Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Industrijski software, plc, scada

[es] :: Elektronika :: Industrijski software, plc, scada

[ Pregleda: 6809 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..133.216-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Industrijski software, plc, scada27.01.2009. u 12:26 - pre 185 meseci
vidio sam da postoje razne biblioteke za .net, delphi, c++ builder, qt što se tiče za programiranje aplikacija za nadzor i scada sustave.


u svim ovim se može radit za nadzor, međutim sumnjam da bi software pisan u .net-u bio dobar za upravljanje.
možda sam u krivu.


dok recimo za qt postoji mali framework za hmi i scadu.

http://pvbrowser.de/pvbrowser/index.php


naravno koji god da se odabere od delphia, buildera ili qt neće se pogriješit.

mene zanima što se u praksi najviše koristi?

koji je operativni sustav najzastupljeniji?

čuo sam da je unix/linux najzastupljeniji.

drugo neki kažu da je izrada scade kroz programiranje puno brža i bolja u odnosu na izradu scada kroz specijaliziran software(od proizvođača plc-ova).


 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.197.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada27.01.2009. u 13:15 - pre 185 meseci
Sto se tice PLC-a mogu za sada odgovoriti nesto malo....kasnije dosta detaljnije. Kod mene u Srednjoj tehnickoj skoli su kupili 6 PLC-a sa kompletnom opremom za njihovo programiranje, koriscenje i sl. Sve u cilju da naucimo programiranje PLC-a.
I ja sam do sada mnogo toga cuo o Linux-u. Naime Linux je po svemu sudeci najpouzdaniji za programiranje PLC-a i najkorisceniji. Stoga i ja glasam za Linux. Video sam jednom do sada kako se programira PLC na racunaru.....ja ucim programiranje PICova, van skole, a ovo sam slucajno video. I da i tu je koriscen Linux OS, i programer kaze da je po njemu on najpouzdaniji i najkorisceniji OS ukoliko se radi o PLC programiranju i sl.

E sad ovaj drugi deo pitanja ti ne mogu odgovoriti ja, ali dacu link profesoru pa neka ti on odgovori....stvarno ne znam. Znam da ih programiraju preko Leader dijagrama a kako i sta ne znam. Kazem ti ucim PIC programiranje, Asembler.

Od mene toliko za sada, naci cu odgovore na ova tvoja pitanja pa cu odgovoriti ili ja ili profesor :)

Pozdrav ! ! !
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..133.216-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada27.01.2009. u 14:33 - pre 185 meseci
znam ja dosta o plc-ovima.
programiraju s eu ledder dijagramu.
originalni software koji dolazi sa plc-ovima radi samo pod windowsima za programiranje plc-ova i izradu scade.

što se tiče programiranja plc-ova nije bitno, nego je važna scada, dali će se vrtjeti na windowsima ili linuxu.
kad se napravi program snimi se u plc i to je to.
pitanje se isključivo odnosi na scada sustave.
 
Odgovor na temu

Seme
Miroslav Bozic
Nis
Elektronski fakultet
Nis, Zajecar

Član broj: 43158
Poruke: 390
*.eunet.yu.

Sajt: www.ebuyelektronika.co.cc


+5 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada27.01.2009. u 15:05 - pre 185 meseci
Pazi trenutno radim sa jos tri coveka na razvoju dva uredjaja, uniiverzalnom nosacu rendgen sistema i ekstraktoru krvi. U oba slucaja koristimo ABB AC500 CPU modul. On upravlja radom dva digitalna modula DC532 i jednim analognim modulom AX522. Takodje koristimo ACS350 invertore za pogon trofaznih motora na nosacu rendgena. Sto se tice programiranja AC500 CPU modula koristimo CoDeSys razvojno okruzenje koje smo dobili od abb - a pri kupovini plc - a. Programiranej se vrsi na razlicite nacine sto zavisi od programera (programiras na nacin koji ti najvise odgovara).

Tipovi pisanja koda su:
- Instruction List (IL)
- Ladder Diagram (LD)
- Function Block Diagram (FBD)
- Sequential Function Chart (SFC)
- Structured Text (ST)
- The Continuous Function Chart (CFC)

Ono sto meni i kolegama najvise odgovara je FBD, ST, SFC. Programiranje PLC - a pod linux - som nisam radeo.

Toliko od mene nadam se da sam ti pomogao,

Pozz
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..141.248-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada29.01.2009. u 11:00 - pre 185 meseci
da ne bi ispalo da pričam napamet, evo link.
postoje komponente za win, linux, unix što se tiče operativnog sustava.
i za C/C++ (qt,gtk,mptif),javu i activeX komponente za VB.net i C#.

http://www.genlogic.com/
http://www.genlogic.com/products.html#Components

a cijene su paprene

http://www.genlogic.com/glg_list.html#Pricing_Information
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
93.86.226.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada29.01.2009. u 12:32 - pre 185 meseci
čoveče,jel ti znaš koja količina znanja je potrebna da se uradi skada iz tih , tako reći , asemblera ili objektno orijentisanih programa , pa da se to kompajlira i radi u linuksu ili winu ....
I zašto misliš da bi jeftinije bilo nabaviti , recimo .NET studio nego WINCC ???
Druga stvar , da bi skadu programirao tako reći iz ništa , moraš vrhunski da znaš principe rada PLC-ova,poput adresiranja,finkcionisanja interupt-ova,ili raspodelu programske,virtuelne,specijalne ili ko zna koje memorije ...
Mislim da je funkcionisanje skade i ovako zamršeno,kada pogledam šta sve dolazi uz wincc , jedno 30 servisa , ne smem ni da pomislim da bi neko krenuo to sam da programira ...
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..141.248-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada29.01.2009. u 14:40 - pre 185 meseci
Citat:
paga: čoveče,jel ti znaš koja količina znanja je potrebna da se uradi skada iz tih , tako reći , asemblera ili objektno orijentisanih programa , pa da se to kompajlira i radi u linuksu ili winu ....
I zašto misliš da bi jeftinije bilo nabaviti , recimo .NET studio nego WINCC ???
Druga stvar , da bi skadu programirao tako reći iz ništa , moraš vrhunski da znaš principe rada PLC-ova,poput adresiranja,finkcionisanja interupt-ova,ili raspodelu programske,virtuelne,specijalne ili ko zna koje memorije ...
Mislim da je funkcionisanje skade i ovako zamršeno,kada pogledam šta sve dolazi uz wincc , jedno 30 servisa , ne smem ni da pomislim da bi neko krenuo to sam da programira ...




al činjenica je da postoji to, da se umjesto wincc-a može koristiti klasično programiranje.a drugo znam da postoji software za nadzor koji je pisan u delphi-u ili c++ builderu.
u tome se radi samo scada koja se povezuje sa plc-om.
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
93.86.24.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada30.01.2009. u 12:10 - pre 185 meseci
interesantna ti je tema i jako hrabra .
Voleo bih da vidim da se neko upusti u ovaj poduhvat ...
činjenica je da je za pisanje skade potrebno poznavanje objektno orjentisanih programa i programa baziranim na klasama , ali ti recimo u wincc-u imaš wizarde (čarobnjake) koji le ti generisati ogromnu količinu koda ,koji bi bez wincc-a morao gotovo sam da uneseš.
Ako ti spadaš u ovu drugu grupu (koja ne koristi čarobnjake) odmah se javi siemensu , ima da te zaposle u roku od sedam dana . Ili DTM-u iz novog sada , koji rade softvere za siemens .
Pošteno da ti kažem , ja nisam neki poznavalac skade ni c ni c++ ni jave ni c# ni .NET ali u linuksu sam jedva podesio da mi radi i modem za internet a o crnoj skadi ne smem ni da razmišljam .
Druga stvar , ni najveća kompanija za pisanje softvera za upravljanje , a to je siemens , NEMA tim za pisanje kodova u open source operativnim sistemima.
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
...132.67-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada30.01.2009. u 14:34 - pre 185 meseci
Process Work Stations -> radna stanica za kontrolu
Operator Work Stations -> radna stanica za nadgledanje


software za ovo dvoje gore navedeno piše se u OOP.ima firmi koje to rade.


HMI (Human Machine Interface) iliti scada radi se klasično recimo u wincc, ali vjerojatno može i u OOP, ako posotje komponente.

a drugo koliko sam čuo dosta scade se vrti na linuxu/unixu.nije to ništa novo.

tko je rekao da treba puno koda?

hočeš pokretati i zaustavljati motor sa aplikacijom koja je pisana u OOP.
motor je spojen na plc, a plc u mrežu.

na formu staviš dva gumba start i stop.

klik na start pozoveš ulaz plc-a na koji ti je spojena žica motora za pokretanje, a na klik stop pozoveš ulaz na koji je spojena žica motora za zaustavljanje.

možda još neke stvari trebaju i to je to.
ovo nisam radio, ali ne bi trebalo biti komplicirano pošto dobiješ komponente za sve od komunikacije za profibus, modbus i sve ostalo.

na onom prvom linku ima primjera za komunikaciju preko profibus-a i modbus-a i ostalo.
i uredno se piše u C++/QT i ne vidim u čemu bi bio problem.

klasična scada je pristupačna, pošto nema programiranja pa je puno jednostavnije i napravljeno je za automatičare koji nisu OOP programeri.

mana toga je što ne radi pod unix/linux sustavima, gdje se traži stabilnost i sigurnost.


 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
93.86.24.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada30.01.2009. u 19:54 - pre 185 meseci
gledao sam ovaj genlogic i vrlo malo je jeftiniji od wincc runtime . Svega 100$.Sličnog su koncepta , tako da bilo koji programer od koga se ne bi zahtevalo programiranje van ethernet protokola , bi mogao da koristi ovaj tvoj predlog .
Međutim , ukoliko bi morali da se koriste profibus,modbus,uss ili neki četvrti protokol , ova zajebancija je za kantu .
Ne zaboravi , za ove nabrojane protokole moraš da imaš dodatnu karticu u računaru , tako da , ako ovaj genlogic ako nema podršku integrisanu u program za kartice i protokole , bezkoristan je .
Sem za internet ili ethernet okruženje.U ovom slučaju ima prednost :
1.jeftiniji
2.ne treba licenca za računar (XP ili VISTA)
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
...132.53-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada30.01.2009. u 20:18 - pre 185 meseci
Citat:
paga: gledao sam ovaj genlogic i vrlo malo je jeftiniji od wincc runtime . Svega 100$.Sličnog su koncepta , tako da bilo koji programer od koga se ne bi zahtevalo programiranje van ethernet protokola , bi mogao da koristi ovaj tvoj predlog .
Međutim , ukoliko bi morali da se koriste profibus,modbus,uss ili neki četvrti protokol , ova zajebancija je za kantu .
Ne zaboravi , za ove nabrojane protokole moraš da imaš dodatnu karticu u računaru , tako da , ako ovaj genlogic ako nema podršku integrisanu u program za kartice i protokole , bezkoristan je .
Sem za internet ili ethernet okruženje.U ovom slučaju ima prednost :
1.jeftiniji
2.ne treba licenca za računar (XP ili VISTA)


pazi kartica dolazi sa plc-om.a drugo, klasična scada nema puno mogučnosti u odosu na programiranje.

ako radiš preko OOP, sa podacima možeš raditi puno toga dok sa klasičnom scadom ne možeš, možda i možeš ali opet moraš programirati u VBA ili već u jeziku koji dolazi.a drugo ne znam dal sa wincc-om dolaze driveri za baze i ostalo.

recimo zahtjev je takav da se svi podaci skladište na database serveru.
i na nekom panelu želim lijepe grafove i prikaze podataka u realnom vremenu.



 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
93.86.24.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada30.01.2009. u 21:42 - pre 185 meseci
nisi ti mene razumeo , ne pričam ja o memorijskoj kartici (mada i ona ne dolazi u pic) nego o modbus ili profibus ili AS-interface kartici , onoj koja ide u računar .
Ti na pic-u možeš da imaš i ethernet i profibus/modbus port , i taj pic košta od 500€ pa na više .
Ako koristiš ethernet , onda ti je pisanje koda potrebno relativno malo znanje adresiranja pic-a . Što se tiče da li le taj kod da radi u winu ili linuksu to je pitanje samo do kompajlera,odnosno da li si spreman da platiš obe licence .
Oko wincc-a , čuvanje podataka i to ... što ?kao wincc ne čuva logove i tagove , velika pamet administriranje podataka. Pa ne generišeš ti tamo terabajte podataka pa da neki OOP ti treba . A i da generišeš , da nećeš možda da napraviš bazu u OOP???
Pa naravno da nećeš , nego u my sql ili oraclu , pa tamo čuvaj do mile volje.
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
93.86.24.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada30.01.2009. u 21:56 - pre 185 meseci
e , ako si dokon sutra , traži me na skajpu kao paga-gm , da četujemo malo i diskutujemo o ovoj tematici ...
pozzzZZZZ
 
Odgovor na temu

dzozli
Djordje Tabori
Student
Vrbas, Srbija

Član broj: 255388
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Industrijski software, plc, scada22.03.2010. u 13:34 - pre 171 meseci
Dragi forumasi, imam mali problem. Dobio sam temu za diplomski rad pod nazivom "Pametna kuca" i treba da uradim software za to. E sad interesuje me komunikacija sa PLC-om tipa Omron tj. kako preko vb-a da komuniciram i upravljam sa plc-om, nekim promenjivima tipa temperatura itd. i da li postoji (i ako postoji ) mogucnost da preko vb aplikacije forsiram neke od parametara u ladderu. Unapred zahvalan Djordje
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Industrijski software, plc, scada

[ Pregleda: 6809 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.