Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Par pitanja u vezi CMS-a

[es] :: Web aplikacije :: Par pitanja u vezi CMS-a

[ Pregleda: 3509 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miloja
Beograd

Član broj: 134856
Poruke: 40
*.adsl-4.sezampro.yu.



Profil

icon Par pitanja u vezi CMS-a24.02.2009. u 22:31 - pre 183 meseci
Interesuje me da li je za koriscenje CMS-a potebno poznavanje nekog programskog jezika?
Ako nije kako se instalira CMS na sajtu?
Video sam par besplatnih CMS-ova ali ne kapiram sta trebam da radim sa downloadovanim fajlovima.

Za sad samo znam da je CMS nesto sto omogucava vlasniku da sam pomocu administracionog panela menja sadrzaj sajta.
 
Odgovor na temu

maric1
maric dragan
Krusevac - Vitosevac

Član broj: 44931
Poruke: 738
*.arhisoft.net.

Sajt: www.tag-web-design.net


+2 Profil

icon Re: Par pitanja u vezi CMS-a24.02.2009. u 23:01 - pre 183 meseci
Pazi kazu da nije potrebno znati programske jezike ALI JE POZELJNO poznavanje i ja bih rekao solidno web tehnologije pocevsi od programskih jezika, servere i sam princip prezentacija i sl... Tako da bi ti preporucio da CMS dodje nesto kasniej prvo html ..... i naravno pretraga ima toga koli hoces


pozdrav
 
Odgovor na temu

Miloja
Beograd

Član broj: 134856
Poruke: 40
*.adsl-4.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Par pitanja u vezi CMS-a24.02.2009. u 23:29 - pre 183 meseci
Moj najveci problem je nepoznavanje principa rada CMS-a.
HTML prezentaciju znam da napravim (u Dreamwieveru CSS ili tabela), ali kad je u pitanju cak i najobicniji "guses book", ne daj boze forum, ja to ne umem da okacim na server i da pokrenem.
Pa ako ima neko uputsvo za laike bio bih zahvalan da okacite link.
 
Odgovor na temu

maric1
maric dragan
Krusevac - Vitosevac

Član broj: 44931
Poruke: 738
*.arhisoft.net.

Sajt: www.tag-web-design.net


+2 Profil

icon Re: Par pitanja u vezi CMS-a25.02.2009. u 21:39 - pre 183 meseci
Ako znas html i css uzmi malo php i mozes joomlu da probas. http://www.joomlaserbia.com/ ima ovde svesta nesto ...
 
Odgovor na temu

stef55
Stevan Vampola
web developer,Telit Power doo
Telit Power doo
Niš

Član broj: 225297
Poruke: 51
93.87.192.*

Sajt: telitpower.com


Profil

icon Re: Par pitanja u vezi CMS-a21.06.2009. u 13:02 - pre 179 meseci
Iako je tema postovana pre oko 4 meseca, pošto sam nov, ne znam da li smatrate da je i završena ako se na pitanje ne da i odgovor.
Pa ću ipak da rizikujem i da odgovorim. Nekome možda i dobro posluži.

CMS nije nikakav bauk to je skraćenica od Content Manager System ( ili Sistem za Uredjenje Sadržaja - moj slobodan prevod ).
Naime radi se o već gotovim aplikacijama za upravljanje sadržajima sajta.
Postoje dve takozvane strane:
- Front page - ili strana koju posetioci sajta vide i koja se dobija pozivom naziva sajta.
- Admin page - ili strana koju otvaraju administratori, urednici pojedinih tema i svi, koji imaju šifru za ulaz ( obično user name i password )
Ova strana se otvara pozivom naziva sajta/admin, mada ono iza crte varira od CMS do CMS - a.

Šta CMS omogućuje:
- Brzo i lako menjanje sadržaja sajta. Unos slika, tekstova, flash animacija, linkova i mnogo čega vrši se u Admin panelu, preko nekog WYSWYG editora.
- Poznavanje programskih jezika nije neophodno, pošto se sadržaj ne unosi programiranjem, već kako sam pomenuo preko editora, što omogućuje korisniku, da sam unosi podatke, umesto da traži pomoć ( i da pri tome plaća ) programera.
- Ubrzava se vreme potrebno za izradu novih stranica. Kod kodiranih sajtova, ( ovde mislim prvenstveno na statične HTML stranice ), da bi se stranica promenila, potrebno je novi sadržaj unositi direktno u html kod, što u zavisnosti od količine izmena, menja stranicu, traži da se ona predefiniše, i slično.
Kod CMS-a, pošto sadrže dinamičke stranice, samim unosom sadržaja, stranica se sama ( na osnovu CSS-a i programskog koda, koji je obično PHP - mada može biti kodiran i u ASP i drugim programskim jezicima ), prilagodjava. Zato vam ceo sistem : vi pripremite podatke, pa ih prosledite programeru, pa on treba da nadje vreme da te vaše stranice unese, prilagodi sadržaj i stranicu, pa prosledi na server, i na kraju vam naravno naplati svoje vreme i rad - jednostavno nije više potreban.
Kod CMS-a vi otvarate admin panel na serveru, unesete svoj sadržaj, kliknete Save ili Publish i ..... kada otvorite Front Page ( vaš sajt ) sadržaj je već tu.

Koje su to CMS aplikacije?

Pošto je Joomla otprilike najproširenija - svi odmah upiru prstom u Joomlu, ali.....
Postoji veći broj CMS aplikacija. Ovde bih se zadržao na LAMP sistem ( lynux-apache-mysql-php), pošto sam sa njima više radio, pre svega zato što su to uglavnom OpenSource aplikacije i za nas povoljni, jer je njihovo korištenje besplatno, za razliku od Windows Server baziranih aplikacija koje se rade u ASP, ASP NET-u i za bazu obično koriste MSSQL - koji su Microsoft - ovi.

Aplikacije treba birati prema potrebama:
- Ako želite sajt na kojem ćete iznositi svoje artikle ( tekstove sa slikama i slično ) Joomla može biti vaš izbor. Inače ima veliki broj modula, tako da se može koristiti i za e-commerce, galerije i slično, ali... nikad ne može u potpunosti zameniti za to orjentisane programe.
- Ako želite e-commerce: Spomenuo bih Zen Cart ( koji ja inače koristim pa iz mog profila možete videti nekoliko sajtova koje sam radio sa Zen Cartom ), zatim OSCommerce, Magento, Agora cart i još mnogo drugih.
- Ako želite galerije: Imate Coopermine, 4Images, Gallery i slične.
- Ako želite blog: WordPress
- Forum: SMF; phpBB
- Knjiga gostiju ( Guest book ) i to ima ( mada ih ne koristim ).

U svakom slučaju imate preko Googl pretraživača mogućnost da nadjete i vidite čak i demo ovih sajtova.
Prilažem i jednu adresu gde ima i PHP i ASP Open Source aplikacije : http://www.opensourcecms.com/ ... pa možete videti i birati.

Kako instalirati?
Instalacije su uglavnom poluautomatske.
Potrebno je :
- kupiti domet i hosting paket koji odgovara aplikaciji koju želite da instalirate.
- razviti aplikaciju na serveru, pošto se obično downloaduju kao zipovani fajlovi ( i obavezno pročitati uputstvo )
- u većini slučajeva, oformiti preko phpAdmin - bazu podataka, za koju će se prilikom instalacije aplikacija povezati i gde će razviti svoje tabele.
- pokrenuti instalaciju ( obično pozivom url adrese sajta )
- pratiti instrukcije prilikom instaliranja i popunjavati tražene podatke.

Uglavnom ( ako znate engleski i znate šta instalacija od vas traži ) ovaj proces ide lako i aplikacije se instalira u roku do 10-tak minuta.
I vaš sajt je spreman za rad - što se tiče funkcionalnosti.


Šta posle?
Svi ovi CMS sajtovi imaju svoj default izgled ( template ).
Svi oni takodje imaju i mogućnost da se taj template menja prema vašim željama.
Naime postoji za njih veliki broj besplatnih template, ali vas ograničavaju na template koji vam vrše samo manja šminkanja. Ako želite jedinstven izgled, i ako znate kako da obradite CSS fajl, ubacite svoj baner ili sliku, onda ćete to moći i sami da uradite. A ako to ne znate, onda nastupaju web dizajneri, koji će vam to uraditi, normalno uz odredjenu cenu.
To isto važi i za veliki broj modula, koji poboljšavaju funkcije sajta i mogućnosti.


Toliko za sada, ako ima pitanja ( i znam odgovore ), pitajte.
A može i dopuna od stručnih forumaša, ako sam negde pogrešio ili nešto zaboravio.

Pozdrav
Ljudski je grešiti, ali, ako vam se gumica potroši pre olovke, malo ste preterali.
 
Odgovor na temu

[es] :: Web aplikacije :: Par pitanja u vezi CMS-a

[ Pregleda: 3509 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.