Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Relativno glupo pitanje

[es] :: Fizika :: Relativno glupo pitanje

[ Pregleda: 3134 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
79.101.80.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Relativno glupo pitanje20.01.2009. u 22:40 - pre 185 meseci
Praktično neupotrebljivo ali me zanima:

Ako svemirski brod putuje svemirom brzinom svetlosti , da li njegovi farovi svetle?

I ako bi neko bio fin , neka mi kaže gde se beše nalazi tema o pisanju obrazaca na ES forumima ...
 
Odgovor na temu

kvaju

Član broj: 168744
Poruke: 517
77.221.0.*



+16 Profil

icon Re: Relativno glupo pitanje20.01.2009. u 23:26 - pre 185 meseci
evo da se i ja ubacim sa jednim "glupim" pitanjem.

voziš se u autobusu recimo 100km/h, i stojiš kod prvoga sjedala odmah do vozača.
ako skočim u zrak, dali ću završiti na sredini bus-a?
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
77.46.232.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Relativno glupo pitanje21.01.2009. u 10:29 - pre 185 meseci
Nećeš , izuzev ako autobus dok si u vazduhu ne ubrza sa 100 na 400 [km/h] .

Ali ja sam mislio na relativno pitanje oko farova u smislu , za onog koji vozi farovi sijaju , a za onog napolju ne ...
 
Odgovor na temu

40cigarettesoncopofcoffie

Član broj: 121902
Poruke: 60
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Relativno glupo pitanje31.01.2009. u 00:58 - pre 185 meseci
Ne,
ako u cijeloj priči nema ekspanzije prostora
(hocu reci ako je sve unutar nazovimo ih "Einsteinovih okolnosti")
zašto?
zato jer je onome ko putuje brzinom c, vrijeme stalo, pa tako i sve ostalo
(naravno pod uvijetom da se nije "raspao")

Da,
ako u cijeloj priči ima ekspanzije prostora
(izmedju promatrača i promatranog)
promatrač bi mislio da ovaj putuje brze od svijetlosti,
dok bi stvarno, promatrani putovao sporije od svijetlosti...




 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Relativno glupo pitanje31.01.2009. u 13:17 - pre 185 meseci
Citat:
paga: Praktično neupotrebljivo ali me zanima:

Ako svemirski brod putuje svemirom brzinom svetlosti , da li njegovi farovi svetle?

I ako bi neko bio fin , neka mi kaže gde se beše nalazi tema o pisanju obrazaca na ES forumima ...


Da pokusam ja da odgovorim. Prvo, nista materijalno ne moze da putuje brzinom svetlosti pa ni svemirski brod tako da tvoje pitanje izlazi van okvira fizike. Isto kao kad bi neko pitao sta se dobije kada 5 podelis sa 0. Tako nesto jednostavno nije definisano pa pitanje nema smisla. Druga stvar koju nisi napomenuo je posmatrac, odnosno njegov polozaj. U relativistici nista ne mozes da kazes o nekom dogadjaju bez da prethodno definises polozaj posmatraca. Pa tako imas slucajeve da 2 razlicita posmatraca vide jedan isti dogadjaj u razlicitim tackama prostora ili cak razlicitim tackama u vremenu. Treca stvar je, sta zapravo za tebe znaci "videti farove". Pod tim mozes recimo da podrazumevas to da fotoni iz farova dolaze do posmatraca (tvog oka ili nekog optickog uredjaja detektora) tako sto se prvo odbiju od neki predmet ali sa druge strane pod tim mozes da smatras i to da, ako se farovi vide onda se fotoni krecu nekom relativnom brzinom u odnosu na brod i da od trenutka emitovanja uvek se nalaze ispred njega.

OK, ajde da pretpostavimo da brod nekako moze da se krece brzinom c i da pri toj brzini vaze svi oni zakoni koji vaze pri kretanju broda brzinom nesto manjeom od c. I da pretpostavimo da za tebe "videti farove" znaci to da se fotoni odbiju od neki objeka u svemiru i tako dodju do tvog oka koji je prirodni bioloski detektor elektromagnetnog zracenja :)
Onda, ako bi ti kao posmatrac bio:
1. na samom brodu onda bi video farove kako svetle jer se fotoni od tebe krecu brzinom c (u relativistici se fotoni uvek krecu brzinom c u odnosu na bilo sta). Naravno da bi ti zapravo video da nesto svetli po neki od tih fotona mora da se odbije od neceg ispred njega, npr od cestice neke svemirske prasine. To se jos naziva rasejanje fotona u nazad ili back scattering. Ovde sam pretpostavio i to da vreme za tebe na brodu ne stoji vec da tece ma koliko usporeno bilo. Teoretski vreme za posmatraca na brodu koji se krece brzinom c ne tece pa ako bi to uzeo u obzir onda bi foton u istom trenutku bio ispaljen iz broda a onda u istom tom trenutku i rasejan u nazad u tvoje oko tako da bi se tebi sve desavalo u istom trenutku a to bas i ne mogu da zamislim kako bi izgledalo :)

2. ako bi posmatrac stajao van broda onda bi se i brod i fotoni kretali brzinom c i tu je onda malo komplikovanija situacija. Ako zamislimo brod kao tacku koja se krece i foton kao tacku istom tom brzinom i u svakom trenutku se nalazi u istom polozaju kao i prva tacka onda. Onda bi svaka cestica prasine automatski se sudarila i sa fotonom i sa brodom jer su u istoj tacki i iste brzine... kako bi to izgledalo ni to nemam pojma. Ako bi recimo brod bio takav da ne interaguje sa bilo cime (recimo potpuno providan i sa nekom imaginarnom masom koja prolazi kroz cestice) vec samo ispaljuje fotone onda bi "video farove" jer bi se fotoni rasejavali od prasinu na sve strane i ne bi se apsorbovali nazad na povrsinu broda i slicno.

Ovo je moje misljenje ali ja sam samo primenjeni fizicar, mozda me neki kolega teoreticar ispravi negde :)

Kao sto vidis pitanje je dosta jednostavno a odgovor dosta kompleksan i jos plus sigran sam da nisi bas zadovoljan istim a kamoli shvatio kao ni ja. Mnoge stvari ljudi koji se ne bave fizikom shvataju intuitivno a zapravo te stvari u prirodi u opste ne funkcionisu na nacin koji je nama intuitivno blizak. Nase iskustvo i percepcija funkcionisanja prirode je oblikovan iskustvom koje se razvilo u orkuzenju na zemlji gde nema velikih brzina bliskih c. Pa je zbog toga jako tesko odgovoriti na takva pitanja na nacin da mi to mozemo da razumemo ili zamislimo. Ipak, cela ta nauka funkcionise sasvim lepo kada treba da se nesto predvidi i proracuna. Ti na papiru dobijes broj koji nesto znaci i koji ti tacno predvidja neku pojavu ili opisuje neki proces a kako to zapravo izgleda... pa i ne mora da izgleda u opste jer je "izgledati" opet jedan koncept koji se nalazi u nasim glavama i nije potrebno da postoji u prirodi.


-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

zofr

Član broj: 126534
Poruke: 119
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Relativno glupo pitanje04.02.2009. u 00:23 - pre 185 meseci
Svetlost i fotoni su itekakomaterijalni, a opet se krecu brzinom c. Vic je u tome sto foton u stanju mirovanja ima masu jednaku 0.

Pod pretpostavkom da se brod krece brzinom svetlosti, u njemu vreme protice normalno. Sat u takvom brodu radi kao i nas sada. Svi inercijalni sistemi su ravnopravni pa i taj koji se krece brzinom svetlosti. Ali pogled na vasionu iz boda koji se krece brzinom svetlosti je interesantno pitanje. Lorentzove transvormacije pokazuju da kada se posmatrac krece brzinom uporedivom sa brzinom svetlosti onda on vidi sve duzine u pravcu kretanja skracena za faktor (1-(v/c)^2)^0.5. Ta kontrakcija duzina u pravcu kretanja ce uciniti da posmatracu iz broda koji se krece brzinom c cela vasiona izgleda spljostena u ravan normalnu na njegov pravac kretanja, koja bi bila beskonacno tanka. Istovremeno bi u takvoj vasioni posmatrac iz broda video da je u njoj stalo vreme. Dakle za takvog posmatraca vasiona bi nestala, tako i za svetlost vasiona ne postoji i ona se sa svog aspekta nalazi istovremeno svuda.

Ali kako u vasioni postoje tela koja se krecu velikim brzinama, vasiona ne bi potpuno nestala niti bi vreme u njoj za posmatraca iz broda stalo.

Ako bi brod prolazio kroz oblak prasine koji se krece u odnosu na brod nekom relativnom manjom brzinom (znaci da se i oblak krece brzinom bloskoj c) onda bi posmatrac iz broda video svetlost svojih farova. Obrnuto, brod bi prosao kroz oblak za izuzetno kratko vreme i svetlost farova se ne bi videla.
 
Odgovor na temu

Wajda.W
Vladimir Vajda
Zrenjanin

Član broj: 127039
Poruke: 323
77.46.177.*



+101 Profil

icon Re: Relativno glupo pitanje18.03.2009. u 21:22 - pre 183 meseci
Citat:
zofr: Lorentzove transvormacije pokazuju da kada se posmatrac krece brzinom uporedivom sa brzinom svetlosti onda on vidi sve duzine u pravcu kretanja skracena za faktor (1-(v/c)^2)^0.5. Ta kontrakcija duzina u pravcu kretanja ce uciniti da posmatracu iz broda koji se krece brzinom c cela vasiona izgleda spljostena u ravan normalnu na njegov pravac kretanja, koja bi bila beskonacno tanka.


To mi deluje k'o kad se motor ili auto vozi jako brzo pa se put 'suzi', samo malo ekstremnije od toga.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl-3.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Relativno glupo pitanje24.03.2009. u 18:09 - pre 183 meseci
Jedino što je ovde pametno je to da je pitanje glupo.
Ne može se govoriti o brzini vasionskog broda u apsolutnom smislu - može se govooriiti samo
o relativnoj brzini između broda i nekog drugog tela. Odgovori koji to ne uvažavaju nemaju
nikakvog smisla.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
*.arhisoft.net.



+45 Profil

icon Re: Relativno glupo pitanje14.04.2009. u 20:55 - pre 182 meseci
Naravno da svetle. Pitanje je ko sta i kad vidi. Ako taj brod ide prema tebi, ti ces videti i da farovi svetle. Potrebno je vreme da ti primetis svetlost. A ako brod ide istom brzinom kao i svetlost, teorijski trebace ti upola vremena da primetis svetlost na farovima. Samo po nekim teorijama i sam brod ce postati svetlost. S tim sto je ukupna brzina te zbirne svetlosti (brod+ far) jednaka 2*C.

 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.eunet.yu.



+17 Profil

icon Re: Relativno glupo pitanje22.04.2009. u 22:02 - pre 182 meseci
Citat:
paga:Ako svemirski brod putuje svemirom brzinom svetlosti , da li njegovi farovi svetle?


Zavisi. Ako ti buba udari far pri brzini svetlosti, definivno neće svetleti.

Pretpostavljam da je ono što hoćeš da pitaš, da ako ti se svemirski brod približava brzinom svetlosti da li ćeš videti njegove farove. Odgovor je (uslovno) da. Da zato što će fotoni koji su emitovati iz fara stići do tebe, ali će biti toliko plavo pomaknuti zbog Doplerovog efekta da će biti u gama delu spektra tako da em ih nećeš videti em nije baš najpametnije stajati na njihovom putu.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Relativno glupo pitanje

[ Pregleda: 3134 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.