Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije

[ Pregleda: 4686 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dugru

Član broj: 22210
Poruke: 58
*.hemofarm.com.



Profil

icon Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije24.03.2009. u 09:02 - pre 183 meseci
E al sam sklepao naslov teme. Nego ukratko.

1. Treba mi savet (proracun) za dimenzije jednosistemske zvucne kutije za zvucnike za sledece zvucnike( sad cete se smejati), pise sledece:
10 W (max 20 W) , 4ohma, 4"x6" (elipsasti).
To su novi auto zvucnici za fabricku ugradnju u Yugo :)

2. Cime da izolujem ovakve zvucne kutije.

3.. Da bude po principu uradi sam, posto da imam neku znacajniju susku ne bi ovo ni radio...

Ja sam namerio da ih ubacimm u drvene kutije i slusam u jednoj brvnari, dimenzije 3x3 m. Kao da bude sve u drvo fazonu...

I nemojte da me grdite sto nisam ronjao po netu. Gledao sam dugo po sajtovima i svi predlozi su mahom za ozbiljne zvucne kutije. Slozeni. Nigde ne nadjoh nesto sa ovakve proste - narodne zvucnike:) Dajte makar link neki ako nista drugo, mada bih mi najvise prijalo kad bi mi nego dao samo korektne dimenzije ;)

Pozdarv svima....

 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije24.03.2009. u 09:46 - pre 183 meseci
,,Dugru" problem je u tome sto odokativna mera davanja dimenzije kutije retko kad upali i da dobre rezultate.
Kakvi god da su zvucnici od 300 dinara do HI-END 40000 funti, podrazumeva se da ce se uraditi merenja i proracuni, da bi se utvrdilo kakva vrsta kutije odgovara takvom zvucniku.
Mozemo reci da ce svaki zvucnik kako-tako svirati u bilo kakvoj kutiji, ali isto tako i bez nje,slobodno u vazduhu.
Pomenuo si cime da ispunis kutiju, a to je razmisljanje o nekome ko ce da pokusa da napravi po proracunima kutiju, pa da je onda dampira......itd
Pretpostavljam da si skromnog znanja u samogradnji i izgradnji zvucnih kutija, i ne znam dali ti je ovo da nazovemo I projekat ili nema svise zelje da se bavis ovim,vec samo ovo da napravis i to je to?
Evo ja cu ti reci ,ali ovo je tako odokativno ,kao da okom odredjuem na koliko je metara udaljen avion od zemlje koji trenutno leti i vidim ga....ovo shvati kao najprostije ali nemogu da garantujem za zvuk.
Ovo je moj drug pravio,znaci uzeo je drvene daske(drvo) i napravio kutiju ali tako da zadnji deo je ostavio otvoren, i bio je simpatican zvuk, naravno sa proracunima bi se dobio mnogo bolji zvuk ali i ovo je posluzilo,samo molim te ne prihvataj ovokao pravilo, ovo moze da bude samo slucaj, ali ako zelis ti probaj.
Dimenzije ti sam zvucnik govori,kutija treba da bude velicine malo vece od zvucnika kakoi bi mogao da ugradis zvucnik u kutiju,ostavi da ti stranice kutije,budu 9 incha koliko i iznosi sirina zvucnika(jedna,posto je elipsa).
Znaci otprilike 20cmX25cm-30cm(to ti je prednja ploca gde ugradjujes zvucnik), a stranice 2X (dve po 25cm-30 X 25cm) i 2X(dve po 20cm) debljina 16-20mm, zadnju stranu ne zatvaras,za pocetak nicim ne ispunjavaj, stavis i u nekom uglu i trebalo bi da imas koliko toliko bolji zvuk nego bez kutija,prvo to nacrtaj i dobro izmeri pa posle rezi ,srafi,lepi.
Ne treba ti ojacanja, niti damperovanje-oblaganje mineralnom vunom,sundjerom....
Jos jednom cu izracunati ali ove mere su orjentacione moras ih prilagoditi da se sve lepo uklopi.
Ovo ti je odokativna metoda, za zvuk ne garantujem.
Pozdrav!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

dugru

Član broj: 22210
Poruke: 58
*.hemofarm.com.



Profil

icon Re: Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije24.03.2009. u 10:47 - pre 183 meseci
E Pigoza, hvala iskreno...
Znaci koliko sam razumeo 30x20x25 cm ( gde je 25 cm dubina).
Imam ja iskustva u radu sa drvetom. Nego sacekacu sa izgradnjom - ako jos nesto proracunas... ;)

[Ovu poruku je menjao dugru dana 24.03.2009. u 13:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dugru

Član broj: 22210
Poruke: 58
*.hemofarm.com.



Profil

icon Re: Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije24.03.2009. u 13:13 - pre 183 meseci
E da... Jel moze neko puno drvo? I u principu koje - tvrdo ili meko?
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije24.03.2009. u 13:41 - pre 183 meseci
Pogresio sam ,tebi je 6X9 inca zvucnik ili 10X15cm.
u tom slucaju velicina kutije bi bila : prednja ploca na kojoj se ugradjuje zvucnik 20cmX15cm, debljina iverice 19mm, pazi da dimenzije za ugradnju zvucnika budu manje od precnika zvucnika 10X15cm da ne bi ti upao zvucnik, mozes i iznutra da ga ugradis ,da bi bilo lepse,jer ionako neces zatvarati na zadnjoj strani kutiju!
Zavisno od tipa kutije,koji je slican videces na slikama dimenzije stranica mogu biti 238mmX200-250mm(bocne stranice) i 150mmX200-250mm(gornja i donja ploca) ili drugi slucaj kada gornja i donja ploca ide preko bocnih stranica(u prvom slucaju idu do bocnih stranica) a bocne strabice idu do gornje i donje ploce pa dimenzije su : 188mmX200-250mm a bocne 200mmX200-250mm.
Dubina kutije je 200-250mm, nema zadnje stranice, koja kasnije se lako moze dodati, ugraditi basreflex cev, ili napraviti kompresiona kutija...itd,ali za pocetak moze i bez zadnje stranice,
Inace mozes zbog lepseg izgleda i da jos jedna prednja ploca bude preko prednje ploce koja je izmedju stranica,zasrafis,ofarbas..malo maste ..itd, imas slicice u corelu sam radio,cisto da vidis,mislim da ces lako ukapirati i napraviti kutiju,pa kasnije je mozemo doradjivati ,ali otom potom, bez merenja parametara zvucnika ovo je oavko odokativna metoda.
Pozdrav i srecan rad!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije24.03.2009. u 13:58 - pre 183 meseci
Uglavnom se koristi medijapan, ili losije resenje iverica i to od 19mm pa navise -debljina.
Moze i drvo,problem je sto mnoga drveta sadrze kiseline,koje nagrizaju srafove, zatim smole, krive se ako nisu dobro isusene...mislim da to znas ako se bavis drvetom, inace ja sam mislio da drvo treba da bude meko,medjutim parvi odgovor je: zvycna kutija treba da bude sto mrtvija tako da ne unosi nikakav kolorit ,distorzije i rezonanse prilikom reprodukcije zvucnika, tako da recimo mermer,beton,cigla ti je bolji materijal ali tezi za izgradnju-bez sale.
Zato se prave sendvic zvucne kutije gde se izmedju kutija sipa kvarcni pesak,olovo......pa se savetuje da se okace samo na jednom mestu,t.e da vise u vazduhu, zato se i stavljaju SPIKE siljci na kutijama da bi sa sto manjom povrsinom kutija dodirival pod,jer se prenosi zvuk i na pod .....itd akustika je veoma siroka oblast.
Od drveta pa recimo orah,tikovo drvo(znaci tvrda drva, mada moze se desiti da ce se tebi licno dopasti i zvuk u mekanoj kutiji jer ce obojiti zvuk a donekle i upijati zvuk u sebe, tako da jasen,tresnja,bukva....mozes da eksperimentises jer ionako nije skup projekat a moze ti biti zanimljivo i lepo,
Pozdrav!

Izvini ali trenutno nesto nece da upload slicice ni JPG ni GIF format?
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

dugru

Član broj: 22210
Poruke: 58
*.hemofarm.com.



Profil

icon Re: Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije24.03.2009. u 14:34 - pre 183 meseci
Opet, hvala....
 
Odgovor na temu

zguzvan mozak
Zoran Krstic
Menjač
Menjačnica Royal Excange
Nis

Član broj: 227355
Poruke: 5
217.16.130.*



+2 Profil

icon Re: Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije05.07.2009. u 20:22 - pre 180 meseci
Zdravo svima. I ja sam nov u ovome. Ono sto sigurno znam je to da cu kutije da pravim od medijapana, samo ne znam koje debljine. Da li je sto deblje to bolje ili mora odredjena debljina? Ovako stoje stvari:imam pojacalo sa izlaznom snagom 70w, ja bi napravio dve kutije po 35w i to je sve sto znam. Ne znam vise nista ni sta mi treba, ni dimenzije kutija, ni koje zvucnike, da li da budu dvosistemski ili trosistemski ili samo jedan zvucnik. Uglavnom hocu dobre basove i hocu da to bude moj rucni rad. Molim vas da mi pomognete i da mi kazete sta mi je sve potrebno ili da me uputite na neki sajt gde to mogu da nadjem (po mogucstvu sajt na srpskom). UNAPRED ZAHVALAN SVIMA
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije06.07.2009. u 08:45 - pre 180 meseci
Dragi moj prijatelju,nadam se da ti user name samo onako,jer ako je istina tesko da ce sta stati u mozak, naravno salim se...

Evo ti nas sajt,nas dragi profesor,moj!, dr.Bora idi na njegov sajt i registruj se trebas da imas ,,javu" u comp-u, i trazi kod zvucnici,kad to procitas,pitaj sta ti nije jasno pa idemo dalje,inace vecina literature je na engleskom,nazalost.

sajt: http://bas.elitesecurity.org/ ili http://www.bas.plumts.com/

Pozdrav!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Dimenzije proste jednossitemske zvucne kutije

[ Pregleda: 4686 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.