Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa pata+sata HDD (Boot)

[es] :: Storage :: Problem sa pata+sata HDD (Boot)

[ Pregleda: 2036 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bakinjo
Joe Claivas
nezaposlen
Mostar

Član broj: 212852
Poruke: 30
*.tel.net.ba.



Profil

icon Problem sa pata+sata HDD (Boot)16.02.2009. u 12:54 - pre 184 meseci
Na matičnoj postoji samo jedan ata priključak i na njega mi je spojen disk i pržilica. Sad sam kupio novi sata disk, izvadio stari pata i instalirao windowse...

Problem je što kad vratim stari disk windowse više ne mogu butat sa novog diska. U biosu ne mogu staviti novi sata disk kao boot device ako su spojena oba.

Osim toga kad vratim stari disk njega stavlja za (C:) a ovaj novi disk mi završi na kraju popisa...

Želim imati sistem na sata disku, prebaciti podatke sa starog diska i formatirat ga, te ga također ostaviti u kompjuteru. Ali kako to napravit kad ne mogu staviti sata disk kao boot ako su uštekana oba...


 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Problem sa pata+sata HDD (Boot)16.02.2009. u 13:06 - pre 184 meseci
Koju maticnu plocu imas? Od toga zavisi kako je podesavanja BOOT prioriteta reseno u BIOS-u. Dakle :) Koju maticnu plocu imas?
 
Odgovor na temu

bakinjo
Joe Claivas
nezaposlen
Mostar

Član broj: 212852
Poruke: 30
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Problem sa pata+sata HDD (Boot)16.02.2009. u 13:36 - pre 184 meseci
Imam ASUS P5LD2 SE, Intel 945P, U/ATA 100x1, S/ATAIIx4 ali mislim da to ovdje nije bitno...
Kad ukljucim pata disk u biosu samo njega mogu staviti kao prvi boot device. Sata disk vidim normalno, ali sa njega ne mogu bootati...

Recimo kad pokrenem nanovo boot sa CDa, onda mi detektira samo windowse na pata disku i nudi njihov popravak ili novu instalaciju na tu particuiju. Ne vidi windowse na sata disku. Kad stisnem cancel, onda vidim sve particije i na pata i na sata disku. Mislio sam da pokusam prebacit podatke na particiju na sata disku, pa onda izbrisem particije sa pata disku i napravim jednu novu pata particiju. Zatim da nanovo instaliram windowse na sistemsku sata particiju, ali ovaj put dok je spojen pata disk na kojem vise nema windowsa...
Mozda je problem sto prvo nadje windowse na pata pa ni ne gleda ima li ih na sata, zato jer su windowsi instalirani na oba diska dok drugi disk nije bio spojen... Mozda mu pata ima prioritet u odnosu na sata.
Problem je ako i dalje ne budem mogao stavit da boota sa sata diska u biosu...

Ako nista ne uspije morat cu ostavit pata kao sistem, a sata kao storage...



 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Problem sa pata+sata HDD (Boot)16.02.2009. u 14:00 - pre 184 meseci
Ti mislis da nije bitno OK. Interesantno... Da li u BOOT meniju kod tvoje ploce postoji stavka "Hard disk drives"? Ako postoji otvori je i napisi ovde sta pise.
 
Odgovor na temu

bakinjo
Joe Claivas
nezaposlen
Mostar

Član broj: 212852
Poruke: 30
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Problem sa pata+sata HDD (Boot)16.02.2009. u 14:52 - pre 184 meseci
Pa mogao si odmah reci sta da trazim, vjerovatno je to slicno rjeseno kod svih proizvodjaca...

Boot/
Boot Settings/
Hard Disk Drives/

Pa odaberes 1st Drive koji zelis i buta sa njega... Slozilo mi je i slova kako zelim.
Hvala.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Problem sa pata+sata HDD (Boot)16.02.2009. u 16:26 - pre 184 meseci
Pa ovako si nesto sam naucio zar ne? Uglavnom je na svakoj ploci slicno reseno, ali ne bas identicno kao na tvojoj.
 
Odgovor na temu

bakinjo
Joe Claivas
nezaposlen
Mostar

Član broj: 212852
Poruke: 30
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Problem sa pata+sata HDD (Boot)16.02.2009. u 16:52 - pre 184 meseci
Pa sad... nisam bas potpuni pocetnik...
U ovom me slucaju znanje vise zeznulo jer sam ocekivao slozeniji problem, pa nisam vidio krajnje jednostavno rjesenje...
Da me nisi vratio na bios, ne bi ga se ja sjetio jos danima pregledat malo bolje...
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Problem sa pata+sata HDD (Boot)16.02.2009. u 17:18 - pre 184 meseci
Pa sad znas da je jednostavno zar ne? Bitno je da sad znas i da si sam dosao do resenja uz mali hint sa moje strane.
 
Odgovor na temu

bakinjo
Joe Claivas
nezaposlen
Mostar

Član broj: 212852
Poruke: 30
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Problem sa pata+sata HDD (Boot)16.02.2009. u 17:25 - pre 184 meseci
Jos vaznije od svega je da sam izgleda pronasao nelos forum na kojem neko ponesto i zna, a ne sastoji se od same djecurlije s pricama koja je graficka bolja...
Hvala jos jednom i pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Problem sa pata+sata HDD (Boot)

[ Pregleda: 2036 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.