Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instalacija Ubuntu/Kubuntu preko Wubi-a?

[es] :: Linux :: Instalacija Ubuntu/Kubuntu preko Wubi-a?
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)

[ Pregleda: 2397 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bash1711
Milic Nemanja
student
Novi sad

Član broj: 208522
Poruke: 323
93.86.31.*

Jabber: Nikome ne moze biti bolje dok nekom ne bude gore


+29 Profil

icon Instalacija Ubuntu/Kubuntu preko Wubi-a?15.01.2009. u 15:18 - pre 185 meseci
Nakon instalacije sve se cini i vise nego jednostavno....Instalirana verzija je 8.10. Pri podizanju sistema, linux se updatuje...Medjutim problem nastaje kada treba podesiti rezoluciju, ili skinuti odgovarajuce drajvere za Nvidia graficke kartice. Sistem nudi verziju 173, medjutim posle njihove instalacije, nista se ne desava, nemoguce je podesiti razoluciju..
Na forumima sam procitao da treba instalirati druge verzije (180,177), ali sem dotucenog sistema nista znacajnije nisam postigao....Voleo bih da naucim vise o linuxu, pogotovo zasto ovakve stvari za koje je potrebno par klikova u win, ovde traze visesatno googlovanje... ili sam mozda pogresio distibuciju za bezbolno prelanje sa windowsa na linux?
Pomoc, savet, bilo sta? Unapred zahvalan

 
0

zunomiljan1
Miljan Z
sluzbenik
Subotica

Član broj: 190110
Poruke: 114
79.101.236.*

ICQ: 220555978


+45 Profil

icon Re: Instalacija Ubuntu/Kubuntu preko Wubi-a?16.01.2009. u 20:30 - pre 185 meseci
Mani se linuxa ako nisi mazohista ili ti ne treba dobar server.
Sto se tice graficke podrske Linux je na nivou grafickih kartica koje su bile srednja klasa u vreme vladavine direct X 7.0.
Sto se vise budes bavio linuxom, pogotovo ako imas noviju masinu, sve ces vise ceniti ujka Bila i njegov XP.
Reci koju graficku imas i koju konfiguraciju pa cemo da vidimo...
i da kako si instalirao drajvere?

Nema ni moguceg ako ne tezimo ka nemogucem...
 
0

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Instalacija Ubuntu/Kubuntu preko Wubi-a?16.01.2009. u 22:32 - pre 185 meseci
Citat:
zunomiljan1: Mani se linuxa ako nisi mazohista ili ti ne treba dobar server.

Ala si mu dao dobar savet... Ko da nikada nisi probao linux.

@Bash1711
Kada instaliraš vlasničke Nvidia drajvere trebalo bi da imaš i NVIDIA X Server Settings
Application->System Tool->NVIDIA X Server Settings
Šta se dešava kada tu promeniš rezoluciju?

Inače, po meni je Ubuntu odličan izbor za bezbolno prelaženja sa Windowsa na Linux. Koristio sam ga nekoliko meseci kao jedini OS na kompjuteru i odlično sam se snalazio. Sada sam ponovo na Windowsu samo zbog igrica
 
0

zunomiljan1
Miljan Z
sluzbenik
Subotica

Član broj: 190110
Poruke: 114
79.101.236.*

ICQ: 220555978


+45 Profil

icon Re: Instalacija Ubuntu/Kubuntu preko Wubi-a?17.01.2009. u 08:54 - pre 185 meseci
Ne kazem da nije dobar sistem ali je daleko od onoga na sta su ljudi navikli, a to je da je normalno i podrazumevano da ti sve radi na Windowsu. U linux svetu postoji generalno veliki problem sa grafikom. Pretpostavljam da je to iz razloga jer se linux najvise koristi za servere, gde je grafika najsporednija stvar na svetu. Znaci na linuxu ce ti sve raditi kako treba(izuzev par Wifi kartica i brda grafickih kartica, i poneka periferija). Verovatno je razlog isti onaj koji pokrece i Microsoft-pare!!!. Znaci od tebe kao obicnog usera oni nemaju nikakve koristi, dok je sa serverskim sistemima druga prica. Tu se kupuje podrska- a ona je nepotrebna za grafiku!!!
Linux distribucije izlaze na svakih ~6meseci. Nije istina da ne mogu da rese problem sa grafikom u tom roku. Moguce je da tu ima i dila sa Microsoftom, ali mislim da je namerna ta podela: Microsoft za opste narodne mase, a linux za servere...
Nema ni moguceg ako ne tezimo ka nemogucem...
 
0

Bash1711
Milic Nemanja
student
Novi sad

Član broj: 208522
Poruke: 323
93.86.80.*

Jabber: Nikome ne moze biti bolje dok nekom ne bude gore


+29 Profil

icon Re: Instalacija Ubuntu/Kubuntu preko Wubi-a?17.01.2009. u 10:23 - pre 185 meseci
Hvala momci na savetima....ma ja sam hteo da ga instliram na mojoj matorijoj studenskoj masini, po principu koriste ga ovi na faksu, pa ajd i ja cu...Bila je neka akcijia opensource softvera. Bio, sam ja tu skeptican, ali opet tu je stari dobri XP u slucaju da nesto zaskripi. Masina je Barton 2500+, Nvidia 5900, 1Giga rama....Rekli su mi da je lako, pa reko ajd da probam, a i telekom dao za dz ADSL_a... Probao sam i Ubuntu i Kubuntu, sve se lepo instalira, sistem se digne i azurira, i onda treba instalitati nvidia drajvere. Sistem mi sam ponudi koje drajvere da skinem, ja ih skinem i instaliram (173 i 96), i nista. Bacim se ja na googlovanje, prvo zvanicni sajt napise da su ljudi prijavili neku malu gomilu bagova, a pogotovo vezanih za grafiku, pa do foruma gde sam pokusavao u cli modu, da kucanjem komandi odradim posao. Bilo je tu raznih errora, ali od 640x480 i 800x600 rezolucije ja nisam mogao da se maknem....Sve ja to cenim, i da je linux slobodan i tako dalje, ali i xp je dzabe, i za takve operacije potrebno je par klikova, a ne sati googlovanja i obilazenja foruma. Citao sam na raznim forumima da nisam jedini, ima ljudi koji danima podesavaju linux da proradi kako treba, i uzivaju u tome.... Medjutim mislim da cu sacekati do sledece distribucije, pa valjda ce nesto poraditi na time. Svidja mi se linux kao sitem, ali je jos uvek mnogo daleko od sirokih narodnih masa....
 
0

Bash1711
Milic Nemanja
student
Novi sad

Član broj: 208522
Poruke: 323
93.86.80.*

Jabber: Nikome ne moze biti bolje dok nekom ne bude gore


+29 Profil

icon Re: Instalacija Ubuntu/Kubuntu preko Wubi-a?17.01.2009. u 11:18 - pre 185 meseci
Barton 2500+
Nvida 5900
1024 Ram
Drajvere sam instalirao:
- prvo sam pokusao na jednostavan nacin sa drajverima koji su mi sami ponudjeni kao ne slobodni od linuxa 173 i 96, skinuo sam ih instalirao, ne oba zjedno, vec prvo sam probao sa jednim pa sa drugim, aktivirao ih i nista.....
- onda na add/remove, preko menadzera za inastaliranje sam instalirao verzije 177 i 180, jer sam na nekim forumima procitao da su predhodni kao bagoviti, pa ajd opet.......nista.......
- onda sam probao sa starim drajverima, verzija 71 ili tako nesto, to sam procitao da je radilo bez problema kod ljudi na 8.04 verziji, pa su mi rekli da pokusam............nista....................
- poslenji pokusaj i to najbolniji CTRL -ALT - F1, pa u Cli mod pa:
sudo/etc/int.d/kdm stop
sudo nv/etc/x11/xorg.cong/etc/x11/xorg.conf.bal
sudo apt-get update
sudo apt-get instal envy-qt
sudo envyng-t
izaberes drajver i na kraju nvida-xconfig....start x............i NISTAAAAAAAAA.....

E sad, treba uzeti u obzir da je moje ushicenje prostotom linuxa, kao i veoma lepim guiem u tom trenutku potonulo na dno mora, a i da mi je pri predhodnim pokusajima istaliranja preporucenih drajvera sistem pucao, pa sam ga jos par puta instalirao......u xconfix nvida settings nista........pri time sam par sati iscitavao forume, i pokusavao izmedju naklapanja, da otkrijem koje drajvere treba instalirati. Jer svako je tvrdio drugacije, i za neko cudo kod njega ne radi, kod drugog radi i itd... Drugi su mi za to krivili distro, pljuvali po Ubuntu,kao trebao si Suse, Mandriva, Fedora....treci su tvrdili da je sve jednostvano jos suvise bagovito, i da treba sacekati da se rese problemi sa drajverima...I tu zurci dosao kraj, restart, dignem xp, sve tece, cekam oce li i ovde neki error da izadje pa da dan bude kompletan za***...glupi widosw zvuk i sistem se digao...Start - control panel - add/remove - wubi........
 
0

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
77.46.247.*



+4 Profil

icon Re: Instalacija Ubuntu/Kubuntu preko Wubi-a?17.01.2009. u 13:37 - pre 185 meseci
Citat:
zunomiljan1
Sto se tice graficke podrske Linux je na nivou grafickih kartica koje su bile srednja klasa u vreme vladavine direct X 7.0.


Yeah right
Ja samo ne znam za koga se pisu oni nvidia/ati linux drajveri koji btw izlaze redovno svakog meseca kako za aktuelne tako i za starije modele
Nvidia ima prilicno kvalitetne linux drajvere a i ATI se zadnjih godinu-dve prilicno popravio oko toga(istina ATI ima poteskoca da upristoji i svoje drajvere za Windoze,ne samo za linux ;))
Tako da please.... :D

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
0

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Instalacija Ubuntu/Kubuntu preko Wubi-a?17.01.2009. u 14:01 - pre 185 meseci
Tuzna tema.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
0

[es] :: Linux :: Instalacija Ubuntu/Kubuntu preko Wubi-a?
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)

[ Pregleda: 2397 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.