Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mikrokontroleri MC9S12DG128

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Mikrokontroleri MC9S12DG128

[ Pregleda: 2723 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

caba85
Elektronicar
Zrenjanin

Član broj: 212925
Poruke: 7
91.148.90.*

Sajt: www.prodesign.co.rs


Profil

icon Mikrokontroleri MC9S12DG12816.02.2009. u 22:34 - pre 184 meseci
Informacije o programiranju ovog mikrokontrolera?
Kako pročitati program iz ovog mikrokontrolera?
Dali je neko programirao ovaj ili sličan mikrokontroler?
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12817.02.2009. u 11:22 - pre 184 meseci

Ovaj mikrokontroler se programira pomocu BDM interfejsa koji je vec 2 decenije standardan za Motoroline mikrokontrolere.

Ne verujem da mozes da procitas njegov program siguran sam da je zasticen.

Svakodnevno programiram mikrokontrolere preko BDM interfejsa, ali ne ovaj 16-to bitni vec MC9S08 koji su osmobitni. Inace BDM interfejs je za oba mikrokontrolera, ali ja nicam kupio dll sa procedurama za 9S12, tako da ti tu ne mogu pomoci.

Doduse razvio sam svoj BDM i odgovarajuci softver, ali nisam isao u smeru ka 9S12. Toga se nisam setio, moze da bude interesantno, hvala ti na ideji.

Pozdrav.

 
Odgovor na temu

caba85
Elektronicar
Zrenjanin

Član broj: 212925
Poruke: 7
91.148.90.*

Sajt: www.prodesign.co.rs


Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12817.02.2009. u 14:08 - pre 184 meseci
Kako mogu nabaviti interfejs za programiranje?
takođe imam još nekoliko mikrokotrolera sa pločama koji poseduju serijal port kao i ovaj o kome pišem,
već imaju sastavljen upravljački, komunikacioni kao i elemente napajanja, postoji i čitač podataka odnosno tester sa kojim mogu unasiti
update za program i sl. kako i na koji način mogu očitati program, sad već imam ceo program koji je na MC-u i koji odrađuje već neke zadatke koje ja trebam da prepravim?, koji je format fajla za mikrokontroler? kako i u čemu se edituje? dali mogu izolovati elemente kojima ovaj mikrokontroler komanduje na pločici?
hvala svima na pomoći
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12817.02.2009. u 14:55 - pre 184 meseci
To sto ti opisujes je prilicno neodredjeno i moze znaciti mnogo toga. Najbolje je da, ako si u mogucnosti, okacis slike i seme koje imas i druge relevantne podatke (tacne nazive). Ako kazes samo "čitač podataka odnosno tester sa kojim mogu unasiti update za program" nije bas informacija na koju se moze precizno odgovoriti.
Iz toga kako si postavio pitanje pretpostavljam da nemas ranija iskustva sa ovom problematikom pa ce biti potrebno da krenes "ispocetka", tj. od osnovnih stvari.

Programiranje mikrokontrolera se odvija (obicno) u sledecim fazama:

1. Napises program u nekom programskom jeziku za taj mikrokontroler (npr. Asembler ili C ili ....). Za ovo imas IDE okruzenja koja su veoma slicna onima na kojima pises programe za PC. Tu mozes odmah i da iskompajliras taj program kao i da ga testiras.
2. Postoji uredjaj (programator) koji prikljucujes sa jedne strane na mikrokontroler, a sa druge na PC (to bi trebalo biti to sto ti nazivas "čitač podataka odnosno tester sa kojim mogu unasiti update za program"). On ti omogucuje da taj program sto si prethodno napisao na kompjuteru i iskompajlirao upises u svoj mikrokontroler.

Ima vise takvih uredjaja (programatora) kao i vise IDE okruzenja i u principu treba da odaberes kombinaciju koja radi. Ne podrzavaju sva IDE sve programatore na trzistu, mada ako postoji programator od samog proizvodjaca mikrokontrolera velika je vjerovatnoca da ce biti podrzan od manje-vise svih IDE-ova.

Najbolje je da krenes od freescale.com i pretrage na internetu, ima na raznim forumima prilicno dokumenata o tome.
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12817.02.2009. u 15:48 - pre 184 meseci

Freescale (nekada Motorola) ne haje mnogo za hobiste. Sve sto ti treba je dosta skupo, ali kvalitetno. Na sajtu Freescale imas odlicnu podrsku, meni su informacije sa tog sajta bile dovoljne cak i za to da sam napravim BDM interfejs.

Pre toga sam kupio 3 komada Multilink HCS08/HCS12 od firme P&E koja pruza podrsku proizvodima Freescale

Multilink kosta 99$, ali ga ne prodaju bez softvera (jedan dll za Delphi ili C++). Ja sam kupio dll HCS08 za svaki Multilink, iako svaki moze da radi sa svakim dll-om. Sa sajta P&E se skida besplatan USB drajver za Multilink, mada ga ti dobijas prilikom kupovine. Imaju stariju i noviju verziju Multilinka, a ja sam kupovao u dva navrata, tako da imam jedan starije verzije i dva novije (ista im je cena) pa sam iz tog razloga skidao drajver i proverio sam obe verzije, rade sa bilo kojim dll-om.

Softver, odnosno dll kosta 199$ u vreme kada sam ja kupovao, ali sve je to ispalo skoro duplo skuplje dok je doslo do mene. P&E me je uputio na distributera u Engleskoj koji ima osetno vece cene, pa je dobro nabaviti ga direktno.

Kao razvojno okruzenje mozes koristiti KodeWarrior odlican C++ kompajler. Besplatna verzija ima sve opcije, ali je generisanje koda ograniceno na 4KB ili 16KB, sada ne mogu da se setim. Ovo moze da ti bude dovoljno za vezbanje. Inace cena ovog kompajlera je nekoliko hiljada dolara, zavisno od varijante.

Ako zelis da se bavis ovim mikrokontrolerom, i ako ga dobro savladas, bices pravi profesionalac. On se mnogo koristi u auto industriji i u 2007-oj godini prodato je 100 miliona komada HCS12 mikrokontrolera. Najnovije verzije ovog mikrokontrolera imaju RISC koprocesor koji se programira za ulazno izlazne funkcije i komunikacione funkcije i radi na 80MHz. On je opremljen multitasking mehanizmom tako da obezbedjuje visestruki paralelizam.

Dakle, sve se vrti oko para.

Bilo bi dobro da odgovoris Odinu, pa da vidimo.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

caba85
Elektronicar
Zrenjanin

Član broj: 212925
Poruke: 7
*.adsl.beotel.net.

Sajt: www.prodesign.co.rs


Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12817.02.2009. u 21:13 - pre 184 meseci
Poštovani "korak" i "odin D." hvala vam na odgovorima zaista cenim,
odin D. nisam tačno nave naziv uređaja sa kojim mogu povezati karticu.
slikao sam karticu i ispisao nazive elemenata ali neogu nikako da postavim na forum pratio sam
uputstva koja su data ali ništa, recite ako znate neki sigurni način da postavim slike, sto se tice
testera i kartice na kojem se nalazi ovaj kontroler, "korak" je bio u pravu sto se tiče ovih mikrokontrolera
jer ovaj projekat je zaista za auto industriju, tester kartica odnosno kako ih zovu PCM kartice su opremljene
sledećim elementima:
-MC9S12DG128
-A6818SEPT 4kom
-ALTERA Cyclone EPIC37100C7N
-AL VC164245
-TPIC6A595 16KOM
-SERIJSKI KONEKTOR ZA POVEZIVANJE SA RAČUNAROM
-DVA PUTA 96PINSKI ZA PRIKLJUČIVANJE NA TAKOZVANI BACKPLAIN mada se ovim pinovima i serijskim portom priključuje i na tester za ovu karticu
i preko tog tester može i da se ubacuje novi program(koji bih naravno želeo da naučim da pišem)

Znam da zvuči brzopleto ali čitao sam neke vaše komentare i video da stvarno može na ovaj način da se nauči nešto što mene jako zanima kao i da se stvarno razumete u elektroniku, svo poštovanje obojici.
razlog zbog čega sve ovo i počinjem je da za samo dve nedelje dolazi jedan gospodin iz nemačke sa kojim trebam da porazgovaram na temu razvoja Test stanica za kablove za BMW vozila , nažalost imam samo ideju kako realizovati napredak ali ne i potrebno znanje kako, kupio sam knjigu PIC mikrokontroleri ali posle ovde pročitanih shvatio sam da nije baš najidealnija za ono što meni treba, želeobih da znam kako bih mogao da napravim elektronsku pločicu koja treba da prenosi predhodno obrađene informacije iz test adaptera, te informacije mogu biti prisutnost kabla, prisutnost modula(konektora), testove koji se vrše mikro prekidačima, kao i jedno važno provera žica kabla, tako što je potrebno da sa pinova adaptera preko testiranog kabla šalje signal u drugi adapter u kom će mikrokontroler prepoznati taj poslati signal, i tako utvrditi da žice nisu u prekidu, ovo slanje signala treba da bude utvrđeno računarom koji kontroliše sve adaptere na test stanici, što znači koji adapter šalje a koji prima signal, još nešto na jednoj stanici se može nalaziti i do 150 adaptera, ali aktivnih u zavisnosti od kabla 60-70.
Hvala što ste pročitali ovaj komentar i hvala na uputstvima za početak(link ka sajtu)
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12817.02.2009. u 22:41 - pre 184 meseci
Ne znam da li trebas biti za dvije nedelje vec u stanju to sve da uradis, ili ces tad tek da pocnes. U prvom slucaju trebace ti cudo da to sve postignes. S obzirom da se radi o automobilskoj industriji vjerovatno ce biti CAN interfejs u pitanju, a imas i FPGA komponente na ploci za koje ako ne znas sta rade ili nemas dokumentaciju - mrka kapa.
Ako imas nekoga ko je vec ponesto uverziran sa time mislim da bi bilo bolje da se uortacis sa njim nego da ti sansa promakne ako te ta oblast vec interesuje.

Cak i da iscitas stari program iz mikrokontorolera najvise sto ces dobiti je disasembliran oblik, a s obzirom da sigurno nije dzaba upotrebljen 16-bitni mikrokontroler sa 128K i to ce ti biti skoro od niodkakvog znacaja.

Nije mi bas najjasnije da li treba taj projekat da radis sa tom opremom koju vec imas ili hoces na njoj da se ucis ili sta trece?
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12818.02.2009. u 07:32 - pre 184 meseci

Ako se radi o test stanici samo za kablove, to je jedna prica. Ali ako su na kablove prikljuceni i drugi uredjaji na CAN liniju, onda je sve komplikovanije.

Dakle treba da nam kazes da li se radi samo o kablovima (samo zice). Da li u testu iskljucujes glavni racunar sa HCS12 ili i on ostaje ukljucen. Ima mnogo pitanja o uslovima pod kojim testiras kablove. Moras biti precizniji.

Zurim, jer imam obaveze od 9:00, pa cu veceras da pogledam sta si odgovorio.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

caba85
Elektronicar
Zrenjanin

Član broj: 212925
Poruke: 7
91.148.90.*

Sajt: www.prodesign.co.rs


Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12818.02.2009. u 20:56 - pre 184 meseci
Znam da bi mi trebalo čudo ali ja ću samo učestvovati u razvoju test stanica, tako da će biti mnogo njih koji će raditi na tome je samo želim da naučim neke osnovne stvari, na posle koje mogu dograditi ono što ću raditi, ali da bi barem upoznao šta koja komponenta radi, kao i šta može ovaj mikrokontroler da radi
šta je vaš predlog za početak, ponovo pišem imam sve neophodno za učitavanje programa, ali ne znam programiranje, stvarno bih vole da naučim, ali kako krenuti? Šta mi je potrebno?
 
Odgovor na temu

caba85
Elektronicar
Zrenjanin

Član broj: 212925
Poruke: 7
91.148.90.*

Sajt: www.prodesign.co.rs


Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12818.02.2009. u 21:07 - pre 184 meseci
Za "korak" da samo su kablovi priljučeni, na stanice, i proveravaju se samo međusobna povezanost žica, i provere modula (konektora) koji su različiti i svaki ima svoje delove koje treba test adapterom proveriti
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12819.02.2009. u 04:51 - pre 184 meseci

Dakle, proveravas i module koji su prikljuceni preko konektora na kablove. Vrlo je moguce da se sa tim modulima komunicira CAN-om, sto bi znacilo da proveru moras vrsiti sa mikrokontrolerom koji ima CAN.

Da li su kablovi tokom provere vec ugradjeni u automobil, ili se radi o proveri pre ugradnje u automobil?

Kazes da imas sve za ucitavanje programa, molio bih te da navedes sta je to sve. Tada ti mogu reci sta mozes sa time da uradis.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

mradomir
mradomir
Novi Sad

Član broj: 123964
Poruke: 169
82.117.202.*



+28 Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12819.02.2009. u 17:40 - pre 184 meseci
Pošto pominješ PCM to malo komplikuje stvari.
Znači da pored prostog: ima kontakt - nema kontakt,
moraš meriti i kvalitet signala koji se prostire kroz te kablove,
za recimo brzine do 1MBita (koliko ima CAN bus).
Inače da pojasnim, pošto sam iz okoline i znam o čemu se
radi, to su kompleti kablova za BMW vozila, sve sa CAN busom
i ostalim glupostima. Fizički to je probni sto sa brdom konektora
u koje se kablovi ubodu, pa ti kaže šta ne valja.
Pretpostavljam da postoji standard koji opisuje proceduru
testiranja i čega se moraš držati, da ne bi neki švaba na autobahn-u
poletio sa svojim BMW, pa za to nas okrive.
 
Odgovor na temu

mradomir
mradomir
Novi Sad

Član broj: 123964
Poruke: 169
82.117.202.*



+28 Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12819.02.2009. u 17:42 - pre 184 meseci
Da budem jasniji - u pitanju su samo kablovi bez elektronike.
 
Odgovor na temu

caba85
Elektronicar
Zrenjanin

Član broj: 212925
Poruke: 7
91.148.81.*

Sajt: www.prodesign.co.rs


Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12819.02.2009. u 21:13 - pre 184 meseci
U principu jesu samo kablovi sa nakoliko dioda na kablu
ali proces je prilično spor zbog čega se javlja potreba za razvojem
konstantno unapređivanje softvera za ove test stanice,
za bolje iskorištenje.
Modul je ovde sasvim drugo nego što se gore u odgovoru pominje,
to je u ovom slučaju, samo plastično kućište u kojem se nalaze "ženski" pinovi u
koje prilikom postavljanja u adapter, ulaze pinovi adaptera, i ostvaruje se kontakt,
ali ovde nije reč ni o principu tetiranja kablova, ni o PCM karticama već o izradi elektronske pločice
sa mikrokontrolerom preko kora bi bilo moguće prenositi podatke sa LAN kablom
jer do sad je u upotrebi mnogo žica i kablova za adaptere i veoma je otežano održavanje stanice
zanima me šta mogu uraditi sa mikrokontrolerima na ovom polju, kako početi
koji pinovi mikrokontrolera za šta služe, jer postoje 44 pina na MC68HC711D3CFN2,
a na MC9Si2DG128 postoji 112 pinova
stvarno bih želeo da saznam šta oni mogu, koje su mu osobine, šta su ti pinovi?
Ja poštujem vaše znanje ali ako pristupite sa izrazima koji nisu mnogo poznati običnim smrtnicima,
nemogu da razumem šta pišete, npr. asembleri, CAN???, FPGA komponente ???

hvala na razumevanju ne pruža se često šansa za rad na ovakvim projektima, zbog toga nebih žele
totalno uprskati stvari, i želebih ozbiljno da naučim


sa poštovanjem
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12820.02.2009. u 04:50 - pre 184 meseci

Sada si spomenuo MC68HC711D3CFN2 odkud on. To je mikrokontroler iz 8-o bitne familija HC11 sa PROM-om. On je mnogo manje snage od HCS12 i ne vredi ih uporedjivati.

Najslicnije onome sto tebi treba, ja sam nekada radio tako sto bi svaki konektor bio ukopcan na mali uredjaj koji bi generisao neki signal, ili se odazivao na signal koji mu dolazi (za CAN ti je vazno da kablovi imaju odgovarajucu karakteristicnu impedansu ako su brzine prenosa velike, a uglavnom jesu). Svi ti uredjaji su bili u vezi sa jednim koji je bio povezan na PC. Tako se testiranje vrsilo pod kontrolom PC-ja, uz dijagnostiku i stampanje izvestaja.

Ne poznajem auto elektroniku da bih mogao nesto detaljnije preporucim.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

caba85
Elektronicar
Zrenjanin

Član broj: 212925
Poruke: 7
91.148.84.*

Sajt: www.prodesign.co.rs


Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12820.02.2009. u 15:25 - pre 184 meseci
ok hvala za sve
 
Odgovor na temu

mradomir
mradomir
Novi Sad

Član broj: 123964
Poruke: 169
82.117.202.*



+28 Profil

icon Re: Mikrokontroleri MC9S12DG12822.02.2009. u 18:20 - pre 184 meseci
Citat:

ali ovde nije reč ni o principu tetiranja kablova, ni o PCM karticama već o izradi elektronske pločice
sa mikrokontrolerom preko kora bi bilo moguće prenositi podatke sa LAN kablom
jer do sad je u upotrebi mnogo žica i kablova za adaptere i veoma je otežano održavanje stanice

Kako sam razumeo iz tvog odgovora, problem je da se brdo kablova zameni LAN vezom.
Da bi to uradio moraš da znaš prirodu signala koji se prostire kroz te kablove.
Čak i da je u pitanju običan logički signal (ima kontakt - nema kontakt) postavlja se
pitanje brzine odziva (sve zavisi od postojećeg uređaja za ispitivanje).

Citat:

zanima me šta mogu uraditi sa mikrokontrolerima na ovom polju, kako početi
koji pinovi mikrokontrolera za šta služe, jer postoje 44 pina na MC68HC711D3CFN2,
a na MC9Si2DG128 postoji 112 pinova

Odeš na http://www.freescale.com/ pa nađeš datasheet za ove procesore.
Inače nije MC9Si2DG128 nego MC9S12DG128.

Nadograditi postojeći sistem je po pravilu teže nego uraditi sve od nule,
a ovaj tvoj problem uopšte nije naivan. Nadam se da ne nameravaš sam
da se upustiš u celu stvar (nije kritika već sugestija da potražiš pomoć
malo iskusnijih kolega).
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Mikrokontroleri MC9S12DG128

[ Pregleda: 2723 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.