Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?

[es] :: Storage :: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5740 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?25.03.2009. u 18:08 - pre 183 meseci
Ok, situacija je sledeca, svojevremeno sam zbog nekog masivnog DB projekta nabacio u svoju masinu 4x750Gb sata2 diskove u 2Tb RAID5. Projekat je gotov i ja sad imam pozamasan storage, ali storage koji je vezan za moju masinu koja mora da radi da bi LAN sharing radio (da ne pominjem drag na sistemsko napajanje). E sad, imam gigabit LAN switch i svi eth portovi na LANu su mi gigabitni i razmisljao sam u sledecem pravcu: zasto ne izmestiti ta cetiri diska u neki SAN a umesto toga ubaciti neki mali raptor ili SSD za boot/install a sve ostalo vuci sa LANa, sto za sobom poteze pitanje dal uopste postoji nesto sto radi tu funkciju, dakle neko "kuciste" za cetiri sata2 diska sa gigabit ethernet portom i internim RAID kontrolerom? Tako ce svi na LANu moci da koriste storage bez da moja masina radi non stop a pretpostavljam da bi smanjio i grejanje napajanja.

Jel nekome ovo ima smisla ili sam lupio maksimalno? Kontam da postoje SANovi koji ovo rade, ali oni dolaze sa svojim diskovima ($$$), poenta je iskoristiti postojece...




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?25.03.2009. u 19:56 - pre 183 meseci
Uz rizik da se javljam samo da bih nešto napisao, ja mislim da tako nešto ne postoji ;)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?25.03.2009. u 20:17 - pre 183 meseci
Mozda nesto ovako ? Ima i kod nas da se nadje...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?25.03.2009. u 20:19 - pre 183 meseci
Zapravo, od kad sam postavio temu bilo je razvija situacije. Ipak nisam lud, ali naravno za svaku gotivnu ideju vec postoji neko ko se prvi setio . Kljucna skracenica zbog koje nisam uspeo da nadjem nista iz cuga je BYOD (Bring Your Own Device ili Drive). Kad to proguglam Google: "BYOD SAN RAID 4 bay" dobije se dosta resenja.

Mada po cenama nisu uopste privlacni, od $400 na gore zavisi od RAID cipa, velicine kesa i feature-a, u principu vise nego sto sami diskovi vrede. Skoro da mozes da kupis regularan PC da ti sluzi kao file server za te pare.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
77.237.113.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?26.03.2009. u 11:26 - pre 183 meseci
Citat:
sto za sobom poteze pitanje dal uopste postoji nesto sto radi tu funkciju, dakle neko "kuciste" za cetiri sata2 diska sa gigabit ethernet portom i internim RAID kontrolerom?


na znam sta je SAN ali mislim da takvi NAS-ovi postoje.

pogledaj QNAP http://www.qnap.com/

i Buffalo http://www.buffalotech.com/
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?26.03.2009. u 12:16 - pre 183 meseci
SAN - storage area network, ali nisam na to mislio, typo je bio, mislio sam na NAS.



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
77.237.115.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?28.03.2009. u 11:30 - pre 183 meseci
Ako si mislio na NAS ja mislim da to postoji.

Ali ne znam koliko je lako ili tesko pristupati tim podacima kada su na nasu. Mislim da je udobnije kada je taj storage na nekom racunaru.

Sto se cene uredjaja i stednje energije tice, ne verujem da bi mnogo ustedeo kupovinom takvog nas-a. jedina usteda je mozda sto racunar trosi nesto malo struje za graficku karticu a NAs ne. ali i to moze da se iskljuci, zar ne.

 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?28.03.2009. u 22:50 - pre 183 meseci
i ja sam dugo razmišljao o nas-u, plus je manja potrošnja struje, veća tišina i lakše upravljanje (nema windowsa u priči). ali onda sam vidio da entry level nas-ovi za 2 sata diska koštaju oko 150 eura. a meni u startu treba za 4 diska (ili prodaja trenutnih i kupnja 4 x 1TB sa čime sam miran naredne 2 godine, ali to je opet trošak 4x 120 eura).
tako da sam situaciju okrenuo prema uštedi novca i napravio jedan file server koji troši jako malo struje, tih je (nije bešuman, ali je tih) i opet izvršava funkciju.
izvana je običan PC; unutra je via epia 800mhz matična koja troši max 20W kad je cpu load na 100%. znači troši cca 15W tokom dana.
na nju je spojeno 7 hard diskova (ukupno 2200 GB) od čega se 2 vrte non stop (sistemski i download disk), a ostalih 5 je spojeno na usb kontroler. 2 su externa u icy box case-ovima sa pripadajućim napajanjima, a 3 su interna a paljenje/gašenje sam riješio prekidačima. kad mi treba neki disk, kvrcnem prekidač i disk se upali.
i taj kompjuter radi već jedno 4 mjeseca bez gašenja, vrhunac bez restarta je bio mislim 41 dan, a onda sam počeo malo češće restartati jer se sruši explorer a preko remote desktopa ga ne mogu ponovno pokrenut bez reseta.
evo i par slika, sve je nabacano i spojevi su napravljeni preko "one stvari" jer me nije bilo volja to izolirat, a kompjuteru se fizički ne pristupa, osim šta po potrebi kvrcnem po prekidačima.
jedina mana: nije gigabit. šta nije nešto predrastično jer se laptopi ionako spajaju wirelessom, ali moj komp je spojen žicom i prilikom kopiranja ne ide brže od 9.5 MB/s.
a osim šta glumi file server, poprilično se dobro nosi sa skidanjima preko jdownloadera, torrenta i emule-a istovremeno, i uz ostale programe (opera, antivirus, netlimiter, ultravnc i dignut apache server) cpu je stalno između 50-90% a ram usage ne prelazi 400MB (ukupno 508 unutra).






[Ovu poruku je menjao miko.s dana 29.03.2009. u 00:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao miko.s dana 29.03.2009. u 00:07 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
212.15.176.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?01.04.2009. u 17:12 - pre 183 meseci
par pitranja:
Da li uz taj racunar-file-server imas spojen monitor? i da li mu je potreban monitor?

I kojom tacno tehnikom pristupas fajlovima? Da li si sve sharovao i podesio Full permissions svima ili kako....?

Citat:
ram usage ne prelazi 400MB (ukupno 508 unutra).

Mozda bi mu ipak prijalo da imas 1 GB rama jer iako ima oko 100 MB slobodnog rama on mozda ipak dosta koristi paging file. Na mom starije racunaru je bilo isto tako a kada sam nadogradio ram na 1 GB zauzece rama se povecalo na oko 500 MB i komp je postao udobniji za rad.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?01.04.2009. u 19:19 - pre 183 meseci
ne, kanta je samostalna, monitor nije spojen, niti tastatura, niti miš. sad da li je potrebno, pa nije ali lijepo bi došlo.
fajlovima pristupam preko mreže, na serveru su windowsi pa se diskovi pojave u network neighbourhoodu i mapirani su.
permissionsi su na full jer im pristupaju samo ukućani, pa nema straha. upravljam preko remote desktopa, pokušao sam pokrenut ultravnc ali radi samo kada radi i remote desktop, kada prekinem session na rdc-u zaledi mi se ultravnc.
generalni user na mašini je limitiran, tako da su sve instalacije i system settingsi zabranjeni. i na njemu se vrte downloadi (torrenti, emule, jdownloader).
šta se rama tiče, napatio sam se za stavit 512mb, a pločice od 512mb sdrama pc133 su rijetke. ne uspijevam ih naći. ali primjećujem da nema potrebe, trenutno je pokrenuto sve, a ram je na 330MB. paljenjem opere to naraste na 360-380 i do 508 ima još dosta. performanse nisu toliko bitne, glavni limit je cpu na 800mhz. a ne kanim upgrade-at kantu. za ovo šta mi služi je sasvim dobra.
ovo je krajnje amaterski serverčić za kućnu upotrebu sa malo pojačanim zadaćama (apache, mysql), ali za drugo ne razlikuje se puno od običnih kompjutera kakve smo imali pred kojih 8-9 godina. prije ovoga sam dugo vremena imao pentium 3 na 667mhz, ali u desktop slim case je stao samo 1 disk, a sad ih je 5 unutra i 2 vani.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
91.150.122.*



+267 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?03.04.2009. u 13:37 - pre 183 meseci
Vredi pogledati www.freenas.org

zahtevi za hardverom su smesni i prakticno se svode na ozbiljne diskove i RAID cip ...


U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?06.04.2009. u 09:00 - pre 183 meseci
Jel ima neki review za ovaj freenas? Koliko je brz sa softverskim raid5?



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
77.46.253.*



+267 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?08.04.2009. u 09:44 - pre 183 meseci
Pogledaj http://en.wikipedia.org/wiki/FreeNAS pa na dno pod references ....

A koliko je brz zavisi od toga koliko ce ga zakomplikujes. Kod tebe je pristup samo iz microsoft sveta, particija ispod granice od 2Tb, bez kriptovanja, SATA magistrale, brza mreza tj. nova maticna ploca - ne vidim problem.

Cak i da stavis 386 i 64M memorije bice bolje od onog u raid cipu. Ali ce te ukoce IDE komunikacija i spora mrezna.

Ne rece na kojoj kanti ( ops. racunaru ) mislis da dignes ovo.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?08.04.2009. u 11:43 - pre 183 meseci
Pa kao sto rekoh razmisljam se, nije jos sigurno da bih uopste to radio ako je usporenje drasticno. Ako mogu da dobijem sa gigabit LANom svojih 60mb/s seqread i 26mb/s write onda bi mi bilo prihvatljivo (sa tim zivim sad u lokalu), ipak je to storage za uglavnom vece fajlove, a onda bih mogao da boot i lokal prebacim na neki ssd ili raid0 manjih a brzih diskova i tako sebi ubrzam komp, a uvek mogu da bacim backup vaznih stvari na NAS. Sa gigabit strane to ne bi trebao da bude problem narocito sa jumbo paketima, pitanje je samo sta mi treba od hardvera da poteram ovo. Koliko sam shvatio za freenas treba mi:

napajanje, kuciste, mobo sa 4 port sata2 koji freenas podrzava + da moze da butuje sa fleshke, cpu, memorija, prespojeni flash u kucistu za freenas, gigabit ethernet (ako nije na ploci). Nekako mi se cini da sve ovo nece izaci jeftinije od komercijalne NAS kutije (tj vise od $400) a i izgledace kao jos jedan komp u sobi (iako esteika nije presudna ipak ne ide u prilog freenas resenju, narocito ako se ide na nako budjavo kuciste da se ustedi para).
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
77.46.253.*



+267 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?08.04.2009. u 12:47 - pre 183 meseci
Ima tu vise stvari ...

Staviti 2 tera podataka grupi od 3-5 ljudi na raspolaganje znaci zakucati svoju masinu. Jos ako oni 'oce nesto da pisu ili pocnu da zakljucavaju delove istog fajla ... To sto si ti lepo ziveo, pa jos i merio brzine, ukazuje da su ti podaci bili samo tvoji i boziji. U toj kombinaciji nema bolje od podataka u kutiji svog racunara.

Ako ti je namena ono : bekap, pristupacnost svima u netu, veliki i rogobatni fajlovi .... onda ide NAS. Onda razmisljas da isti mrezni kabl deli veci broj ljudi i ne mislis na brzinu nego na polise, sigurnost, stabilnost, pristupacnost iza rutera...

Bez obzira dali se opredelis za tlink, cisko ili juniks masinu prvo sto uradis pri dizanju te skalamerije bice jedan dobar format. Dobijam utisak da su ti podaci potrebni i nemas gde da ih sklonis dok to radis ....

Treba reci da vecina lou-budzet NAS resenja radi na nekoj verziji juniksa/linuksa. Radi sa mnogo slabijim hardverom i mozes dosta toga nepotrebnog da izbacis ... Tako WD My Book™ World Edition 2.0TB Gigabit Ethernet Shared Storage Solution ( 400 eura sa diskovima ) radi sa VIA komunikacionim procesorom i 32M memorije. Ni ona TP igracka nije daleko od toga.

Moj post je bio vise u duhu onoga sto je napravio miko.s Predpostavka da vec imas neku kantu od proslih godina. 400 eura je mnogo za golu masinu. Za te pare mozes sastaviti bas jaku stvar sa 4 nova diska. Free NAS je tu samo da te spase rada sa linuksom ako ga neznas - imas vec gotovo resenje.

Najzad sekvencijalni pristup i raid5 se ne mirisu, ima tu boljih kombinacija.

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?08.04.2009. u 13:23 - pre 183 meseci
Da, kontam da me ceka logisticki problem oko pretabavanja podataka, ali otom potom, nije mi ni tih 2Tb popunjeno ni 40% ukupno sa sve os-ovima programima i glupostima koje treba da pobrisem (ako je veliki storage los za nesto to je za lenjost ranije sam bio mnogo azurniji sa brisanjem gluposti koje mi ne trebaju). Al dobro, taj most cu preci kad dodjem do njega , imam 6 portni SATA2 na ploci tako da novi diskovi mogu da prime deo tereta, bice malo pozajmljivanja eksternih diskova od drustva i resice se to nekako U svakom slucaju svestan sam tog koraka, nisam ni ocekivao da NAS odmah procita moj ICH9 konfigurisani RAID5.

Znam da je linux na vecini NAS resenja, nemam nista protiv toga niti mi je to problem dok god imam neki GUI interfejs da radim sa njim (i DD-WRTv24 na mom linksys ruteru je linux based pa se druzimo sasvim lepo) i u kontekstu imanja neke stare masine freeNas je zaista lepo resenje. Samo sto ja tu masinu nemam a i nisam siguran da bi zenski deo familije bio odusevljen jos jednom ruznjikavom kutijom na podu stana

Citat:
whitie2004:Najzad sekvencijalni pristup i raid5 se ne mirisu, ima tu boljih kombinacija.

U trenutku kad je RAID5 formiran bio mi je neophodan (zapravo je izbildovan na ICH9 masini, namontirana baza na jednu particiju i diskovi poslati meni da odradim neki posao). Ja sam jednostavno digao OSove na primarne particije i nastavio da koristim kako jeste. Razmisljao sam o prelasku na RAID0+1 zbog brzine, ali na taj trosak ode pola umesto 1/4 ukupnog kapaciteta pa mi se nije mililo (alava stoka, sta ces), a i nisam znao gde bih sa bazom . A RAID0 mi nije bio opcija je mi je redundancy bio obavezan i iskreno voleo bih da ga zadrzim na storage-u sad kad je baza pokojna, jer mi uglavnom i treba za usluge koje si naveo (veliki fajlovi, LAN access i backup, s tim sto mi je backup najvazniji).
Imam prilicno jaku masinu i LAN access u ovaj storage mi nije nikad zadavo glavobolje, sem sto je cela masina morala da se drzi upaljenom da bi se share-ovi videli. Medjutim, nekako mi sve izvesnije izgleda da cu lepo da se prebacim na RAID0+1 i da zrtvujem 500gb zarad brzine i da nastavim da drzim comp ukljucenim. Sve ostalo izgleda zahteva zavlacenje ruke dublje u dzep, prvo za NAS, a onda i za neke brze sistemske diskove, medjutim jedini napredak bi bio sa dva RAID0 velociRapota ili SLC SSD-om a obe te varijante kostaju koliko i ceo komp.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
77.46.253.*



+267 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?08.04.2009. u 14:27 - pre 183 meseci
Moja prica je bila u smislu ...

Intel ima kutiju za neki njihov entri level hom sistem ( SS4200-E ) sa seleronom 420 i 512M memorije - nesto oko 550 eura sa porezom i bez diskova. Da sam sastavis takvu kutiju - 350 eura sa porezom i diskovima. U ovoj racunici i na tvojoj masini su diskovi 300Mb/s... A koliko do kraja leta ce po toj ceni biti oni novi SATA od 3Gb/s.

Sacekaj malo, razmisli ... osecam da ces uskoro imati 4 visak diska za igranje ... :-)

A kutija... 4 diska = midi i nema ispod. Ako ti, nedaj boze, padne napamet da dodas jos, mora veliko kuciste .... Diskovi trose po 10W pa napajanje nije problem nikad. A ono da su Japanci izmislili dzepni kanister od 30 litara - lazu!

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
89.201.184.*



+32 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?08.04.2009. u 19:19 - pre 183 meseci
čitam i čitam i pitam se - kakvih 400 ,500 eura?
intel atom koji bi donekle ispunio očekivanja home servera košta koliko, 60 eura? ima sata, ima gigabit lan. to je najbitnije. ako nije dovoljno, ma najobičniji core 2 celeron ili amd ekvivalent.
dalje, o kakvih 60 MB/s pričate? gigabit lan ne ide toliko. teoretski da. u praksi, 40MB/s je neki maksimum. ako! možda ovisi o routeru, o čipovima na obje matične ploče, ali ja nisam to uspio potjerati iznad 38 MB/s kod jednog prijatelja. ja nažalost nemam gigabit, niti na serveru, niti mi je router gigabitni.
govorite o linuxu, o freenasu. pitanje je da li se diskovi smiju (mislim, da li to paše korisniku) formatiratu u udf format. jer freenas ne podržava ntfs.
zadnje, 4-5 korisnika na mreži je OK, ako ne pristupaju istom fajlu ili nekom velikom fajlu na istoj particiji. pa nisu diskovi u serverima toliko brži od kućnih diskova. jesu, ali reda veličine 3 puta. možda 4-5 ako su na 15k obrtaja. ovo govorim napamet. ako je cilj samo arhiviranje fajlova, i to filmova ili tako nekih ne-previše-za-rad-potrebnih fajlova, kakve veze ima koji je transfer rate? film će se uredno streamat kroz mrežu.
evo kod mene rade istovremeno 3 hd filma koji se vuku real time sa servera. probao sam na svakom kompjuteru potegnut 3 filma koji su na diskovima na serveru, svi rade. desi se da trznu, ali ne trzaju cijelo vrijeme. s time da sam ja na 100 mbita. a laptopi su na wirelessu.
da ne kažem da je buduća proširivost prihvatljiva (otvoriš kantu i spojiš još jedan disk, do nekog limita).
u krajnjem slučaju, imao sam ideju koja je sad na čekanju, da napravim 2 servera. prvi ovaj za nepotrebne dokumente sa tih 7 diskova i par TB storage-a koji je sad aktivan, a drugi koji bi bio na gigabitu (uz ulaganje u gigabitni switch) kojega bi koristio kao udaljeni working station. umjesto da podatke čuvam lokalno, bili bi na serveru na brzom lanu i ne bi bio problem potegnuti sa servera. recimo radim dosta sa videom, i sad meni je problem držati lokalno raw materijal jer imam samo 2x 80GB diskove (2.5" zbog tišine), i sad kad ih potežem sa servera to traje cijelu vječnost, da ne kažem koliko traje sama obrada materijala na 100 mbit vezi. sa dedicated serverom samo za to, kojemu pristupa samo 1 osoba i koji je po mogućnosti čak spojen direkno (bez switcha) dobio bih na brzini vjerojatno kad je disk lokalno, a ne na serveru.
e pa to predlažem i kolegi gore. jeftini nas za potrebe ukućana (ili tko već ima potrebu pristupati tome), i poseban server samo za njega na kojega bi kopirao podatke kojima bi ćešće trebao pristupati, naravno uz omogućen pristup prema oba servera koji bi po mogućnosti trebali bit gigabitni. i opet, cijeli taj trošak (bez nabave diskova) ne bi bio veći od 200 eura ukupno.

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?08.04.2009. u 20:10 - pre 183 meseci
da bi dobio veliki transfer rate preko LAN-a moras da koristis tzv jumbo frame pakete i to zahteva odgovarajuci gigabit hardver. Ti si dobijao lose rezultate zato sto ti je veci deo bandwidth-a odlazio na fragmentaciju i overhead paketa i verovatno koristio PCI based ethernet kartice, sa recimo 9k jumbo paketima mozes da izvuces postenih 100+MB/s korisnih podataka pod uslovom naravno da na mrezi nema drugih paketa i da disk sistem moze da ispumapa tu brzinu, gde vec ulogu igra i kolicina RAM-a i Ghz-i NAS/file servera kao i propusnu moc softvera/cipa za RAID5 (ako koristis isti). Generalno je uz dovoljno diskova sa RAID0 moguce napraviti sata2 sklop koji moze da zasiti i dva jumbo gigabitna linka.

Pride ima tu jos gomila drugih uslova koji moraju da budu zadovoljeni, npr gigabit kartice (cak i integrisane) koje su na PCI magistrali imaju teorijski maksimalni protok od 66MB/s zbog ogranicenja PCI magistrale (dakle treba ti eth port interno ili eksterno vezan preko PCIe busa, ovo obicno moze da se vidi na blok semi maticne ploce na pocetku manual-a), i sama gigabit kartica i svi switchevi izmedju moraju da podrzavaju i da imaju ukljucenu podrsku za jumbo frames (mada mislim da sada sve gigabit kartice to ispunjavaju) i mislim da mora manualeno da se enabluje ta opcija na nekim eth karticama. Dakle ima posla da se to ukljuci i namesti da bi proferceralo kako valja a i potrebno je investirati u novije komponente.

kao sto rekoh, ne bi ulazio ni u kakve varijante u kojima bi doslo do degradacije performansi storage sistema ili zbog kojeg bi morao da pretvaram sobu u data centar, ne gledam da se resim diskova iz masine po svaku cenu, samo ako ce doneti neku vrstu poboljsanja uz zadrzavanje performansi, a koliko vidim to je moguce ali zahteva poseban hardver i ne izgleda mi kao nesto sto moze da se pokrene sa PIII ili embedded masine tj moze ako uzmem Netgear ReadyNAS Pro i olaksam se za nekih $1650, sto naravno ni lud ne bi uradio (iskreno ne vidim ni koji bi SOHO to uradio kad za te pare moze da digne punokrvni SCSI based file server, mozda cak i mali rack za njega )

@whitie2004

ta intelova makinica izgleda ql, ali ona ide uz svoje diskove, ja eventualno jurim BYOD varijantu, nekako mi je bezveze da bacim deo diskova bezveze. A i nigde ne mogu da nadjem neki review i cenu za ovog intela, verovatno je novo i pretpostavljam da nije jeftino...

Hmm, nadjoh ga:
Cons
• RAID limited to 0+1 and RAID 5
• Drives not hot swappable
• No Jumbo frame support
• No support for RAID expansion or RAID Migration

Na stranu drugo, nema Jumbo frames, sto je po meni veliki propust za nekog kao sto je intel, i ipak jeste BYOD... Mozda kad izadje 4400E

[Ovu poruku je menjao mmix dana 08.04.2009. u 21:23 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
89.201.184.*



+32 Profil

icon Re: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?08.04.2009. u 23:51 - pre 183 meseci
za jumbo frame nisam imao pojma. možda je onda ipak moguće imati pune gigabit performanse na mreži (tj onoliko koliko disk dopušta). nemam uvjete da to isprobam. čak i da imam modernu ploču koja imam gigabit mrežu povezanu na pci-e, opet mi diskovi idu preko pci kontrolera koji je limitiran na 66 MB/s, a i usb-sata adapteri ne mogu izdržati iznad 30 MB/s.
kod mene to sve pada u vodu, kod vas možda i ne. sve ovisi o vašim potrebama i mogućnostima koje imate za kupnju ili gradnju servera.
ja sam za sada zadovoljan i sa ovime, preživit ću sporu mrežu, barem dok svaki dan ne budem baratao sa hd filmovima, iako ih svakim danom imam sve više i malo postaje težak rad sa fajlovima od 10-12gb.
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Brainstorming - NAS kutija, lupio ili ne?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5740 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.