Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rusija razvija zamenu za Windows?

[es] :: Advocacy :: Rusija razvija zamenu za Windows?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17952 | Odgovora: 113 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
93.86.189.*



+7 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 12:54 - pre 185 meseci
Citat:
Body Bag: Lepo sto se osecas prozvanim jer ono sto sam napisao sam rekao(uglavnom)generalno ne misleci na nikog konkretno
I zaista nema potrebe da se vise ponavljas i ispiras nam mozak jer nismo debili-vec ceo ES i vrapci na grani sigurno znaju da si se ti mucio sa svojim laptopom i linux-om
Tako da chop chop then


Zashto nisi otishao da se istushirash kao shto si i rekao?
Jesu li te to Pingvini nauchili da nas tako lazesh ovde, jeli ti?

 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
93.86.165.*



+4 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 12:59 - pre 185 meseci
Vrati se u srednju skolu i nauci da tumacis prenosno znacenje ili metafore ;)
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
93.86.189.*



+7 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 13:04 - pre 185 meseci
Eh, sad..... Ne mozesh tako..... Nije 'epo.....
Ja sam mislio da su Rusi i pingvini u pitanju a ne metafore i prenosno znachenje.

Umesto da mi kazesh da si se istushrao za 3 minuta a ti tako...
Nema veze, ako, ako...

Izatji tje novi kernel, imatjesh ti posla...

Hold your head up high!
(Clawfinger)
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 13:40 - pre 185 meseci
Razlika je u pristupu. MS programeri teze da naprave jednostavan i dopadljiv sistem za koji ce najsiri krug potrosaca izdvojiti kintu dok se ove iz drugog tabora briga za to, kome je tesko da otkuca red ili uradi copy paste vec bi hteo da se za svaku opciju napravi sarena ikonica ili stavka u meniju ne mora ni da koristi lin. Plus sto masu stvari nije ni moguce implementirati iz pravnih razloga dok na win-u to nije problem, stave sta treba i uracunaju u cenu. Slabija zastupljenost dovodi do manje portova windows programa a pretpostavljam da i proizvodjaci smatraju da ako neko izbegava da plati OS kako ce platiti programe. To opet dovodi do jos manje rasirenosti linuxa sto naravno ne potresa mnogo njihove programere koji su zauzeti ostvarivanjem nekih svojih ideja. Ja sam inace zadovoljan kako linuxi rade obzirom sve okolnosti, sve me to jednako fascinira kao i wikipedia. U redu je sto rusi zele da imaju nesto svoje ali ce vecina kuci i dalje koristiti sistem na kojem mogu da pikaju nove igre. A na poslu... pa kako chief naredi. Ja bi se uvek opredelio za linux pa makar doslo i skuplje. Nek zaposleni kucaju kobasice kad hoce nesto da urade mimo posla i admina
A pazite ovaj komentar sa linka u pocetku teme.
Citat:
Ako se nastavi trend rasprostranjenije upotrebe Linux-a, po mom mišljenju, vrlo je moguće da će Microsoft izbaciti osnovnu verziju svog OS, koja će biti besplatna, ali će dodatne funkcije morati da se doplaćuju. Jedino tako vidim da će u takvim okolnostima moći da opstane na tržištu i bude konkurentna.

Microsoft je tako tako nekako i do sada radio, nisu se mnogo trudili oko zastite a ako hoces da ga koristis za posao, da radis update i slicno raste pritisak da se sistem plati.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 16:48 - pre 185 meseci
Citat:
pantic68: Razlika je u pristupu. MS programeri teze da naprave jednostavan i dopadljiv sistem za koji ce najsiri krug potrosaca izdvojiti kintu dok se ove iz drugog tabora briga za to, kome je tesko da otkuca red ili uradi copy paste vec bi hteo da se za svaku opciju napravi sarena ikonica ili stavka u meniju ne mora ni da koristi lin.

Aha lepo, fino...
Znaci ko nije clan 31337 Lidoze zealotry secret society-ja njemu ni ne trebaju da se ukazu "blagodeti" tog "prekrasnog" OS-a.
Citat:
pantic68: Plus sto masu stvari nije ni moguce implementirati iz pravnih razloga dok na win-u to nije problem, stave sta treba i uracunaju u cenu.

Dell je plasirao Ubuntu sa kodecima i ostalim dodacima i naplatio ih je, i bilo je jeftinije od Lindoze, pa opet nisam video neki break-through.
Citat:
pantic68: Slabija zastupljenost dovodi do manje portova windows programa a pretpostavljam da i proizvodjaci smatraju da ako neko izbegava da plati OS kako ce platiti programe. To opet dovodi do jos manje rasirenosti linuxa sto naravno ne potresa mnogo njihove programere koji su zauzeti ostvarivanjem nekih svojih ideja.

Obrni malo-da proizvodjaci softvera vide da se Linux drasticnije koristi, odbacili bi Windozu kao staru krpu. Sve je komercijala, i to sa dobrim razlogom. A to je kvalitet, dzaba vama ta klika: bezbedniji, nema viruse, bla, bla truc, truc, sh*t, sh*t. Cinjenica jeste da ljudi tesko kapiraju kako se to cudo koristi, bez obzira na nacionalnost, inteligenciju ili nivo obrazovanja...

Hvalite se kako se na Linux-u programi instaliraju sa 3 klika iz Synaptica ili Add/remove progs. Ali kada treba da se instalira neki softver van te liste onda svi iz 31337 drustvanceta cute ko gluve k*cke. Kako ono bese: ./configure, make, make install,prc, ali za malo jer ti fali jedan lib, pa onda drugi, pa treci, ali njega nema na tom repozitorijumu, pa onda moras da menjas apt-sources, pa apt-get update, pa ovo pa ono, hahaha, blago meni... Stvarno produktivnost je neslucena... I onda meni neko soli pamet kako je Windoze sh*t ili ne radi kako treba.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 17:02 - pre 185 meseci
Citat:
Majstor_Pućko: Kako ono bese: ./configure, make, make install,prc, ali za malo jer ti fali jedan lib, pa onda drugi, pa treci, ali njega nema na tom repozitorijumu, pa onda moras da menjas apt-sources, pa apt-get update, pa ovo pa ono, hahaha, blago meni... Stvarno produktivnost je neslucena...

A jel tebi neko brani da i na Vindousu tako instaliraš opensource softver (npr. firefox)?

Drugo, otkad si ti pozvan da definišeš produktivnost "instaliranjem softvera koji se ne nalazi u skladištima"?
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
93.86.165.*



+4 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 17:06 - pre 185 meseci
Citat:
Majstor_Pućko
Hvalite se kako se na Linux-u programi instaliraju sa 3 klika iz Synaptica ili Add/remove progs. Ali kada treba da se instalira neki softver van te liste onda svi iz 31337 drustvanceta cute ko gluve k*cke. Kako ono bese: ./configure, make, make install,prc, ali za malo jer ti fali jedan lib, pa onda drugi, pa treci, ali njega nema na tom repozitorijumu, pa onda moras da menjas apt-sources, pa apt-get update, pa ovo pa ono, hahaha, blago meni... Stvarno produktivnost je neslucena... I onda meni neko soli pamet kako je Windoze sh*t ili ne radi kako treba.


U daaa
A ti mora da si neki covek sa transcendalnim i posebnim potrebama pa ti nije dovoljno 18k paketa u Ubuntu repoima
Mada s obzirom na izlaganje u tvojim postovima ne bi me cudilo i da sa cmmi instaliras i programe na Ubuntu-u pored vec gotovih paketa-svakakvih ima sta ja znam ;)
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 17:06 - pre 185 meseci
NE. Ali ja i dalje ne razumem tvoje pitanje. Koje je vise na stetu OS zajednice nego u korist. Zasto? Zato sto su u stanju da naprave sasvim ok i funkcionalan softver za Windoze, a kada su "na svom terenu" brljave maksimalno.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 17:18 - pre 185 meseci
Citat:
Body Bag: U daaa
A ti mora da si neki covek sa transcendalnim i posebnim potrebama pa ti nije dovoljno 18k paketa u Ubuntu repoima

Nisu transcendentalne potrebe vec puka slucajnost, da sam trebao da instaliram programcic, za DDNS update. I servis koji je pruzao tu uslugu nudio je update klijent za Lindzu, nije problem namestio sam, samo posle nekih 5-10 pitanja po forumima, citanja kojekakvih helpova, dok je na windows-u trebalo cirka 3 klika.
Citat:
Body Bag: Mada s obzirom na izlaganje u tvojim postovima ne bi me cudilo i da sa cmmi instaliras i programe na Ubuntu-u-svakakvih ima sta ja znam ;)

Jeste i ja se slazem, ima svakakvih Lindoze zealota, trebali bi ste da uvedete neki znak raspoznavanja, recimo da pustite bradu i kosu ko vas politicki Komesar Stallman, ili da uvedete neko tajno rukovanje, da vam mi n00b-ovi slucajno ne bismo otkrili vas svemoguce tajne, ili ne daj Boze pokrali vas super ultra mega giga Open Source paradajz...(p.s. ako ne znas o kakvom paradjzu pricam vrati se stranicu u nazad)
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
93.86.165.*



+4 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 17:22 - pre 185 meseci
U daaaaa Dynamic DNS
Svakodnevna stvar u koriscenju desktopa bez koje gomila korisnika ne moze da zivi :D


[Ovu poruku je menjao Body Bag dana 09.02.2009. u 18:36 GMT+1]
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 17:57 - pre 185 meseci
Citat:
Body Bag: U daaaaa Dynamic DNS
Svakodnevna stvar u koriscenju desktopa bez koje gomila korisnika ne moze da zivi

http://packages.ubuntu.com/intrepid/net/noip2
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 18:50 - pre 185 meseci
@ jablan: :D Smesno indeed, ja nisam ispizdeo dok sam to radio, jer mi je bilo zanimljivo, a i da budem iskren kada sam to radio jos nisam imao pojma da postoji apt-get, tako da sam isao peske, i nije bilo bas toliko smesno.

Zaista, koliko je tesko pomiriti se sa cinjenicom da je Linux-u mesto na serverima, i da nikada nece biti normalan OS, za ljude koji znaju i nesto manje od ljudi koji se bave IT-om. Ja sam u bransi, i nije meni intelektualno problem da se zaj*bavam sa tim stvarima, kako sam do sada prokljuvio tako cu i ubuduce. Ali znate sta? U poslednje vreme zaista pocinje da me mrzi to da radim.

I kladim se da bi 99% ljudi gde spadaju i ti kako ih vi zovete n00b-ovi, mogli da koriste Linux uz odgovarajucu obuku, ali pogodite sta? Boli ih k*rac sada da uce nove komande, da kucaju u terminalu, kada to ni sa Windozom nisu morali, kada ko sto neko rece za sve postoji sarena ikonica, ja nisam osoba kojoj trebaju sarene ikonice, ali mi odgovara cinjenica da mi je mozak "na ispashi" dok radim na Win, jednostavno postalo je rutina, i dovoljna je samo osnovna intuicija i dedukcija koju poseduje skoro svako ljudsko bice prosecne inteligencije. Dok za Linux nije isto i nece ni biti.

MS uzima sve dobro sa Linux-a i vremenom postaje sve bolji i bolji. Trziste jasno i neumoljivo pokazuje ko je glavni, samo se nekolicini bukadzija i usijanih glava cini da MS samo sto nije propao i sto je porast udela njihovog OS-a svega nekoliko promila(statisticka greska), najavljuju kao apokalipsu za "zli monopolisticki" Microsoft. Ubuntu je fin pokusaj da se on Linux-a napravi nesto, ali treba tu jos dosta posla, kada ga jos zakljucaju i jos bolje zapakuju i zamotaju, onda ce i biti nesto korisno od njega. Ovako nema svrhe.

Mozemo mi da razvlacimo pitu jos par stranica pa da ne kazemo nista. Linux je lepa igracka, ali brzo dosadi.
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 19:01 - pre 185 meseci
Citat:

Razlika je u pristupu. MS programeri teze da naprave jednostavan i dopadljiv sistem za koji ce najsiri krug potrosaca izdvojiti kintu dok se ove iz drugog tabora briga za to,


Ili ih nije briga, ili nemaju pojma - u svakom slucaju, svako ko je imao prilike u zivotu da razvija softver za prodaju i siru upotrebu zna koliko treba da se radi za "poslednjih 10%" tj. poliranje i uklanjanje problema.

Obicni ljudi, njih preko 90% jednostavno ne zele da koriste polufabrikate a jos manje da plate tako nesto. Stavise, cak i da je "besplatno", gubitak vremena i zivaca usled kojekakvih nedovrsenosti je faktor koji ce ogromnu vecinu ljudi motivisati da pre PLATI kompletiranu stvar nego da se zajebava sa necim sto je navodno "besplatno" - i ljudsko vreme kosta.

Eto primer sa tim volume control-om - Pa samo zbog ovoga bih na licu mesta kupio Windows.

Ili, recimo, sleep - svako ko koristi laptop dalje od par m od AC uticnice koristi Sleep - Linux ima neki svoj budz od ACPI implementacije (BSD, OpenSolaris i Apple koriste direktno referentnu ACPICA implementaciju, nisu elite kao LInuxasi pa da forkuju) koji je baziran na ACPICA ali sa nekim "izmenama", pa verovatno ima i dodatne probleme. U svakom slucaju, Sony Vaio Z ne ide u sleep na Ubuntu Linuxu... Super, znaci zrtvovacu bateriju radi "besplatne alternative" - how yes no...

Ili bug da po defaultu Ubuntu (tj. Kubuntu) ne ceka na VBlank pa skrolovanje u prozoru izgleda ruzno ("screen tearing") - naravno, korisnik mora da edituje ko zna sta kako bi to eliminisao... Jos ko zna koliko vremena, za "besplatnu alternativu" :) Malo li je... Zatim, ne vidi HDMI izlaz... ma da, kome jos treba HDMI - recimo za konektovanje sa eksternim monitorom kada radim u kuci/kancelariji? Jebi ga, polufabrikat, nisu stigli da to srede.

^ Ovo je klasicna aljkavost - u komercijalnom svetu, gde su ljudi placeni za posao a i gde softver ima kupce, ovakve stvari bi bile vrlo bitne. U "besplatnoj alternativi" je malo koga briga za to. Rezultat je da ogromna vecina ljudi ne bi provela ni 5 minuta u takvom okruzenju pre nego sto bi ga ugasila i obrisala sa sistema zauvek.

No to nije problem sve dok se javi neki genijalac sa idejom kako je "ovo godina Desktop Linuxa" (svake godine) - kada dodjete na nivo bugarskog ghetto-blastera, onda mozda i budete zreli za mainstream ;-)

Citat:

Mozemo mi da razvlacimo pitu jos par stranica pa da ne kazemo nista. Linux je lepa igracka, ali brzo dosadi.


Bingo :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 19:08 - pre 185 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: No to nije problem sve dok se javi neki genijalac sa idejom kako je "ovo godina Desktop Linuxa" (svake godine)

Postoji suptilna razlika između "godine desktop linuksa" i činjenice da ga određen broj ljudi (evo, npr. ja) sasvim normalno koristi u svakodnevnom radu.

Takođe postoji suptilna razlika između instalacije (koja se radi jednom u par godina, i kao takva slobodno može da se prepusti stručnom licu) i korišćenja.

@Pućko: Osim apt-get-a, postoji i Synaptic, za one kojima smeta komandna linija.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 19:14 - pre 185 meseci
Svima je jasno da linux nije dosao do tog nivoa jednostavnosti da ga svaka baba moze koristiti ali za onaj deo informaticki pismenije populacije svakako. Problema u sirenju linuxa na desktop trzistu ima vise. Po meni jedan od najvecih je nekompatibilnost sa manje zastupljenim hardverom. Javasluk proizvodjaca racunara je tu dosta zastupljen. Pre nekog vremena sam imao problema u namestanju wireless drajvera na HP-ovom laptopu za WinXP. Bezuspesno sam pokusavao da instaliram drajver sa sajta proizvodjaca posto ih windows jelte nema. Sve je lepo radilo al samo do prvog restarta. Posle toga ne moze da nadje ni jednu mrezu. Laptop je dosao sa nalepnicom "ready for Vista!" pa sam tuzno konstatovo kako cu ipak morati da instaliram nevoljenu vistu. Ljudi napravili komp koji provereno radi samo na visti. Medjutim nasao sam negde info na netu da za Xp moze da se instalira dell-ov drajver za wireless. I makina proradila!!!
@Dimkovic
Ne moze se na osnovu jednog uzorka (i to sa dosta unikatnom grafikom) tvrditi da linux ne valja nista i da nema nikakvu buducnost i kako je ovaj drugi nenadebiv.. Skoro sve danasnje distribucije u 99% slucajeva mogu da se vozaju na bilo kojoj standardnijoj konfiguaciji.
Ostali razlozi zasto ljudi (sa izuzetkom baba) ne koriste linux su iskljucivo stvar navike. Ljudi vole vise da im iskoci greska u gui maniru nego u konzoli :D
Jednostavno ljudi su se saziveli sa windowsom i znaju kako dise, a linux je potpuno druga filozofija.
Ljudi koji mogu da koriste preinstaliran i setovan windows svakako mogu da koriste i setovan linux.
Ljudi koji ne umeju da kliknu na ALSA i jos par drugih tricharija (pored uvek dostupne dokumentacije i velike zajednice koja je uvek spremna na pomoc) nisu u stanju svakako ni da instaliraju windows i ostale programe da bi doveli komp u korisno stanje.

I pored svega Linux nije dovoljno dobar da bi korisnike Windowsa preobratio (pogotovo sa procentom piraterije u nas). Linux je dovoljno dobar za sve koji su se u njemu prvi put obreli, za one koji zele da nauce vise, za one koji veruju u slobodan softver..
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 21:44 - pre 185 meseci
Ovakve rasprave postaju smešne, u stvari smešne su odavno, ali već postaju dosadne i ponavljajuće. Mislim, porast Linux korisnika na desktopu je bajka već godinama i ostaće bajka, sve dok MS ne odluči da obustavi Windows, ako ikada i odluči. Jednostavno, Windows je na desktopu mnogo upotrebljiviji i lakši za korišćenje za prosečnog korisnika računara kakvih je najviše. Nema tu ono "to zavisi od ukusa" i slično, jer jednostavno niko ne može da kaže da je prosečnom korisniku lakše editovati neke tamo config fajlove ili kuckati neke čudne komande ili bolje reći kobasice od prostog ubacivanja CD-a sa drajverima i kliktanja na Next, a da pritom ne slaže. Ovo ne pričam napamet, nego iz ličnog iskustva. Na Windowsu sam samo jednom imao problem i to sa nekom prastarom ISDN kartom i to u Win98 (11 godina star OS), verovatno zato što nisam mogao da nađem prave drajvere, a nisam dobio CD uz nju. Na Linuxu sa druge strane, nema distribucije koju sam probao (a probao sam nekoliko raznih distribucija i raznih verzija iz čiste radoznalosti, više se i ne sećam kojih, jer ih stvarno mnogo ima, a sve sam išao po preporukama iskusnih Linux korisnika), a da nije imala makar nekoliko sitnijih ili krupnijih problema... na jednoj ne radi mrežna, pa ne možeš ni na net da odeš da potražiš rešenje, na drugoj ne radi grafička, tj. radi, ali ne radi duel screen, nađeš drajvere i umesto da proradi i drugi monitor, na oba se izgubi slika i sistem više ne može da se podigne, na trećem nikako nisam mogao da podesim fontove i normalno surfujem... jer su bili presitni i muljavi... naravno verujem da se ovo može podesiti, ali zašto... zar ne može to da radi ljudski čim se instalira nego treba gubiti još dva sata samo da bi mogao da surfuješ... i većina tih problema ima jedno od sledećih rešenja... kucanje nekih kobasica, editovanje konfiguracionih fajlova ili moj favorit "promeni distro". Jedino mi se PCLinuxOS, čini mi se 2007 kud i kamo svideo i na kraju sam uspeo da ga podesim za ono što je meni trebalo, a to je da pokreće jednu stariju mašinu za surf i slušanje muzike... mada opet ne bez problema i trebalo je dosta vremena da sve podesim, a posebno mi je inuitivno bilo kucati kobasice da bi se instalirali drajveri za grafičku :)

No, jedini razlog zašto sam to radio je taj što kao IT profesionalac ili da kažem dugogodišnji ljubitelj računara, volim ponekad i slobodno vreme da provedem uz komp isprobavajući razne stvari, pa među njima eto i taj Linux. Prosečni korisnik jednostavno ne želi tako nešto da radi, a i njemu bi za ono za šta meni treba 2 sata, došao do rešenja možda posle 2 dana, a i to je pitanje, prema tome jasno je zašto je Windows za većinu korisnika, prvi pik kada je u pitanju usability, a da ne pričamo o tome da većina prosečnih korisnika želi kadkad da odigra i koju igru, a to je opet nešto čega manjka na Linuxu.

Dakle, možda kao jedine prednosti Linuxa na desktopu možemo izdvojiti sigurnost i cenu, mada su i to poprilično nebitne stavke, a evo i zašto. Ta sigurnost je samo kvazi sigurnost... jer se tu ne radi o tome da je taj sistem ne znam ni ja kako siguran, već jednostavno nema dovoljno saobraćaja... kao kad upoređuješ neki seoski put prepun rupa sa gradskim putem ili magistralom i pošto na ovom prvom ima manje nesreća, ti zaključiš da je put bezbedniji, izuzimajući činjenicu da ovim prvim putem prođe 3 vozila dnevno, a ovim drugim 100 vozila u minuti. Na stranu što je teže napraviti virus za Linux, nego za Windows, pa onda pomnožiš broj korisnika Windowsa sa brojem onih koji su sposobni da napišu nekakav virus za Windows i dobiješ jasnu sliku zašto na Windowsu ima više virusa, exploita... itd. Recimo svaki klinac uz malo osnovnog znanja i par osnovnih komandi može u VB-u napraviti nešto što se može smatrati virusom, ne savršenim naravno, ali dovoljno da neiskusnom korisniku napravi štetu...

A drugo, što se tiče cene... pa vidi, već godinama unazad se u razvijenim (pod razvijenim smatram one gde je standard relativno visok, dakle, USA, UK, Nemačka, Švedska, Francuska...) zemljama uglavnom kupuju računari sa preinstaliranim OS-em i drajverima, tako da ga korisnik donese kući, uključi i odmah može da radi sa njim šta hoće, gleda filmove, sluša muziku, surfuje netom, instalira igre... i velikoj većini ne predstavlja problem da za takvu udobnost odvoji stotinak dolara više (OEM licenca). A ako hoće da uštedi, uštedeće na drugom besplatnom softveru koga i na Windowsu ima koliko hoćeš, čak šta više, gotovo svaki popularniji besplatni program za Linux, postoji i u verziji za Windows... GIMP, OpenOffice, Amarok (doduše u test fazi), Firefox... Linux tamo uglavnom koriste oni kojima je to na neki način vezano za posao (linux programeri i administratori, mada njih ne možemo svrstati u prosečne korisnike), kao i klinci i "klinci" koji su eto negde na nekom forumu videli da je IN biti protiv MS-a, pa tutnu Linux na drugu particiju, eto čisto kad pišu po forumima da se vidi da su oni cool, a onda kada treba nešto ozbiljnije da urade ili odigraju koju igru, trk natrag na Windows. Dakle, jedino gde cena OS-a ima smisla jeste u manje razvijenim zemljama sa nižim standardom gde licenca za Windows iznosi pola plate (Srbija, Rusija, Bugarska, Rumunija...), ali u ovim zemljama je i kućna piraterija na izuzetno visokom nivou (preko 90%), tako da njih i Windows i Linux praktično koštaju isto, što znači ništa... prema tome sve ovo govori u prilog činjenici da Linux neće skoro povećati svoje učešće na desktop tržištu.

To će se možda desiti onda kada se isti standardizuje kao OS (a ne da ima milion distribucija), kada svi drajveri budu pisani podjednako za Linux i za Windows (tj. onda kada se uz svako parče hardvera budu ispručivali drajveri za oba OS-a), kada upotrebljivost Linuxa dođe na taj nivo da je sve podjednako jednostavno obaviti kao na Windowsu i kada ne bude imao gomilu sitnih propusta koji život znače (recimo podešavanje fontova od 2 sata ili kucanje kobasica da bi se instalirao drajver) i kada se ne bude skucavao kao daska kada recimo ne može da pronađe drajver za grafičku, za šta treba naravno da prođe i QA proces, a pošto sve to košta onda je i za očekivati ta takav Linux ne bi bio više besplatan, već bi koštao koliko i Windows, ako ne i više... prema tome, vrtimo se u krug. Ne kažem, može Linux fino da se iskoristi na desktopu, nekome ko želi da sluša muziku, gleda filmove, ukuca neki tekst, surfuje, programira, obrađuje slike (mislim softvera svakako ima i više nego dovoljno za sve to)... a uz to ima dovoljno vremena i znanja da sve to podesi... ok. Međutim, većina prosečnih korisnika jednostavno ne želi i nema dovoljno znanja da to radi... tako da će oni sa boljim standardom dati tih 100$ više za komp sa Windowsom, dok će oni sa manjim standardom će koristiti piratski Windows, a kada im standard poraste i oni će kupovati 100$ skuplji komp sa preinstaliranim OS-om... i to mu dođe to.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 09.02.2009. u 22:57 GMT+1]
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.30.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 22:16 - pre 185 meseci
Marko, od tog tvog posta si mogo da napravis jedno 3 i to dobra ;)
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
77.46.225.*



+7 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 22:48 - pre 185 meseci
Neka, neka....
DOoooobar je i ovaj ovakav post, pun nekih slova.
Lepo "izdiktirano" chiko.

Nadam se da tjemo nakon, Marko_L posta pretji malo i na Ruse,
napokon...

U miru, without spitting.
( I am the letter of understanding... :P I come in peace )

Recimo, ja tju prvi da instaliram i deinstaliram Rusku alternativu, zbog bilo kakve najmanje greshke.
Ne zato shto ne koristim Linux, pa mi eto, tek tako muka od njega, i sve mi zivo povodom njega smeta,
nego zato shto mi se ne svidja kako "burazeri" chuvaju, raspolazu gasom,
bez obzira shto nisam blizu BG-a, niti me je dotakla prethodna, na svu sretju,
neobistinjena nestashica istog sredstva.

 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 22:50 - pre 185 meseci
Ćuti, kucao sam ja i više od toga dok sam instalirao drajvere na Linuxu :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Rusija razvija zamenu za Windows?09.02.2009. u 23:43 - pre 185 meseci
Citat:
Marko_L: Jedino mi se PCLinuxOS, čini mi se 2007 kud i kamo svideo i na kraju sam uspeo da ga podesim za ono što je meni trebalo, a to je da pokreće jednu stariju mašinu za surf i slušanje muzike... mada opet ne bez problema i trebalo je dosta vremena da sve podesim, a posebno mi je inuitivno bilo kucati kobasice da bi se instalirali drajveri za grafičku :)

Taj imam na jednoj masini u radionici, uglavnom za muziku i kopanje manuala po netu. Ako zanemarimo namernu slicnost sa jedni drugim os-om stvarno je fino upakovan, probao sam live ga na masu konfiguracija i nisam imao problema, ati, nv i intel drajveri su bili prisutni, wifi i sav ostali hardver radio out-of-box, opera, crusader xmms su bili tu ili par klikova dalje. I sad umesto da ga ispeglaju do kraja izlazi sledeca verzija u kojoj pola stvari ne radi. Pa dokle vise beta verzije, neka je starije ali da radi, evo me na winu od pre pet godina instaliranom pre cetiri i ne izgleda mi da sam nesto propustio.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Rusija razvija zamenu za Windows?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17952 | Odgovora: 113 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.