 - pre 247 meseci
Tacno Tomice, ali nisam napomenuo da je moje resenje za payment procesore sa callbackom, znaci korisnik nikada i ne vidi payment processor, on pupuni podatke na vasem sajtu, klikne na "process" (ili kako god vec), vi posaljete podatke payment processoru i dobijete odgovor (u medjuvremenu se nista ne prikazuje na strani - sve se radi "ispod haube") sa relevantnim parametrima, a zatim mu samo prikazete rezultat. Znaci korisnik nikada i ne vidi koji je gateway za placanje.

Resenje koje si naveo je opcija 2, za payment procesore koji ne podrzavaju callback, gde vi u nekom trenutku (kada se unosi broj CC i izvrsava placanje) morate da ga posaljete off-site na stranu procesora koja to izvrsava. I za takav slucaj, procesor vraca neke vrednosti, i sve je generalno isto, jedina je razlika sto je korisnik u 1. slucaju stalno na vasem sajtu, a u 2. slucaju mora da ode na PP sajt da izvrsi placanje.

Ovde je objasnjen princip, detalji, kao sto rece Tomica, zavise od izabranog payment procesora.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: e-commerce via PHP

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10077 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.