Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ITER - Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?

[es] :: Nauka :: ITER - Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 19413 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IvanRD
Ivan Radojkovic
Microsystem Controls
Melburn, Australija

Član broj: 29855
Poruke: 226
*.dyn.iinet.net.au.



Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?28.03.2005. u 00:07 - pre 232 meseci
Sve je to super i ok, ali mene zanima nesto sto se uopste ne pominje, pa je valjda svima jasno i molio bih da mi neko objasni...

Q: Kako se od tolike silne toplotne energije pravi struja?

Predpostavljam da je mozda slicno kao kod postojecih nuklearnih reaktora, ali nije mi jasno. Jel taj deo konverzije enrgije obicna parna masina onda?

Ako je, onda kako dolazis do te toplote kada je plazma izolovana magnetnim poljem?

Molim ako neko zna da napise,

Ivan
 
Odgovor na temu

micto
Milan Tomić
Termoelektrane Nikola Tesla - mirovanje
staža zbog civilne službe
Beograd

Član broj: 49184
Poruke: 50
*.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?01.04.2005. u 22:04 - pre 232 meseci
Evo ja cu da ti objasnim - inace radim u elektrani. Voda se potiskuje napojnim pumpama prema kotlu gde se greje (ugalj, nuklearni reaktor svejedno) i isparava. Posto se prilikom isparavanja njena zapremina uvecava uvacava se i brzina kojom ona struji kroz cevi (para). Samim tim uvecava joj se i kineticka energija. Zatim struji preko lopatica turbine koje su u obliku avionskih krila i pretvara to pravolinijsko kretanje u rotaciono- stvara obrtni moment. Pri tom joj (pari) padaju parametri (pritisak i temperatura). Na istom vratilu sa turbinom nalazi se generator koji tu mehanicku energiju rotacije pretvara u elektricnu. Ovo ti je najkrace objasnjenje. Ako te interesuju detalji pitaj. Inace princip rada se poprilicno razlikuje od principa parne masine.

Poenta sa magnetnim poljem je da ta "fuziona vatra" ne dodiruje nikakav materijal jer je toliko vrela da ne postoji materijal koji bi taj dodir izdrzao, vec da na neki nacin visi u vazduhu i zagreva neke cevi kroz koji stuji voda a koje su udaljene od "vatre" dovoljno da se ne istope. Onda voda u tim cevima isparava itd.


Ser poeta e ser mais alto...
...e e amar te assim perdidamente,
e s**** alma e sangue e vida em mim,
e dize-lo cantando a toda gente
 
Odgovor na temu

IvanRD
Ivan Radojkovic
Microsystem Controls
Melburn, Australija

Član broj: 29855
Poruke: 226
*.dyn.iinet.net.au.



Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?04.04.2005. u 10:34 - pre 231 meseci
Hvala Milane,

cenim ljude koje vole da podele znanje sa drugima.

Da li mozda znas efikasnost ovog procesa, tj. Koliko je iskoriscenje enrgije kod ovakvog konvertovanja iz toplote u struju?

Ivan
 
Odgovor na temu

micto
Milan Tomić
Termoelektrane Nikola Tesla - mirovanje
staža zbog civilne službe
Beograd

Član broj: 49184
Poruke: 50
*.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?05.04.2005. u 21:43 - pre 231 meseci
Efikasnost je negde oko 33%. Znaci trecina energije koja se oslobodi sagorevanjem uglja na kraju se pretvori u elektricnu energiju dok se ostatak gubi na razene nacine.

Oko 8.5% se gubi na sopstvenu potrosnju - znaci napajanje elektrane. Zbog neidealne izolovanosti kotla kao i zbog cinjenice da sagoreli gasovi koji izlaze iz dimnjaka imaju dosta visoku temperaturu gubi se negde oko 18%. Na turbini se gubi 5-10%. Na generatoru se gubi do 5%, na izlaznom transformatoru 0.5%. Ostali gubici (vecina) su na kondenzatoru. Tu se para koja je prosla kroz sve turbine (ima ih tri) kondenzuje oslobadjajuci pritom velike kolicine toplote. To su gubici procesa i oni su neizbezni.

Efikasnost bi mogla biti veca kada bi se radilo sa visim temperaturama pare. Ona je ogranicena na 540 stepeni C jer pri toj temperaturi celik od koga su napravljene cevi kotla gubi cvrstinu. U nekim elektranama u inostranstvu radi se specijalnim celicima - temperatura pare ide i do 800 stepeni, pri tom je efikasnost bolja za oko 5%. Inace moderne evropske elektrane imaju efikasnost do 42%.

Mozda cifra od 33% izgleda mala ali je to ipak mnogo bolje od onoga sto se postizalo nekad sa parnim masinama - tad efikasnost nije prelazila 10%.
Ser poeta e ser mais alto...
...e e amar te assim perdidamente,
e s**** alma e sangue e vida em mim,
e dize-lo cantando a toda gente
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.smin.sezampro.yu.



+8 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?12.04.2005. u 00:35 - pre 231 meseci
Nešto mnogo prostije od fuzije, fisije i sl., a pretvara toplotnu energiju sunca ili drugog izvora toplote u mehaničku. Čak je moguća i samogradnja. Nije reč o solarnim ćelijama.

[url]http://members.aol.com/hstierhof/index.html[/url]

Direktan link na projekat motora na sunce koji daje do 30W/1m2 izloženog toploti sunca.

[url]http://members.aol.com/hstierhof/MC_SOLAR.html[/url]

Preveden na srpski jedan deo sajta na kome je solarni motor napravljen od limenki. Okreće se ali izuzetno sporo.

[url]http://www.ptt.yu/korisnici/t/r/trifunov/solrad/solrad.htm[/url]

Princip je zasnovan na tzv. stirlingovom motoru. Postoje modeli takvih motora koji se pogone energijom toplote sa dlana ruke.
 
Odgovor na temu

micto
Milan Tomić
Termoelektrane Nikola Tesla - mirovanje
staža zbog civilne službe
Beograd

Član broj: 49184
Poruke: 50
*.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?13.04.2005. u 15:40 - pre 231 meseci
Citat:
projekat motora na sunce koji daje do 30W/1m2 izloženog toploti sunca


Slabo je to i vrlo skupo. Taj nacin dobijanja energije moze se koristiti samo kao alternativan nikako kao glavni.

Inace Stirlingov motor je vrlo interesantan koncept. To je teorijski najefikasniji toplotni motor, efikasnost mu ide do 70%. Medjutim problem je konstrukcija. Da bi se dobila pomenuta efikasnost potrebno je koristiti vodonik kao radni fluid pod pritiskom od 20Mpa (200 bara), a to tehnicki nije izvodljivo jer pri tom pritisku celik od koga je sacinjen cilindar propusta vodonik i postaje krt.
Ser poeta e ser mais alto...
...e e amar te assim perdidamente,
e s**** alma e sangue e vida em mim,
e dize-lo cantando a toda gente
 
Odgovor na temu

Milan Nikolic
Beograd

Član broj: 39042
Poruke: 158
*.yubc.net.

Jabber: lenche@yubc.net


Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?15.04.2005. u 15:27 - pre 231 meseci
Nikola Tesla je koliko shvatam bio mnogo dobar covek.
Zakljucujem da jednostavno on nije mogao da izadje na kraj sa pritiscima od strane neprijatelja “slobodne energije”.
Pored svega u njegovom zivotu je nastao period kada je javno smatran za nekog ko se umno razboleo.

Sve je pocelo koliko se secam iz jedne emisije na BK o Nikoli Tesli, kada je na svom posedu na nekom brdu u Americi, u laboratoriji ostvario primljen signal iz svemira; po njegovim recima signal je glasio: Jedan, Dva, Tri.
Nakon toga smatran je za nepouzdanog naucnika, i u daljem vremenu pocinju njegova istrazivanja ne znam bas tacno, o “slobodnoj energiji”.

Teorija da se moze iskoristiti zemljino magnetno polje za dobijanje energije je pre svega moguca samo onima koji mogu ignorisati zakon fizike.
HOCEMO LI DA POCNEMO SA PROJEKTOM ?

Imamo okruzenje, u kojem zivimo, u kojem je neprestano usmeravanje materije na dole - ka centru zemlje. Predivno zamisljena energija od strane Univerzuma. Svaka materija se okrece, odnosno sve planete su u pokretu. Takvo raspolaganje energije jedino je moguce sili koja je ucinila planetarni sistem kakav jeste. Mi na zemlji koji smo deo celokupne prirode i Univerzuma, pogotovo ljudi koji veruju u Boga Tvorca, mozemo razumeti mogucnosti koje se zasnivaju na resenjima koja ostvarujemo istrazivanjem pripremljenih mogucnosti od strane Tvorca.
Sam vid energije predstavlja izvor delovanja i dogadjanja – ne bojte se necu smarati – dakle ako izvor postoji u nama nesagledivom Svemiru, mora da postoji i na nasem svetu u obliku koji je prakticno materijalan, ali zasniva se na principima osnovne izvorne energije koja je Astronomska.
Teorija o magnetizmu koja se iskoristava za dobijanje energije je zapravo hvatanje u ravnotezu TRI tehnicke jedinice koje se podjednako medjusobno aktivisu, i tim delovanjem njihovu centralnu osnovu ( osovinu ) pokrecu u smerovima gore i dole, odnosno dva suprotna smera. Takva osnova i ako se razvlaci u dva smera ona cela ima zavisnost od zemljine teze i pada dole. Napredovanje da se dobije prvi gram usmeravanja vise na jednu stranu kljuc je “slobodne energije”. RAVNOTEZE te TRI osnove su principijalno osnovne za dobijanje energije, cija osnova ravnoteze je Njihovo prebacivanje polugama kroz sredisnju osovinu i razdvajanje na druge Dve osnove. Svaka aktivnost prabacenih strana koja je po pola aktivna na ostale Dve osnove, pravi pritisak centralnoj osovini koja je za razliku od obicnih pritisaka u jednakim ili neraspolozivim mogucnostima oslanjanja, sada moguca i velika tehnicka raspodela sila pritisaka sa jednog pravca u krajnji centralni medjusobni sklop, kako bi se fizika dovela u neaktivno vladanje nad dobijenim tezinama koje se automatski odrazuju u suprotnom smeru. Dovoljno je za pocetak dobiti miligram stanja u jednom pravcu koje je nezavisno od magnetnog zakona fizike.
Takvu spravu koja ce izgledati okrugla prepoznavace njena centralna osovina koja kao sipka viri na dve suprotne strane. Jedna strana imace pogon iz svoje osnove sama po sebi, i dovoljno je postaviti celu spravu na “vetrenjacu” koja ce se tom spravom okretati i proizvoditi struju – NEPRESTANO.

Mogucnost te energije osecaju svi proizvodjaci velikih projekata, ali neizvesno ocekuju pojavljivanje “kljuca” nacina da se ona dobije; - razlog je moguc zbog zla ljudskih pohlepa, i mogucnosti razornih delovanja trenutnih energetskih struktura politickim sredstvima. Unistavanjem odnosno ratovanjem protiv “slobodne energije”.
Gotovo stopostotna mogucnost kada bi se “slobodna energija” pripremala u - na primer Beogradu, je, da bi odredjeni krugovi zlih mocnika izvrsile akciju eksplozije atomske bombe sa posledicom optuzivanja drugih teroristickih struktura.
Nemojte misliti da sam prolupao, druzio sam se sa zlim ljudima, i znam kako reaguju zle kriminalne licnosti, a pogotovo kako bi reagovali oni koji imaju u rukama trgovinu naftom kao najvecim otrovom na svetu.

Proizvodjaci velikih projekata kao sto su Mercedes, Mitsubishi, Yamaha itd, u svojim znakovima nagovestavaju pojavu formule za “slobodnu energiju”. Yamahin znak je najpriblizniji osnovi TRI sile koje se kroz centar dele na ostale Dve. Skromno ali osnovno.

Napredovanje u takvoj tehnologiji dovesce do ostvarenja novog saobracaja koji se zasniva na kretanju u vazduhu, a bez starih pogona sagorevanjem goriva i duvanjem vazduha. Neki objekti, od kojih su i znakovi, stajace u vazduhu.

Javite mi se za projekat.

Ono što mislim da znam, može biti interesovanje za mnogo više.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?15.04.2005. u 16:09 - pre 231 meseci
Citat:

Teorija da se moze iskoristiti zemljino magnetno polje za dobijanje energije je pre svega moguca samo onima koji mogu ignorisati zakon fizike.


Odlicna ideja za pocetak, hajde da ignorisemo fundamentalni zakon prirode :-) Sigurno ce uspeti...

A, kako si zamisljao da iskoristis zemljino magnetno polje bez da tvoj generator konacno zavrsi u stanju mirovanja?

Citat:

Gotovo stopostotna mogucnost kada bi se “slobodna energija” pripremala u - na primer Beogradu, je, da bi odredjeni krugovi zlih mocnika izvrsile akciju eksplozije atomske bombe sa posledicom optuzivanja drugih teroristickih struktura.


Ma nije nego... 'ajd onda da je napravimo u New Yorku, ala bi bio kaboom, a? :)

Sta bi se desilo kad bi objavio resenje recimo, na Internetu? Zli mocnici bi poslali gigantski EMP koji bi unistio ceo Internet kako bi se zatrla sveta istina? ;-)

Zamisli ovo ... posaljes mega SPAM na svaciju e-mail adresu sa konceptom Projekta... ala bi morali da nabacaju atomki, sta bi ostalo na kraju? :-)

Citat:

Proizvodjaci velikih projekata kao sto su Mercedes, Mitsubishi, Yamaha itd, u svojim znakovima nagovestavaju pojavu formule za “slobodnu energiju”. Yamahin znak je najpriblizniji osnovi TRI sile koje se kroz centar dele na ostale Dve. Skromno ali osnovno.


Sad trcim da ulozim svoje pare na berzi - ovo je znak... :) Nisam znao i da mirovni pokret hipija i Y Company (Yahoo) imaju veze sa ovim - al uvek saznas nesto novo :)

Citat:

Imamo okruzenje, u kojem zivimo, u kojem je neprestano usmeravanje materije na dole - ka centru zemlje. Predivno zamisljena energija od strane Univerzuma. Svaka materija se okrece, odnosno sve planete su u pokretu. Takvo raspolaganje energije jedino je moguce sili koja je ucinila planetarni sistem kakav jeste. Mi na zemlji koji smo deo celokupne prirode i Univerzuma, pogotovo ljudi koji veruju u Boga Tvorca, mozemo razumeti mogucnosti koje se zasnivaju na resenjima koja ostvarujemo istrazivanjem pripremljenih mogucnosti od strane Tvorca.


A to li je :-) Pazi ovako, da bi iskoristio silu gravitacije, nesto mora tu energiju da izgubi - kapiras? ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Milan Nikolic
Beograd

Član broj: 39042
Poruke: 158
*.yubc.net.

Jabber: lenche@yubc.net


Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?15.04.2005. u 16:54 - pre 231 meseci
Kapiram; o tome ti i pricam.

U vezi hipi pokreta o cemu se radi?; ili se potajno salis.

U vezi proglasavanja otkrica internetom: - jedino tako.
Ono što mislim da znam, može biti interesovanje za mnogo više.
 
Odgovor na temu

micto
Milan Tomić
Termoelektrane Nikola Tesla - mirovanje
staža zbog civilne službe
Beograd

Član broj: 49184
Poruke: 50
195.252.86.*



+1 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?16.04.2005. u 09:43 - pre 231 meseci
Citat:
Milan Nikolic: Kapiram; o tome ti i pricam.

U vezi hipi pokreta o cemu se radi?; ili se potajno salis.

U vezi proglasavanja otkrica internetom: - jedino tako.


Covek je na fin nacin hteo da ti kaze da nemas pojma i da lupas gluposti. Sad ako ti to ne kapiras onda stvarno imas problem.
Ser poeta e ser mais alto...
...e e amar te assim perdidamente,
e s**** alma e sangue e vida em mim,
e dize-lo cantando a toda gente
 
Odgovor na temu

Milan Nikolic
Beograd

Član broj: 39042
Poruke: 158
*.yubc.net.

Jabber: lenche@yubc.net


Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?16.04.2005. u 10:53 - pre 231 meseci
Tomicu, uznemiravas i sebe...
Ono što mislim da znam, može biti interesovanje za mnogo više.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Na pragu neiscrpnog izvora energije? - Prva nuklearka s fuzionim reaktorom biće izgradjena u Evropi?20.04.2005. u 23:04 - pre 231 meseci
Ministri zemalja Evropske unije su saopštili da će prva nuklearna elektrana sa fuzionim reaktorom biti izgradjena u Evropi, iako o tome još nisu postigli dogovor sa partnerima u ovom projektu.

Šest partnera - EU, Japan, Kina, SAD, Rusija i Južna Koreja - treba da izaberu mesto na kom će se realizovati medjunarodni projekat termonuklearnog eksperimentalnog reaktora - ITER. U igri su Japan i Francuska, ali su mišljenja o konačnoj lokaciji podeljena.

Ministri zemalja članica EU su se na sastanku, održanom u ponedeljak, složili da treba da daju sve od sebe da se dogovor postigne u roku, odnosno do jula, kao i da izgradnja eksperimentalne elektrane u Evropi mora da počne do kraja godine. Prilikom zvaničnog boravka evropskog komesara za istraživanje Janeza Potočnika u Japanu odluka nije doneta. Potočnik, medjutim, smatra da će učesnici u projektu dogovor postići uskoro.

Ministri su zatražili od Evropske komisije da ostvari još kontakata kako bi se što veći broj zemalja uključio u projekat u predvidjenom roku. Poželjno je da se niko od sadašnjih partnera ne povuče.

Potočnik je na konferenciji sa novinare najavio nastavak pregovora s Japanom, i istakao da će se oni zasnivati na odnosu prema toj zemlji kao prema "povlašćenom partneru". "Poseban odnos EU i Japana odgovarao bi stvarnosti, a mogao bi i da ubrza komercijalnu upotrebu nuklearne fuzije budući da je ova azijska zemlja nabavila neophodni materijal za projekat", smatra evropski zvaničnik.

Indija i Brazil su, po svoj prilici, zainteresovani da se uključe u projekat.

Predstavnici EU su saopštili da je projekat vredan približno 10 milijardi evra. Direktno u izgradnju reaktora biće uloženo 4,5 milijardi evra.

Očekuje se da će, zahvaljujući novom reaktoru, nuklearna fuzija postati ekonomičan izvor energije do 2050. godine. Elektrana može da bude puštena u pogon 2016. godine, ukoliko izgradnja počne ove godine.

http://www.reuters.com/newsArt...yID=8214602&type=worldNews
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.freeserbia.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Koja zemlja će ugostiti prvi fuzioni reaktor? 11.05.2005. u 23:34 - pre 230 meseci
Japan i Evropska unija su na sastanku u Ženevi postigli "tehnički sporazum" o mestu izgradnje Medjunarodnog eksperimentalnog termonuklearnog reaktora (ITER), najavio je francuski ministar za nauku Francois d'Aubert.

D'Ober je izjavio da bi "uravnoteženi sporazum mogao da navede Japan da odluči da ne bude domaćin izgradnje reaktora". "Ukoliko se ovo dogodi, ITER bi bio izgradjen u francuskom gradu Kadarašu".

Ugovore za nabavku gradjevinskog materijala i sirovina bi zauzvrat mogle da dobiju japanske firme. Evropska komisija je, odbijajući da komentariše d'Oberove
tvrdnje, saopštila da će biti jako dobro ukoliko se sporazum postigne pre isteka zvaničnog roka, odnosno do jula. ITER je eksperimentalni projekat u koji su uključeni Evropska unija, Japan, SAD, Rusija, Kina i Južna Koreja.

Prvi fuzioni reaktor u svetu će, prema planu, proizvoditi 500 MW energije, a glavna sirovina biće praktičnoi besplatna - morska voda. Proces fuzije (spajanja atomskih jezgara) sprovodiće se oponašanjem uslova na Suncu - uz upotrebu izotopa vodonika, pregrejanog gasa i snažnog magnetnog polja. Prvi energetski blokovi ITER-a trebalo bi da budu pušteni u pogon 2015. godine.

http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn7361

 
Odgovor na temu

Downforce
Milan Milic
Beograd

Član broj: 56650
Poruke: 260
*.infosky.net.

Sajt: www.mulsannescorner.com


Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?12.05.2005. u 17:55 - pre 230 meseci
@Milan Nikolic
Osnovni prirodni zakon(posto fizicke ne volis,mada je to isto):Sve tezi ravnotezi(pa i tvoja sprava).
Pametan covek uci i zaboravlja,inteligentan se podseca,a glup sve zna.

Covek koji se razume u sale jedini moze da shvati ideale.
 
Odgovor na temu

Milan Nikolic
Beograd

Član broj: 39042
Poruke: 158
*.yubc.net.

Jabber: lenche@yubc.net


Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?12.05.2005. u 19:24 - pre 230 meseci
Jasno.
Koliko god pokusavao da prestanem sa nekom logikom a zbog logike koju moramo da prihvatamo zbog same prirode u kakvoj postojimo, na kraju krajeva ostaje mi nadanje na nesto sasvim neopisivo. Sama energija koja pokrece svako postojanje mora da ima svoju sustinu, i ako je zasigurno da je to nemoguce otkriti posto nemozemo razumeti ceo svemir odnosno vasionu i sta se zapravo desava na mestima i prostorima koji su neopipljivi za nas ovde. Ali nadam se da je izvodljivo za nas ljude makar primitivno i logicki da izvedemo mehanizam koji je kao neka otkrivena formula od te (sustine) koja pokrece sve sto postoji, jer razume se da sve sto postoji postalo je iz nicega pa zato mora da postoji osnova same energije koja je uzrok svemu sto postoji. Mnogi naucnicu su ulazili da se izrazim duboko u razmisljanja pa se vecinu njih oslonilo na pojam o Tvorcu svega sto postoji, pa verujem da se takav oslonac u naucnom razmisljanju moze koristiti slobodno i bez ustrucavanja jer su neke tajne o Tvorcu otkrivene ljudima kroz religiju. Sada u tim stvarima ostaje samo licna dilema o tome i da se izrazim licna upornost koja je uvek blizu zastranjivanju; zato se mnogi ljudi cine poludelima sto za neke jeste tako ali za neke jednostavno nije jer ko zna sta je Istina?

Koliko god okrenes formulu koju mozes da formiras od svega sto se poznaje, uvek dolazis do kraja odnosno zakucavanju u mesto koje se zove kraj; jer ne moze se nista napraviti da traje vecno makar nesto trajalo mnogo milijardi godina, jednostavno ceka ga kraj jer se sva materija postepeno pretvara u pepeo, i svemu se menja oblik i znacenje.

Moja dilema je jednostavna: Da li je moguce da postoji nacin da se od materije i mehanicki napravi formula za dobijanje aparata koji pravi silu odnosno energiju bez zavisnosti od bilo cega drugog izvan tog aparata, odnosno sam od sebe da iznosi silu dali pokreta ili pritiska uglavnom necega sto se moze iskoristiti za pokretanje bilo kakvog generatora?

Verovatno je nemoguce shodno sadasnjoj predstavi ljudskoj, ali mozda moguce neshodno sadasnjoj predstavi ljudskoj.
Jer projekat za stvaranje takvog mehanizma i aparata ne moze se postici - ako je moguce da se postigne, bez kljucne formule od koje zavisi sve sto postoji; i takva dilema sigurno postoji u svacijoj podsvesti i kod svakog i najucenijeg naucnika. Ali kljuc te formule izgleda da, dakle ako postoji, nalazi se negde koliko daleko toliko i blizu, jer se sistem postojanja Tvorca kod religioznih uveliko zna i Njegova sila koja u najdubljem verskom smislu znaci Ljubav.
Sada, pronaci – otkriti, ako je moguce, nacin da se coveku otvori takva tajna za ovaj materijalni svet da postigne zeljenu formulu za dobijanje neiscrpne energije, sigurno zalazi kao sto svi mozemo da zakljucimo u oblast psihijatrijske dijagnoze koja mora da ima ocenu bolesnog i poremecenog, jer je oblast koja se zeli otkriti nemoguca u svakom aspektu naucnog pogleda, mozda osim nekome koji ima istu simptomatiku u ovom pogledu. Znaci nemoguce je, ali za nekoga je moguce.

Kod mene je nekad moguce, nekad nije; nekad je sasvim moguce, nekad prosto nemoguce; ali koliko se formiranje osnovnog pojma o Tvorcu zasniva na realnom i istinitom sistemu u kojem se ujedno trazi resenje za projekat energetskog aparata, tolika je verovatnoca da se postigne zeljeni cilj makar se na kraju nedesi nista osim daljeg iscekivanja koje moze potrajati do same samrti pa i u najgorem ludackom/bolnickom okruzenju.

Pozdrav svima.

Ono što mislim da znam, može biti interesovanje za mnogo više.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?31.05.2005. u 20:22 - pre 230 meseci
Japan je spreman da u korist Francuske odustane od ponude da se na njegovoj teritoriji izgradi prvi eksperimentalni fuzioni reaktor, u zamenu za vodeće mesto u medjunarodnom konzorcijumu koji će voditi njegovu izgradnju.

Šest učesnika u projektu Medjunarodnog eksperimentalnog termonuklearnog reaktora - Japan, SAD, Južna Koreja, Rusija, Kina i Evropska unija - sastaće se krajem juna u Rusiji da razmotre ovaj predlog.

Projekt ITER, vredan 13 milijardi dolara, treba da pokaže da nuklearna energija predstavlja obilan i siguran izvor energije, zahvaljujući kojem bi se moglo smanjiti zagadjenje koje prouzrokuju postrojenja na fosilna goriva.

Nuklearnom fuzijom se ne oslobadaju gasovi s efektom staklene bašte, a količina radioaktivnog otpada koju stvara ovaj proces je veoma mala.

Francuska i Japan već više od godinu dana ne mogu da se dogovore koja će od ove dve zemlje "ugostiti" ITER. Evropska unija, koja podržava francusku ponudu, lani je saopštila da je spremna da napusti šestočlani konzorcijum i projekat realizuje sama.
Ugovor postignut ranije ovog meseca Japanu nudi mesto generalnog sekretara u upravi projekta i pravo da u okviru ITER-a gradi objekte za istraživanje ukoliko prihvati da se eksperimentalni reaktor izgradi na francuskoj teritoriji.

Francuska planira da reaktor izgradi u gradu Kadaraš na jugu Francuske, dok se Japan zalagao da se ITER smesti u japanski gradić Rokašo.

http://www.yomiuri.co.jp/newse/20050527wo41.htm
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?28.06.2005. u 20:32 - pre 229 meseci
Gradić Kadaraš na jugu Francuske trebalo bi da postane svetski centar u kome će "zasijati" prvo veštačko sunce na zemlji u formi medjunarodnog eksperimentalnog termonuklearnog reaktora ITER koji podražava procese stvaranja energije na zvezdama i otvara put mogućem rešenju energetske krize u svetu.

O izboru lokacije za ITER odlučeno je upravo danas u Moskvi, posle dugotrajnog nadmetanja izmedju Francuske i Japana, na sastanku učesnika u ovom projektu vrednom 10 milijardi evra, uz naknadnu ocenu francuskog predsednika Žaka Širaka da je to veliki uspeh "kako za Francusku tako i za sve druge učesnike projekta".
Evropski komesar za nauku i istraživanja Janez Potočnik je naglasio da je 28. jun ;-) - "istorijski dan u pogledu medjunarodne naučne saradnje" objašnjavajući da je "posle dugih i teških pregovora, šest učesnica u istraživačkom projektu ITER, odlučilo da reaktor treba izgraditi u francuskom gradu Kadarašu".

Šef ruske Federalne agencije za atomsku energiju Aleksandar Rumnjacev smatra da je to značajan naučni i tehnički projekat koji sprovodi celokupna medjunarodna zajednica, uz ocenu da je "krajnje vreme da se započne sa njegovim ostvarivanjem".
Ministri zemalja učesnica u projektu - Kine, Evropske unije, Japana, Južne Koreje, Rusije i SAD, odluku su potpisali u susret sastanku grupe G8 u Škotskoj, tokom kojeg će, kako se pretpostavlja, predstavnici najbogatijih zemalja sveta u okviru rasprave o energetskim problemima razmatrati i ovaj projekat.

Donošenje odluke će omogućiti da izgradnja reaktora započne do kraja ove godine, kao što je i planirano. ITER se od standardnih nuklearnih reaktora koji proizvode struju razlikuje po tome što energiju neće proizvoditi fisijom - procesom cepanja jezgara, već fuzijom - stapanjem jezgara. Ovo je pokušaj podražavanja procesa koji se odvijaju na Suncu i drugim zvezdama, a dosadašnji eksperimenti već su pokazali da je stvaranje ovih malih zvezda na Zemlji moguće.

Fuzioni reaktor ima sve preduslove da postane odlično rešenje za energetsku krizu u svetu - on može da bude gotovo nepresušni izvor jeftine energije. Za proces fuzije su, naime, potrebna laka jezgra poput izotopa vodonika deuterijuma i tricijuma, pa će gorivo za fuzioni reaktor biti morska voda. Fuzija će se odvijati na izuzetno visokoj temperaturi - jonizovani gas deuterijuma i tricijuma zagrevaće se do temperature od 100 miliona celzijusa, a za zatvaranje goriva i zadržavanje jezgara helijuma, koja će se oslobadjati u procesu fuzije, koristiće se magnetno polje. Ova goruća plazma vodonika proizvodiće 500 megavata fuzione energije za najmanje 500 sekundi prilikom svakog pokretanja. Dosadašnji eksperimenti pokazali su znatno lošije rezultate.

Dobre strane fuzionog reaktora su i te što je veoma "štedljiv" i ne ugrožava životnu sredinu. Ovakvo postrojenje instalisane snage jednog gigavata za godinu dana rada bi moglo da proizvede sedam milijardi kilovat časova energije od samo 100 grama deuterijuma i tri tone litijuma, i to bez emitovanja gasova sa efektom staklene bašte i drugih zagadjivača. Postrojenje koje radi na ugalj bi za dobijanje iste količine enregije potrošilo 1,5 miliona tona goriva, pri čemu bi se oslobodilo četiri do pet miliona tona ugljen dioksida.

Tricijum, posrednik reakcije, predstavlja jedini radioaktivni element koji je neophodan fuzionom reaktoru. Ni on, medjutim, ne spada u radioaktivne elemente čije bi deponovanje palo na teret budućim generacijama. Projekat ITER pokrenut je 1985. godine na samitu G7 u Ženevi, čuvenom po tome što su na njemu, u jeku hladnog rata, pregovarali predsednici SAD i Sovjetskog saveza - Ronald Regan i - Mihail Gorbačov. Sovjetski Savez je tada predložio i izgradnju nove generacije "tokamaka" - uredjaja koji zahvaljujući magnetnom polju omogućava pokretanje fuzionih procesa. SAD, Evropa i Japan su 1986. godine prihvatile ovaj predlog, i tako je rodjen projekat ITER.

Prve tri etape razvoja programa ITER - etapa proučavanja, detaljne izrade projekta i faza uskladjivanja tehničkih delatnosti - okončane su do 2002. godine. Razvoj projekta je zakočen 2003. godine zbog nesuglasica oko izbora mesta izgradnje. Kanada i Španija su prvo dale predloge, a potom ih povukle. Francuska i Japan nakon toga više od godinu dana nisu mogle da se dogovore da li će eksperimentalni reaktor biti izgradjen u Kadarašu, na jugu Francuske, ili u japanskom gradiću Rokašo. Posle pregovora koji su trajali 18 meseci odlučeno je da će Francuska ugostiti prestižni centar za koji se očekuje da će omogućiti otvaranje 10.000 radnih mesta. Japan će, zauzvrat, dobiti 20 odsto iztraživačkih mesta, a učestvovaće u troškovima sa samo 10 procenata.

Evropska unija će snositi 50 odsto troškova projekta, koji se procenjuju na približno 10 milijardi evra, dok će ostali finansirati po približno 10 odsto. Francuska će podržati kandidaturu Japana za mesto generalnog sekretara projekta. Ovi detalji su u načelu poznati od petog maja, kada su učesnici potpisali tehnički sporazum čije je detalje objavljivala japanska štampa. Izgradnja reaktora trebalo bi da počne tokom ove godine. Ukoliko se projekat bude odvijao po planu, reaktor bi mogao da bude pokrenut do 2015. godine, i da radi 20-ak godina. Tokom sprovodjenja projekta vrata će biti otvorena i razvoju drugih koncepata fuzionih reaktora, a namera svih istraživanja je da se 2050. godine dobiju prvi kilovati struje termonuklearnom fuzijom.

ag:
http://www.finfacts.com/irelan...publish/article_10002403.shtml
http://www.h2cars.biz/artman/publish/article_738.shtml
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/4627237.stm
http://www.theworldforum.org/story/2005/6/28/131833/237

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 28.06.2005. u 22:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

W.A.Mozart

Član broj: 17279
Poruke: 63
*.PPPoE-2252.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Nuklearna fuzija i ITER11.09.2006. u 21:44 - pre 214 meseci
Mislim da je ovo prilicno atraktivna i interesatna tema o kojoj bi se mnoglo mnogo raspravljati...Tako, naprijed sa komentarima,saznjanjima, idejema, misljenjima, linkovi i sl...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
213.240.54.*

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: ITER - Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?19.09.2006. u 14:02 - pre 214 meseci


Nuklearna fuzija i ITER
 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: ITER - Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?19.09.2006. u 14:47 - pre 214 meseci
ovo je vrhunski projekat, the cutting edge sto bi se reklo
svaka cast
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: ITER - Da li smo na pragu neiscrpnog izvora energije?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 19413 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.