Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?

[es] :: Nauka :: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?
(Zaključana tema (lock), by superbaka)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8206 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

iizuzetan

Član broj: 186478
Poruke: 375
*.adsl.verat.net.



+16 Profil

icon Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?08.02.2009. u 15:02 - pre 184 meseci
Kako sam vec ovde u delu sajta za naucnike da postavim jedno naucno pitanje koje me oduvek zanimalo. Ja nisam strucnjak za ta medjuplanetarna letenja itd, ali mi nesto nije jasno kao laiku. Svi znamo kad kosmicki brod polece sa zemlje na mesec, ili vec gde bilo, koriste se lansirne rampe, pa hiljade tona goriva , pa labaratorije i ogromni kontrolni lansirni centri itd. E sad ok, mozda i moze da se spusti letelica sa zemlje sa posadom na mesec, ali NIKAKO NE MOGU DA SHVATIM KAKO SA MESECA DA SE ONI VRATE???? Naime, znamo sa fotografija i filmova da letelice vremenom u vazduhu odbacuju svoje delove u kojima nema vise goriva kako bi bile lakse. I kad se spustila letelica na mesec, po slikama vidimo da je velicine kao neki malo veci dzip. E SAD MENE ZANIMA KAKO TAJ "DZIP OD LETELICE" DA SE ODVOJI OD MESECA i da dobije toliko ubrzanje da za vreme ljudskog zivota stigne na zemlju? Zaprava odakle u tom "DZIPU OD LETELICE" u opste postoji lansirna tehnika i hiljade tona goriva kako bi se lansirao sa povrsine meseca i dobio dovoljno onergije da savlada gravitaciju meseca i da stigne do zemlje u prihvatljivom vremenskom roku? Da li postoji neki naucnik da mi ovo ČUDO objasni, ili je to ipak bila samo Američka propaganda i videomontaža????
 
0

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
91.148.89.*



+4 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?08.02.2009. u 15:08 - pre 184 meseci
Njemu nisu potrebne hiljade tona goriva iz prostog razloga sto je lagan, sto je gravitacija na Mesecu 6 puta slabija, pa je samim tim i dostizanje odgovarajuce brzine (kosmicka brzina, escape velocity) lakse...

Oces brojke? Ako si laik mislim da ti brojke nisu potrebne :)
 
0

iizuzetan

Član broj: 186478
Poruke: 375
*.adsl.verat.net.



+16 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?08.02.2009. u 15:21 - pre 184 meseci
Ma nisu mi potrebne brojke. Vidi nije da sumnjam ali opet i u toj tvojoj prici nema logike. Ok kazes 6 puta manja gravitacija ali je opet GRAVITACIJA. Ako je 6 puta manja onda ovako laicki treba 6 puta manje goriva ALI IPAK TREBA GORIVA i lansirne rampe. Znaci ako je za lansiranje od zemlje potrebno na primer, lupam, 6 000 tona goriva onda za lansiranje sa meseca treba 6 puta manje, znaci treba 1 000 tona goriva, a tesko da u onom DZIPU OD LETELICE moze stati i 800 kg goriva. Na primer covek na zemlji tezi 60kg, na mesecu ce teziti 10 kg, jel tako? E sad i tih 10 Kg treba lansirati dovoljnim ubrzanjem da bi se u razumnom roku stiglo do zemlje. To je znaci ekvivalentno da sa zemlje lansiramo neki objekat tezine 10 Kg do meseca, a da bi to uradili mislim da je potrebno mnogo goriva. Pa onda, kao sto rekoh ne zemlji ima one lansirne rampe, pa lansirni centri itd. A ONAJ DZIP OD LETELICE na mesecu tesko da lici na "anfibiju" lansirna rampa - lansirni centar - mesecev auto. Zapravo kad pogledamo one Americke slike sa meseca i video vidimo da taj DZIP LETELICA nema nikakvu aparaturu za poleteti. Znaci nema ni propelere, ni nesto kao helikopter ili sta vec da se odvoji od povrsine meseca a kamoli da samog sebe lansira, jer treba ostvariti dovoljno ubrzanje kako bi se za prihvatljivo vreme (vreme na primer od 1 ili 2 godine) stiglo do zemlje. Ok ja ne kazem da nije moguce ali dajte mi bar neki link sa malo detaljnijim objasnjenjem o lansiranju tog dzip letelice sa meseca
 
0

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
91.148.89.*



+4 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?08.02.2009. u 15:28 - pre 184 meseci
http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Lunar_Module

Nije on bas toliko mali koliko izgleda :)
Njegove 4 tone (sa gorivom) nije problem podici ni sa Zemlje, a kamoli sa Meseca.

PS. 1000 kg tecnosti otprilike staje u kocku 1x1x1 metar.....
 
0

iizuzetan

Član broj: 186478
Poruke: 375
*.adsl.verat.net.



+16 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?08.02.2009. u 15:48 - pre 184 meseci
Ok sto veci to vise treba goriva. Nego na ovom linku koji si mi dao ima slika tog CUDA ali koliko se ja secam nije to tako izgledalo. Onaj video iz 60-tih je prikazivao da je letelica mnogo manja, bas kao neki dzip i da je IMALA TOCKOVE. Ovo na slici nema tockove. Ali bez obzira koliko vidim na tim objasnjenjima pominju se tone materjala sa meseca koje je trebalo lansirati a za to je potrebno mnogo goriva pa iz tog razloga tesko mi je jos uvek poverovati u sve to. Neznam, verovatno postoji neko objasnjenje jer inace nebi naucnici sirom sveta poverovali u tu pricu ali meni je jos uvek to neshvatljivo. A jel ima neki link na srpskohrvatskom jeziku o tim detaljima kako je letelica lansirana sa meseca, mislim na tehnicke detalje?
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?08.02.2009. u 16:08 - pre 184 meseci
Ovde imaš opis tri modula koji su korišćeni u Apolo programu, sa specifikacijama (masa, masa goriva itd):

http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_spacecraft

To sa točkovima je verovatno ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_rover i nije korišćeno u prvim misijama.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?08.02.2009. u 16:37 - pre 184 meseci
Citat:

meni je jos uvek to neshvatljivo


Probaj sebi da prvo razjasnis pojam "escape velocity" - ta brzina je 2.38 km/s iliti 8568 km/h kada je u pitanju mesec.

Da bi napustio zemlju, potrebno ti je "malo" vise - 11.19 km/s. Zapravo, treba ti manje i za zemlju i za mesec zato sto ih neces "napustati" sa povrsine (vec ces se prvo popeti malo ;-) ali u svakom slucaju - na istoj visini je escape velocity potreban da napustis zemlju daleko veci nego u slucaju meseca.

E, sad, osim ovoga imas i problem otpora vazduha koji na mesecu ne postoji - dakle, snaga motora potrebna da se izbori sa mesecom je znacajno manja. Tome dodaj i fakat da na letilicu kao i gorivo deluje daleko slabija sila gravitacije, sto znaci da je za suprotstavljanje toj sili potrebno daleko manje energije.

Sve to cini napustanje meseca daleko laksim nego napustanje zemlje. Apolo lunarni modul je imao motore vise nego dovoljno jake da napuste mesec i to je verovatno bio jedan od najmanjih problema u celom tom programu, ako se uporedi sa problemima spajanja modula iznad meseca i ulaska u zemljinu atmosferu ;-)

Ako pogledas karakteristike lunarnog modula, primetices da je bio potreban mnogo veci potisak u SPUSTANJU radi kocenja i kontrole sletanja nego pri poletanju.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.ip.telfort.nl.



+41 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?08.02.2009. u 17:17 - pre 184 meseci
Ivan je spomenuo spajanje modula u mesecevoj orbiti, sto ti govori da mesecev modul nije lansiran sa Meseca na Zemlju, vec u mesecevu orbitu.
 
0

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.237.*



+13 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?09.02.2009. u 10:56 - pre 184 meseci
Citat:
[url=/p2192911]E, sad, osim ovoga imas i problem otpora vazduha koji na mesecu ne postoji - dakle, snaga motora potrebna da se izbori sa mesecom je znacajno manja. Tome dodaj i fakat da na letilicu kao i gorivo deluje daleko slabija sila gravitacije, sto znaci da je za suprotstavljanje toj sili potrebno daleko manje energije.


Yup, za postizanje bilo koje escape velocity ili kosmicke brzine sa zemlje, najveca kolicina (cini mi se preko 90%) se trosi na - podizanje tojest ubrzavanje samog goriva. Bas zato je za povratak sa meseca potrebno mnooooogo manje corbe, em je gravitacija 6x manja, em ne moras da cimas ni 5% gorriva koje si poneo kad si krenuo na put.
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
0

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?09.02.2009. u 12:00 - pre 184 meseci
Citat:
iizuzetan: bas kao neki dzip i da je IMALA TOCKOVE.

To sto si video ne sluzi za letenje vec tamo za ispitivanje,
Da slazem se sa predhodnicima da je mnogo lakse doci sa meseca na zemlje nego obrnuto, ta kapsula koristi energiju samo neko vreme i onda ona pocne da pada na zemlju , obicno u neku vodu okeani i slicno

pozdrav Marko
 
0

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
89.216.92.*

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?09.02.2009. u 13:45 - pre 184 meseci
Zasto se ni na jednoj slici sa Meseca ne vidi zvezdano nebo?
 
0

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
195.178.53.*



+4 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?09.02.2009. u 13:50 - pre 184 meseci
Zasto se ni na jednoj slici ISS ne vidi zvezdano nebo?
Zasto se ni na jednoj nocnoj slici, kada blic opali, ne vidi zvezdano nebo?
 
0

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
89.216.92.*

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?09.02.2009. u 15:21 - pre 184 meseci
Citat:
zaraza: Zasto se ni na jednoj slici ISS ne vidi zvezdano nebo?
Zasto se ni na jednoj nocnoj slici, kada blic opali, ne vidi zvezdano nebo?






Nije ti dobra teorija jer ovde nije koriscen blic vec jak obocno svetlo. Ta torija ti pada u vodu jer se ni snimanjem kamerom to isto nebo ne vidi. A na Zemlji imas atmosferu pa cak i kad nema oblaka pa ti onda treba duga ekspozicija da bi se video slab izvor svetla
 
0

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
91.148.81.*



+4 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?09.02.2009. u 15:43 - pre 184 meseci
Pa da, i u cemu je onda problem?
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?09.02.2009. u 16:04 - pre 184 meseci
Citat:
BBS: Nije ti dobra teorija jer ovde nije koriscen blic vec jak obocno svetlo.

Od čega potiče to jako bočno svetlo?
 
0

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
89.216.92.*

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?09.02.2009. u 17:59 - pre 184 meseci
Citat:
zaraza: Pa da, i u cemu je onda problem?


u nepostojanju atmosfere dakle put ka zvezdama je "otvoren"


Citat:
jablan: Od čega potiče to jako bočno svetlo?


Ne znam zaista od cega potice to svetlo, nekog generatora, studijskog reflektora, neke bandere:) ili cega vec

Prva fotografija je inace prosla i obradu MythBusters sa Discovery Channel-a o tome zasto se zastava viori a u vakumu je, kako to da se vidi astronaut u mraku, mada bolje da su obradili fenomenepostojanja ni zrna prasine na modulu koji se sputio na prasnjavu mesecevu povrsinu


 
0

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.adsl.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?09.02.2009. u 18:09 - pre 184 meseci
@BBS
Nema atmosfere, zvezde ostaju zvezde :)
Dakle, bez velike ekspozicije neces nista dobiti.
Zato sam te i pitao zasto se ne vide zvezde na slikama sa ISS i Mira i Satlova koji je opsluzuju (ili su ih opsluzivali) :)

Inace mislim da vec i mala deca znaju da zastava ne vijori....niti to priblizno izgleda kao vijorenje :)

BTW, to bocno svetlo koje spominjes je Sunce....izlazi i zalazi svakog dana.
 
0

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.adsl.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?09.02.2009. u 18:18 - pre 184 meseci
http://iss.jaxa.jp/shuttle/flight/sts91/pict/top_mir.jpg

Evo jedne slike za tebe BBS, velika je pa ostavljam samo link.
Ni tu nema zvezda, a nema ni atmosfere.
Namestena? MIR nikada nije bio u Svemiru?
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?09.02.2009. u 18:38 - pre 184 meseci
Ljudi, ostavite se tih gluposti o svetlu i zvezdama, viorenju zastave itd... - imali smo vec jednu temu o tome, nije potrebno svako malo objasnjavati te stvari. Takve stvari su mali milion puta diskutovane i objasnjene - koga to zanima, par pretraga na google-u ce pronaci sve relevantne informacije.

Tema je o karakteristiama lunarnog modula i pitanju kako je taj modul uspeo da se "podigne" sa meseca.

Inace, bas ta tema je jedna od zanimljivijih - koga to stvarno jako zanima, mozda bi mogao da se uclani u neki raketno-modelarski klub ako takvi postoje u Srbiji, tu ce se sigurno naci dosta ljudi vrlo voljnih da do detalja objasne "escape velocity" i, vrlo vazno, raketnu jednacinu Cijalkovskog koja je osnova kompletne raketne ere - inace objavljena davne 1903-ce godine!

Mozete poceti i sa Vikipedijom - http://en.wikipedia.org/wiki/Tsiolkovsky_rocket_equation

U toj jednacini figurisu parametri koji vas zanimaju - inicijalna masa propelanta i objekta kao i delta-v brzina (neophodna za napustanje objekta, u ovom slucaju meseca)

Inace, Apolo program (kao i Gemini i Mercury koji su mu predhodili) zajedno sa poduhvatima SSSR (Sputnik, prva zivotinja u orbiti Lajka te prvi covek u svemiru, Juri Gagarin) su mozda najlepsi i najepohalniji momenti nauke i razvoja covecanstva u XX veku - svakome koga iole zanima ova tema savetujem da procita sto vise stvari o njima, dosta toga se moze nauciti.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

.sasa.

Član broj: 181517
Poruke: 22
82.117.201.*



+36 Profil

icon Re: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?10.02.2009. u 11:51 - pre 184 meseci
Hej imam ja jedno pitanje... nisam citao tu prethodnu temu i ne sumnjam da je covek bio na mesecu, ali jedna stvar mi nije jasna: posto je lunarni modul koristio raketne motore prilikom spustanja zasto se ne vidi neki krater ispod njega ili bi bar prasina sa povrsine morala biti 'razduvana' ili nesto slicno... neka posledica rada motora bi se morala videti?!

http://img4.imageshack.us/img4/4315/gpn2000001211qc9.jpg
 
0

[es] :: Nauka :: Ok doci na mesec ali kako se vratiti sa meseca?
(Zaključana tema (lock), by superbaka)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 8206 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.