Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

J2ME - slanje preko GRPS-a

[es] :: Java :: J2ME - slanje preko GRPS-a

[ Pregleda: 1972 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan452
student

Član broj: 213419
Poruke: 28
79.101.186.*



+2 Profil

icon J2ME - slanje preko GRPS-a20.02.2009. u 15:29 - pre 184 meseci
E ovako...
Posto sam hteo da naucim kako da u javi napravim program koji bi omogucio komunikaciju izmedju dva racunara preko interneta napravio sam mali client/server program. Client salje serveru, server prima poruku i prosledjuje je svim klijentima.
Onda sam to pokusao da uradim za mobilni. I posle nekoliko dana muvanja po raznim tutorijalima uspeo sam da napravim jednostavam program koji sve sto treba da uradi jeste da se konektuje na server koji sam napravio PC-u i posalje podatak tipa String.
E sada kada program pokrenem u J2ME emulatoru(pri eclipsu ili netbeans-u) on odradi ok. Konektuje se na server posalje poruku.
Ali kada program pokrenem na telefonu samo samo se konektuje na server ali ne salje poruku....ili je server je ne prima...kako god...

U svakom slucaju, jel ima neko iskustva u ovoj oblasti malo da me uputi sta bi mogao problem da bude.
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.kbcnet.co.yu.



+7 Profil

icon Re: J2ME - slanje preko GRPS-a20.02.2009. u 22:43 - pre 184 meseci
Imam ja nesto malo iskustva u ovoj tematici ... mada nisam java programer.
Pogledaj http://eurora3d.com/java/p2pchatproject/ i http://eurora3d.com/java/p2pchatproject/dev.html
Taj java projekat je bio moj pokusaj da se napravi neki chat sistem koji bi radio na mobilnim telefonima i na PC-u.
I radi , ali ge nisam doradjivao od tad, nemam vremena.
Znam provereno da radi na Nokia telefonima ...
 
Odgovor na temu

Ivan452
student

Član broj: 213419
Poruke: 28
93.86.201.*



+2 Profil

icon Re: J2ME - slanje preko GRPS-a20.02.2009. u 23:44 - pre 184 meseci
Hvala ti. Pogledacu sutra mada mislim da znam koji je problem kod mene.
Problem je u prosledjivanju portova(na kompjuteru) i nisam uspeo da nadjem nacin kako da svaki put preko mobilnom pristupim kompu preko istog porta(na mobu).
Testirao sam i komp moze da salje poruke mobilnom ali obrnuto nece. Tako da jedino sto mi pada na pamet je da je problem do tih portova.
Tako da ako bi uspeo da nateram da klijent na mobilnom pristupa serveru uvek preko istog porta to bi mi resilo problem(nadam se)
Pogledacu tvoj nacin sutra mozda uspe da proradi. A pokusacu i da nadjem nekog da pokrene server ko nema ADSL.
 
Odgovor na temu

Ivan452
student

Član broj: 213419
Poruke: 28
93.86.166.*



+2 Profil

icon Re: J2ME - slanje preko GRPS-a22.02.2009. u 19:54 - pre 184 meseci
@Eurora3D Team

Imam jos jedno pitanje, posto sam mislim ukapirao sta je problem do moje aplikacije.
Zanima me da li je moguce kada se pravi konekcija na mobilnom. Da "nateram" mobilni da uvek pristupa preko istog porta a ne nekog random.
Da li je to moguce?
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.kbcnet.co.yu.



+7 Profil

icon Re: J2ME - slanje preko GRPS-a23.02.2009. u 01:29 - pre 184 meseci
Naravno da jeste ... tako i radi.
Niko se nikad nije konektovao na neki server slucajno :) (mozda i jeste al to nije tema).
Drugim recima kad se pravi konekcija sa serverom iz klient programa parametri funkcije za konektovanje su adresa servera i port na kome slusa.
Druga stvar je ako tebi internet provajder preusmerava ili blokira neke portove ...

 
Odgovor na temu

Ivan452
student

Član broj: 213419
Poruke: 28
93.86.166.*



+2 Profil

icon Re: J2ME - slanje preko GRPS-a23.02.2009. u 07:57 - pre 184 meseci
hmmm, nisam te bas shvatio.
Ja mislim da funkcionise ovako a ispravi me ako gresim...
Code:
SocketConnection client = (SocketConnection) Connector.open("socket://hostname:port");

u ovom slucaju port je adresa porta na kojem server slusa, a klijent tom serveru pristupa preko nasumicnog porta.

a ako bi obako kreirao server na telefonu:
Code:
ServerSocketConnection server = (ServerSocketConnection) Connector.open("socket://:port");

u ovom slucaju bi se na telefonu zaista otvorio taj port.

Kod mene je problem do ADSL-a i prosledjivanja portova.
Malo nelogicno ali jedini odgovor koji sam mogao da smislim zasto ne radi je taj.
Naime, ja mogu da posaljem poruku od kompjutera ka mobilnom, ali ne mogu u suprotnom smeru(dok na emulatoru radi u oba smera)
Pa mi je palo na pamet da probam da na kompjuteru forwardujem port koji otvaram na telefonu.
Ne znam sta bi drugo moglo da bude problem...
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.kbcnet.co.yu.



+7 Profil

icon Re: J2ME - slanje preko GRPS-a23.02.2009. u 12:01 - pre 184 meseci
Probaj da promenis provajdera :)
Ako ti na emulatoru radi i radi na pravom telefonu (u jednom smeru) znaci da si dobro napisao program i da ovo nije softverski problem.
Nevezano za ovu temu , ovo gore sto si napisao ( ServerSocketConnection server = (ServerSocketConnection) Connector.open("socket://:port"); na mobilnom telefonu) nebi radilo jer mobilni telefoni nemaju svoju javnu IP adresu i ne mogu da budu serveri zbog toga. Znaci ovaj kod bi radio ali niko nebi mogao da nadje taj server preko neta.
Do tog sam dosao dok sam pravio ovaj chat sistem.
Kad sam procitao tvoju poruku palo mi je na pamet da su portovi mozda blokirani (znaci ne prenose podatke)
Ako je ovo ne mozes da uradis nista, osim da promenis provajdera.


[Ovu poruku je menjao Eurora3D Team dana 23.02.2009. u 13:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan452
student

Član broj: 213419
Poruke: 28
93.86.166.*



+2 Profil

icon Re: J2ME - slanje preko GRPS-a23.02.2009. u 14:24 - pre 184 meseci
hmmm...
nisam pokusavao da li mogu da budu serveri samo sam naveo primer iz jednog tutorijala..
A sto se tice adrese bas sam probao sa mobilnim da idem na www.whatsmyip.org i prikazao mi je neku IP adresu? Kako to da je nemaju?
Nemaju "internu", nego mobilni provajder dodeljuje neku dinamicku svaki put kada se nakaci na GPRS?

eh, ne mogu da menjam provajdera. Mada za ovo bi mi dobro dosao kablovski PTT net koji vise ne posedujem. >>_<<

U svakom slucaju, hvala ti na odgovorima.
Ipak vraticu se ja obicnoj javi dok ne nadjem neko resenje, i uspem da napravim da moj komp bude server...(stupid intranets)
 
Odgovor na temu

Ivan452
student

Član broj: 213419
Poruke: 28
93.86.38.*



+2 Profil

icon Re: J2ME - slanje preko GRPS-a26.02.2009. u 13:44 - pre 184 meseci
Nasao sam resenje.
Ako se jos nekome dogodi ista stvar:
prilikom slanja poruke od klijenta na mobilnom ka kompu mora se odraditi ovako.


Code:
 public synchronized void posaljiPoruku(String s)
   {
       try
       {
           os.writeUTF(s);
           os.flush();
       }catch(IOException e){parent.upisi("GRESKA SA SLANJEM");}
   }


Ja nisam stavio os.flush();
 
Odgovor na temu

[es] :: Java :: J2ME - slanje preko GRPS-a

[ Pregleda: 1972 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.