Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Intel 8051- displej C-60

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Intel 8051- displej C-60

[ Pregleda: 2541 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Brelak
Nis

Član broj: 131174
Poruke: 227
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Intel 8051- displej C-6014.02.2009. u 14:09 - pre 184 meseci
Interesuje me kako mogu da koristim displej telefona Siemens C-60 u kombinaciji sa mikroprocesorom 8051.Treba mi za prikazivanje trenutnih vrednosti temperature,brzine vetra itd.Ovaj telefon ne koristim a displej mu je odlicana ne bih kupovao po radnjama LCD jer sam tanak sa finansijama.
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.rs
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: Intel 8051- displej C-6014.02.2009. u 16:26 - pre 184 meseci
Vece pitanje je da li se isplati izgubljeno vreme, ali ako vec zelite, evo mojih iskustava.

Najpre proguglajte, i skinite datasheet za displej drajver i za displej.

Obicno GLCD (eng. Graphical Liquid Cristal Dislay) imaju integrisano kolo (eng. display driver) koje se brine za osvezavanje pojedinacnih piksela. Ono ima sopstveni RAM u kojem bitovi predstavljaju piksele. Ukoliko se moze skinuti zajedno sa displejem tako da Vam ostane samo par pinova (5-8) odlicno. Ako ne moze, zaboravite na displej. Necete fizicki uspeti prespojiti desetine pinova sa displeja.

Komunikacija izmedju 8051 i drajvera obavlja se preko odredjenih komunikacionih protokola. Obicno je u pitanju SPI i njegove varijacije.

Zbog vece brzine komunikacije i hardverski lakseg rasporeda piksela u memoriji, pikseli nisu poredjani po X i Y osi, vec u po rasporedu koji je hardveru u trenutku proizvodnje omogucavao najmanju cenu. To znaci da trebate osmisliti i sopstveni algoritam prilikom konverzije X i Y koordinata pojedinacnih piksela u zeljeni oblik.

Pikseli su obicno svrstani u grupe od po 7 ili 8 bitova po horizontali, a onda 5-8 takvih grupa po vertikali. Mozete naravno ukljucivati i pojedinacne piksele i tako dobiti sliku, ali cete sledeci unutrasnju strukturu drajvera postici brzi ispis karaktera na ovakvim poljima, nego da je karakter podeljen unutar 2 ili vise grupa.

Zbog prikaza karaktera potreban Vam je font, bar za brojeve i za znakove stepena, procenta, m/s... Pozeljno je zbog brzine da karakteri budu takvi da se mogu smestiti u polja. Lakse je raditi sa proporcionalnim fontovima (kao sto je npr. courier) jer im je slovo I iste sirine kao slovo W sto kod neproporcionalnih nije slucaj. Ja sam fontove 8*8 piksela ranije cupao sa raznih introa Commodore 64 kompjutera. Ukoliko su vam dovoljne samo cifre i oznake mernih jedinica, mozete ih i sami napraviti.

Kod proporcionalnih fontova potrebno je svim karakterima ostaviti jedno prazno polje odozgo i sa desne strane, kako se slova ne bi "lepila" jedno za drugo. Svejedno je gde ce biti ovaj razmak (moze biti odozdo i sa leve strane), ali mora biti na istoj poziciji kod svih karaktera.

Neproporcionalnim fontovima potrebno je dodati jos podatak o sirini svakog karaktera. Visina mora biti ista zbog lakseg prelaska u novi red. Razmak izmedju pojedinacnih karaktera (po horizontali i po vertikali) mozete takodje ostaviti fiksan. 1 do 2 piksela bice dovoljno. Ocigledno, ovde nije potrebno ostavljati prazna polja sa strana, jer su ona zadata samo jednom za ceo font.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Intel 8051- displej C-6014.02.2009. u 20:00 - pre 184 meseci
U Elektoru, br. April 07, ima neki clanak o koriscenju displeja sa C-60, ali cini mi se da nije sa 8051. U svakom slucaju, princip je isti sa kojim god radio.
 
Odgovor na temu

Brelak
Nis

Član broj: 131174
Poruke: 227
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Intel 8051- displej C-6014.02.2009. u 22:05 - pre 184 meseci
Ok,razmisljao sam i dosao do zakljucka da mozda i nije bas nuzno da koristim displej u boji telefona Siemens C-60 za takve potrebe.Zanima me vase misljenje u vezi telefona sa ,da kazem prostim, displejima poput Panasonic GSM ili Ericsson gh688.Da li se logika razlikuje,tj da li je prostije koriscenje takvih displeja?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Intel 8051- displej C-6014.02.2009. u 23:48 - pre 184 meseci
Najprostije je kad ne moras sam toplu vodu da otkrivas. Imas prilican broj projekata sa Nokia 3310 displejem sa kojim bi ti sigurno bilo znatno lakse da krenes nego sa nekim sa kojim bi ti bio pionir.
 
Odgovor na temu

Brelak
Nis

Član broj: 131174
Poruke: 227
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Intel 8051- displej C-6015.02.2009. u 10:34 - pre 183 meseci
Naravno,bolje vec sto postoji.Nego bolje da pitam posto ovo vec imam ali sto je sigurno sigurno je.Hvala.
 
Odgovor na temu

Brelak
Nis

Član broj: 131174
Poruke: 227
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Intel 8051- displej C-6020.02.2009. u 15:40 - pre 183 meseci
Ovako,nasao sam lcd nokie 3310. Sa interneta sam skinuo drajvere i pokusao sam da nadjem deo koda gde se upisuje ono sto zelim da se ispisuje na displeju ali nisam uspeo. Evo programa pa ako neko zna gde i sta da me uputi.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Mikrokontroleri :: Intel 8051- displej C-60

[ Pregleda: 2541 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.