Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti

[es] :: Nauka :: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti
(TOP topic, by superbaka)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 88504 | Odgovora: 255 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 01:04 - pre 184 meseci
Ljudi, nema mjesta panici.
Ljudi ne mogu unistiti planetu, mogu samo sebe. Pored neogranicenog broja feed-backova koje priroda ima na raspolaganju za regulisanje svojih problemcica, ljudska vrsta nema nikakve sanse da je unisti, a ni da je pokori u smislu u kome oni to zamisljaju. No, budemo li dovoljno tvrdoglavi nestace nas, a nikako prirode. Dok novi majmuni stasaju do naseg sadasnjeg stadijuma priroda ce imati vremena da se 1000 puta dotad vrati u rajsko stanje.

Uostalom, iz znanja drevnih vremena od kojeg su neki fragmenti stigli i do nas, a sto se odrazilo i na brojne religije, (ne bih sad to uzimao kao naucni dokaz, ali postojanje raznih objekata iz tih davnih vremena ukazuje da negdasnji nasi preci nisu bili bas tupsoni kako mi to volimo da zamisljamo), izgleda da je sasvim izvjesno da se priroda nece godinama/decenijama/vjekovima gnjaviti sa nama, vec ce u jednom udarcu, pa sta god to bilo (poplave, vjetrovi, snjegovi, ledovi) zbrisati dobar dio ljudskih konstrukcija i industrija koje joj prave problem, ako joj uopste prave problem. Nesto slicno, kao u onom filmu (zaboravih mu ime) kad se za dan-dva zamrzne pola sjeverne hemisfere.

Gledao sam skoro jednu dokumentarnu emisiju o ovom novom ledenom dobu na cijem se pocetku tek nalazimo, i nekim proracunima vezanim za njega. Kazu da ce biti najhladnije od svih do sada, a da ce led iznad Evrope i Azije biti debljine 3-3.5 km. Tako da, mozemo mi da zagrijavamo nasim dimnjacima i auspusima kolko ocemo, sve je to sitnica spram mame prirode. Poucna literatura iz ove oblasti je jedan rad od naseg zemljaka Milutina Milankovica (Kanon o osuncavanju), koji sam prije par godina skinuo sa onog sajta "projekat rastko" (www.rastko.org.yu), a evo sad ga nikako ne mogu tamo naci, trazim vec pola sata. Ako neko nadje negdje da ima za download, molim da ostavi link.

Elem, ako covjek misli da vodi tu propagandu pod nekim sloganom, bolje je da je vodi pod "ocuvajmo covjeka" nego "ocuvajmo prirodu". Jer covjek se tesko nacerava da nesto poduzima ako mecka ne igra pred njegovim vratima, a prece mu je ipak da svom dupetu ugodi nego da prirodino sacuva, pa je sadasnji slogan potpuno neprikladan.

A uostalom, nista se ne moze ni uciniti. Od kad je postao jos covjek nista pametno nije namjerno napravio, ako se nesto korisno i desilo - bilo je slucajno i u suprotnosti sa onim sto se htjelo. Tako ce biti i sa ovim. Kvaricemo, kvaricemo dok se nama ne razbije o glavu i to toliko da vise ne budemo u stanju da kvarimo.
 
Odgovor na temu

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
79.101.146.*



+43 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 01:30 - pre 184 meseci
Mislim da ono to Ivan govori ima nekog smisla, pogledajte najnoviju vest:

Citat:
EK: Opasnost globalnog otopljavanja
29. januar 2009. | 00:52 | Izvor: Tanjug
Brisel -- Evropska komisija je upozorila da bi globalno otopljavanje moglo naneti svetu katastrofalnije štete nego što se do sada procenjivalo.

Komisija je pozvala učesnike razgovora o novom klimatskom dogovoru da ostanu otvoreni za veća i skuplja smanjenja emisije štetnih gasova. "Ovo je gotovo sigurno poslednja šansa da se klima održi pod kontrolom pre no što pređe tačku sa koje nema povratka", izjavio je novinarima evropski komesar za ekologiju Stavros Dimas.

Dimas je ovo, kako je preneo Rojters, izjavio predstavljajući predlog stavova koje će predstavnici EU izneti u decembru u Kopenhagenu, na pregovorima o novom klimatskom dogovoru, koji bi trebalo da zameni važeći Protokol iz Kjota, koji ističe 2012. godine.

Plan EU, koji još treba da ratifikuju parlamenti članica Unije, predstavljen je u vreme pojačanog optimizma izazvanog obećanjem novog američkog predsednika Baraka Obame da će SAD smanjiti emisije gasova sa efektom staklene bašte. Obamin prethodnik Džordž Buš, podseća bitanska agencija, nije bio spreman da potpiše Protokol iz Kjota.

Prema predlogu Evropske komisije, industrijalizovane zemlje bi trebalo da do 2020. godine smanje emisiju štetnih gasova za 30 odsto u odnosu na nivo iz 1990, dok bi sve osim najsiromašnijih zemalja u razvoju morale da smanje emisije za 15 do 30 odsto ispod sadašnjeg nivoa.

Godišnji troškovi za smanjenje globalne emisije projektovani su na 175 milijardi evra do 2020. godine, a više od polovine te sume bilo bi utrošeno u zemljama u razvoju.

U izveštaju se, međutim, ne pominje klauzula iz nacrta izveštaja, po kojoj bi razvijene zemlje između 2013. i 2020. godine morale da izdvoje 200 milijardi dolara kako bi pomogle siromašnim državama da učine konkretne korake na smanjenju emisija.

"Ukoliko zemlje u razvoju ne vide novac na stolu, postoji realna opasnost da jednostavno odu" sa razgovora, upozorila je tim povodom zvaničnik humanitarne organizacije "Oksfam" Eliza Ford.


U sred krize dobijamo informaciju da sad mora da se reaguje inace ode mast u propast, izgleda da je u pozadini neka igranka, ovako pompazne vesti mi smrde na neku mutljavinu.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 02:58 - pre 184 meseci
Citat:

Soroš kaže u FT-u:
Energy policy could also play an important role in counteracting both depression and deflation. ... Alternative energy and developments that produce energy savings could serve as a new motor, but only if the price of conventional fuels is kept high enough to justify investing in those activities.


Znači državni kartel zvani OPEC dobija svog brata u proizvodnji gasa. Smanjuju proizvodnju dok cena ponovo na skoči na "dovoljan nivo" koji će opravdati troškove u "alternativnoj energiji" (ne računajući državne povlastice). Novo finansijsko tržište će pak da izmami pare od trenutno stidljivih investitora (pre toga se državnim obveznicama ojača i oporavi finansijski sektor), i idemo na još jednu vožnju roller coasterom... Pri tome alternativna energija nikako ne sme da bude nuklearna fuzija, kome to treba pored GE-ovih vetrenjača.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

loonies
~

Član broj: 40927
Poruke: 248



+12 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 06:57 - pre 184 meseci
Efekat staklene baste

Sva tela zrace nekim spektrom elektromagnetnog zracenja zavisno od temperature. Tako Sunce najveci deo spektra zraci u vidljivoj oblasti. Jedan deo zracenja koji dolazi sa Sunca se odbija od atmosfere, dok se drugi deo apsorbuje u mora, vegetaciju i zemlju, gde se pretvara u toplotu i sada Zemlja zraci u nekom spektru elekromagnetnog zracenja. Taj spektar zracenja je u infracrvenoj oblasti. Zracenje koje emituje Zemlja jednim delom odlazi u kosmos, dok se drugi deo odbija od atmosfere nazad do Zemlje. Gasovi u atmosferi od kojih se odbija infracrveno zracenje su vodena para (H2O), uglen-dioksid (CO2), metan (CH4), azot-suboksid (N2O).

Pogledajmo za trenutak sastav zemljine atmosfere.

- 78,084% azot
- 20,946% kiseonik
- 1% > ostali gasovi

Ono sto je meni najinteresantnije, je da u tih ne punih 1% gasova spadaju gasovi koji izazivaju efekat staklene baste cineci da se deo zracenja emitovan sa Zemlje odbija i vraca nazad, sto je dobro, jer odrzava prosecnu temperaturu Zemlje u granicama koje omogucavaju zivot na njoj. Da nema gasova koji izazivaju efekat staklene baste, svo zracenje sa Zemlje bi otislo u svemir i prosecna temperatura na Zemlji bi bila ispod nule, samim tim i ne bi bilo zivota na zemlji.
Istrazivaci povezuju rast ugljen-dioksida sa porastom globalne temperature na Zemlji, jer pronalaze vezu izmedju kolicine ugljen-dioksida i temperature, gde jako mala razlika u kolicini gasova koja izazivaju efekat staklene baste je dovoljan da napravi poremecaj u prosecnoj temperaturi zemlje.



Industrija i ugljen-dioksid

Pedesetih godina proslog veka jedan od pionira zapocinje merenje kolicine uglen-dioksida u atmosferi na ostrvu Hawaii, smatrajuci da je ta lokacija dovoljno udaljena od ostalih drzava i industrije.
Znaci nivo ugljen-dioksida sa tadasnjih 280 ppmv (cestica na milion) konstantno raste sa povecanjem od 2 cestice na milion godisnje.
Ovo vec nije dobro.
Takodje, merenja izotopa kiseonika uhvacenih u ledu na Artiku (kao i na planinskim glecerima) pokazuju da u zadnjih 600 000 godina kolicina ugljen-dioksida u Zemljinoj atmosferi nije presla 300 ppmv sve do industrijske revolucije, dok danas prelazi 380 ppmv.
Ovo je zabrinjavajuce!


Lep primer kako se moze kada se hoce

Ozonski omotac je sloj u atmosferi koji filtrira UV zracenja do Zemljine povrsine. UV zracenje stetno deluje u reakciji sa celijama koze (koza je neposredno izlozena) izazivajuci rak koze.
Upotrebom CFC-a u friziderima i zamrzivacima poceli smo da unistavamo ozonski omotac. Sa sporazumom u Montrealu CFC je u izbacen iz upotrebe i ozonski omotac je poslednjih godina poceo da se oporavlja, smanjujuci rupe u ozonskom omotacu. Predvidja se da ce do kraja ovog veka u potpunosti da se oporavi, tako da ce neke buduce generacije moci da se suncaju na najprirodniji nacin :) bez gomile krema, mazalica, zastita i slicno.
Trenutni problem ovde je sto globalno zagrevanje smanjuje brzinu kojom se ozonski omotac oporavlja.



Sta mogu ja da uradim po tom pitanju?

- Zameniti sijalice stedljivim
- Stediti energiju (izolacija doma, gasenje nepotrebnih uredjaja..)
- Na kraca rastojanja ici biciklom
- Cesce koristiti javni prevoz
- Recikliraj
- Nositi torbu u prodavnicu izbegavajuci plasticne kese
- Napisati tekst, dati link, mozda nekom promeni misljenje i pomogne da malo bolje sagleda stvari i odreaguje na pozitivan nacin

Po meni najefikasnije resenje bi bio udarac po novcaniku u vidu dodatnih poreza za "prljavu" energiju, automobile sa vecim izduvnim gasovima, ne reciklazu itd.
Postepeno smanjivanje i izbacivanje iz upotrebe svega sto ima posredne i neposredne veze sa oslobadjanjem ugljen-dioksida u atmosferu.




Da li smo spremni za promene zavisi samo od nas i nase volje da se suocimo sa problemom.


And all you touch and all you see
Is all your life will ever be
---Δ==

Neugodna istina - reaguj! | Linux is not Windows
 
Odgovor na temu

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
80.93.235.*



+4 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 07:22 - pre 184 meseci
Ala tema brzo napreduje, ne postizavam da ispratim diskusiju.

Ima li neko uvida u metodologiju merenja i obrade podataka koju NASA koristi? Konkretno, interesuje me ovo što sam pročitao na The Register str. ka kojoj je Dimkovic ostavio link:
Citat:
Ironically for a space organization, NASA/GISS does not use satellites, but prefers to use readings from the surface stations of the National Oceanic & Atmospheric Administration (NOAA).

The map featured a huge red-brown area over Siberia that drew immediate attention.

http://www.theregister.co.uk/2008/11/19/nasa_giss_cockup_catalog/

Kako mere temperaturu u Sibiru ako ne koriste satelite? Šta ovo znači, da NOAA ima meteo stanice u Sibiru? Koriste tuđe podatke? Mislio sam da ne važi lokalno merenje (primer Beograd), argument je bio da samo NASA ima sredstva da meri T globalno.

Ipak, pre svega, da li negde postoji zvanično objašnjenje NASA zbog čega je došlo do izmena?

Sve ovo mi liči na 11. septembar i one bandere kod Pentagona. Zvaničnici izmenili saopštenje i - kraj priče, 3ABEPA.

Trudim se da budem objektivan ali čim vidim kome Legionar drži stranu već mi postaje problem da istrajem.

Apropo onog dijagrama sa rezultatima iz Vostoka, tu se vidi jasan obrazac cikličnih promena sa periodom od cca 100 000 godina.
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.237.*



+13 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 08:14 - pre 184 meseci
Par pitanja za pobornike teorije o globalnom zagrevanju:

- koliki je porast srednje temperature na zemljinoj povrsini u zadnjih 100 godina, izuzimajuci "urban heat island" efekat?
Zanimaju me kompletni podaci, a ne prikladno editovani (da ne kazem nastelovani).

- da li postoji ijedan model globalnih klimatskih promena koji se slaze sa dosad izmerenim promenama temperature?
Ako ne postoji, a ja ne znam za takav, kako je onda moguce pouzdano predvideti promene u buducnosti? Hint: http://en.wikipedia.org/wiki/GIGO

Zagadjenje je potpuno odvojena prica od "globalnog zagrevanja", ali i tu ima dosta problema. Npr stedljive sijalice: koliko puta vise otrova se ispusti u okolinu tokom njihove proizvodnje, u poredjenju sa obicnim?

Ista prica je i za katalizatore na automobilima: daleko, daleko vise kojecega je ispusteno u vazduh/vode/zemlju tokom proizvodnje i prerade sirovina potrebnih za sam auto nego sto on moze da proizvede, pa taman radio 20 godina non-stop.

Ko sto rekose neki, neko debelo profitira od celog tog hype-a. Da se razumemo, naravno da treba smanjiti zagadjenje, ali ne ovako kako se to sad radi/pokusava.

[Ovu poruku je menjao Rumpletstilskin dana 29.01.2009. u 09:44 GMT+1]
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.20.11.vie.surfer.at.



+7 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 08:23 - pre 184 meseci
Nego da li se moze taj CO2 ili ta stetna materija da se krisalise ili da se dovede u neko stanje tecno cvrsto pa da se zakopava ilinemam pojma da se nekim hemiskim putem razgradi da ne bude toliko toga.
Jer vidio sam njemci imaju neke projekte hoce da to u zemlju trpaju sta god da to im znacilo?
hvala puno
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.237.*



+13 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 08:32 - pre 184 meseci
osmania, evo jedne analizze sta sve moze da se radi: http://blog.wired.com/wiredscience/2009/01/georank.html
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
91.150.70.*



+11 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 08:40 - pre 184 meseci
Pa nije CO2 otrov koji treba da se zakopava. To je osnovna hrana biljnom svetu. Dovoljno je malo obzira prilikom sagorevanja fosilnih goriva, stednja naravno ima i druge povoljne efekte.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 08:52 - pre 184 meseci
pominjete tu da covek je "mali zagadjivac",da ono sto jednom erupcijom vulkana [lokalizovano] se izbaci,da je jednako koliko 5 nuklearki za 5 godina [ako sam dobro zapamtio sta je tu pisano] nasteti...pa...koliko ima aktivnih vulkana?
koliko ima aktivnih nuklearki [kad ih vec pominjete]??

drugo,kazete da to priroda sve sama resi...da....ali kad nema coveka kao "urbanog stvorenja",opet se vracam na velike gradove,u kojima NE POSTOJI dovoljno zelenih povrsina da se unisti ,tj reciklira sav otpadni gas...pogledajte samo smogove,npr.

a deathstar,ne znam je l to lapsus ili sta,ali ono za o2 nema nikakvog smisla! ,cak i ako si mislio na o3 ,danasnji sprejevi su "ozon friendly"


@markom,bas vazdusarina se zove?
nisam siguran,ali,cini mi se da je 90ih i tu bilo tog sranja

doduse danas ima nesto slicno,zove se "koriscenje gradskog zemljista" ;)
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 08:53 - pre 184 meseci
Posto sam iz Zrenjanina mogu da potvrdim za "vazdusarinu" :)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 08:59 - pre 184 meseci
mozes uslikati/skenirati racun [naravno cenzurisi privatne podatke] ?
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.ip.telfort.nl.



+41 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 11:10 - pre 184 meseci
Citat:
Horvat:...koliko ima aktivnih vulkana?
koliko ima aktivnih nuklearki

Ima dosta aktivnih vulkana, ovde su neki od njih: http://www.znanje.org/i/i21/01iv08/01iv0801m/7_l.htm
A nuklearke nemaju mnogo veze sa gobalnim zagrevanjem.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 11:26 - pre 184 meseci
Nazalost nemam pri sebi uplatnicu ali dosta se o tome pricalo...ne samo u Zrenjaninu...

http://www.blic.rs/vojvodina.php?id=9926
 
Odgovor na temu

ArsicS

Član broj: 140959
Poruke: 99
*.static.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 11:33 - pre 184 meseci
Da se ubacim u diskusiju, naime ja sam dugo bio pobornik teorije o globalnom zagrevanju ("Unconvenient Truth"sam pogledao medju prvima) ali poslednjih par godina sam lagano presao u skeptike. Zašto? Upliv ekonomije je jednostavno prevelik, a i želja za slavom se lako ostvari kataklizmičkim predvidjanjima. Pre par meseci sam listao neku od knjiga koje predvidjaju krizu koja se desila i tu je kao sledeci "bubble" bio najavljen "green energy bubble". Ne znam zašto sam to zapamtio ali brzo nakon toga je Obama najavio "fokusiranje na zelene tehnologije". Mnogo toga tu smrdi.

ALARMISTIČKI MITOVI O GLOBALNOM ZAGREVANJU
Ovaj tekst je zanimljiv, nisam siguran koji je pravi izvor pošto je ova srpska verzija nevešti prevod sa engleskog (hint: "ugaoni kamenovi" :)) ali tu se dosta jasno daju mnoge ubedljive činjenice (ako su tačne, nemam trenutno vremena za Googlanje) npr:

- Po podacima iz meteoroloških stanica lociranih na selima iz Severne Amerike i Evrope, gde je urbani efekat gotovo isključen, temperatura u poslednjih 30 godina je zapravo blago opala!

- najveće zagrevanje je zabeleženo do kraja 30-ih godina 20. veka, kada je emisija CO2 bila zanemarljiva u odnosu na današnju. Od 40-ih do 70-ih godina, periodu najdrastičnijeg povećanja emisija CO2 imamo zapravo trend zahlađenja

- U periodu Ordovik pre 440 miliona godina koncentracija CO2 je bila viša čak 18 puta nego danas, a najveći deo kontinenata i na severnoj i na južnoj hemisferi je bio prekriven lednicima! Istovremeno, svakom porastu CO2 u prošlosti prethodio je porast temperature i to od 1000-13000 godina. Dakle, rast CO2 je bio posledica a ne uzrok zagrevanja.

- Rast temperature od 1910-1940 bio je identičan onom od 1975-2005 iako je količina emitovanog CO2 1910 bila 13 puta manja od današnje!

- Globalno zagrevanje slično onom na Zemlji, a ponegde i mnogo drastičnije, beleži se na skoro svim planetama sunčevog sistema. Na Marsu se ubrzano otapaju ledene kape, mnogo drastičnije nego na Zemlji, zapravo "enormnom brzinom", kako se tačno izrazio istraživač NASA-e, Majkl Malin. Podaci pokazuju da je na Jupiteru temperatura porasla poslednjih godina preko 5 stepeni Celzijusa. Globalno zagrevanje je takođe na delu i na Plutonu i Saturnu. U nekoliko studija 2005 je potvrđeno da se globalno zagrevanje dešava i na Veneri. Čak je dokazano da se i jedan Neptunov mesec (Triton) nalazi takođe u fazi globalnog zagrevanja.

- Salie Baluinas i Willy Soon sa Harvrda su objavili studiju u kojoj navode preko 240 različitih israživanja koja su donela temperaturne rekontrukcije prošlosti, a koja skoro bez izuzetka identifikuju znatno toplije vreme od današnjeg širom planete od 800-1300 godine i znatno hladnije od 1300-1850.

- Granica šuma u Kanadi je bila 130 km severnije nego danas, a bogati vinogradi su cvetali u Poljskoj, Engleskoj i Škotskoj, da bi bili uništeni početkom malog ledenog doba od 1400. godine, da se ne oporave do današnjeg dana. Čitave kolonije Vikinga su postojale na Grenlandu baveći se zemljoradnjom, između ostalog uzgajanjem pšenice (!), na ostrvu na kome je rasla bujna vegetacija, pa je i dobilo iz današnje perspektive krajnje čudno ime – Zelena zemlja.

- Ali, podaci klimatologa kažu da se, uprkos svoj medijskoj propagandi, količina leda na Grenlandu i Anarktiku (na koje otpada 95 odsto leda na planeti Zemlji) zapravo povećala, a ne smanjila tokom poslednjih 30 godina, dok je nivo mora porastao jedva petnaestak santimetara u poslednjih 100 godina. Temperature na Grenlandu su niže danas nego pre 50 godina.

- Što se tiče Antarktika, on se kroz čitav 20. vek zapravo hladi i dobija na debljini ledene kore i to, prema nalazima naučnika sa Univerziteta Kalifornija u Santa Kruzu, po enormnoj stopi od čak 27 milijardi tona novog leda svake godine. S druge strane, kontinentalni glečeri se, posle perioda topljenja do sredine 20. veka, poslednjih godina zapravo takođe uvećavaju.

- Po podacima IPCC nivo mora je u 20. veku porastao 17 cm. Naravno, od IPCC niste mogli čuti da nivo svetskog mora raste neprekidno najmanje nekoliko hiljada godina unazad, i to po stopi gotovo identičnoj onoj iz 20. veka – 18 cm po stoleću!

- Kao glavni uzrok skorašnjih epizoda sa uraganima uzima se zagrevanje okeana u 20. veku koje ide naporedo sa zagrevanjem vazduha. Što je viša temperatura vode, to je veće isparenje, veće turbulencije, snažniji cikloni i oluje koji proističu iz njih. Međutim, upravo u Americi uragani pokazuju tendenciju slabljenja kroz 20. vek. Aktivnost uragana je bila niska početkom 20. veka, da bi onda ojačala i svoj vrhunac dostigla 40-ih godina. Posle toga je dramatično padala, i taj trend se održao do danas, sa blagim porastom od sredine 80-ih (koji još ni blizu niej dostigao nivo iz 1940-ih).

- Dalje, po podacima naučnika iz NASA u poslednje vreme je došlo do velikog i po globalnim modelima klime neobjašnjivog hlađenja okeana; samo između 2003-2005. svetski okeani su izgubili preko 25% toplote koju su akumulirali globalnim zagrevanjem u proteklih 60 godina.


Potvrda ili opovrgavanje ovih cinjenica istovremeno je i kraj diskusije

[Ovu poruku je menjao ArsicS dana 29.01.2009. u 12:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Chellawy
Sinisa Konjevic
Backa Palanka

Član broj: 88012
Poruke: 1043
89.216.65.*



+5 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 13:38 - pre 184 meseci
auuuu
evo poceh od pocetka da citam ovu temu i sto dalje ide ono sve vise ode u politiku tj INTRES. Sad ciji to je pitanje za razmisljanje.
Ali ja sam temu shvatio na drugaciji nacin, u dva pogleda, i ni u jednom me kao obicnog coveka koji ce mozda ziveti prosecan zivot naovoj planeti , ne dotice.

Sto sam dalje citao sve cekam da neko pomene Milutina Milankovica i eto pravi odgovor je dao @odin D.

evo ovako prvi pogled:

Covek kao faktor koji utice na prirodne promene sve vise utice na njih razvojem tj evolucijom, ali na zalost zbog licnih intresa ne pazi da taj uticaj moze samo da ubrza ono sto nas ceka a to je ledeno doba.
Zasto je tako ? Jednostavan odgovor : pohlepa i zelja za moc i vladanje.
samo jedan primer: zasto se ne zaustavi istog momenta proizvodnja nafte i automobila na naftine derivate ?? kada oni stvaraju CO2 koji utice na efekat staklene baste i globalnog zagrevanja , i pocnu sa proizvodnjom automobila na struju (sto je i te kako moguce) ??
odgovor je = intres tj pare tj moc tj vlast !!!! jednom recju materijalna korist nekome zarad nebrige zbog ubrzanog dolaska ledenog doba.

e sad ovako blagi prelaz na drugi pogled: Upravo ti koji upravljaju svetom i koji imaju kapital su takodje dovoljno svesni sta se desava i vode se parolom , ja moram umreti i ovako i onako a da li ce ledeno doba doci za 100 ili 1000 godina , mene zabole bulja.
da da tako je !!! sta mislite da razmisljaju drugacije ????? ako to mislite onda grrrrdno gresite.

neko rece takodje od ucesnika u temi da ce covek sam sebe da unisti, a ne planetu zemlju i tu je apsolutno u pravu!!!

planeti je svejedno da li ce apokapilpsa za covecanstvo da se desi sutra ili za 500 godina, nauka je izracunala koliko ce jos da postoji zemlja itd.....

poenta je u tome da je covek postao jako opasno bice po samog sebe svojim uticajem na prirodu.
Prirodni zakoni su jednini koji su uvek isti i oni se za razliku od ljudskih zakona sprovode.
ili mislite drugacije ??? koliko znam voda jos uvek mrzne na 0 stepeni, a na 0 kelvina prestaje kretanje materije....

ah da ne odem u off,
Milutin Milankovic je lepo i do sada najsavrsenije i preciznije nego li danas naucnici to mogu da urade , izracunao vreme koliko su trajala ledena doba, i nakon koliko vremena bi ponovo dosla. Takodje lepo je opisano u njegovim radovima kako dolazi do ledenog doba.
Koga intresuje neka procita. Ako nadje negde, a samo da napomenem kako evo licno mislim da ima ZAVERE (i to je neko pomenuo) i to od strane upravo onih koje sam vec spominjao ranije = svetski mocnici. pa se uklonio fajl sa sa neta (neko je pomenuo) zarad svojih intresa, naravno...

Kako ima onih koji ne veruju u to moram im naglasiti da krenu od sebe i da moramo svi biti svesni da je LICNI INTRES , u prevodu MATERIJALNA KORIST (a to je ono protiv cega se bori i sama crkva sa sve svetom knjigom BIBLIJOM) nam je postao primarni cilj u svakodnevnoj borbi za zivot koja je veoma prljava i nema price o postenju i ljudskim vrednostima.
Sve su ovo cinjenice koje su nepobitne. A na osnovu njih sa samo malo logickog razmisljanja dolazimo do zakljucka da nam se (ljudskoj vrsti i zivotu uopste na planeti) ne pise dobro.

E sad kada se vratimo na prvi pogled a to je koliko i da li covek utice na globalno zagrevanje i da li je neko lazirao podatke i da li ih jos uvek lazira, mene i 99.999999999 % ljudi na ovoj planeti apsolutno ne dotice vise od toga osim ako zaista utice na zagrevanje i ledeno doba dodje sutra umesto prekosutra , eto umrecemo dan ranije.

e sad i taj koji je imao korist sto je lagao da li utice ili ne , eto imace para i zivece malo duze ali ce i on jednog dana da odapne papke bez grize savesti sto je narednim generacijama unistio buducnost.

i za kraj samo jos jedan fakat kao (mislim) veoma dobar dokaz da ce covek sam sebe da unisti:
Svi ste ucili iz biologije (prirodna nauka, znaci to je zakon koji se ne menja)
Kada se jedna vrsta tj populacija , previse namnozi na odredjenoj teritoriji , tada dolazi do "samo-unistenja" vrste !!!!

kako su se ljudi na planeti zemlji namnozili previse , samo malo razmislite i videcete da to samo-unistavanje vec odavno traje.

i onda se pitate da li covek utice na klimu ????
itekako
on sam sebe unistava svaki dan sve vise i sve brze !!!

glavni razlog je materijano shvatanje zivotam a tu je dobrim delom kriva amerika, koja kao bojagi postuje crkvu ???
i ako nekog ubijes samo dodjes u crkvu i odrecitujes 10 zdravomarija i gotovo nisi kriv ...

eeeeee ne ide to tako ......

i sad cete reci da je sve ovo off-topic ??
e onda stvarno imate pogresno razmisljanje u zivotu
sta mene briga sto tamo neko laze da li ljudski nemar utice na klimatske promene kada ja (obican smrtnik, a ovo je forum i mesto za nas takve) od toga nemam koristi i nemogu da uticem na to aman ni malo....

kjoto sporazumi i tome slicno je obicna farsa ........

i da jos da prokomentarisem uticaj globalnih promena na cunami : itekako ima veze jedno sa drugim, pa i to se desava u prirodi na planeti zemlji!
pa ne desava se na marsu !!!
samo nema direktan uticaj vec indirektan pa se zanemaruje kao recimo sto je slucaj za zaokruzivanjem brojeva pa ako je broj 21.5687945845795245 mi ga zaokruzimo na 21.57 .. a sta je sa razlikom ????

P.S. razmisljajte jednostavno i videcete da sve ima veze sa svim , i da je sve povezano medjusobno
oustalom svi veliki pronalasci su JEDNOSTAVNI samo treba razmisljati i to shvatiti


nije struja kriva vec zica
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 14:00 - pre 184 meseci
@skandy ja sam samo rekao po poredjenju ovde,jer je tako receno,i to od osobe koja se naziva strucnjakom iz te oblasti ;)

Citat:
DeathStar:
Recimo postvulkanske aktivnosti kada se izlivaju tj explodiraju tečni gasovi sumpora iz poluohladjene magme na površini nekog kratera (recimo na ostvri Java) deluju 27 HILJADA puta jače od recimo jedne prosečne fabrike u kini koja ima 1000 zaposlenih ili 10 nuklearnih elektrana na svetu u 5 godina za redom. Vi sračunajte kolika je to štetnost koju prouzrokuje sama majka priroda, samoj sebi.


[p.s. ja se izvinjavam,napisao sam 5 nuklearki,umesto 10]


verovatno misli na vodenu paru...

@slobodan,da,onbda se verovatno misli na to koriscenje gradskog zemljista,idiotluk
 
Odgovor na temu

Legionar_

Član broj: 183941
Poruke: 27
*.adsl-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti29.01.2009. u 18:35 - pre 184 meseci
Citat:
Brisel -- Evropska komisija je upozorila da bi globalno otopljavanje moglo naneti svetu katastrofalnije štete nego što se do sada procenjivalo.

Naravno,preduzeti nesto pod hitno dok ne bude kasno.Pogledajmo samo primer za zenskim gacama

Au sta uradi globalno zagrevanje.

Citat:
U sred krize dobijamo informaciju da sad mora da se reaguje inace ode mast u propast, izgleda da je u pozadini neka igranka, ovako pompazne vesti mi smrde na neku mutljavinu.

Nista cudno - zagovornici tzv. globalnog zagrevanja postaju sve vise histerični kako dokazi protiv globalnog zagrevanja bivaju sve evidentniji.

Inace,pre pojave doticne "teorije", bila je u opticaju teorija o globalnom zahladjenju, pa kada su utvrdili njenu neosnovanost, onda su našli novu foru za otimanje para od poreskih obveznika. Tu pre svega mislim na interes multinacionalnih kompanija koje pod izgovorom lazne teorije o globalnom zagrevanju, obrcu velike pare prodajuci skupu tehnologiju da bi toboze smanjili uticaj efekta "staklene baste"
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Challenger

Član broj: 37755
Poruke: 156
93.86.3.*



+1 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti30.01.2009. u 00:14 - pre 184 meseci
@ Chellawy: E i ti ga pretera s paranojom, bas ce da sklanjaju jedan file s net-a zbog zavere... Inace, bas ta crkva koju pominjes je jedna od najvecih (mozda bas i najveca) zaverenicko - prevarantska organizacija
 
Odgovor na temu

Chellawy
Sinisa Konjevic
Backa Palanka

Član broj: 88012
Poruke: 1043
89.216.65.*



+5 Profil

icon Re: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti30.01.2009. u 08:54 - pre 184 meseci
Citat:
Challenger: @ Chellawy: E i ti ga pretera s paranojom, bas ce da sklanjaju jedan file s net-a zbog zavere... Inace, bas ta crkva koju pominjes je jedna od najvecih (mozda bas i najveca) zaverenicko - prevarantska organizacija


pa u svemu ima o malo istine i puno lazi...
a sto se tice crkve ima i toga sto kazes, ja inace nisam pristalice ni jedne crkve,
ali verujem u duhovne vrednosti ljudske vrste. (covek je drustveno bice , zar ne ?) (ako se ne bude ponasao tako ....hmmmm.... eto ga THE END)
Na zalost sve ih je manje......


nije struja kriva vec zica
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Globalno Zagrevanje... pardon "Climate Change" - novi momenti
(TOP topic, by superbaka)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 88504 | Odgovora: 255 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.