Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ITER - Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?

[es] :: Nauka :: ITER - Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 19338 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon ITER - Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?28.11.2003. u 11:27 - pre 247 meseci
Web-site ITER projekta: http://www.iter.org/



Postoji nada u uspeh - da se domognemo snage Sunca i da na Zemlji stvorimo beskrajni izvor energije... sve to eventualno uz 6 milijardi funti i pogona na jugu Francuske, tj. projekta ITER, odnosno gradnje najvećeg i najambicioznijeg fuzionog reaktora na svetu.

Biće potrebno 10 godina da se napravi, a tokom njegovog radnog veka od 20 godina naučnici će eksperimentisati sa jednom vrstom spore hidrogenske bombe aka H-bomba ili termonuklearna ili vodonična bomba ... u nadi da će iz sasvim malih količina teške vode uspeti da dobiju ogromne količine čiste energije.

- Nafta i ugalj daju hemijsku energiju oslobođenu razbijanjem hemijskih veza u obliku vatre.

- Nuklearna fisija obogaćenog uranijuma koristi energiju oslobođenu razbijanjem nestabilnih teških u lakše atome. Ali "pepeo" od reakcije fisije je radioaktivan i hiljadama godina ostaje opasan za rukovanje.

- Fuzijom - spajanjem dva atoma vodonika da bi se dobio jedan atom helijuma, pri čemu se oslobađaju ogromne količine toplote. Svakog sekunda Sunce pretvara 600 miliona tona vodonika u helijum i osvetljava i greje našu planetu, sa daljine oko 15 miliona kilometara.

Da bi se to isto izvelo na Zemlji, mora da se sakupi(e) deuterijum i tricijum - izotopi vodonika - i zagreju na preko 100 miliona stepeni Celzijusa, što je mnogo puta više nego u Sunčevom jezgru.

Na toj temperaturi teški vodonik postaje plazma, lopta subatomskih čestica koje bi trebalo da se spoje i postanu helijum uz pljusak neutrona i oslobađanje toplote.

Samo jedan kilogram teškog vodonika bi mogao da obezbedi toplotu koju danas daje 10 miliona kilograma fosilnog goriva. Uz to, ne bi bilo gasova staklene bašte, čađi, kao ni dugovečnog radioaktivnog otpada. U okeanima se sadrži sav teški vodonik koji bi bio potreban za rad takvih reaktora.

Fuziona energija bi, teoretski, trebalo da bude bezbedna jer je izazov u tome da se reakcija fuzije ne zaustavi, već održava. Ali u tome i jeste problem - ako plazma na 100 miliona stepeni Celzijusa bilo šta dotakne, to bi izašlo kao svetlost. Trik je u tome da se sićušne čestice goriva zadrže u nekoj vrsti magnetne "flaše" u zatvorenoj komori.

Onda bi trebalo pumpati eksplozije lasera na te čestice, komprimujući ih do gustine 20 puta veće od gustine olova, i u tom trenutku bi one počele da se ponašaju kao majušne zvezde, ispuštajući termonuklearne eksplozije neutrona da bi zagrejale pregradne zidove na udaljenosti od više metara.

Najveće pristalice fuzije veruju da će ona moći da se koristi u elektranama tek za 30 godina. ITER je, stoga, samo još jedna faza u istraživanju.

Pre komentara prvo pročitajte link ili tekst ka originalnom članku

http://www.guardian.co.uk/renewable/Story/0,2763,1094164,00.html

http://www.reuters.com/newsSea...amp;query=iter&x=0&y=0

http://www.reuters.com/newsArt...pe=topNews&storyID=3896052

p.s.
What is Fusion? Answer

About Fusion Reactors... Link

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 22.04.2006. u 23:56 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivan_BG

Član broj: 15500
Poruke: 54
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?29.11.2003. u 01:00 - pre 247 meseci
moje je misljenje da ce im kod tog projekta najteze biti da odaberu materijal koji moze da izdrzi toliko toplotno opterecenje.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?29.11.2003. u 01:18 - pre 247 meseci
Takav materijal ne postoji,moraće nešto sa poljem itd.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?29.11.2003. u 01:46 - pre 247 meseci
Citat:

moje je misljenje da ce im kod tog projekta najteze biti da odaberu materijal koji moze da izdrzi toliko toplotno opterecenje.


Pa plazmu ce drzati magnetnim poljem podaleko od bilo kakvog materijala... to je manji deo problema - veci deo problema je ceo proces uciniti komercijalno isplativim :) Nista ne vredi to sto ces napraviti fuziju nekoliko atoma uz trosak od nekoliko miliona dolara za svaki sekund :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

old
Tomislav Vujević
freelance
SR

Član broj: 16670
Poruke: 1143
*.159.EUnet.yu



+17 Profil

icon nismo na pragu neiscrpnog izvora energije?29.11.2003. u 19:10 - pre 247 meseci




Zemljino magnetno polje je najbolji energetski izvor. Priča se da je Tesla pronašao put. Solarna enrgija bez potrebe za fuzijom na zemlji je takođe odlična. Nasuprot tome, sve povezano sa nuklearnim procesima, od elektrane do bombe, nedopustiv je rizik. A nije rizik nego izvesnost činjenica da ministarstvo vojske svake države ima obavezu da pretvori u oružje sve što može. Bomba se nije mogla mimoići od momenta objavljivanja formule. Svaka čast Ajnštajnu što je spise "teorije ujedinjenog polja" spalio (bila ona dokazana ili ne).



Citat:
U okeanima se sadrži sav teški vodonik koji bi bio potreban za rad takvih reaktora.


Kada nečega nema dovoljno u rekama pa čak i morima nego su potrebni okeani onda se tu radi o velikom problemu sa sirovinom. I zlata ima mnogo u okeanima pa ga uprkos vrednosti ne vade baš uspešno. (Koliko se sećam ipak je svaka voda jednako dobra za deuterijum i tricijum.)




Citat:
Da bi se to isto izvelo na Zemlji, mora da se sakupi(e) deuterijum i tricijum - izotopi vodonika - i zagreju na preko 100 miliona stepeni Celzijusa, što je mnogo puta više nego u Sunčevom jezgru.

Na toj temperaturi teški vodonik postaje plazma, lopta subatomskih čestica koje bi trebalo da se spoje i postanu helijum uz pljusak neutrona i oslobađanje toplote.



Temperatura koje, kao što sami kažu, nema ni na suncu. Naravno da nema jer toplotno zračenje u svim pravcima pri toj temperaturi praktično je nezadrživo.
Dakle, ako bi uspeli da ove izotope zagreju na preko 100 000 000 stepeni "dobitak" bi bio -- -- -- još toplote.



Projekat je toliko zreo za emisiju "biseri" da verovatno ne bi odustali ni kada bi ovo pročitali. Btw bio je jedan lik na novosadskom "teslafestu" sa patentom "hladna fuzija." I dobio utešnu diplomu za trud.



Logika se ne pita, nego "ekonomija." Neko je na tome zaradio, neko zarađuje. Zarađuje i časopis koji je to objavio. Vest je ustvari tačna.




Progres je ok. Bilo bi sve ovo ok da nije preskupo. Nešto će se usput i saznati. Za pedeset godina može i da proradi, samo definitivno nismo na pragu.


 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.verat.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?29.11.2003. u 21:21 - pre 247 meseci
e stvarno secret, mogao bi malo da oladiš sa ovakvim senzacionalističnim i boombastičnim naslovima/textovima: "izmišljen perpetuum mobile", "sunce će explodirati prekosutra", "kompjuter provalio šekspira", "procesor brži od svetlosti", "naučnici otkrili da je horoskop glupost", "čovek živi od sunca i vode", ...

njima je mesto u žutoj štampi, tabloidima, zonama sumraka i slično, a ne na ESu, i naročito ne na forumu Nauka...
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.beotel.net



+104 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?30.11.2003. u 15:43 - pre 247 meseci
Citat:
Zemljino magnetno polje je najbolji energetski izvor. Priča se da je Tesla pronašao put.

Ja ne znam kako Zemljino magnetno polje može da posluži kao izvor energije. Kao prvo to je stalno magnetno polje, kao drugo intenzitet mu je prilično slab. Kao treće, ono obavlja izuzetno važnu ulogu, te se ja ne bih baš igrao sa time.
Citat:
Solarna enrgija bez potrebe za fuzijom na zemlji je takođe odlična.

Jeste ako imaš ogromne površine čija je uloga da akumuliraju tu energiju. A to baš i nije pametno.
Citat:
Nasuprot tome, sve povezano sa nuklearnim procesima, od elektrane do bombe, nedopustiv je rizik.

Netačno, čak i fisija kao problematičan izvor energije predstavlja bolje rešenje od uglja i nafte. Nuklearna energija nije opcija, ona je jedino rešenje u budućnosti.
Citat:
Svaka čast Ajnštajnu što je spise "teorije ujedinjenog polja" spalio (bila ona dokazana ili ne).

Koliko sam ja shvatio, on nije ni završio to njegovo "istraživanje". Čak bih rekao da je sam Ajnštajn bio više reklama nego naučnik.
Citat:
Kada nečega nema dovoljno u rekama pa čak i morima nego su potrebni okeani onda se tu radi o velikom problemu sa sirovinom. I zlata ima mnogo u okeanima pa ga uprkos vrednosti ne vade baš uspešno. (Koliko se sećam ipak je svaka voda jednako dobra za deuterijum i tricijum.)

Koliko se ja sećam, nije. Tekuća u svakom slučaju nije. Ima neke veze sa dubinom i apsorpcijom neutrona iz svemira.
Citat:
Temperatura koje, kao što sami kažu, nema ni na suncu.

Što znači da i ne postoji?
Inače, ima je u Suncu, ali ne na površini Sunca.
Citat:
Naravno da nema jer toplotno zračenje u svim pravcima pri toj temperaturi praktično je nezadrživo. Dakle, ako bi uspeli da ove izotope zagreju na preko 100 000 000 stepeni "dobitak" bi bio -- -- -- još toplote.

Što i jeste princip dobijanja energije i u klasičnim centralama na ugalj i naftu, i u fisionim nuklearnim reaktorima. Toplota se akumulira u vodi, voda prelazi u paru, para pokreće turbine, itd...
Citat:
Logika se ne pita, nego "ekonomija".

Naravno. A ekonomija takođe kaže i:
a) ako potražnja raste, a ponuda opada, cena proizvoda raste (u ovom slučaju cena nafte i uglja)
b) masovna proizvodnja obara cenu (u ovom slučaju novi tip el. centrala)
A logika takođe kaže da kada jedan izvor energije presuši, moraš pronaći novi.
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.beotel.net



+104 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?30.11.2003. u 15:45 - pre 247 meseci
Citat:
Fuziona energija bi, teoretski, trebalo da bude bezbedna jer je izazov u tome da se reakcija fuzije ne zaustavi, već održava. Ali u tome i jeste problem - ako plazma na 100 miliona stepeni Celzijusa bilo šta dotakne, to bi izašlo kao svetlost. Trik je u tome da se sićušne čestice goriva zadrže u nekoj vrsti magnetne "flaše" u zatvorenoj komori.
Onda bi trebalo pumpati eksplozije lasera na te čestice, komprimujući ih do gustine 20 puta veće od gustine olova, i u tom trenutku bi one počele da se ponašaju kao majušne zvezde, ispuštajući termonuklearne eksplozije neutrona da bi zagrejale pregradne zidove na udaljenosti od više metara.

Mislim da je novinar ovde malo "pobrkao lončiće". Konfiniranje plazme u "magnetnoj flaši", kao i sam proces održavanja fuzije je metod magnetnog konfiniranja plazme. Komprimovanje i paljenje fuzionog materijala (loptice deuterijum-tricijum) laserima uz veliku gustinu je metod inercijalnog konfiniranja plazme (fuzije). To su dva različita metoda. A što se ovog poslednjeg tiče, tu i nema "održavanja". Ubaciš lopticu, paljba laserom, konfiniranje, fuzija, energija, gotovo. Dolazi sledeća loptica i proces počinje iz početka.
Citat:
veci deo problema je ceo proces uciniti komercijalno isplativim :) Nista ne vredi to sto ces napraviti fuziju nekoliko atoma uz trosak od nekoliko miliona dolara za svaki sekund :)

Polako, polako, prvo da ga učine energetski isplativim (da dobiju više energije nego što ulože), pa tek onda možemo da govorimo o ekonomskoj isplativosti. :)
Mada po nekim studijama fuzioni reaktori (ali na bazi jonskih snopova) će brzo stići ugalj po isplativosti. Ali ne i prirodni gas.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?08.12.2003. u 09:22 - pre 247 meseci
Seven project members of the international thermonuclear experimental reactor on Friday postponed a decision on where to build the next-generation fusion reactor at least until Dec 20 as negotiators were divided over the Japanese and French proposals.

The seven — Canada, China, Japan, Russia, South Korea, the United States and the European Union — wrapped up a two-day meeting in Vienna on Friday and plan to meet again in Washington on Dec 20 to make the decision, negotiators said.

Link: http://www.japantoday.com/e/?content=news&cat=4&id=281268
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?30.12.2003. u 02:55 - pre 246 meseci
Ono sa 100 miliona stepeni mi izgleda za otprilike jednu nulu previse. Osim toga nema potrebe da temperatura bude veca od one u Suncu jer se na Suncu upravo i odvija ta vrsta fuzije. Takodje se ne spajaju 2 atoma vodonika u 1 atom helijuma vec 4.

Zaista secret, gde nalazis ove podatke? Ili pises po nekom svom secanju? Inace ovakve stvari vidjam i po novinama kad su u pitanju sasvim obicne, manje revolucionarne stvari.
 
Odgovor na temu

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?30.12.2003. u 09:06 - pre 246 meseci
Citat:
Shadowed:
Ono sa 100 miliona stepeni mi izgleda za otprilike jednu nulu previse. Osim toga nema potrebe da temperatura bude veca od one u Suncu jer se na Suncu upravo i odvija ta vrsta fuzije.


U jezgru sunca je mnogo veci pritisak i koncentracija slobodnih protona i jona helijuma tako da je verovatnoca da dva jona probiju Kulonovu barijeru i dovoljno se priblize, dovoljno velika da se fuzija odvija na relativno niskoj temperaturi. U laboratoriji, za odvijanje fuzije je potrebno da joni imaju mnogo vecu kineticku energiju da bi do sudara doslo.
Za procenu temperature izracunaj potencijalnu energiju dva protona koji se dodiruju
i temperaturu koja odgovara toj energiji. Maksimum funkcije termicke raspodele energije po jonima treba da ima maksimum oko te kriticne energije.
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?30.12.2003. u 12:47 - pre 246 meseci
Kako sam već napomnuo u prvom postu... pre bilo kakvih komentara pogledajte originalne clanke a ne samo prevode koje postujem, a koji su uglavnom samo deo istih...

p.s.
teme pronalazim na agencijskim vestima, a jedan od razloga za postovanje ove je i:
ITER would be the biggest international research project since the International Space Station.

Dodatne vesti o ITERu koji je trenutno stavljeno "on hold"

http://washingtontimes.com/upi-breaking/20031222-123602-8274r.htm
http://www.spacewar.com/2003/031224045520.5yuav1rn.html

p.p.s.
Cak se i komunisticka partija Indije bav i Iter-om
http://pd.cpim.org/2003/1228/12282003_snd.htm

p.p.p.s.
Nuklearna fuzija: kako to radi?



[Ovu poruku je menjao secret dana 31.01.2005. u 17:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.vdial.verat.net



+2 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?30.12.2003. u 22:06 - pre 246 meseci
Protoni se nikada ne dodiruju, zar ne? Pa i klasicno je to nemoguce,(ako se ne varam E=φ*q), pa je E=const*q1*q2/r,a ako je r=0, onda je E=+∞, zar ne :) ? (inace bi ga izjednacavali sa E=3/2kT, recimo).

To i jeste fazon, da svetlo ne mozes zadrzati magnetnim poljem :). Sto se tice zemljinog magnetnog polja (relativno slabog), dobro je marko odgovorio (imate li vi neke ideje kako bi ga koristili ? npr. da sibnemo provodnik od 1000km po atlantiku i pustimo da ga golfska struja vuce, a za krajeve vezemo sijalicu :)).

p.s. sta je 6 milijardi funti (od toga bar pola ElektroDistribuciji:)), sica, ako racunas da neki godisnje za vojni buzet daju po 300 milijardi-do 1 biliona/GODISNJE ! (necim tako jeftinim mogli bi kao hobijem da se bave - samo da im se cini perspektivnim, ili im ponovo fale ljudi :))

p.s.s. nije sve tako lako sa konfiniranjem plazme magnetnim poljem, poslednje sto sam ja citao (nije bilo skoro) da nijedna magnetna cisterna (prsten, cilindar...) nije bila 100% pouzdana (fluktuacije u jacini m. polja itd.), a zamislite koliko struje trosi taj elektromagnet...

p.s.s.s. secret:" ...ispuštajući termonuklearne eksplozije neutrona..." ?? OK, prevod je na brzinu, ali kakvi neutroni?
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.beotel.net



+104 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?30.12.2003. u 22:51 - pre 246 meseci
Citat:
Shadowed
Ono sa 100 miliona stepeni mi izgleda za otprilike jednu nulu previse. Osim
toga nema potrebe da temperatura bude veca od one u Suncu jer se na Suncu
upravo i odvija ta vrsta fuzije.

Aha, samo je stvar u tome što se jonima unutar Sunca može da bleje na
manjoj temperaturi, jer im je komšiluk uvek gusto nastanjen. A za jone na
Zemlji imaš delić sekunde da dovedeš na tu temperaturu, sabiješ i da se
nadaš da će zadovoljavajući procenat uspeti da savlada barijeru i odradi
fuziju.
Čak je navedena temperatura jedna od "manjih" sa kojom se barata. To je
za deuterijum-tricijum ciklus koji je navodno najpogodniji za proces
fuzije.

Citat:
Takodje se ne spajaju 2 atoma vodonika u 1 atom helijuma vec 4.

Jok, upravo dva atoma vodonika. Zadnji put kada sam gledao u periodni
sistem elemenata Helijum je i dalje imao dva protona. :)
A evo i reakcija vodonika:
D + D -> He + n(2.45MeV)
D + T -> He + n(14.1MeV)
A valjda može i:
6D -> 2He + 2H + 2n(43.3MeV)

--
“Good judgment comes from bad experience, and a lot of that comes from
bad judgment.”
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?30.12.2003. u 23:39 - pre 246 meseci
Spajaju se 4 atoma vodonika ili dva atoma deuterijuma (OK, takodje vodonika ali prilicno redje zastupljen izotop).
 
Odgovor na temu

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?31.12.2003. u 08:25 - pre 246 meseci
Citat:
EagleOne:
Protoni se nikada ne dodiruju, zar ne? Pa i klasicno je to nemoguce,(ako se ne varam E=φ*q), pa je E=const*q1*q2/r,a ako je r=0, onda je E=+∞, zar ne :) ? (inace bi ga izjednacavali sa E=3/2kT, recimo).


Radijus protona je odredjen dometom jake sile i iznosi R ~ 10^-15m.
Protoni nisu elementarne tackaste, vec kompozitne cestice. U svakom slozenijem jezgru gustina nuklearne materije je skoro ista, tako da se moze reci da se protoni i neutroni unutar jezgra dodiruju.

#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.vdial.verat.net



+2 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?31.12.2003. u 14:24 - pre 246 meseci
Citat:
Cybernoid II:
Radijus protona je odredjen dometom jake sile i iznosi R ~ 10^-15m.
Protoni nisu elementarne tackaste, vec kompozitne cestice. U svakom slozenijem jezgru gustina nuklearne materije je skoro ista, tako da se moze reci da se protoni i neutroni unutar jezgra dodiruju.
To je i bila poenta pocetne konstatacije, tj. da izvucem od nekoga vrednost za R :) (jer postoji). Da, znam nisu elementarne, dva up i jedan down kvark, united as one :) daju proton (ogradjujem se od UF-a) ... Dobro, znacenje reci dodirivanje u tom svetu nije obicno ono na koje mi mislimo, iako su fizicki iste pojave...
 
Odgovor na temu

originaly

Član broj: 52776
Poruke: 1
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?24.03.2005. u 01:46 - pre 231 meseci
verovatno ce vam ovo delovati smesno ali...

ne razumem se u fiziku sem onog sto sam u skoli ucila, a i to je jadno koliko sam zapamtila...
zanima me jedna stvar, a povodim se time, sto pretpostavljam da ce neko znati da mi odgovori!

da li je moguce doci na neki nacin do TRICIJUM-a, dakle npr. kupovinom itd...
zanima me sta je to ustvari...
da je je tecan itd...

MOLILA bih odgovor...

Unapred sam VAM zahvalna...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?24.03.2005. u 14:17 - pre 231 meseci
Tricium je vodonik koji pored protona u svom jezgru ima jos i dva neutrona. Koliko mi je poznato na "sobnoj" temperaturi je gasovit.
Ne znam bas kako se dobija (veeoma je redak) i svakako ga ne mozes kupiti u prodavnici. U prirodi nastaje pod uticajem kosmickog zracenja kao:
2H + 2H ---> 3H + 1H
Dakle od dva deuterijuma (vodonik koji ima jedan neutron u jezgru) pod uticajem kosmickih zraka daju jedan tricijum i jedan obican vodonik.

Imas nesto teksta o tome ovde

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 24.03.2005. u 15:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?24.03.2005. u 14:29 - pre 231 meseci
kako se dobija? elektrolizom teske vode.
Kako se dobija teska voda? dugotrajnim procesom iz morske vode centrifugom.
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: ITER - Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 19338 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.