Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!

[es] :: Elektronika :: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11290 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vlad
Beograd

Član broj: 1110
Poruke: 87
89.216.131.*



Profil

icon Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!18.01.2009. u 20:18 - pre 185 meseci
Evo ovako
Ovo je vec treci komp koji se cudno ponasa u radu. Pada sistem, potrebne ceste reinstalacije, blue skrinovi....
Sva tri kompa su imala gotovo iste simptome.
Menjao sam memorije, graficke, ploce, hardove, ali problemi su i dalje prisutni.
Danas sam hteo da proverim napajanje na kompu, jednom rukom pipnuo kutiju napajanja dok sam drugom rukom slucajno dodirnu koaksijalni kabl za internet. Zvizz! Malo me protresla struja...ne nesto preterano jako, ali prsti su malo trnuli. Uzmem glinericu, postavim na napajanje - svetli! Stavim glinericu na hard disk - svetli!!!! Jos jace svetli ako drugom rukom pipnem pomenuti kabl. Odvrnem kabl iz modema, probam ponovo, opet glinerica svetli.
Moje pitanje je da li ovo moze da bude uzrok mojim silnim problemima sa kompjuterima, zasto se to desava i sta uraditi da se vise ne desava. Da li je mozda problem do uzemljenja?
Pozdrav i hvala
Vlad
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
93.86.195.*



+128 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!18.01.2009. u 20:58 - pre 185 meseci
sasvim normalna pojava ukoliko ti utičnica sa koje napajaš komp nije uzemljena.
krivci su 2 blok konda u primarnom delu napajanja koji su vezani od ac ulaza ka oklopu, tj kućištu.
kada je uzemljenje dobro, rade svoj posao a kada je uzemljenje otkačeno ili ga nema, imaš "glimerica efekat".
nema veze inače sa pojavama koje si opisao po pitanju problematike konfiguracije.
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!18.01.2009. u 23:24 - pre 185 meseci
Da, uzemljnje ti je lose i zato te je pecnulo .

pozdrav Marko
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!19.01.2009. u 01:26 - pre 185 meseci
Napajanje može biti ozbiljan uzrok eratičnom ponašanju kompa a nedostatak uzemljenja nema mnogo veze sa tim. Nabavi ozbiljniji produžni koji ima provodnik za uzemljenje. Takođe često se previdi problem sa kablom za harddisk (paralelni ATA). Jesi li ga menjao. Hard disk treba da stoji na kraju kabla.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
91.150.119.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!19.01.2009. u 01:32 - pre 185 meseci
Ne bi se slozio da uzemljenje nije bitno kod ovog i bilo kog drugog el. problema. Znaci prvo treba ispitati uzemljenje, da li ga uopste ima, i sl.

E sad sto se tice napajanja, proveri napone koje daje napajanje, moguci uzrok ovoga sto si sve menjao od komponenti u racunaru je napajanje, znaci velike varijacije napona, pa je moj savet za napajanje Termaltejk ili Chiftec. Proveri napone, znaci trebas imati 12VDC, 5VDC ....ako hoces mozes to proveriti i softverski uz program Asus PC probe.

Sto se HDD-a tice, pa dobro po nekom propisu treba da stoji na kraju odnosno na zadnjem PINu kabla kojim ga napajas ali kod mene nije tako i evo sve radi bez problema.....

E da i obavezno vidi taj produzni kabal, sad ih ima jako jako losih kvaliteta, pa covek i ne zna sta da kupi i gde, mozda on zeza.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Vlad
Beograd

Član broj: 1110
Poruke: 87
194.106.175.*



Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!19.01.2009. u 10:35 - pre 185 meseci
Hvala na brzim odgovorima.
Evo jos nekih pojedinosti:
Kasno sinoc sam iskljucio komp iz struje, znaci kabl sam iskljucio iz napajanja i imao sam isti efekat!!! Onda sam ukapirao da je mozda i monitor uzrocnik struje I bio sam u pravu. Glinerica je svetlela iako komp nije bio u struji zato sto je monitor bio u grafickoj. Iskljucio sam monitor iz graficke i ukljucio struju u napajanje kompa.......Opet svetli!!! Znaci bilo sta sto ima neki napon i ukljuceno je u struju daje taj glinerica [ili glimerica :)] efekat!
Napajanje na kompu je Chieftec 400W. Produzni kabl je neki sweex-ov protection.
Znaci sta mi je ciniti? Elektricar i uzemljenje?
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
79.101.183.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!19.01.2009. u 10:47 - pre 185 meseci
Imao sam slične (iste probleme) na dva računara. Uzemljenje nemam, i to do sada nije pravilo probleme, pa verovatno neće ni ubuduće. Razrešenje problema je išlo ovim redom:
- Prvo sam konstatovao da imam virus...zaglavljivao se računar, restartovao. Virus se umnožavao na svim particijama, čak i na prenosnim memorijskim karticama (od fotoaparata). Vraćanje slike operativnog sistema , naravno, nije moglo da pomogne. Najlakše se konstatuje tako da ne dozvoljava da se vide skriveni fajlovi (da se ne bi i on video). Antivirusni programi nisu pomogli, hard diskovi i kartice su očišćeni pomoću Linuxa.
- Onda sam pregledao napajanje, i našao po 4-5 elektrolita skoro bez kapaciteta (inače najčešći problem).
- Na kraju je ispalo da i kabl za hard disk prekida, i to prouzrokuje restart i plavi ekran. Krajnji priključak na kablu za sada radi, iz jednostavnog razloga što on nije korišćen, pa nisu ni žice "izvlačene" iz njega prilikom ivlačenja utikača.
 
Odgovor na temu

vukboban
Boban Vukovic
PANCEVO

Član broj: 116735
Poruke: 250
195.252.79.*



+11 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!19.01.2009. u 21:14 - pre 185 meseci
monitor nema veze sa tim sto je glinerica svetlela i nakon iskljucenja kabla;kao sto su vec rekli kondenzator je vezan na kuciste napajanja,tako da dokle god se on ne isprazni glinerica svetli kad dodirnes kuciste bez obzira sto si izvukao kabal od napajanja
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!20.01.2009. u 02:10 - pre 185 meseci
Šta je funkcija tih blok kondezatora vezanih između faze i šasije? Mislim zašto su vezani baš na šasiju?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!20.01.2009. u 09:16 - pre 185 meseci
Citat:
guja011: sasvim normalna pojava ukoliko ti utičnica sa koje napajaš komp nije uzemljena.

Mislim da gresis gujo - obicno je uticnica uzemljena (time i kuciste racunara) a instalacija kablovske neuzemljena (sve te majstore treba u lisiciji potok i ta-ta-ta-ta-ta), i upravo zbog te razlike potencijala ljudi osecaju sitne strujne udare ako rukama dohvate te potencijale. Naravno, veci problem je sto godisnje crkava u proseku po 3 kompjutera svakom korisniku koji ima taj problem. Kad prodavci hardvera razviju tehnologiju za detektovanje tog uzroka, umesto nove komponente kupci ce u garantnom roku dobijati potvrdu da se garancija ne priynaje jer je kvar nastao zbog strujnog udara iz kablovske instalacije. Tada ce sbb svima morati da isplati stetu, ili da ide na sud pa da plati i stetu i sudske troskove. Ja ne vidim drugog nacina da te vucibatine prestanu da krse zakon po kom su obavezni da uzemlje svoje instalacije.

Nasuprot ovome sto su ti predlozili - resenje bi cak moglo biti da precvikas provodnik od uzemljenja cime bi izjednacio potencijale i eliminisao protok struja koje ti prze kompove. Bolje resenje je naravno da izjednacavanje obavis tako sto nateras tu bagru da uzemlje instalaciju.

Ne znam da li bi resenje bilo pisanje prigovora, pa ako ne reaguju u roku od 8 dana onda spadaju u nadleznost trzisne inspekcije.
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!20.01.2009. u 11:08 - pre 185 meseci
Mislim da nije problem što uzemljenja na kablovskoj nema već što ga na nekom mestu ima posredno preko raznih "generatora napona" u kolu. Postoje uređaji "Ground Loop Isolators" koji blokiraju jednosmerne i niskofrekventne signale i propuštaju uglavnom korisni signal ka prijemniku.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
adsl-59-231.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!20.01.2009. u 13:33 - pre 185 meseci
I Bogu i ljudima sam dosadio pisuci o tome, ali evo jos jeednog razloga za TNC mrezu vs TT.
Naime, uzemljen je i internet i tvoj komp. Ali, uzemljeni su na razlicitim mjestima i povezani na razlicite uzemljivace. Naravno, svaki uzemljivac ima neki otpor prema zemlji, i na tom otporu nastaje razlika potencijala. Drugo, u zemlji postoje lutajuce struje...
Rjesenje je izolovanje dal trafoom dal optokaplerima. Inace moze biti svasta. Ako pokusas spojiti ta dva uzemljenja, mozda stvar i proradi, ako je energija koju moras izjednaciti mala, ali ako je ona veca od energije potrebne za rasturanje kabla bice problem. Ne daj boze da u jedan uzemljivac lupi grom.
Ja i dalje mislim da je TNC sistem bolji.
Rjesenje problema, kao sto neko napomenu, je da se komp odvoji od uzemljenja u zgradi, ali onda se ne smije pipnuti komp i neki metalni predmnet u kuci ( radijator, bojler, vodovod, sporet...) ili napajati komp preko pretvaraca napona.
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
79.101.182.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!20.01.2009. u 19:02 - pre 185 meseci
Kao što si i sam rekao, nije najbolje odvajati comp od uzemljenja, ako već postoji. Najbolje je ono što dolazi spolja (a ovde je reč o kablovskoj) da se "odvoji" od njihovog uzemljenja, koje je sigurno na drugom potencijalu, zbog već spomenutih razloga. A to se može uraditi vrlo jednostavno, odvajajući i njihovu masu i signal sa kondenzatorima malog kapaciteta (100-300pF). Vf signali će proći bez problema, a potencijalna razlika u uzemljenju će postati nebitna.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
93.86.195.*



+128 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!20.01.2009. u 21:26 - pre 185 meseci
ne grešim ja Darko, nego ti ne čitaš. utičnica u zidu jeste obično sa uzemljenjem ali ne mora da bude, stvar je kvaliteta i ispravnosti. ukoliko ne postoji dovod uzemljenja do kutije PC.. dešava ono gore navedeno sa glimericom.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
93.86.115.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!20.01.2009. u 23:22 - pre 185 meseci
Citat:
guja011: ne grešim ja Darko, nego ti ne čitaš. utičnica u zidu jeste obično sa uzemljenjem ali ne mora da bude, stvar je kvaliteta i ispravnosti. ukoliko ne postoji dovod uzemljenja do kutije PC.. dešava ono gore navedeno sa glimericom.


Da Guja je u pravu, cak sada iako imate uzemljenje povezano u uticnici ( suko uticnica ) naisao sam skoro na situaciju gde sam video produzni kabal kome je utikac izradjen od gume ( PVC )...i uopste nema kontakte za uzemljenje, stoga moguce je da je i to problem. Nadam se da razumete sta hocu da kazem, znaci sam produzni kabal na utikacu nema kontakte za uzemljenje, verovali ili ne video sam do sada 3kom. takvih produznih kablova.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Lala 021

Član broj: 100852
Poruke: 515
*.rs
Via: [es] mailing liste



+12 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!21.01.2009. u 09:54 - pre 185 meseci
Ili još mnogo gore. Produžni kabel, naizgled šuko, ima kontakt za uzemljenje
i na utikaču i na priključnicama ali NEMA TREĆEG PROVODNIKA u kabelu.
Prodaju se u kineskim radnjama.
pozdrav Lala021
>
> __________ Information from ESET Smart Security, version of virus
> signature database 2886 (20080219) __________
>
> The message was checked by ESET Smart Security.
>
> http://www.eset.com
>
>
>
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!21.01.2009. u 11:02 - pre 185 meseci
Ili najgore, kuća ima instalacije bez provodnika za uzemljenje u utičnicama (moj slučaj).
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
91.191.7.123



+334 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!21.01.2009. u 16:49 - pre 185 meseci
Citat:
barum: Ili najgore, kuća ima instalacije bez provodnika za uzemljenje u utičnicama (moj slučaj).

U gadno
poslusaj me i nuluj uticnice ( u samoj uticnici napravis briknu izmedju nule i zastitnog kontakta.
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!21.01.2009. u 17:09 - pre 185 meseci
Ja sam to na par uticnica uradio i u toku nekog nevremena
NULA se otkacila sa bandere
Dobro je sto sam bio kuci jer bi sada bio siroče

SVI UREDJAJI SU BILI POD NAPONOM
(frizider, sporet...)


Zar ne pise u uputstvu za taj produzni kabl sweex protection
da ne sme da se koristi tamo gde nema uzemljenja!!!
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!21.01.2009. u 18:12 - pre 185 meseci
Pozdravljam SVE ucesnike NULOVANOG SISTEMA !---Dok Su jos uvek Zivi !!!

Dok im se nesto u zivotu NE otkaci !!!

Sto bi PedjaZ rekao :

Dobro je sto sam bio kuci jer bi sada bio siroče !----

Bez prevelike filozofije,,,,,

--------Misliti o tome !!!-------



 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Problem sa PC-jem zbog cudnog problema sa strujom?!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11290 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.