Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?

[es] :: Elektronika :: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)

[ Pregleda: 7653 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BG_HIGHLANDER
zaposlen
Beograd

Član broj: 181338
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?15.02.2009. u 18:20 - pre 185 meseci
Moze li se uredjaj , konkretno kompresor vazduha, namenjenog za upotrebu u automobilu i napajanje sa akumulatora preptaviti i koristiti na kucnom naponu 220V ?
Zapao mi za oko kompresor. Jeftina a korisna stcvarcica. Posluzio bi mi povremeno za produvavanje prasine iz racunara , uredjaja itd.

Radi se o malim, najverovatnije kineskim kompresorima kojih ima na svakom cosku za cenu 6-10evra ali su namenjeni za automobile.
Njihov "veliki brat" za kucne mreze kosta minimum 100-150 evra





[Ovu poruku je menjao BG_HIGHLANDER dana 15.02.2009. u 20:17 GMT+1]
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?15.02.2009. u 18:28 - pre 185 meseci
Uf nebi ti to savetovao za koriscenje vuce dosta struje iz trafoa ili akumulatora naivno izgleda ali cupa struje i taj jadnik elektromotor se bas muci...
Tesko da moze da oduva bilo sta bez kompresionog suda . Znaci treba ce ti komora za taj mali kompresor.
Moja preporuka ti je obican motor iz frizidera jako lepo radi u pocetku ce ti bacati malo ulja ali ga pustis da radi po 20 min. i izbaci ulje .
Sto je bitno nepravi galamu ali duva gadno isto taqko i uvlaci vazduh pa ces morati da improvizujes jedan mali filter .
Pozdrav i sta ti mislis o ovome .
 
0

BG_HIGHLANDER
zaposlen
Beograd

Član broj: 181338
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?15.02.2009. u 19:16 - pre 185 meseci
@Peca
Ideja ti je odlicna.
Znam kako to izgleda u praksi. Pre 7-8 godina sam radio sa majstorom za klima uredjaje. On je sebi napravio spravu bas po tvom opisu i obavljala je posao kad treba napuniti klimu gasom ili tako nekako.
Otprilike se secam dizajna.. motor sa frizidera, manometar, crevo sa onim adapterima .. sve to na improvizovanom ali urednom aluminijumskom nosacu pogodnom za prenosenje. Imala je oko 20-30 kila ali skroz gotivna stvar.
Skroz sam zaboravio na to a mislim da imam neki motor frizidera u podrumu , a ako i nema uvek moze na buvljaku da se iskopa neki.
Frizider sam dao komsijama da od njega naprave kuciste za server, pa je odlicno izolovan od temperature i vlage na krovu zgrade :) i odlicno ih sluzi vec godinama.

Ako znas kako da izvedem tu akciju oko kompresora ( i ne naplacujes :) ) daj neki plan/skicu kako to da izvedem.. cesto mi zatreba tako nesto
Pozdrav,Marko

 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?15.02.2009. u 21:07 - pre 185 meseci
Nemas nista tu mnogo pametno osim bonsek testere i da odvijes srafove .
Bonsek testeru jer su cevi jako tvrde ulazne i izlazne cevcice .(pripazi kad prvi put seces cevi da nespricne ulje i freon dok izadje nije opasno al zna da iznenadi)
Termostat mozes slobodno da prespojis jer ti i netreba .
Veoma je pogodna stvar ko hoce posle lepo to da crevima izvede i koristi za izduvavanje prasine .
Cak netreba dugo i nije pozeljno da je pod velikim pritiskom dovoljno je cak koliko se prstom 10 sekundi zadrzi izduvavanje neteba ni kompresiona boca prakticno nista osim struje i nije bucan .
Preporuka: nemoj na buvljaku jer ima i neispravnih nego uzmes od nekoga isto ko hoce da baci da je truo a da radi motor!
Prvi put cujem za server da se tako moze spakovati ,veoma korisno i dobro .
Pozdrav
 
0

BG_HIGHLANDER
zaposlen
Beograd

Član broj: 181338
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?15.02.2009. u 21:21 - pre 185 meseci
Ok, predlog prihvacen.
To ce mi biti razbibriga i nesto cime cu se baviti vikendima itd. Moze na kraju lepo i da se ofarba i da izgleda extra, vec videh neke primere na netu...



Nije mi jasno nesto oko motora..
Kazu da ne sme da se "tumba" jer moze ulje da se izlije. Da li to znaci da je opasno tek kad se cela aparatura sastavi ili i pre montaze kompresora? Kako da znam uopste da li je motor radio "akrobacije" i salta?
Ako ipak dodje do tumbanja motora , sta ciniti ?

Pozivam i ostale zainteresovane da se javljaju sa svojim idejama pa da na ovom topiku zaintersovani mogu da nadju detalje za samogradnju;
Evo nesto od mene -skinuto sa neta :
http://maketarskikutak.com/index.php/topic,4100.0.html



A za server da se pohvalim :)
Pre nekoliko godina napravise ljudi u kraju lokalnu mrezu. Povezali kompjutere u mrezu i sve preko zajednickog servera na krovu zgrade. Dve godine su imali problema sa hard diskom jer je zimi cesto mrznuo, zato sto je cela sprava bila spakovana u obicno kuciste od golog lima.
Ja sam imao stari Obodin frizider koji nicemu nije sluzio osim kao ormaric za knjige u podrumu :) Setih se da je izlovan od vlage dihtunzima i da u zidovima ima termoizolaciju .. i eto ideje..
Sada je server upakovan u stari Obodin i nema nikakvih problema. Radi lepo, lako se otvara i pristupa komponentama.. a mozes i pice da stavis pored, da ti se nadje ako se popnes na krov :)
 
0

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?16.02.2009. u 00:28 - pre 185 meseci
O tom kompresoru se vec pisalo
http://www.elitesecurity.org/t322710-0
http://www.elitesecurity.org/t266814-Kako-da-napravim-kompresor
----------
citat:
Kazu da ne sme da se "tumba" jer moze ulje da se izlije. Da li to znaci da je opasno tek kad se cela aparatura sastavi ili i pre montaze kompresora? Kako da znam uopste da li je motor radio "akrobacije" i salta?
Ako ipak dodje do tumbanja motora , sta ciniti ?
----------
Dok kompresor nije prikacen, ulje moze da iscuri iz cevcica.
Kada radi onda moze da usisa ulje i da ga izbaci u bocu.

Ako iscuri ulje samo se dolije.
Koje ulje i koliko - pise negde u tim temama
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?16.02.2009. u 15:03 - pre 184 meseci
Jedno pitanje zna siguno neko ! Da li ima prekidac pritiska za kompresioni sud .
To bi licilo na neki sraf (lupetam) al zato sto se ne razumem u mehaniku.
A na koliko ide atmosvera onaj deo sto ide od ves masine nekakav okrugli sa kontaktima gde se kaci crevo. ?
E vidite to mi pada napamet ,da se uradi zbog iskljucivanja motora kad dostigne pritisak !
I bilo bi dobro da taj prekidac ima mogucnost stelovanja na neki nacin ?
 
0

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
217.26.73.*



+292 Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?16.02.2009. u 17:17 - pre 184 meseci
Ona crna kutija sa crvenim dugmetom u donjem desnom uglu to radi.Presostat ves masine bi crko
Pozdrav
---ivanhoe---
 
0

BG_HIGHLANDER
zaposlen
Beograd

Član broj: 181338
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?16.02.2009. u 18:59 - pre 184 meseci
Citat:
"Jedno pitanje zna siguno neko ! Da li ima prekidac pritiska za kompresioni sud .
To bi licilo na neki sraf (lupetam) al zato sto se ne razumem u mehaniku.
A na koliko ide atmosvera onaj deo sto ide od ves masine nekakav okrugli sa kontaktima gde se kaci crevo. ?
E vidite to mi pada napamet ,da se uradi zbog iskljucivanja motora kad dostigne pritisak !
I bilo bi dobro da taj prekidac ima mogucnost stelovanja na neki nacin ?"

Peco, pritisak sklopka je ovo:


Lepo je covek stavio link (http://maketarskikutak.com/index.php/topic,4100.0.html )a za cenu kaze da je oko 1800, mada verovatno moze da se iskopa i jeftinije.
Ti imas ideju da iskoristis deo od ves masine...
Pozdravljam svaku mastovitu improvizaciju ali se ne bih zezao oko kriticnih delova, vezanih za sigurnost.
Koliko sam otkrio od juce, "uradi sam" kompresor se moze napraviti od nekoliko po ceni bagatelnih komponenti pod uslovom da imas motor.
Ne treba se zezati sa necim sto moze da srusi kucu a ne kosta previse :)

U to sam se licno uverio pre 9-10 godina. Na bojleru ( Gorenje-Tiki) u kuci, doslo je do kvara na termostatu. Posto je bio neradni dan a bojler uvek treba, otac je zice povezao direktno na grejac, preskocivsi termostat-prekidac. To je trebalo da posluzi dan-dva ali posto privremena resenja najduze traju :) sve se razvuklo danima...
Desilo se da sedim kod komsije sprat ispod, i on kaze :" Kakva fora, otvorio sam slavinu na hladno a ide topla voda. Pola dana nemam hladnu vodu nego samo toplu" .
Pomislih otprilike da je lud i odoh kuci. Udjem u kupatilo, otvorim cesmu na mlako.. kad ono fshhhhhhhhhhh.. ne ide voda nego para!!!
Otvorio sam cesmu do daske , otvorio prozor i istrcao iz kupatila. Pola sata je dimilo kao iz lokomotive. Isla je samo para a nista se pred okom nije videlo i pored otvorenog prozora.

Ispalo je da je neko zaboravio da ugasi bojler, grejac je vredno obavljao svoje i grejao vodu dok je nije pretvorio u paru jer nije bilo termostata da ga ugasi. Zbog visokog pritiska, vrela voda je isla u kontra smeru, ka nizem spratu i visokim pritiskom "istisnula" hladnu vodu iz cevi. Takodje je zatajio i sigurnosni ventil koji je trebalo da izbaci visak pritiska nakon dozvoljenog. Kada smo otvorili bojler, videli smo da je kuciste iznutra bilo oblozenom nekom plastikom da spreci koroziju.. ta se plastika na visokoj temperaturi istopila i zapecatila sigurnosni ventil. Katastrofa je izbegnuta za koji sat najverovatnije.
Godinu kasnije, u "Ilustrivanoj politici" sam video kako izgleda kad eksplodira bojler. Covek je imao isti smrtonosni "Gorenje-Tiki" ali nije izbegao katastrofu. Eksplodirao je bojler i na slici se vidi kako je unistio sve u kupatilu a mesto gde je bio fiksiran na zid - rupa sirine trokrilnog ormana. Verovatno jace od eksplozije "zolje" !


Zato i kazem, ne se za*ebavaj sas nesto sto moze glave da ti dodje a kosta kao box-dva cigareta.



[Ovu poruku je menjao BG_HIGHLANDER dana 16.02.2009. u 20:21 GMT+1]


Procitah na drugim postovima neke "zlobne" komentare da taj "homemade" kompresor ne daje neke rezultate , odnosno da se sa njim radi 5 minuta, pa se ceka punjenje jos 15 pa nakon praznjenja - cekanje da se motor ohladi - oko 2 sata...
Da li je to istina? Je l' neko video takav kompresor uzivo?
Ja davno video jedan ali nije se koristio duze od par minuta jer nije ni bilo potrebno.. ne znam za neki "duzi rad"... recimo pola sata-sat ?

[Ovu poruku je menjao BG_HIGHLANDER dana 16.02.2009. u 21:12 GMT+1]
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?16.02.2009. u 20:15 - pre 184 meseci
Evo jos jedne korisne ideje nesto me hoce inspiracija ,neki deo od turbo dizela ima neki senzor za odredjeni pritisak i dosta manje izgleda kao neki termostat na sraf ali ima i cevcicu?
A ono od ves masine je onako usput jer ne znam i dalje koja ga kompresija iskljucuje ili ukljucuje .
Znaci moglo bi sad nesto od auta to bi bilo sigurnije jer je ipak auto opasna stvar ,tako da su u tom smislu i neki sklopovi od koristi. Samo je bitno na koliko sta radi i kako?
Ipak ovo nije bojler !
Sreca da postoji u samom motoru bimetal koji iskljucuje motor od frizidera kad se pregreje !
 
0

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?16.02.2009. u 20:42 - pre 184 meseci
5 minuta mu treba da napumpa gumu na kolima i motor bude mlak.
Znaci da bi mogao i duze da radi.
U zamrzivacu se on hladio preko freona a sada ga hladi samo vazduh
koji usisava i preko kucista.

Mozda bi mu trebalo i manje od 5 minuta ali ovaj moj je bio polu ispravan.
Motor je radio ali nije duvao.
Posle hirurske intervencije sam video da su usisni i uzduvni ventili (limovi) zapekli,
pa sam ja to rasklapao i tako dalje...
Cudi me samo kako su mogli tako da se zaprljaju i zapeknu kada je to hermeticki zatvoreno.

Ako povezujes kompresor i bocu gumenim crevom - onda je sigurnije jer ce pre ono da pukne
nego boca.
Mada...
Mozda i ne budes te srece pa kupis neko kvalitetno crevo

Za taj prekidac mozes i manometar da iskoristis samo na neki nacin da ga ukombinujes sa relejčetom.
Ali sve je to budzanje koje ceka nesrecu.
Srecno
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?17.02.2009. u 03:00 - pre 184 meseci
HA hahaha strava i uzas pa srecno uh bre ...
Pa ja zato hocu bas da nebude kako ti opisujes ,ne moze se desiti nesreca jer ako se kratko pusta nema toga! MIslim ko je svestan sta radi HIhI
Nisu bezazleni ovi fabricki ,zamisli da rokne ona boca od nekoliko 10KG uffffff to bomba gore nego bojler...
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
adsl-205-95.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?17.02.2009. u 14:17 - pre 184 meseci
Citat:
PedjaZ: 5 minuta mu treba da napumpa gumu na kolima i motor bude mlak.
Znaci da bi mogao i duze da radi.
U zamrzivacu se on hladio preko freona a sada ga hladi samo vazduh
koji usisava i preko kucista.

Mozda bi mu trebalo i manje od 5 minuta ali ovaj moj je bio polu ispravan.
Motor je radio ali nije duvao.
Posle hirurske intervencije sam video da su usisni i uzduvni ventili (limovi) zapekli,
pa sam ja to rasklapao i tako dalje...
Cudi me samo kako su mogli tako da se zaprljaju i zapeknu kada je to hermeticki zatvoreno.

Ako povezujes kompresor i bocu gumenim crevom - onda je sigurnije jer ce pre ono da pukne
nego boca.
Mada...
Mozda i ne budes te srece pa kupis neko kvalitetno crevo :-)

Za taj prekidac mozes i manometar da iskoristis samo na neki nacin da ga ukombinujes sa relejčetom.
Ali sve je to budzanje koje ceka nesrecu.
Srecno :-)


Ovo je poslednje upozorenje svima na forumu. Nema vise zezanja ovog tipa, nema vise savjetovanja da poveze nulu na ko zna sta, nema vise lupetanja o stvarima koje mogu i jesu opasne po zivot. Ubuduce zakljucavam ili brisem takve teme. Ljudi moji ubicemo nekoga ko nam vjeruje bezgranicno.
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
adsl-205-95.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?17.02.2009. u 14:20 - pre 184 meseci
Zakljucano
 
0

[es] :: Elektronika :: Adaptacija auto uredjaja na kucnu elektro mrezu?
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)

[ Pregleda: 7653 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.